Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#127
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Stie cineva cand vor deveni complet inutile receptoarele analogice in Romania ?

#128
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu exista un plan pentru incetare radio analogic. Doar la TV tot ameninta ministerul da' nu-i iese.

Edited by neagu_laurentiu, 15 March 2013 - 15:26.


#129
adriantraian

adriantraian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2012
Se spune ca in foarte putini ani televiziunea(transmisia) va fi obligatoriu digitala Cunoaste cineva daca TV LG LA620S este prevazut cu receptie digitala?

#130
bogyone

bogyone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 28.03.2007

View Postadriantraian, on 17 decembrie 2013 - 10:07, said:

Se spune ca in foarte putini ani televiziunea(transmisia) va fi obligatoriu digitala Cunoaste cineva daca TV LG LA620S este prevazut cu receptie digitala?
Are! DVB-T, DVB-C, DVB-S2. http://www.lg.com/ro/tv/lg-42LA620S

#131
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Vezi ca in Romania, pentru televiziunea terestra, se va implementa standardul DVB-T2.
Acum exista DVB-T (1) in Bucuresti si Sibiu sub forma de test.

#132
fev

fev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 15.06.2008
Ascult transmisia DAB a postului Radio Romania Muzical de ceva timp si pe timpul pauzelor se aud niste interferente. Poate cineva sa confirme acest fenomen (o fi doar ceva local)?
Mentionez ca celelalte posturi se aud OK (sunt in acelasi multiplex).

P.S. In Bucuresti receptia DAB este posibila doar pe frecventa 223.936Mhz (canal 12A)emitator Herăstrău. Pe aceasta frecenta mai sunt functionale urmatoarele posturi de radio: Muzical, Radio3Net, Actualitati(fara sunet), Actualitati, Bucuresti FM(fara sunet) si Bucuresti FM).

#133
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005
Iulie 2014 si inca avem AM si FM la greu!....Despre DAB nici-o noutate?

#134
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Internetul e tehnologia existenta si viitoare.

#135
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAB e mai mort ca FM-ul, in Romania cel putin DAB si HDR sunt investitii esuate.

Edited by MembruAnonim, 30 July 2014 - 08:12.


#136
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 30 iulie 2014 - 07:57, said:

Internetul e tehnologia existenta si viitoare.

Hm. Nici emisia-recepția bazată pe IP nu e infailibilă.
Oare de ce Elveția, Benelux, Germania, țăriel nordice au trecut ”sănătos” le extinderea și popularizarea DAB+? Ce să mai spunem de Norvegia, care prevede dezactivarea FM-ului în 2017, iar Elvețienii discută încă de va fi stins FM-ul în 2019 sau 2020? :)

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2014 - 08:11, said:

DAB e mai mort ca FM-ul, in Romania cel putin DAB si HDR sunt investitii esuate.
Și mai știu o țară ”cu apă caldă” unde DAB e mai mort decât FM: Austria. Dar acolo sunt interese, nu neputință ...
:D

#137
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaritus, on 31 iulie 2014 - 23:01, said:

Hm. Nici emisia-recepția bazată pe IP nu e infailibilă.
Tu ai investi in anul 2014 intr-o retea digitala numai pentru programe de radiodifuziune ?

#138
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View Postneagu_laurentiu, on 01 august 2014 - 06:47, said:

Tu ai investi in anul 2014 intr-o retea digitala numai pentru programe de radiodifuziune ?

Uitându-mă că operatorii de rețele DAB+ din D/CH/BE/NL/GB sunt privați, sunt 101% sigur că ei au investit în asta știind că vor face profit.
Se pregătește Franța, cu operatori privați de DAB+.
(Când spun ”Operatori” mă refer la rețele de retransmisie a multiplexelor: investiție în relee, amplasemente, infrastructură de codificare a semnalelor, etc).

Deci aș tinde să spun că ”da”, aș investi  ;)

#139
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Apropos de audiența radio pe medii de recepție digitală: RAJAR a publicat date de audiență în UK; 2014.

Printre altele: audiția cu aparat analog a scăzut de la 58 la 56%, DAB e la 24% (creștere de 1%, deci nesemnificativ statistic), Internet (online, Apps) = 6,2 % (creștere de 2% yoy). DVB-ul scade puternic la 4,8% (-10%).

Evident, pt o analiză pertinentă nu avem toate datele (istorice), plus unele particularități ale pieței (UK-ul fiind pionier în DAB).
Tot în iulie, Ofcom a scos la licitație multiplexe pt DAB+ (până acum UK-ul avea doar DAB).

Date relativ asemănătoare și în Germania, pe pagina BLM.
Și toate acestea în condițiile în care abia de acum, producătorii auto introduc receptoare DAB+ și în mașini, unde până acum era o ”terra incognita”.

Edit: iată și 2 studii care demonstrează că LTE-ul nu rezolvă chiar toate problemele, cel puțin în comparație cu DAB+:

Suedia:
http://www.digitalra..._WhitePaper.pdf

Bazat pe studiul suedez, următorul în Bavaria:

http://www.blm.de/fi...adio_supply.pdf

Sigur mai sunt analize din acestea. Ideea de bază e că LTE-ul costă și va costa mai mult decât Braodcastingul, deci DAB-ul încă are viață lungă prin Europa (cu distanțe mici și populație densă; America & Canada sunt altceva, acolo AM-ul acoperă suprafețe mari; au mai încercat cu satelitul ...)

Posted Image

Edited by maritus, 04 August 2014 - 22:01.


#140
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
o intrebare : DAB e compatibil cu DAB+ si viceversa?

#141
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Pe vremea când a apărut DAB (fără +) nu se știa de DAB+, așa că nicio șansă să recepționezo DAB+ cu aparat DAB.

Invers ... depinde  :D

În cele mai multe cazuri un aparat DAB+ nou știe să decodeze și DAB, dar (rar) sunt și unele excepții.

#142
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postmaritus, on 04 august 2014 - 21:46, said:

Edit: iată și 2 studii care demonstrează că LTE-ul nu rezolvă chiar toate problemele, cel puțin în comparație cu DAB+:
Suedia:
http://www.digitalra..._WhitePaper.pdf
Bazat pe studiul suedez, următorul în Bavaria:
http://www.blm.de/fi...adio_supply.pdf
Sigur mai sunt analize din acestea. Ideea de bază e că LTE-ul costă și va costa mai mult decât Braodcastingul, deci DAB-ul încă are viață lungă prin Europa (cu distanțe mici și populație densă; America & Canada sunt altceva, acolo AM-ul acoperă suprafețe mari; au mai încercat cu satelitul ...)

Permite-mi să mă îndoiesc. Eu ascult streaming pe radio de 8 ani de zile și pot spune cu siguranță că, dacă plec la București de la Timișoara, am semnal tot drumul, mai puțin câteva secunde. Pe când, dacă trec pe radio FM, jumate din drum nu am semnal grozav sau deloc. Nu zic, studiul o fi valabil pentru alte țări sau regiuni, dar la noi nu. Iar costurile sunt cu siguranță mai mici pentru un broadcaster, pentru că nu este necesară construirea unei infrastructuri noi (bine, în alte țări există deja infrastructura DVB, la noi NU).
În principiu sunt câteva sute de mii de utilizatori de internet mobil cu trafic rezonabil, în principiu în țara noastră poate 1% sunt pregătiți pentru DAB dar pentru radio pe internet, cel puțin 10%.

DAB merge acolo unde s-a investit deja in infrastructură și scule, să faci într-o țară cu acoperire mobilă broadband rezonabilă infrastructură DAB de la zero pentru câteva mii de persoane entuziaste e nebunie curată.

Edited by benis, 29 September 2014 - 23:44.


#143
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View Postbenis, on 29 septembrie 2014 - 23:43, said:

Permite-mi să mă îndoiesc. Eu ascult streaming pe radio de 8 ani de zile și pot spune cu siguranță că, dacă plec la București de la Timișoara, am semnal tot drumul, mai puțin câteva secunde. Pe când, dacă trec pe radio FM, jumate din drum nu am semnal grozav sau deloc. Nu zic, studiul o fi valabil pentru alte țări sau regiuni, dar la noi nu. Iar costurile sunt cu siguranță mai mici pentru un broadcaster, pentru că nu este necesară construirea unei infrastructuri noi (bine, în alte țări există deja infrastructura DVB, la noi NU).
În principiu sunt câteva sute de mii de utilizatori de internet mobil cu trafic rezonabil, în principiu în țara noastră poate 1% sunt pregătiți pentru DAB dar pentru radio pe internet, cel puțin 10%.

DAB merge acolo unde s-a investit deja in infrastructură și scule, să faci într-o țară cu acoperire mobilă broadband rezonabilă infrastructură DAB de la zero pentru câteva mii de persoane entuziaste e nebunie curată.

Eu n-am spus că nu poți asculta radio mobil bazat pe IP, în 2014, în RO  Posted Image  Dar dacă te duci în excursie prin Europa, îți mai dă mâna să faci streaming de date în ROaming?  Posted Image
Iar dacă trecem 80% din telefoanele mobile pe recepție IP, plus noi clienți (automobile, case inteligente, de ex), s-ar putea să apară probleme mai mari, și să nu mai fii mulțumit ca și consumator final.

Studiile de mai sus se referă la punctul de vedere al broadcasterilor; lor nu le convine să investească în emisie IP, ci preferă DAB+. Studii făcute pe vremea când nu dezvoltaseră încă rețelele. Ulterior, au accelerat, și Suedia și Bavaria având o ofertă foarte bogată de emisie digitală. Una peste alta, în țările astea DAB+ e mai dezvoltat decât LTE ...

Și repet, nu putem compara o țară cu alta: topografie, densitate de populație, tradiție tehnologică sau voință politică (aici e Austria, care - politic - refuză DAB+, cu toate că pe teritoriul lor e emițătorul cel mai bogat în pachete DAB+ din lume - Pfänder).  Posted Image
Și atunci, dacă politicul îți pune bariere false, consumatorul final găsește alternative (IP).
Le fel ai fücut și tu: nu-ți dă societatea DAB+ eficient, ai găsit singur alternativa IP.
Doar că nu asta e calea cea mai eficientă (spune calculul matematic, tehnic) ...

Edited by maritus, 01 October 2014 - 13:11.


#144
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Păi navetiștii reprezintă un procent infim de ascultători, să fim serioși. Și în IP nu investești decât într-un server, cam toți au deja prezență (și) pe internet. Sunt o groază de posturi inclusiv în România care s-au limitat la un singur emițător FM și în rest au rămas pe internet. Sau tu te referi la construirea unei rețele LTE de la zero? Păi așa, e normal că rețeaua LTE are o mie de aplicații, e o prostie să folosesti exclusiv o singură aplicație.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate