Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#1423
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 14 iulie 2023 - 07:23, said:

Aha. Corect. Pentru sfinti nu e greu. Ca te face Dumnezeu sa le tii si sa le faci.

27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

E grele tare pentru unii . . .  Posted Image
In realitate nu face absolut nimic ci omul trebuie sa aiba credinta . . . .  doar daca se "arata" .
Findca asa se face selectia fiintelor inteligente. Posted Image

#1424
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 11 iulie 2023 - 08:08, said:



Poruncile sunt IMPOSIBIL de pazit. O sa vine nea'....


Îl mai hulesti mult pe Dumnezeu? Întreb si eu pentru un prieten...

#1425
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostPaco_ste1, on 14 iulie 2023 - 17:06, said:

E grele tare pentru unii . . .  Posted Image
In realitate nu face absolut nimic ci omul trebuie sa aiba credinta . . . .  doar daca se "arata" .
Findca asa se face selectia fiintelor inteligente. Posted Image
TREBUIE inseamna OBLIGATIE. Iti daruiesc 5 lei daca imi speli masina intai, gen. Tu incerci sa zici ca nu e spaga e "o atentie"?

View PostElihu_66, on 15 iulie 2023 - 12:22, said:

Îl mai hulesti mult pe Dumnezeu? Întreb si eu pentru un prieten...
Fiindca umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci ea nu se supune Legii lui Dumnezeu si nici nu poate sa se supuna. (Rom.8:7)

Ei....te iei si tu dupa mine? Doar imi dadeam cu parerea. Posted Image

Edited by zexelica, 15 July 2023 - 14:30.


#1426
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 15 iulie 2023 - 14:28, said:



Fiindca umblarea dupa lucrurile firii pamantesti este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu, caci ea nu se supune Legii lui Dumnezeu si nici nu poate sa se supuna. (Rom.8:7)

Ei....te iei si tu dupa mine? Doar imi dadeam cu parerea. Posted Image
Da, da... Pai nu ascultam noi ce spune Pavelică, sefu' la biserici?

Edited by Elihu_66, 15 July 2023 - 16:40.


#1427
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.03.2022

View Postzexelica, on 15 iulie 2023 - 14:28, said:

TREBUIE inseamna OBLIGATIE. Iti daruiesc 5 lei daca imi speli masina intai, gen. Tu incerci sa zici ca nu e spaga e "o atentie"?

Obligatie/datorie e si la scoala , a elevului. Nu pentru note ci pentru viata.
Spalatul masinii in afara de cei 5 lei nu aduce alt beneficiu. Tu esti interesat de masina sa o ai curata, nu de sufletul meu sa fie curat.
Dumnezeu iti da cartea lui pentru fericirea ta. Prin cercetarea cartii il descoperi pe EL, si spune ca prin aceasta descoperire  fericirea ta va fi ca un  rau. Deci omul in viata cauta sa fie fericit, si daca crede ca prin Dumnezeu capeti fericirea, va primi, se va increde in  El.
Porunca e si in cartea drepturilor omului, sa fie fericit. Problema e ca nu poti accepta/primi porunca daca nu are si logica.

#1428
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostElihu_66, on 15 iulie 2023 - 16:39, said:

Da, da... Pai nu ascultam noi ce spune Pavelică, sefu' la biserici?
Dada, e la misto tot ce zice Pavelica Posted Image

View PostPaco_ste1, on 16 iulie 2023 - 08:55, said:

Porunca e si in cartea drepturilor omului, sa fie fericit. Problema e ca nu poti accepta/primi porunca daca nu are si logica.
Problema ta, pe langa altele, este ca nu intelegi ce este porunca si ce este fapta. Nicio problema. Ma bucur ca nu mai dai link-uri cu adventisti. That's a big win :lol:

#1429
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postzexelica, on 17 iulie 2023 - 07:22, said:


Dada, e la misto tot ce zice Pavelica Posted Image
Vorbeste din ale lui... Exact cum faci si tu, de altfel.

Deuteronomul 30:11 – "Porunca aceasta pe care ți-o dau eu azi nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine."

Geneza 26:5 – "pentru că Avraam a ascultat de porunca Mea și a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orânduirile Mele și legile Mele.”"

Edited by Elihu_66, 18 July 2023 - 05:46.


#1430
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 18 iulie 2023 - 05:45, said:

Vorbeste din ale lui... Exact cum faci si tu, de altfel.

Deuteronomul 30:11 – "Porunca aceasta pe care ți-o dau eu azi nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine."

Geneza 26:5 – "pentru că Avraam a ascultat de porunca Mea și a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orânduirile Mele și legile Mele.”"

Stai puțin, ce porunci, orânduieli și legi a păzit Avraam?! 🤔

#1431
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 18 iulie 2023 - 14:27, said:



Stai puțin, ce porunci, orânduieli și legi a păzit Avraam?! 🤔
Nu conteaza ce porunca, conteaza doar credinta, ascultarea si loialitatea fata de Dumnezeu, transpuse prin fapte.
Avraam a fost socotit neprihanit pentru ca si-a adus fiul pe altar drept jertfa, cu toate ca nu a fost decat un test al desavarsirii.

Acum, sa vii tu (Zexelica) sa spui ca nu poti implini poruncile lui Dumnezeu, este ca si cum ai spune ca Dumnezeu ti-a dat țeapă, facandu-L astfel mincinos pe Cel ce ti-a daruit calea catre viață veșnică, pana la urma.

#1432
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 18 iulie 2023 - 14:50, said:

Nu conteaza ce porunca, conteaza doar credinta, ascultarea si loialitatea fata de Dumnezeu, transpuse prin fapte.
Avraam a fost socotit neprihanit pentru ca si-a adus fiul pe altar drept jertfa, cu toate ca nu a fost decat un test al desavarsirii.

Acum, sa vii tu (Zexelica) sa spui ca nu poti implini poruncile lui Dumnezeu, este ca si cum ai spune ca Dumnezeu ti-a dat țeapă, facandu-L astfel mincinos pe Cel ce ti-a daruit calea catre viață veșnică, pana la urma.

Corect, la Cuvântul lui Iehova au fost adăugate tot felul de scrieri care mai de care mai blasfematoare și care desființează practic tot ce ne cere Iehova să păzim în Torah și Profeți... însă cu atât de multă îndemânare, grijă și perseverență au fost scrise și adăugate încât pe majoritatea oamenilor îi păcălesc foarte ușor...

Edited by heartu, 18 July 2023 - 14:57.


#1433
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Vizualizare mesajElihu_66, pe 18 iulie 2023 - 05:45, a scris:

Vorbeste din ale lui... Exact cum faci si tu, de altfel.

Deuteronomul 30:11 – "Porunca aceasta pe care ţi-o dau eu azi nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine."

Geneza 26:5 – "pentru că Avraam a ascultat de porunca Mea şi a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orânduirile Mele şi legile Mele.”"

Matei 5

1. Cand a vazut Isus noroadele, S-a suit pe munte; si dupa ce a sezut jos, ucenicii Lui s-au apropiat de El.
14. Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa.

Nu stiam ca Iuda a fost lumina lumii. Tare!!! Nu mai bine te bagi si tu la alt subiect decat Evanghelia? Zic....

Plus ca scrie asa

10. daca vei asculta de glasul Domnului Dumnezeului tau pazind poruncile si randuielile Lui scrise in cartea aceasta a Legii, daca te vei intoarce la Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta si din tot sufletul tau.
11. Porunca aceasta, pe care ti-o dau eu azi, nu este mai presus de puterile tale, nici departe de tine.

Tu ai citit cumva Biblia?

7. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

DOAR sfintii pazesc legile Lui si numai datorita faptului ca Dumnezeu ii FACE.

Facem lectura in loc sa analizam, pe bune?

Intotdeauna trebuie avuta in vedere CATOGORIA in vedere. Toti nu sunt intotdeauna toata omenirea.

Vizualizare mesajElihu_66, pe 18 iulie 2023 - 14:50, a scris:

Acum, sa vii tu (Zexelica) sa spui ca nu poti implini poruncile lui Dumnezeu, este ca si cum ai spune ca Dumnezeu ti-a dat țeapă, facandu-L astfel mincinos pe Cel ce ti-a daruit calea catre viață veșnică, pana la urma.
Pai am zis ca numai tu si cu iehovistii sunteti in stare Posted image

#1434
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Barosanii, gen

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate