Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Canon - Error 99 -

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postra2van, on Apr 14 2009, 16:30, said:

voi reveni cu verdictu cand il iau de la ''reanimare''
Care e verdictul?

#56
ra2van

ra2van

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.08.2007

View Postcalexe, on Apr 16 2009, 22:14, said:

Care e verdictul?

m-au sunat azi baietii de la service si au zis ca au inlocuit shutter-u si ma costa 470ron si ma voi duce marti dupa el ca luni fiind a 2a zi de paste nu lucreaza

#57
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Imi pare rau. Totusi, din cate am inteles, Canon are un subansamblu nou de shutter, care ar avea o fiabilitate imbunatatita. Acum, nu stiu daca "te incalzeste" cu ceva asta. De curiozitate, stii cate declansari avea cel care a picat?

Edited by calexe, 18 April 2009 - 08:49.


#58
ra2van

ra2van

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.08.2007

View Postcalexe, on Apr 18 2009, 08:49, said:

Imi pare rau. Totusi, din cate am inteles, Canon are un subansamblu nou de shutter, care ar avea o fiabilitate imbunatatita. Acum, nu stiu daca "te incalzeste" cu ceva asta. De curiozitate, stii cate declansari avea cel care a picat?

asta e acu bine ca sa rezolvat

pai ma bucura sa aud ca ar avea fiabilitatea imbunatatita. stiu ca atunci cand l-am luat avea cam 5.000 plus cate am mai facut eu eu aproximez undeva pe la 10.000-11.000de declansari

Edited by ra2van, 18 April 2009 - 12:25.


#59
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postra2van, on Apr 18 2009, 13:21, said:

...
pai ma bucura sa aud ca ar avea fiabilitatea imbunatatita. stiu ca atunci cand l-am luat avea cam 5.000 plus cate am mai facut eu eu aproximez undeva pe la 10.000-11.000de declansari
Pai si ala vechi ar fi trebuit sa tina 100K. Banuiesc ca mai degraba Canon si-a dat seama ca are o problema si a dres-o. Din pacate n-au rechemat aparatele in service, cum ar fi fost normal.

#60
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Err 99 la un Canon 40d

Nu am schimbat obiectivul Sigma de ceva timp, astfel ca nu suspectez corpuri straine la contactul dintre body si obiectiv.
Am schimbat acumulatorul,am schimbat cardul; uneori pe manual alteori pe automat, eroarea revine foarte des.
Am montat obiectivul pe un alt body si-i ok; am montat un obiectiv Canon pe body-ul meu si apare aceeasi eroare.
Voi mai scoate bateria mica si voi mai curata cu radiera contactele.
Alte sugestii ?

Edited by luuc, 31 May 2010 - 11:22.


#61
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,120
  • Înscris: 29.06.2005
Ar putea fi un inceput de sfarsit al obturatorului.
Testeaza pozand cerul cu 1/8000 si trage cu blitz ceva deschis la culoare la 1/250

#62
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 08.01.2010

View Postluuc, on 31st May 2010, 12:13, said:

Err 99 la un Canon 40d

Nu am schimbat obiectivul Sigma de ceva timp, astfel ca nu suspectez corpuri straine la contactul dintre body si obiectiv.
Am schimbat acumulatorul,am schimbat cardul; uneori pe manual alteori pe automat, eroarea revine foarte des.
Am montat obiectivul pe un alt body si-i ok; am montat un obiectiv Canon pe body-ul meu si apare aceeasi eroare.
Voi mai scoate bateria mica si voi mai curata cu radiera contactele.
Alte sugestii ?

Am avut o singura data eroarea cu un 50mm f 1.8. Cu obiective bune niciodata. Sterge pentru inceput contactele poate nu-i atat de neagra situatia.

#63
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postluuc, on 31st May 2010, 12:13, said:

Err 99 la un Canon 40d
...
Alte sugestii ?
Orice ar impiedica comunicatia intre obiectiv si camera provoaca Err 99. Contacte imperfecte - s-a spus. Poate fi si un cablu flexibil desprins in camera. Criss Service. Nu costa mult.

Edited by calexe, 08 June 2010 - 01:36.


#64
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Pana la urma a gait cineva aceasta panglica?
Cum ati rezolvat problema?

View Postsarpe_ro, on 15th February 2009, 11:54, said:

Este utili ce ai spus dar nu este cazul la mine. Am nevoie de banda aceea.
Numai bine!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate