Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

cum va pacaliti nevestele?

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postedlund, on Dec 17 2008, 17:17, said:

Eu va pun si alta intrebare:
De cand v-ati luat dslr, a fost vreo zi in care sa nu va trebuiasca extrem de mult ceva ce nu aveti?


Ohooo, mie tot timpu imi trebe ce n-am si dupa ce imi iau parca nu prea mai folosesc :))

#20
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
faze haioase
eu de cele mai multe ori ii spun ce , cum si cat .
la inceput toate erau declarate undeva la 25% din valoare pana mi-a batut curierul la usa cu un 580EX II si a spus cuvintele magice '' aveti un ramburs de 1600 de lei '' , ea era in living ...a auzit tot :) a asteptat sa iasa curierul din casa ( cu o zi inainte ii spusesem ca voi cumpara un blitz cu 250 lei ) si sa cam scandalizat
din acel moment am inceput sa-i spun preturile reale , stie si acum ca vreau un 70-200 chiar ma sfatuit sa iau f4 IS cuvintele ei : '' daca zici tu ca merita diferenta de pret  fata de cel fara IS cumpara cu IS '' :)

Edited by frexxl, 17 December 2008 - 18:15.


#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
nu le am cu foto, dar cand cumpar ceva scump ii spun ca este cadou pentru ea. si imediat incepe sa rada

#22
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postconu71, on Dec 17 2008, 18:23, said:

nu le am cu foto, dar cand cumpar ceva scump ii spun ca este cadou pentru ea. si imediat incepe sa rada
imi aduc aminte de cand eram copil si treceam pe langa ''Magazinul Copiilor''  ii ziceam tatalui meu '' uite tati ce trenulet frumos nu ti-l cumperi ? si cand te saturi sa te joci cu el il voi lua eu '' :)

#23
MasterMoll

MasterMoll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 11.06.2007
Ce bine ca n`am nevasta, insa nici slujba n`am inca. (minor)


Iar banii pe care`i cheltuiesc vin de la parinti / bunici, so trebuie sa stie suma.


Sa vad, ca vreau sa ma angajez undeva unde sa`mi pun in practica 'skillurile' de 'fotograf' si 'web designer', sa nu mai fiu dependent de ei, caci imi tre azi un 70-300, maine un flash, poimaine un filtru...

Edited by MasterMoll, 17 December 2008 - 18:58.


#24
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View Postvladimirchira, on Dec 17 2008, 15:36, said:

Draga mea, știi ce frumoasă te face un 10.5mm f/2.8 ? :)

Salut,

Exact aceeasi tactica si aci ... sa vezi ce bine randeaza 40D tonul pielii fata de 400D ...

Rares

#25
melmel

melmel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 30.09.2007

View Postedlund, on Dec 17 2008, 17:17, said:

Eu va pun si alta intrebare:
De cand v-ati luat dslr, a fost vreo zi in care sa nu va trebuiasca extrem de mult ceva ce nu aveti?

ah, ce adevar ai spus. Cand am avut bridge am zis ca n-am nevoie de altceva. L-am pierdut si mi-am luat dslr, dublu kit 18-55 si 70-300, ca sa fiu sigur ca imi acopar toate nevoile. Da da, asa am crezut eu, parca tot timpul imi trebuie cate ceva ce nu am, un blitz, un trepied mai bun, un filtru, o blenda, un alt obiectiv, cred ca nu se va termina niciodata lista asta a "strictului necesar"

#26
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postmelmel, on Dec 17 2008, 19:15, said:

cred ca nu se va termina niciodata lista asta a "strictului necesar"


Se termina....cand mori  :lol:

#27
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Exista si un sfarsit al listei...trust me.

Exista un punct in care iti dai seama ca nu are rost sa iei al 3-lea rucsac mare, ca sa poti inghesui tot echipamentul si spui: am tot ce imi trebuie...cel putin pentru cativa ani, cand va fi nevoie de upgrade-uri :D.

Sau poate intre timp te apuci de alt gen fotografic si-ti trebuie inca ceva chestii, dar cu siguranta exista undeva o limita, un punct in care nu mai ai nevoie de nimic. Majoritatea se opresc la un aparat, 2-3 obiective, un blitz si un trepied + mici accesorii. Poate ca 99% viseaza la aparate cat o masina de scumpe, L-uri mari si albe, dar sincer nu e nicio placere sa le cari (motiv pt care nu am niciun L mare si alb) si diferentele de calitate castigate sunt marginale.

Imi doresc foarte mult un Point & shoot (un LX3 mai precis). Ca poate asa fac si eu poze cu ocazii oarecare si nu cu scop dinainte stabilit :))

Ce-i mult strica, mai bine luati sotiei un cadou frumos in loc sa o aburiti ca un 70-200 f/2.8 L IS costa 900 ron. E prea mare si prea alb sa va creada :D

PS. Metoda cu "ea poate sa-si ia ceva la fel de scump" nu merge. Nu faceti altceva decat sa cheltuiti dublu. Asta functioneaza doar daca ea prefera niste L-uri in loc de margele, caz in care chiar ajuta fotograful avid de accesorii.

#28
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

View Postadipelcz, on Dec 17 2008, 22:48, said:

Exista si un sfarsit al listei...trust me.

Asta e ca si faza cu puntul G la femei, toata lumea stie de el dar nu l-a gasit niciodata  :lol:

#29
mutirips

mutirips

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Nu inteleg o chestie...

Si la mine banii vin tot din familie (mama/tata/fratii mai mari).

Dar la mine un stativ + menghina de umbrela + umbrela = 600 ron. Sau... un blitz sh manual = 400-500 ron. Ce-i drept ca mai primesc bonus la stativ si un kit de curatare... sau la blitz primesc bonus 2 seturi de acumulatori, asta e altceva :D.

Deci sunt in situatia exact inversa.

#30
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postmutirips, on Dec 18 2008, 00:11, said:

Nu inteleg o chestie...

Si la mine banii vin tot din familie (mama/tata/fratii mai mari).

Dar la mine un stativ + menghina de umbrela + umbrela = 600 ron. Sau... un blitz sh manual = 400-500 ron. Ce-i drept ca mai primesc bonus la stativ si un kit de curatare... sau la blitz primesc bonus 2 seturi de acumulatori, asta e altceva :D.

Deci sunt in situatia exact inversa.
tu nu te incadrezi in topic caci nu ai nevasta :)
citeste titlul !

#31
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmutirips, on Dec 18 2008, 00:11, said:

Nu inteleg o chestie...

Si la mine banii vin tot din familie (mama/tata/fratii mai mari).

...........

Deci sunt in situatia exact inversa.

Eu as zice ca poti sa te antrenezi de acum ;) !
Si nu uitati: pacaleala nu e minciuna, e un sacrificiu moral pe care-l facem pentru linistea familiei :D !

#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Tot ce am este a firmei la care lucrez :D   (sper sa nu citeasca postul asta :fear: )

#33
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Eu de asta am nikon ca sa nu justific obiecitvele mari si albe :) Astea "negre" par mai subtiri si mai mici  :lol:  :lol:

#34
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Nimic fara acordul ei. :)

#35
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
well, eu unu sper sa ajung la strictul necesar in privinta foto pana-mi iau nevasta. nu de alta da oricum acum sunt la limita (e foarte usor sa ajungi aicea cand nu prea ai bani :lol: sau cel putin nu sunt ai tai si oricum sunt alte prioritati) si daca-mi trece febra obiectivelor pana atunci, i'm almost safe :lol:

si oricum, nu prea ma descurc cu mintitu, eu sunt pur si inocent :P

#36
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
si daca ai barbat...nu numai ca trebuie sa accepti sa-si ia ultimul expansion World of Warcraft, trebuie sa i-l cumperi chiar tu si sa te uiti la el cum joaca si sa-i zici "iubire, ce level mare esti, nimeni nu mai are mana ta" si sa-ti placa!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate