Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

DAB în România.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
745 replies to this topic

#739
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003
Pai tot vin alegerile, e vreun partid ce are in platforma sa un astfel de subiect?
Numai noi asteptam legi pentru fapte banale. Scrie de legea CNA de licente digitale, MUX, alte asemenea pe subiect, in rest banul consumat si la munca. Insa ce am subliniat e ce tine in loc dezvoltarea.

Edited by neagu_laurentiu, 30 March 2024 - 21:22.


#740
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

Vizualizare mesajneagu_laurentiu, pe 30 martie 2024 - 21:12, a scris:

Pai tot vin alegerile, e vreun partid ce are in platforma sa un astfel de subiect?
Numai noi asteptam legi pentru fapte banale. Scrie de legea CNA de licente digitale, MUX, alte asemenea pe subiect, in rest banul consumat si la munca. Insa ce am subliniat e ce tine in loc dezvoltarea.
DAB nu aduce voturi.

#741
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajsuperrazvan, pe 29 martie 2024 - 13:23, a scris:

exista vreo data? nu suntem printre ultimii?
Nu, asa credeam si eu dupa niste hartii mai vechi ca urmeaza sa faca macar 50% acoperire pana in 2025... dar se pare ca de fapt nu avem o data exacta.
Guvernantii au setat limita absoluta in 2030 doar ca sa nu stea cu teama daca nu fac la timp, dar eu cred ca vom avea mai devreme cate ceva, insa lucrurile se misca greu, posibil ca abia de la anul sa se aloce primele fonduri pentru digitalizare, acu find an electoral. Si nu stiu daca vor face lansare pe bucati sau completa cand e gata... de facut se face, directivele trebuie transpuse.

In unde medii va fi DRM30 iar in VHF DAB+, impreuna trebuie sa acopere tot. Unde nu merge in 200MHz din cauze de relief va fi pe unde medii evident cu mai putine semnale din cauza capacitatii reduse a benzii. Cel mai probabil doar posturile nationale ale SNR ca si in prezent in analog.

Edited by andreic, 02 April 2024 - 21:50.


#742
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajvalitv, pe 02 aprilie 2024 - 21:31, a scris:

DAB nu aduce voturi.
Pai nu plange lumea pe aici dupa el si ca sunteti foarte multi doritori?

#743
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

 neagu_laurentiu, pe 03 aprilie 2024 - 09:43, a scris:


Pai nu plange lumea pe aici dupa el si ca sunteti foarte multi doritori?
Noi suntem doritori ,dar celor din Parlament nu le pasa.
Am si spus de ce.


#744
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 22.01.2008
Nu se poate face o petitie pentru DAB+? La un milion de semnaturi....

#745
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 16.12.2003

View Postfavoritul, on 28 aprilie 2024 - 14:52, said:

Nu se poate face o petitie pentru DAB+? La un milion de semnaturi....

Constituția României:
Art. 74 – Iniţiativa legislativă
(1) Iniţiativa legislativă aparţine, după caz, Guvernului, deputaţilor, senatorilor sau unui număr de cel puţin 100.000 de cetăţeni cu drept de vot. Cetăţenii care îşi manifestă dreptul la iniţiativă legislativă trebuie să provină din cel puţin un sfert din judeţele ţării, iar în fiecare din aceste judeţe, respectiv în municipiul Bucureşti, trebuie să fie înregistrate cel puţin 5.000 de semnături în sprijinul acestei iniţiative.

#746
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,633
  • Înscris: 30.07.2003

Vizualizare mesajfavoritul, pe 28 aprilie 2024 - 14:52, a scris:

Nu se poate face o petitie pentru DAB+?
Se poate. Insa cine sa-l implementeze, tot statu'? Adica pomana! Nu prea au bani de asta. Daca era asa profitabil il implementa privatu' dar nu este (totusi digitalul in anul de gratie 2024 e pe internet - chiar daca va fi si un amarat de DAB candva).

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2024 - 15:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate