Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Predestinarea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1433 replies to this topic

#1261
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Justifică primele versete, nu veni stufos cu altele, care nu au legătură, nici măcar între ele.

Nu povestim de întâietate peste neamuri, binecuvântari sau multe zile pe pământ prin ascultarea Legii. Ci de nedreptatea predestinării unora la viață veșnică înainte de a se naște.

Edited by logic1, 21 August 2021 - 06:24.


#1262
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Ci de nedreptatea predestinării unora la viață veșnică înainte de a se naște.
Pai tu nu vrei sa citesti decat brosuricile bisericii si orice vers iti arata oricine, spui ca e din context sau "se refera" la altceva. Ia d-aici raspuns

20. Dar, mai degraba, cine esti tu, omule, ca sa raspunzi impotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?

21. Nu este olarul stapan pe lutul lui, ca din aceeasi framantatura de lut sa faca un vas pentru o intrebuintare de cinste, si un alt vas pentru o intrebuintare de ocara?

22. Si ce putem spune, daca Dumnezeu, fiindca voia sa-Si arate mania si sa-Si descopere puterea, a suferit cu multa rabdare niste vase ale maniei, facute pentru piere;

23. si sa-Si arate bogatia slavei Lui fata de niste vase ale indurarii pe care le-a pregatit mai dinainte pentru slava (despre noi vorbesc)?

Mai bine luai 3-0 prin neprezentare decat asa bataie :lol:

#1263
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Nu e despre predestinare individuală la viață veșnică, ci despre harul dat neamurilor ca grup, la egalitate cu evreii.

Români 9:20
"Astfel El ne-a chemat nu numai dintre iudei, ci și dintre Neamuri".

#1264
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si cine sunt cei facuti pentru pieire? Posted Image  Sau nu scrie?

#1265
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Israelul după carne, lepădare ca națiune aleasă, pieire dacă merg pe acest merit, dar nu lepădare ca indivizi de la mântuire prin Cristos.

„Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămăşiţa va fi mântuită. (Rom. 9:27)


Pe când, despre Israel zice: „Toată ziua Mi-am întins mâinile spre un norod răzvrătit şi împotrivitor la vorbă.” (10:21)


Deci Israelul după carne a fost „făcut” pentru pieire prin lepădarea lui ca națiune de la poziția unică, iar rămășița israelită și creștinii dintre neamuri au fost „făcuți” pentru slavă prin oferirea accesului individual în Israelul spiritual. Poporul lepădat ca națiune aleasă, dar nu de la mântuire ca indivizi:

Întreb, dar: „A lepădat Dumnezeu pe poporul Său?” Nicidecum! Căci şi eu sunt israelit, din sămânţa lui Avraam, din seminţia lui Beniamin. (11:1)



#1266
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 21 august 2021 - 21:51, said:

Israelul după carne, lepădare ca națiune aleasă, pieire dacă merg pe acest merit, dar nu lepădare ca indivizi de la mântuire prin Cristos.

„Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămăşiţa va fi mântuită. (Rom. 9:27)


Pe când, despre Israel zice: „Toată ziua Mi-am întins mâinile spre un norod răzvrătit şi împotrivitor la vorbă.” (10:21)


Deci Israelul după carne a fost „făcut” pentru pieire prin lepădarea lui ca națiune de la poziția unică, iar rămășița israelită și creștinii dintre neamuri au fost „făcuți” pentru slavă prin oferirea accesului individual în Israelul spiritual. Poporul lepădat ca națiune aleasă, dar nu de la mântuire ca indivizi:

Întreb, dar: „A lepădat Dumnezeu pe poporul Său?” Nicidecum! Căci şi eu sunt israelit, din sămânţa lui Avraam, din seminţia lui Beniamin. (11:1)


Stimabile, stilul tau de a schimba subiectul nu merge cu mine.

22. Si ce putem spune, daca Dumnezeu, fiindca voia sa-Si arate mania si sa-Si descopere puterea, a suferit cu multa rabdare niste vase ale maniei, facute pentru piere;

Lasa mantuirea, cine sunt nenea astia care sunt facuti pentru pieire?

#1267
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Subiectul (topicul) este despre predestinarea INDIVIDUALĂ înainte de naștere, la mântuire sau pierderea ei. Iar versetele tale nu vorbesc despre asta.

La nivel individual Dumnezeu nu predestinează anumiți oameni să fie vase ale mâniei, dar pe cei care se încăpățînează să fie astfel îi face ("predestineazä") să fie pentru pieire. Faraon și Israelul după carne care respinge ca natiune pe Cristos.

Proverbe 16:4
"Dumnezeu a făcut toate lucrurile pentru un scop, chiar și pe cel rău pentru ziua nimicirii".

#1268
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Aha! daca nu ar fi existat cel rau, istoria omenirii ar fi fost ca o pajiste cu miei., nimic interesant.

#1269
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 22 august 2021 - 06:20, said:


Subiectul (topicul) este despre predestinarea INDIVIDUALĂ înainte de naștere, la mântuire sau pierderea ei. Iar versetele tale nu vorbesc despre asta.

La nivel individual Dumnezeu nu predestinează anumiți oameni să fie vase ale mâniei, dar pe cei care se încăpățînează să fie astfel îi face ("predestineazä") să fie pentru pieire. Faraon și Israelul după carne care respinge ca natiune pe Cristos.

Proverbe 16:4
"Dumnezeu a făcut toate lucrurile pentru un scop, chiar și pe cel rău pentru ziua nimicirii".
Proba biblica arata individual, nu grup.

Deci cine sunt vasele maniei, facute pentru pieire? Ca tu spui ca poti sa schimbi cum te-a facat Dumnezeu. Proba biblica, nu explicatii.

#1270
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Proba biblică arată că cel rău este ”făcut” (=predestinat) pentru ziua nenorocirii, nu că unii oameni sunt predestinați înainte de naștere să fie răi.

La fel vasele mâniei sunt ”făcute”, adică predestinate pentru pierire.
Când Faraon a dovedit că este un vas al mâniei, a fost ”făcut” pentru pieire, adică a fost destinat unui sfârșit dramatic.

 logic1, on 22 august 2021 - 06:20, said:

Subiectul (topicul) este despre predestinarea INDIVIDUALĂ înainte de naștere, la mântuire sau pierderea ei. Iar versetele tale nu vorbesc despre asta.


#1271
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
20. Dar, mai degraba, cine esti tu, omule, ca sa raspunzi impotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a facut: "Pentru ce m-ai facut asa"?
21. Nu este olarul stapan pe lutul lui, ca din aceeasi framantatura de lut sa faca un vas pentru o intrebuintare de cinste, si un alt vas pentru o intrebuintare de ocara?

Este foarte individual. Nu este grup. Si nu au trebuit sa "dovedeasca" nimic. Asa a vrut Dumnezeu "sa le faca". Marioneta. Ceea ce te jigneste. Ego-ul tau nu poate accepta totala suveranitate a lui Dumnezeu. Inainte de intemeierea lumii, scrie.

#1272
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Contextul (9:1-33) este despre respingerea Israelului după carne (care avea înfierea și făcea fapte după Lege) și salvarea fără fapte după Lege a Israelului după promisiune. „Adică nu copiii cărnii sunt copii ai lui Dumnezeu, ci copiii promisiunii sunt socotiţi ca sămânţă” (9:8).

Acestea sunt națiuni, clase, și Dumnezeu este suveran să decidă de la început „soarta” lor, care dintre ele este salvată și care nu. Deci evreii ca națiune nu aveau dreptul să zică cuvintele din versetele 20, 21: „Pentru ce m-ai făcut așa?”

Ca indivizi însă, nu erau predestinați. Pavel se dă pe sine ca exemplu de evreu care nu a fost lepădat, ci a intrat în Israelul după promisiune, cel salvat.

„Spun deci: A lepădat Dumnezeu pe poporul Său? Nicidecum! Pentru că şi eu sunt israelit, din sămânţa lui Avraam, din seminţia lui Beniamin” (11:1).


Edited by logic1, 22 August 2021 - 23:13.


#1273
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vorbesti numai prostii din calea crestina iehovista......Bine, esti boer si-mi faci rezumat, nu mai copiezi direct ca alte dati, ca te-am prins.

11. Caci, macar ca cei doi gemeni nu se nascusera inca si nu facusera nici bine, nici rau - ca sa ramana in picioare hotararea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se facea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheama -

Este exact predestinarea individuala dupa cum ne si da cazul lui Iacov si Esau.

#1274
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Nu este predestinare la mântuire a unuia din cei doi, ci o alegere a lui Dumnezeu, independentă de fapte, din care din cei doi să iasă Israelul după carne, cel înfiat ca moștenitor al promisiunilor.

Ilustrare în context pentru alegerea prin har, nu prin fapte, a Israelului spiritual drept sămânța moștenitoare a promisiunilor și respingerea Israelului după carne.

Edited by logic1, 23 August 2021 - 13:59.


#1275
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica scrie negru pe alb ca este alegere individuala, cei doi gemeni nefiind vreun grup, iar tu iar incepi cu prostii gen "se refera" ca altceva vad ca nu ai postat. Pareri si pareri. Nicio proba biblica.

11. Caci, macar ca cei doi gemeni nu se nascusera inca si nu facusera nici bine, nici rau - ca sa ramana in picioare hotararea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se facea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheama -

Dupa tine Esau avea dreptul sa aleaga, adica o fapta buna. N-a avut acest drept.

#1276
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
Da, Esau avea dreptul să aleagă orice, pentru că alegerea lui Iacov ca moștenitor NU a fost bazată pe faptele lor, ci pe dreptul lui Dumnezeu ca suveran. Scrie negru pe alb.

În plus, nu a fost o predestinare la mântuire (viață veșnică) sau pierderea mântuirii.

Predestinarea la mântuire este numai în legătură cu Israelul spiritual, ca națiune sau grup. Iar lepădarea de la acest privilegiu este numai în legătură cu Israelul după carne, ca natiune sau grup. Tema capitolului. Ca persoane individuale Dumnezeu nu i-a lepădat pe israeliți, pentru că și Pavel a fost israelit.

Aruncă broșură și citește direct Romani cap. 9-11! :)



#1277
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 23 august 2021 - 17:00, said:

Da, Esau avea dreptul să aleagă orice, pentru că alegerea lui Iacov ca moștenitor NU a fost bazată pe faptele lor, ci pe dreptul lui Dumnezeu ca suveran. Scrie negru pe alb.
Aha, numai ca nu mai e Suveran cand e vorba de bisericosi. Ei dau ora exacta. Poate azi au chef, daca nu sunt prea ocupati ei oricum s-au hotarat si o pot face cand vrea muschiu' lor.

Quote

În plus, nu a fost o predestinare la mântuire (viață veșnică) sau pierderea mântuirii.
Da, da, pai ce legatura are mila cu mantuirea. Pfff.....sunt eu tampit, stiu.

13. dupa cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urat."
14. Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate in Dumnezeu? Nicidecum!
15. Caci El a zis lui Moise: "Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma indur."
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.

Quote

Predestinarea la mântuire este numai în legătură cu Israelul spiritual, ca națiune sau grup
Nu citesc nimic....... Nu vad proba biblica. Doar pareri.

Plus ca la tine nu vad importanta vitala a mantuirii. Ca la tine pacatosii doar isi inceteaza existenta si nu beneficiaza de binecuvantarile ulterioare. Practic, sa bem si sa mancam, ca maine vom muri Posted Image

#1278
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 23 august 2021 - 18:00, said:

Da, da, pai ce legatura are mila cu mantuirea. Pfff.....sunt eu tampit, stiu.

13. dupa cum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Esau l-am urat."
14. Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate in Dumnezeu? Nicidecum!
15. Caci El a zis lui Moise: "Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma indur."
16. Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila.

Nu e vorba de mântuire, ci de un dar pe care donatorul îl dă fără criterii cui îi place.

Versetele nu dovedesc deci predestinarea individuală la mântuire sau pierderea ei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate