Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cum va pacaliti nevestele?

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#1
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
Scuze ca deschid un topic nou, dar suntem pe aria fun si multi dintre noi cred ca ascund adevaratul pret al sculelor nevestelor, asa ca cine are curaj sa povesteasca cum?

incep eu

1: am cumparat un nikkor 17-35 f2,8  cu 250 ron :)
2: sigma 150 f,28 cu 600 ron
3: am scimbat petacsu cu d200

tin sa multumesc grupului de la timisoara cand ma intreaba in masina "cand imi vine obiectivul?"  si cat ai dat pe el? :D

#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Pariez ca si ea face la fel cu tine :lol: Doar ca prietenele ei sunt mai discrete.

Edited by C.F.S., 16 December 2008 - 23:14.


#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 C.F.S., on Dec 16 2008, 23:14, said:

Pariez ca si ea face la fel cu tine :lol: Doar ca prietenele ei sunt mai discrete.
Gandire de barbat.....deh... Cred ca nu le pasa atat timp ca mai raman bani si pentru restul.

Ele sunt mult mai directe si mai sincere ca noi. Iti zic simplu: "Draga tocmai mi-am luat lantisorul ala. Am dat pe el 30 de mil. Aaa... si sa nu uiti sa mai pui pe card ceva bani ca mergem deseara la carfur".

PS: apropos...ai schimbat pentaxu' pe d200? bad...very bad

#4
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Eu as merge pe alta varianta:
- intai schimbi geanta cu una mai mare(gasesti tu un pretext(Mos Nicolaie,Mos Craciun, o prima neasteptata, etc.))
- apoi poti sa-ti iei obiective fara sa le mai declari - ca doar nici tu nu te uiti in geanta ei :D

P.S.: asa cum nici noi nu observam chiar tot timpul haine noi, freze noi, bijuteriii, etc. poate ai si tu o sansa sa nu observe nici ea obiectivele noi (aici sunt dezavantajati canonisti(e mai greu de trecut neobservat un L, mai ales din cauza culorii)).

#5
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
eu stiu un caz in care trecerea de la d40x la d200 a fost mascata ca trecere la d80, iar trecerea urmatoare la d300 , ca fiind cea la d200 .. nu zic cine. daca zice el singur :P

Edited by dreadboy, 17 December 2008 - 02:01.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nevasta-mea stie sa se uite on-line la contul bancar :( . La toate conturile... Asa ca trebuie sa negociez.

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 SuperDuper, on Dec 17 2008, 03:01, said:

Nevasta-mea stie sa se uite on-line la contul bancar :( . La toate conturile... Asa ca trebuie sa negociez.
Deci nu va mai amagiti, oricum ele stiu...iar daca nu stiu oricum simt. Iar toata treaba e o continua negociere. Dar daca tragem linie s-ar putea sa iasa in castig.
De cate ori am ascuns ceva a gasit... asa ca ii zic "Draga imi iau aparat ... dar tu decizi: iau una ieftina dar proasta sau una scumpa dar buna...dar cum nu ne luam toata ziua aparate...eu propun un D700  :rolleyes: "

#8
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
:roflmaofast: Esti genial cu topicul asta. Oricum, la modul cum o aburesti tu pe Rux, nu cred ca mai face nimeni.  If only she knew...ti-ai face singur dintii. :lol:


In alta ordine de idei. Eu mi-am luat azi asa, Cokin Creative Filter kit ( 69 roni ) , inel prindere pe 77 si unu pe 52 ( 60 roni ) , Cokin Z-pro ND8 ( 79 roni ) , Cokin Gradual Grey ND8  ( 49 roni ) . Cokin Infrared (69 roni ) , Gradual Blue ( 19 roni ) , total 345 roni. Pretul declarat de mine , pana in 100 roni bineinteles :lol:

#9
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007

 SuperDuper, on Dec 17 2008, 03:01, said:

Nevasta-mea stie sa se uite on-line la contul bancar :( . La toate conturile... Asa ca trebuie sa negociez.

Complicat, pot sa spun ca esti in mare belea :D !

#10
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Draga mea, știi ce frumoasă te face un 10.5mm f/2.8 ? :)

Edited by vladimirchira, 17 December 2008 - 15:37.


#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 bogdan_galetuse, on Dec 16 2008, 23:11, said:

Scuze ca deschid un topic nou, dar suntem pe aria fun si multi dintre noi cred ca ascund adevaratul pret al sculelor nevestelor

NU ma pot abtine: Bai, ia postati voi adevaratul pret al sculelor nevestelor, sa vedem si noi pe unde se invarte valoarea de piata. :lol:

#12
poietu

poietu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 18.01.2007
A mea e contabila unde lucrez... practic ea imi da salariul... mare greseala... n-am cum s-o pacalesc nici cu FSN nici cu alt card, cu nimic  :(
Asa ca am convenit sa-mi completez arsenalul doar din nunti... de restul banilor are ea grija :D

#13
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Eu am pacalit-o foarte usor: am convins-o sa se apuce si ea de fotografie. Partea proasta e ca acum s-ar putea sa vrea un 5D. :)

#14
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007

 miromulus, on Dec 17 2008, 16:15, said:

Eu am pacalit-o foarte usor: am convins-o sa se apuce si ea de fotografie. Partea proasta e ca acum s-ar putea sa vrea un 5D. :)


Cel mai naspa e cand devine mai buna ca tine :)))

#15
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
eu pentru foto am nevoie de freelancing > salariul meu dispare cum apare asa ca FSN-ul la mine primeaza :)

Sunt cazuri exceptionale cand am nevoie de ceva urgent sau mai stiu eu ce oferta SH am gasit si atunci FSN-ul de pe luna urmatoare intra direct la ea in buzunare.

Asa ca long live freelancingul :) :band:

#16
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu i-am spus mereu cat a fost valoarea reala la tot ce-am luat, desi pe la inceput a acceptat cu greu achizitii de genul Tamron 70-300 la 650 ron, filtru de polarizare la 150 ron, etc. Trecerea de la entry level la aparatura pro s-a produs odata cu cooptarea ei in activitatile fotografice, in special in momentul in care a vazut si ea care sunt diferentele.

Tin minte si acum, cand am luat un 30D si un 17-40L, ca dupa ce s-a jucat putin cu ele, cand a luat din nou in mana 350D-ul ei cu obiectiv de kit, a zis: "ce cheap e obiectivul asta". Si de atunci am avut dezlegare sa cumpar absolut orice am vrut, pentru ca intre timp ne-am apucat de nunti si orice cheltuiala facuta nu a mai avut statutul de cheltuiala ci de investitie.

Si apropo de ce zice miromulus, la mine situatia e si mai dramatica. Nu ii plac 5D-urile (pe motive de AF) si cere cu insistenta 1D(s)-uri, asa ca ce pot sa fac, trebuie s-o multumesc  :D, motiv pt care deja 2 din 5D-uri s-au dus si urmeaza si ultimul daca s-o gasi cineva sa il vrea.

#17
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Cat timp nu se opresc pachetele de la Victoria's Secret, n-am nevoie de nici o pacaleala. Pot sa cheltui si ultimii maruntzi pe scule foto :D

#18
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu sunt in cazul platitului de nevasta, avem firma impreuna, ea face contabilitatea, deci ea imi da banii.
Dar s-a obisnuit cu mine, azi dimineata am anuntat-o, vezi ca-mi vine un trepied, l-am gasit ieftin, sh, 7 milioane, la care ea intreaba "pana la sfarsitul anului cat mai cheltuiesti pe astea?" :))
acu trebuie sa ma gandesc la o suma, pentru ca va cheltui si ea aceiasi bani pe ale ei. :)

Eu va pun si alta intrebare:
De cand v-ati luat dslr, a fost vreo zi in care sa nu va trebuiasca extrem de mult ceva ce nu aveti?

Edited by edlund, 17 December 2008 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate