Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

plasma fullhd vs. lcd fullhd

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.12.2006
intentionez sa-mi iau fie o plasma fie un lcd,ideea e sa fie full hd. Avand in vedere ca o perioada o sa le folosesc pe cablu tv analogic,pe care dintre ele mi-o recomandati? Pe de alta parte,poate cineva sa-mi spuna cum se vede Digi pe un fullhd? Se vad macroblocuri? Merita investitia?

o ultima intrebare: sunt unele lcduri care au intrare usb. Ce-as putea conecta pe aceasta intrare? Un memory stick ?

#2
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006

 cristo4, on Nov 29 2008, 21:54, said:

intentionez sa-mi iau fie o plasma fie un lcd,ideea e sa fie full hd. Avand in vedere ca o perioada o sa le folosesc pe cablu tv analogic,pe care dintre ele mi-o recomandati? Pe de alta parte,poate cineva sa-mi spuna cum se vede Digi pe un fullhd? Se vad macroblocuri? Merita investitia?

o ultima intrebare: sunt unele lcduri care au intrare usb. Ce-as putea conecta pe aceasta intrare? Un memory stick ?
daca te tine bugetul iti recomand plasma, daca ai semnal tv analogic o sa se vada un pic mai bine pe plasma fata de lcd !
problema e alta, toate dth-urile de la noi nu au semnal HD asa ca o sa se vada foarte urat si cu macroblocuri, daca iti iei plasma sau lcd si conectezi la Digi o sa ii injuri de toti sfinti pe urma  :lol:
eu unu ti-as recomanda sa mai astetpti pana lanseaza si operatorii nostri HD, se aude ca trebuie sa apara la Digi TV si Boom ;
daca nu mai ai rabdare poti sa te abonezi la INES, momentan sunt singurii din RO ce au lansat HD ; investitia ta se merita doar daca o sa ai acces la canale HD, pe digital SD si analogic SD o sa se vada cam urat ...

#3
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.12.2006
deci fullhd merita doar pentru dvduri sau blu ray? pentru analogic sau digital tv sd.....nu merita
atunci daca vreau digi sa zicem,trebuie sa ma gandesc la crt-uri? nici nu stiu daca se mai gasesc crt-uri la o diagonala cat de cat mare

#4
sasciori

sasciori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2008
nicaieri nu se transmite full hd 1080p........aici in USA se transmite 1080i eu am vreo 45 de canale in Hd si din februarie 2009 cand se va face tranzitia la digital vor fi mult m-ai multe canale in hd.

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006

 cristo4, on Nov 29 2008, 23:38, said:

deci fullhd merita doar pentru dvduri sau blu ray? pentru analogic sau digital tv sd.....nu merita
atunci daca vreau digi sa zicem,trebuie sa ma gandesc la crt-uri? nici nu stiu daca se mai gasesc crt-uri la o diagonala cat de cat mare
cam asa ceva, ia-ti un crt cu diagonala ma mica si mai amani investitia pana in primavara lui 2009, pana atunci ar trebui sa lanseze si digi HD-ul

#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 cristo4, on Nov 29 2008, 21:54, said:

intentionez sa-mi iau fie o plasma fie un lcd,ideea e sa fie full hd. Avand in vedere ca o perioada o sa le folosesc pe cablu tv analogic,pe care dintre ele mi-o recomandati? Pe de alta parte,poate cineva sa-mi spuna cum se vede Digi pe un fullhd? Se vad macroblocuri? Merita investitia?

o ultima intrebare: sunt unele lcduri care au intrare usb. Ce-as putea conecta pe aceasta intrare? Un memory stick ?

Digi se vede pe cat de bine se poate vedea ceva de genul asta. Am testat mai multe chestii de astea si nu pot sa afirm ca exista vreo diferenta reala intre ele...

Ceva FULL HD daca iti iei, merita pentru jocuri (console HD) si filme (Blue-Ray). TV in full HD nu o sa ai in urmatorii ani (ceva care sa merite, nu cele 3 ore de ProTVHD).
Eu mi-am luat plasma full HD pentru lipsa delay-ului si imaginea mult mai placuta pentru filme and stuff. LCD-ul e mai "ars" si orice ai face ARE delay f. vizibil daca vrei sa vezi un meci, sa joci un FPS etc.

NU am observat vreo modificare a calitatii imaginii pe TV (cablu sau Digi). Digi se vede mai prost decat un cablu de calitate. (datorita compresiei) Ast anu inseamna ca daca pui antena de la alt provider o sa se vada mai bine. TOTI folosesc o compresie cat mai mare, in felul asta platind cat mai putin la satelit...

Concluzie: NU merita sa-ti iei ceva HD pentru cablu/antena satelit. MERITA daca vezi macar 1 film la 2-3 zile (nu piraterii de 2 lei) sau daca te joci pe un PS3 sau XBOX 360. PS3 e de dorit pentru ca include si player de calitate FULL DH (Blue-Ray).

 catalinman, on Nov 29 2008, 23:12, said:

problema e alta, toate dth-urile de la noi nu au semnal HD asa ca o sa se vada foarte urat si cu macroblocuri, daca iti iei plasma sau lcd si conectezi la Digi o sa ii injuri de toti sfinti pe urma  :lol:

eu unu ti-as recomanda sa mai astetpti pana lanseaza si operatorii nostri HD, se aude ca trebuie sa apara la Digi TV si Boom ;
daca nu mai ai rabdare poti sa te abonezi la INES, momentan sunt singurii din RO ce au lansat HD ; investitia ta se merita doar daca o sa ai acces la canale HD, pe digital SD si analogic SD o sa se vada cam urat ...

1. E o exagerare foarte mare si stupida. Daca pui semnal PROST pe o plasma de 1,5 metri, e logic sa se vada PROST comparatic cu un "crt" de 18"... DAR asta nu inseamna ca daca pui semnalul ala de rahat pe un CRT de 1 metru se va vedea mai bine.
2. "se aude" dar tot asa de bine se aude ca asa ceva e imposibil pentru ca nu e sustenabil dpdv economic  :rolleyes:

Astia cred ca sunt in stare sa emita WIDE si sa zica: asta e FULL HD :D Vor uita de compresie si de toate celelalte, ei vor emite HD si gata  :lol:

#7
Liviu72

Liviu72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 09.11.2007
Din ce am citit eu, LCD-ul are un consum de energie electrica mai mic, iar la capitolul calitate, diferentele tind sa scada. Pretul este in avantajul LCD-ului, iar plasmele sunt mai sensibile si mai pretentioase la intretinere. Deci eu recomand LCD. Dar in final e decizia ta. Bafta.

#8
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
si LCD-urile suporta rezolutii mult mai mari. Daca ai intentia sa conectezi calculatoru la tv, e bine sa-ti iei lcd.

#9
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Stai putin sa judecam la rece. Dai 25 de milioane pe un parlit de hd ready , de ce nu ai da cam aceiasi bani (sa stiti ca au aparut si full hd - uri ieftine) pe un full hd. Ca va aparea acum transmisia 1080i pe cablu, ca va aparea la anul sau peste 2 ani , nu conteaza. Aliniati-va fratilor la ce va fi in viitor. CRT-urile au o calitate mai mare a imaginii numai datorita faptului ca au diagonala mai mica, diagonala corespunzatoare transmisiei standard. Si pe CRT-uri se vad macroblocurile de comprimare daca transmisia are imaginea compresata si ecranul, o diagonala mai mare.
In privinta calitatii superioare, intradevar, plasma are mai multe culori, mai multe sisteme specializate, ce mai, e ceva mai buna, cel putin dpdv teoretic (cu ochiul liber nu prea se vad diferentele).Dar e si mai scumpa. Panasonic se pare ca sunt tatuti in materie de plasme. Vezi si tu, orienteaza-te si sa ne spui si noua cum merge. Si sa stii ca sunt ecrane si cu rezolutii mai mari de 1920 x 1080. Astia la ce transmisie s-or fi gandit. Interesant mi se pare transmisia 1080p, nu cu 24 sau 25 de cadre pe secunda ci cu 50 de cadre (vezi LG) . Ia intereseaza-te si de chestia asta.

Edited by ploiesteanu, 30 November 2008 - 12:48.


#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006

 Monitox, on Nov 30 2008, 11:35, said:

Digi se vede pe cat de bine se poate vedea ceva de genul asta. Am testat mai multe chestii de astea si nu pot sa afirm ca exista vreo diferenta reala intre ele...

Ceva FULL HD daca iti iei, merita pentru jocuri (console HD) si filme (Blue-Ray). TV in full HD nu o sa ai in urmatorii ani (ceva care sa merite, nu cele 3 ore de ProTVHD).
Eu mi-am luat plasma full HD pentru lipsa delay-ului si imaginea mult mai placuta pentru filme and stuff. LCD-ul e mai "ars" si orice ai face ARE delay f. vizibil daca vrei sa vezi un meci, sa joci un FPS etc.

NU am observat vreo modificare a calitatii imaginii pe TV (cablu sau Digi). Digi se vede mai prost decat un cablu de calitate. (datorita compresiei) Ast anu inseamna ca daca pui antena de la alt provider o sa se vada mai bine. TOTI folosesc o compresie cat mai mare, in felul asta platind cat mai putin la satelit...

Concluzie: NU merita sa-ti iei ceva HD pentru cablu/antena satelit. MERITA daca vezi macar 1 film la 2-3 zile (nu piraterii de 2 lei) sau daca te joci pe un PS3 sau XBOX 360. PS3 e de dorit pentru ca include si player de calitate FULL DH (Blue-Ray).



1. E o exagerare foarte mare si stupida. Daca pui semnal PROST pe o plasma de 1,5 metri, e logic sa se vada PROST comparatic cu un "crt" de 18"... DAR asta nu inseamna ca daca pui semnalul ala de rahat pe un CRT de 1 metru se va vedea mai bine.
2. "se aude" dar tot asa de bine se aude ca asa ceva e imposibil pentru ca nu e sustenabil dpdv economic  :rolleyes:

Astia cred ca sunt in stare sa emita WIDE si sa zica: asta e FULL HD :D Vor uita de compresie si de toate celelalte, ei vor emite HD si gata  :lol:
monitox, eu in principiu sunt de acord cu tine, mai ales ca am o parere foarte buna despre Digi TV, numai ca pe langa aria Digi TV, eu mai urmaresc si aria Digi.Cablu si crede-ma am gasit destule persoane care au lcd sau plasma si si-au luat Digi.Cablu (exact asa cum ai si tu) in speranta ca se va vedea super bine ( poate ca au confundat semnalul digital cu cel HD  :lol: ) si dupa 2 zile au inapoiat "conserva" si au zis ca digi.cablu e de rahat ...

eu unu, personal am rcs cablu analogic si digi.cablu si sunt ok din partea mea !

#11
cristo4

cristo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.12.2006
in principiu,am auzit si eu de plasmele panasonic ca sunt cam cele mai ok din punct de vedere calitate/pret. Pe de alta parte,cea mai buna plasma e incontestabil Pioneer Kuro, insa e f f f scumpa, si nu merita investitia.
eu ma gandeam la ceva diagonala in jur de 42 inci,si un pret in jur de 1000, maxim 1200 euro...si pe aici as gasi ceva de la panasonic.
Am ramas insa surprins sa vad ca mai toti retailerii(gen domo,altex,carrefour) nu mai vand crt-uri,ci doar lcd-uri si plasme,de aceea ma intrebam care e mai ok dintre cele 2. De ce vreau digi? Pt ca am la tara pe un crt, si sunt multumit. Nu cred ca voi fi insa la fel de multumit de cum se vede pe fullhd.

#12
Florin64x

Florin64x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 19.04.2007
eu aleg LCD .. un LCD o sa te tina mai mult decat o plasma...


PS:( de ce crezi ca aproape toate plasmele au garantie de maxim 12 luni )

nu spun ca o sa te tina doar 12 luni.. dar daca e ceva.. s-a dus garantia...  si nu cred ca iti convine sa cumperi extindere de garantie


o plasma se arde toata ... dar un LCD se arde pe pixeli ..

Edited by Florin64x, 30 November 2008 - 14:01.


#13
trayan

trayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2007

 Florin64x, on Nov 30 2008, 13:58, said:

eu aleg LCD .. un LCD o sa te tina mai mult decat o plasma...


PS:( de ce crezi ca aproape toate plasmele au garantie de maxim 12 luni )

nu spun ca o sa te tina doar 12 luni.. dar daca e ceva.. s-a dus garantia...  si nu cred ca iti convine sa cumperi extindere de garantie


o plasma se arde toata ... dar un LCD se arde pe pixeli ..

Panasonic da doi ani garantie iar perioada de viata este de cca 100.000 ore. La plasma negrul e negru, nu gri, culorile sunt mai naturale si se preteaza mult mai bine la semnalul analogic.

#14
mirc77

mirc77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 08.04.2007
Din dorinta de a economisi catva m3 din spatiul locuibil, in urma cu ceva timp mi-am luat si eu niste LCD-uri. Sunt oarecum multumit, dar nu pot trece cu vederea anumite anomalii:

1. Toata lumea poarta minim 56-58 la pantofi (indiferent ca e femeie sau barbat).
2. Puiu Calinescu era mult mai gras decat il stiam eu.
3. La meciurile de fotbal (in special transmisii ale A1) ma ia o ameteala groaznica, si va asigur ca nu e de la bautura.

#15
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

 mirc77, on Nov 30 2008, 16:43, said:

Din dorinta de a economisi catva m3 din spatiul locuibil, in urma cu ceva timp mi-am luat si eu niste LCD-uri. Sunt oarecum multumit, dar nu pot trece cu vederea anumite anomalii:

1. Toata lumea poarta minim 56-58 la pantofi (indiferent ca e femeie sau barbat).
2. Puiu Calinescu era mult mai gras decat il stiam eu.
3. La meciurile de fotbal (in special transmisii ale A1) ma ia o ameteala groaznica, si va asigur ca nu e de la bautura.
Din cauza ca le pui pe tot ecranul fara sa respecti proportia transmisiei.

#16
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 mirc77, on Nov 30 2008, 17:43, said:

Din dorinta de a economisi catva m3 din spatiul locuibil, in urma cu ceva timp mi-am luat si eu niste LCD-uri. Sunt oarecum multumit, dar nu pot trece cu vederea anumite anomalii:

1. Toata lumea poarta minim 56-58 la pantofi (indiferent ca e femeie sau barbat).
2. Puiu Calinescu era mult mai gras decat il stiam eu.
3. La meciurile de fotbal (in special transmisii ale A1) ma ia o ameteala groaznica, si va asigur ca nu e de la bautura.

1. Pai cred ca singura problema e ca nu esti obisnuit cu dimensiunea ecranului, la cinema ar purta 156 - 158 :)
2. Nu cred ca respecti formatul transmisiei 4/3 sau 16/9 (daca Puiu e mai gras inseamna ca transmisia e de 4/3 iar tu o vezi in format 16/9, adica intinsa) ;)
3. Cred ca stai foarte aproape de televizor. Cam acelasi lucru se intampla cand stai la cinema in primele randuri. Cred ca si la filmele de actiune e la fel. :confuzzled:

#17
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

 mccc, on Nov 30 2008, 18:29, said:

1. Pai cred ca singura problema e ca nu esti obisnuit cu dimensiunea ecranului, la cinema ar purta 156 - 158 :)
2. Nu cred ca respecti formatul transmisiei 4/3 sau 16/9 (daca Puiu e mai gras inseamna ca transmisia e de 4/3 iar tu o vezi in format 16/9, adica intinsa) ;)
3. Cred ca stai foarte aproape de televizor. Cam acelasi lucru se intampla cand stai la cinema in primele randuri. Cred ca si la filmele de actiune e la fel. :confuzzled:

nu e vina noastra ca ne-am cumparat tv uri 16*9... e vina oamenilor de la operatorii cablu/dht ca nu sunt in stare sa transmita 16*9


calitate in ro... noot

#18
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 AcidMan, on Nov 30 2008, 20:39, said:

nu e vina noastra ca ne-am cumparat tv uri 16*9... e vina oamenilor de la operatorii cablu/dht ca nu sunt in stare sa transmita 16*9

Adica daca imi fac abonament la Dolce nu voi avea nici un canal in formatul 16/9 ?  :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate