Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 

Mi se restarteaza PC din senin!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
43 răspunsuri în acest subiect

#1
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 24.11.2008
va rog sa ma ajutati. Pur si simplu Mi se restarteaza PC-ul din senin, fara sa dea vreo eroare sau ceva, mi s-a intamplat chiar si cand nu lucram la el! nu stiu ce pot face! M-am gadit k poate fi din cauza malware dar am luat Avira anti-virus, anty spyware doctor si am curatat tot. Isa degeaba. In plus folosesc si SYstem Mechanic pt a curata registry si toate erorile. Chiar nu stiu din ce cauza poate fi....! Vreau sa va spun k am mici proibleme cu coolerul din sursa kre in ultimul timp scoate sunete ciudate:)) k un elicopter! cred k s-au dus rulmentii din el... insa nu temperatura este buna!

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.717
  • Înscris: 09.12.2006

 alinduplea, on Nov 24 2008, 13:28, said:

Vreau sa va spun k am mici proibleme cu coolerul din sursa kre in ultimul timp scoate sunete ciudate:)) k un elicopter! cred k s-au dus rulmentii din el
Sau este plin cu praf,am descoperit aceasta la PC-ul unui vecin,care facuse o "patura" de praf pe radiator si ventilatorul o atingea.

Editat de miron1947, 24 noiembrie 2008 - 13:42.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.709
  • Înscris: 01.01.2008

 alinduplea, on Nov 24 2008, 13:28, said:

va rog sa ma ajutati. Pur si simplu Mi se restarteaza PC-ul din senin, fara sa dea vreo eroare sau ceva, mi s-a intamplat chiar si cand nu lucram la el! nu stiu ce pot face! M-am gadit k poate fi din cauza malware dar am luat Avira anti-virus, anty spyware doctor si am curatat tot. Isa degeaba. In plus folosesc si SYstem Mechanic pt a curata registry si toate erorile. Chiar nu stiu din ce cauza poate fi....! Vreau sa va spun k am mici proibleme cu coolerul din sursa kre in ultimul timp scoate sunete ciudate:)) k un elicopter! cred k s-au dus rulmentii din el... insa nu temperatura este buna!

Poate ca sursa/coolerele isi dau ultima suflare.incearca totusi sa le cureti de praf,si nu mai scrie cu k si d-alea,aici nu e mirc!

#4
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 xeleron, on Nov 24 2008, 13:41, said:

Poate ca sursa/coolerele isi dau ultima suflare.incearca totusi sa le cureti de praf,si nu mai scrie cu k si d-alea,aici nu e mirc!

Ok.....nu  mai scriu cu "k"  :P, dar crezi ca din sursa ar fi problema cu restartatul? Eu am scos sursa si am luat scos si coolerul si le-am curaat de praf si nu mai fac acelasi zgomot, cred totusi ca ar trebui s-o schimb! I

Editat de alinduplea, 24 noiembrie 2008 - 14:12.


#5
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 16.237
  • Înscris: 05.01.2006
Am avut o situatie asemanatoare care s-a rezolvat cu o schimbare a sursei. Restarturile erau aleatorii sau la orice contact (lan, usb, ps2) in prima jumatate de ora de functionare. Vezi in topicurile deschise de mine daca situatia este asemanatoare.

Bafta!

#6
valt33r

valt33r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 18.09.2006
Da. Sursa poate fi motivul restarturilor. Daca schimbi sursa si nu scapi de restarturi atunci poate fi de la memorii.Daca ai mai multe module, incearca sa le folosesti pe rand (cateva zile) sa vezi care e defecta sau poate nu se pupa una cu alta.Sau impumuta alta memorie.Bafta.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.485
  • Înscris: 01.12.2001
Pune de proba si un UPS.
De un an am asa ceva si nicun restart. Inainte mai aveam si eu cate 1/ luna.

#8
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.468
  • Înscris: 04.10.2002
1. Palpaie becurile in casa, se opreste din senin televizorul? Atunci pune un UPS.

2. Daca e calculator relativ nou, si de cand il stii da restarturi, sunt sanse mari sa fie incompatibilitate hardware intre componente.

3. Daca e un calculator care a functionat OK o perioada de vreme si a inceput la un moment dat sa faca figuri, baga-te in el si curata-l de praf. Huruie cooler-ul sau sursa, schimba-le in secunda doi.

Bafta!

#9
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
memoriile le poti testa cu memtest.
Asta ca sa nu astepti X zile ca sa vezi care merg si care nu.

#10
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 365
  • Înscris: 14.06.2007
Verifica daca ventilatorul procesorului sau al sursei nu se opresc su functioneaza cu intreruperi.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.113
  • Înscris: 02.12.2007
Mi se intampla si mie asa cand l-am luat. In primele 2-3 luni se restarta la greu, apoi mai rar, apoi nu se mai restarta. Dupa un timp a inceput iar, ce e drept nu asa des. Am depistat un chip al placii de baza care nu avea radiator (din ala micut) si se cam incindea. I-am pus un radiator de la un calculator mai vechi si nu mai am probleme. Ar putea sa mai fie si de la memorii. Stiu ca cineva avea problema asta si dupa ce si-a schimbat placuta de memorie, si-a revenit. Hmmmmm, si ar mai fi multe variante. Tehnica complicata.
La tine ar putea fi si de la procesor, daca zici ca cooleru face zgomot (nu se mai invarte bine).

#12
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.722
  • Înscris: 24.03.2002
debifeaza automatic restart, poate zice ceva.... ecranu albastru...

#13
Hordy

Hordy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.091
  • Înscris: 03.02.2007
Schimba sursa nu mai cauta

#14
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 Ravy, on Nov 24 2008, 18:13, said:

Am avut o situatie asemanatoare care s-a rezolvat cu o schimbare a sursei. Restarturile erau aleatorii sau la orice contact (lan, usb, ps2) in prima jumatate de ora de functionare. Vezi in topicurile deschise de mine daca situatia este asemanatoare.

Bafta!

AM calc de 4 ani si se mai rstarta cate odata, dar acuma o face km des! cred ca din cauza sursei mersi mult tuturor pt sfaturi!  O sa schimb sursa...nu cred k e problema cu memoria insa am sa folosesc memtest cum mi-ati spus! Totusi am o nelamurile ce e ala UPS? :D

da am aflat cfe inseamna ups : Uninterruptible power supply .. o sa schimb sursa si o sa iau unul!

Editat de alinduplea, 25 noiembrie 2008 - 14:01.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.671
  • Înscris: 15.06.2004
1. Te rog, fara k.
2. Ptr un calculator care a mers 4 ani iti recomand sa te uiti si pe placa de baza sa nu ai condensatori scursi / umflati. Mai ales cand sunt folosite surse no-name este o problema des intalnita.

#16
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 eiffel, on Nov 25 2008, 16:13, said:

1. Te rog, fara k.
2. Ptr un calculator care a mers 4 ani iti recomand sa te uiti si pe placa de baza sa nu ai condensatori scursi / umflati. Mai ales cand sunt folosite surse no-name este o problema des intalnita.

Pai si dak nu te superi imi spui si mie unde gasesc condensatorii pe placa de baza:D? Caci de astia nu am auzit!

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.671
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai si dak nu te superi imi spui si mie unde gasesc condensatorii pe placa de baza:D? Caci de astia nu am auzit!
In primul rand te-am rugat ceva:

Quote

1. Te rog, fara k.
La urmatorul s-ar putea sa te alegi cu un warn. Ptr ca ai fost deja atentionat.

Condensatorii sunt niste "chestii" mici cilindrice plantate indeosebi in jurul procesorului, pe placa de baza. De obicei inveliti in plastic si cu partea de sus libera - metalica, uneori si cu ceva crestaturi pe ea. Daca sunt umflati sau au ceva pete maro pe pareta metalica inseamna ca s-au dus.

#18
alinduplea

alinduplea

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 444
  • Înscris: 24.11.2008

 eiffel, on Nov 26 2008, 15:33, said:

In primul rand te-am rugat ceva:

La urmatorul s-ar putea sa te alegi cu un warn. Ptr ca ai fost deja atentionat.

Condensatorii sunt niste "chestii" mici cilindrice plantate indeosebi in jurul procesorului, pe placa de baza. De obicei inveliti in plastic si cu partea de sus libera - metalica, uneori si cu ceva crestaturi pe ea. Daca sunt umflati sau au ceva pete maro pe pareta metalica inseamna ca s-au dus.

Imi pare rau dar asa sunt obisnuit sa scriu mai repede! O sa verific ce ai zis insa nu este problema cu coolerul de la procesor, caci nu el face urat ci coolerul de la sursa. Face ca un elicopter :)) uneori. Problema e ca pana o s-o schimb vor trece ceva zile pt. ca locuiesc intr-un oras mic, si va trebui sa o iau din alta parte! Apropo sunt ceva restrictii la sursa, adica trebuie una anume in punctie de placa de baza?...eu o am K7N2 Delta Series...

off topic: am fost nevoie sa folosesc "K" la denumirea placii de baza, asta cred ca nu e o problema:P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate