Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#91
laurentiumarian1

laurentiumarian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2009

View PostCristiano90, on 7th November 2009, 20:44, said:

In acest caz, ce fac? Incep sa ma duc la magazine de specialitate si sa imi cumpar procesor mai puternic sau o memorie mai mare pt radioul meu? :huh:

Da, si asta. In FM nu stiu ce se mai poate face, ceva substantial zic, din care sa se "scoata banul".

#92
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostCristiano90, on 7th November 2009, 20:44, said:

Sincer, chiar si dupa scoaterea Fm-ului o sa existe la fel de multe emitatoare care sa emita in modulatie de frecventa. Era asta digitala, o sa ne omoare (sunt sigur 99,99%) deoarece orice inseamna digital poate sa insemne control si virusi. Dau un exemplu relativ usor si anume, banda de casetofon. Utilizarea ei a fost in majoritatea cazurilor, in format analogic (sunet identic cu sursa, dinamica mare, etc). In ultima vreme, nu se mai utilizeaza analogic ci digital in special la laboratoarele de sunet. (sunetul oricat de repede ar fi procesat, de compresat si curat, tot nu ar suna ca unul analogic. Ex: ascultati voi o vioara, langa urechea voastra, si apoi ascultati-o de pe un MP3, si o sa observati diferenta). Ce o sa faceti, cand, vorba aia o sa sara CD? Mai precis, cand o se interfereze un bit de valoare 1, cu altul de valoare 0, care in ajung in acelasi timp la radio? Da eroare? Observati, ca daca in calculator eu imi modific un registru, si imi modific o valoare din codul binar sau hexazcimal al acestuia, calculatorul imi da o eroare? O ultima problema si termin. Daca o sa trecem la acest Dab, si cu timpu apar noi compresii de sunet este nevoie de un procesor mai puternic pt. a decodifica informatia? In acest caz, ce fac? Incep sa ma duc la magazine de specialitate si sa imi cumpar procesor mai puternic sau o memorie mai mare pt radioul meu? :huh:
Pai mp3 nu e sunet, e o haraiala metalica, asculta un flac sau wav 32 biti si fa diferenta daca poti, eu nu pot - am comparat cu placile de pickup alea nezgariate pentru ca cass-ul fasaie !  Un compromis rezonabil e wma losless pentru audio portabile; Faza cu controlatul se intampla prin internet si nu o sa se faca prin radio digital :D
Imi place ca toata lumea vorbeste de scoaterea FM-ului desi nu e nimic oficial in sensul asta cum e la TV cu 2012.

Edited by rvic77, 09 November 2009 - 15:59.


#93
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
nu stiu de ce lauda toata lumea flac-urile, eu am luat acelasi album dupa net, in format mp3 si in format flac; sincer sa fiu ma asteptam ca la flac sa se auda mult mai bine, dar .... se aude exact la fel :)
e adevarat ca pe mp3 am bitrate 320 kbps (destul de mare), dar pe flac am 1055 kbps, sincer eu nu am simtit nici o diferenta in plus pentru flac !

#94
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postcatalinman, on 9th November 2009, 21:48, said:

nu stiu de ce lauda toata lumea flac-urile, eu am luat acelasi album dupa net, in format mp3 si in format flac; sincer sa fiu ma asteptam ca la flac sa se auda mult mai bine, dar .... se aude exact la fel :)
e adevarat ca pe mp3 am bitrate 320 kbps (destul de mare), dar pe flac am 1055 kbps, sincer eu nu am simtit nici o diferenta in plus pentru flac !
conteaza si sursa, mai sunt unii care fac wav din mp3, ca sa se auda frate mai bine :coolspeak:
Hai sa revenim ontopic. Sunt curios cum facem sa ascultam minunile digitale emise in Bucuresti din Viilor pe 97.1 Mhz si 96.7 Mhz ? Tunerul meu afara de pureci@over 70 db nu-mi spune mai mult :cursing:

#95
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

View PostZvartoshu, on 2nd October 2009, 12:32, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IBy-_IOkiE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sunet de dab .. se aude ca cizma ..

Cateva intrebari despre DAB:
La ce bit rate emit?
Afiseaza numele fiecarei melodii? Sau macar a emisiunii?
E semnal cat de cat bun? Adica din centru se receptioneaza cu o antena telescopica ?
Ordinea statiilor e alfabetica sau cum? E posibil sa mai adauge cateva posturi in multiplexul test de pe Herastrau?

Si in fine: pe o scara de la 1 la 10 din punct de vedere al calitatii, ce nota le-ai da celor 5 statii? Dar celor din FM?

Multumesc

#96
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postcatalinman, on 9th November 2009, 21:48, said:

nu stiu de ce lauda toata lumea flac-urile, eu am luat acelasi album dupa net, in format mp3 si in format flac; sincer sa fiu ma asteptam ca la flac sa se auda mult mai bine, dar .... se aude exact la fel :)
e adevarat ca pe mp3 am bitrate 320 kbps (destul de mare), dar pe flac am 1055 kbps, sincer eu nu am simtit nici o diferenta in plus pentru flac !
Depinde si la ce sistem asculti. Nu e o diferenta extraordinara, dar macar stii ca la flac chiar e acelasi lucru cum e sursa raw ca e convertit lossless si nu mai pierde din calitate.

Te asigur ca nu mananca toata lumea cacao. Prin natura formatului, flac este peste mp3, acum depinde si de urechea fiecarui om.

#97
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Dab radio s-e distribuie in romanai la 85RON in magazinul obor .

#98
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
o mai fi si acum ?

ca ma interesa sa cumparul unul :D (pentru teste)

#99
Willigut

Willigut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 19.10.2009
Stati calmi, ca emisie "analogica" va exista si peste 50 de ani, radio-ul "Gloria"din 1978 o sa mearga si-n 2040!
Acum au scos o strategie prin care sa bage semnalul digital in cei 9KHz care reprezinta latimea de banda a unui program 'normal" receptoarele obisnuite vor putea receptiona acel semnal normal, fara nici o modificare, iar cele "destepte" vor extrage semnalul digital tot de acolo...sunt 4 miliarde de aparate radio "normale", poate prin 2050 sa se renunte la AM pe tot globul si nici atunci...

#100
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
RADIO 21
PRO FM
ROMANTIC - NO AUDIO

RRA RRC RRM RBUC- semnal corect + ceas .
13:44 ultrima verificare data manual pe 223.936Mhz 12A

#101
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
Alte posturi in afara de cele care erau in Bucuresti mai au bagat? Prima TV nu putem prinde?:(

#102
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Se pare ca Guerrilla va emite HD (am auzit azi la ei) Cu ce acoperire oare? Cu ce receivere?

#103
ssebastian

ssebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 25.06.2008
In Bucuresti se transmite in sistem T-DAB vreun post de radio?

#104
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
citeste si tu cele 6 pagini ale acestui topic si o sa vezi care sunt canalele;

chiar un pic mai sus sunt mentionate cateva !

#105
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Eu cred ca frecventele pe DAB ar trebui sa se acorde dupa un model, criteriu, cum am sugerat in alt post ca si exemplu:

- frecventa privata nationala doar muzica romaneasca 80-90-pana azi
- frecventa privata pentru muzica populara (folclor)
- frecventa privata muzica "culta" clasica
- frecvente regionale private in toate regiunile cu mentiunea, peste 80% program regional, stiri, informatii utile din regiune (nu retransmise de la Bucuresti).
- frecventa privata minoritati si dau exemplul radioului sarbesc din Timisoara din FM, daca n-ar fi intervenit CNA-ul cu o frecventa "standard" pentru un radio in limba sarba, azi comunitatea n-ar fi avut un radio in limba proprie, existau trusturi mult mai puternice financiar interesate de frecventa in Timisoara.
- o frecventa pentru un post religios.

etc.... frecvente a caror format nu va putea fi schimbat de un alt investitor.

Restul frecventelor ar trebui sa se acorde dupa regulile normale.

De sunt necesare niste criterii din start? ca masura protectionista fata de anumite trusturi care ar fi tentate poate sa creeze doar radiouri gen Kiss, 21, Zu, Pro FM cu un continut informativ si muzical foarte limitat.
Nu e nimic antidemocratic, rolul celor ce dau frecvente in cazul asta ar fi de institutie care apara cetatenii de un anumit tip de monopol privat, al unui anumit gen de radio, cum se intampla pe FM. De asta sugerez niste reguli din start.

Tocmai pentru ca s-a amanat atat acordarea frecventelor pe digital cred ca ar trebui facut totul mai bine, nu in graba, pentru ca toti cetatenii Romaniei (sau cat mai multi), sa se regaseasca pe frecventele DAB.

#106
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

Quote

pentru ca toti cetatenii Romaniei (sau cat mai multi), sa se regaseasca pe frecventele DAB.
In 2100 ??? ...cand?

#107
creeps

creeps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.06.2008
relansarea dab-ului este rasuflata oricand . in vidra un cetatean mai plimbaret prin estu' europei si-a adus si radio si antena sensibila de pus in catarg . A tras apa in concluzie la ce a prins . deci tot fm-u e baza.

Edited by creeps, 30 November 2010 - 14:22.


#108
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postcreeps, on 30th November 2010, 14:21, said:

relansarea dab-ului este rasuflata oricand . in vidra un cetatean mai plimbaret prin estu' europei si-a adus si radio si antena sensibila de pus in catarg . A tras apa in concluzie la ce a prins . deci tot fm-u e baza.
sa stea vara la propagare sa prinda BBC-u'  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate