Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Mi se restarteaza PC din senin!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

O sa verific ce ai zis insa nu este problema cu coolerul de la procesor,

Pai eu vorbesc de mere si tu zici de pere ?!? :D Ce tangenta au condensatorii cu coolerul ?

#20
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
You received this message because a hardware device, its driver, or related software has caused a blue screen error. This type of error means the computer has shut down abruptly to protect itself from potential data corruption or loss. In this case, we were unable to detect the specific device or driver that caused the problem.

Am descoperit asta baieti.....multumesc pt sfaturii dar pana acuma niciunul nu e de folos....deci nu e din hardware...degeaba schimb sursa. E o eroare din windows....singura solutie e sa reinsalez windowsul:D?

:(( m-am tot saturat sa-l schimb din 3 in 3 luni :((!

Edited by alinduplea, 15 December 2008 - 19:02.


#21
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
După câte văd acest topic s-a transformat într-un dialog al surzilor :

 alinduplea, on Dec 15 2008, 19:01, said:

You received this message because a hardware device, its driver, or related software has caused a blue screen error. This type of error means the computer has shut down abruptly to protect itself from potential data corruption or loss. In this case, we were unable to detect the specific device or driver that caused the problem.

...deci nu e din hardware...
Cum nevoia ai tras tu concluzia asta ? Te-ai obosit măcar să urmezi sfaturile celorlalți ? Te-ai uitat pe placa de bază la condensatori ? Ai încercat măcar să vezi dacă merge cu altă sursă ?

#22
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 Neika, on Dec 15 2008, 20:17, said:

După câte văd acest topic s-a transformat într-un dialog al surzilor :

Cum nevoia ai tras tu concluzia asta ? Te-ai obosit măcar să urmezi sfaturile celorlalți ? Te-ai uitat pe placa de bază la condensatori ? Ai încercat măcar să vezi dacă merge cu altă sursă ?


Condensatorii i-am verificat si am incercat cu o alta sursa de la un pr...timp de 3 zile in care s-a restartat de 2 ori...stai linistit ca nu postez pe acest forum doar de dragul de a scrie.....si problema e cu siguranta din OS, cel putin asa cred......am facut test la memorii si procesor si sunt in regula.....

Edited by alinduplea, 15 December 2008 - 22:20.


#23
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007
De cand ai calculatorul ai umblat la procesor vreodata? Adica pasta teroconductoare? Eu am patit de pasta era intarita. Ar trebui sa desfaci abtipildul dupa coolerul de la sursa si procesor si sa le bagi niste ulei acolo, fie el si ulei alimentar si apoi daca tot se restarteaza si te crezi in stare sa schimbi pasta la procesor ... poti sa faci asta.Cauti pe forum ca stiu ca era un topic unde se explica exact cum se schimba pasta unui procesor.

Edited by Urmelinho, 15 December 2008 - 22:26.


#24
gabridobre

gabridobre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.10.2008
Eu iti recomand sa desfaci pc-ul si sa cureti usor coolerul cu o carpa.

Mie mi-a mers  ;)

#25
Urmelinho

Urmelinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.12.2007

 gabridobre, on Dec 15 2008, 22:29, said:

Eu iti recomand sa desfaci pc-ul si sa cureti usor coolerul cu o carpa.

Mie mi-a mers  ;)
simplu dar nu e suficient. coolerul nu are un sistem care sa functioneze doar exteriorul. el are un motoras si daca nu e uns trage din ce in ce mai greu pana moare si deci si procesorul sau sursa, depinde ce cooler moare

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Stiu ca ai zis ca ai incercat cu o sursa... Dar poate si aceea era forjata destul cat sa nu duca ce trebuie... Nu ai cum sa testezi una cat mai "noua"?
Nu ar fi rau sa incerci sa testezi si placa video... adica cu alta...

Bafta!

#27
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
O sa ung coolerele cu ulei cum mi-ati zis si o sa verific si placa video....o sa revin asupra discutiei dupa ce incerc toate astea ;) ms inca odata!

O sa cumpar totusi si  o sursa noua....   ce zicei de asta? http://www.pcgarage....er/lc-8460-btx/    e vreo restrictie in privinta placii de baza?....adica ma refer la compatibilitate...am in k7n2 delta series

Edited by alinduplea, 16 December 2008 - 11:45.


#28
Neika

Neika

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 29.10.2007
@alinduplea
Nu m-am referit la numărul tau de posturi, m-am referit strict la afirmația ta din acel post, cum că nu este o problemă hardware, când majoritatea susțin contrariul, până și mesajul pe care l-ai afișat, de aceea am subliniat pasajele respective.
Referitor la sursă, nu cred să fie vreo restricție, doar să te documentezi înainte( vezi aria Hardware) ce tip de sursă îți vei lua, ca să nu mai ai probleme pe viitor.
Te sfătuiesc să urmezi și sfatul lui Urmelinho, referitor la pasta termoconductoare.

#29
Andy_pc

Andy_pc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.12.2008
calculatorul meu nu se restarteaza...se stinge direct. Am crezut ca e de la procesor am bagat cooler la procesor, dupaia m-am gandit ca de la placa video no problem schimbat placa video si luat una cu cooler tmperatura nu depaseste 72 grade celsius da tot se stinge orice joc as juca chiar daca stau prea mult cu multe aplicatii deschise. Trebuie sa stau cu carcasa deschis dar chiar si asa pana la urma se stinge. Sistemul meu e: o sursa de 520 wati placa video asus 9800 GT procesor AMD athlon x2 4800+ shi 4 gb/ram. Nu mai stiu ce sa ii mai fac cand mie lumea mai draga pac! se stinge pls HELP ME :mellow:

#30
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Sursa ai incercat sa o inlocuiesti? Dar placutele RAM? (incearca de test cu unele imprumatate macar)
p.s. Fa-ti topicul tau pe viitor si nu intra peste topicuri in discutie... ca-l zapacesti pe cel care a deschis acest topic... :)

Bafta!

#31
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 Andy_pc, on Dec 16 2008, 17:33, said:

calculatorul meu nu se restarteaza...se stinge direct. Am crezut ca e de la procesor am bagat cooler la procesor, dupaia m-am gandit ca de la placa video no problem schimbat placa video si luat una cu cooler tmperatura nu depaseste 72 grade celsius da tot se stinge orice joc as juca chiar daca stau prea mult cu multe aplicatii deschise. Trebuie sa stau cu carcasa deschis dar chiar si asa pana la urma se stinge. Sistemul meu e: o sursa de 520 wati placa video asus 9800 GT procesor AMD athlon x2 4800+ shi 4 gb/ram. Nu mai stiu ce sa ii mai fac cand mie lumea mai draga pac! se stinge pls HELP ME :mellow:

Poate nu sunt in masura sa dau sfaturi pt ca si eu am o problema cat de cat similara, dar cel mai probabil se stinge din cauza tempereturii. Incearca sa cauti pe google Pc alert 4......pt temperaturile din interiorul pc-ului si cea a procesorului. Iti va spune cand este prea mare si cand se depaseste voltajul....!

SI incearca sa deschizi un alt topic,  desptre problema ta:P!

Apropo....tot rasfoind pagini cu  probleme similare si pe google am gasit ca eroarea pe care mi-o da "The system has recovered from a serious error" poate fi asa cum am inteles si cum voi urma sfaturile de la sursa sau pasta conductoare sau poate fi de la update-urile widowsului, ori daca am umblat prin bios......intradevar updateuri am facut in ultimul timp, iar in bios am umblat acum o luna doua..., insa ma intrat azi si am dat reset defaults.... aveti idee daca pot fi driverele din service pack-uri de vina?

#32
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Rareori problemele care le ai tu sunt din cauza de soft... (dar e posibil)
Daca ai nervi sa testezi fa-ti o clona a partitiei de win si dup-aia pune un win curat... Si daca tot ai probleme cred ca e destul de clar ca nu e de la win... si poti pune inapoi clona facuta.

Bafta!

p.s. andy si-a facut topicul lui... E baiat ascultator :)

#33
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 Ravy, on Dec 17 2008, 15:09, said:

Rareori problemele care le ai tu sunt din cauza de soft... (dar e posibil)
Daca ai nervi sa testezi fa-ti o clona a partitiei de win si dup-aia pune un win curat... Si daca tot ai probleme cred ca e destul de clar ca nu e de la win... si poti pune inapoi clona facuta.

Bafta!

p.s. andy si-a facut topicul lui... E baiat ascultator :)

cred ca asa e cel mai bine.....in fine intre timp mi s-a restarta din nou dupa ce am debifat automatically restart si mi-a aparut erroarea asta pe acare am atasat-o....insa nu scria ce am incercuit eu....pt ca nu am stiut cum sa fac print screen si am luat-o de pe google....e identica numai ca la mine scria altceva in locul celor incercuite!

Attached Files



#34
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,237
  • Înscris: 05.01.2006
Pai iti dai seama ca numerele din eroarea aia ne spun totul... Mai bine sterge attach-ul sa nu se inteleaga gresit :)
Fa-i si tu o poza cu un aparat foto...

Bafta!
p.s. sugestie: daca dai reply la ultimul post nu mai pune quote ca ingreunezi citirea topicului :)

#35
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
ok........o sa fac cu aparatul foto o poza.....acuma numai ast sa se restarteze  :w00t:

#36
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 24.11.2008
Iata eroarea "originala"......i-am facut poza cu aparatul foto!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate