Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Canon - Error 99 -

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Din cate am vazut pe net, eroarea asta Err99 este o problema destul de frecventa la Canon.
Se intampla cand apare o incompatibilitate intre obiectiv si body si de obicei ar trebui sa apara cand acestea nu au aceeasi marca (cu Tamron, Sigma, Tokina) ... insa am vazut multe topicuri in care lumea are probleme cu obiective Canon (17-85, 18-55...etc) .

Mi s-a intamplat si mie de curand..asa din senin cu un 400D si un Tokina 12-24...si acum nu mai pot fotografia cu el decat la f4. Daca maresc unpic valoarea diafragmei..apare eroarea...ceea ce este super stresant. Dupa ce da eroarea, nici daca inchid aparatul sau scot bateriile si obiectivul nu isi mai revine.

Am avut noroc ca mi-am dat seama cum sa ies din eroare... Ca sa reusesc sa mai folosesc obiectivul trebuie sa trag un cardu in focus manual..si isi revine.

In fine...rezolvari imediate dar doar pentru moment, am vazut ca ar fi:
1.Scoaterea obiectivul si curatarea contactelor
2.Scoaterea bateriilor, inclusiv a celei mici, "ascunse"

Nu inteleg de ce se intampla..si as vrea o rezolvare pe termen lung...care a mai patit si a scapat definitiv de eroare poate imi da si mie un sfat.

Si tot asa, pentru cei care au mai avut aceasta eroare... ati incercat obiectivul si pe alt body? ma gandesc ca aceasta incompatibilitate poate aparea doar intre obiectiv si body-ul respectiv...pe alt body sa functioneze la parametrii optimi.

va multumesc.

Edited by dendron, 21 October 2008 - 10:08.


#2
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
De mentionat ca am curatat contactele obiectivului..si urmat pasii recomandati prin linkurile de pe net, gen ACESTA

De fapt pot trage cu obiectivul pana la f5 fara nici o problema, la orice distanta focala. Cum am trecut la f5.6 si peste..apare eroarea.
La unii am vazut ca nu puteau trage cu acelasi obiectiv la 24mm...si totul era ok pana acolo, la orice valoare f...deci invers problema mea.

Am si alte obiective si nu am probleme cu ele..deci exclus sa fie body-ul.

Contactele le-am curatat cu o radiera...nu stiu cat de bine...dar nu cred ca exista vreo filosofie prea complicata la curatarea unor contacte. Daca stiti vreo metoda, va rog sa o spuneti...poate n-am facut eu ceva bine.

Edited by dendron, 21 October 2008 - 11:47.


#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Pai incearca obiectivul si pe alt aparat... poate e doar o incompatibilitate cu aparatul tau, nu neaparat defect.Au fost cazuri de obiective care pe 300D dadeau eroarea asta, dar pe 10D mergeau fara probleme...

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Ai probleme cu obiectivul. Mai precis cu banda de contacte din interior care controleaza printre altele si diafragma. Se poate rezolva la un service de electronice.

Poti verifica. Iti vor aparea aceleasi simptome si pe alt aparat EOS cu acest lens.



Redenumiti titlul threadului: Err 99 - problema TOKINA!

Edited by grig_jr, 21 October 2008 - 13:08.


#5
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
ok, merci. O sa incerc maine, sa vad daca am timp, sa il pun si pe alt body...o sa incerc pe alt 400D si pe un 40D.

Imi puteti recomanda un service in caz ca nu merge pe alt body?

Daca nu e permisa reclama, imi puteti da pe privat.

merci.

Edited by dendron, 21 October 2008 - 19:26.


#6
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
N-am apucat sa il testez inca pe alt body pt ca nu am avut timp deloc...insa revin cu rugamintea de a-mi recomanda ceva service-uri...nu sunt din Bucuresti...si daca ajung cu el pe acolo as vrea sa stiu dinainte unde sa merg.

Merci

#7
sorinvs

sorinvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 09.01.2007

 dendron, on Oct 24 2008, 01:26, said:

N-am apucat sa il testez inca pe alt body pt ca nu am avut timp deloc...insa revin cu rugamintea de a-mi recomanda ceva service-uri...nu sunt din Bucuresti...si daca ajung cu el pe acolo as vrea sa stiu dinainte unde sa merg.

Merci
criss profesional srl - singurul service autorizat canon. (google it pentru nr de tel)
Am avut aceeasi problema cu un canon 17-85 si s-a rezolvat cu schimbarea diafragmei (250 lei + transport prin curier dus-intors de la vaslui - plata ramburs la primirea obiectivului).

Edited by sorinvs, 24 October 2008 - 06:07.


#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
cita vreme obiectivul e de vina, nu conteaza in ce service il trimiti.
nu cred ca un service nikon, skin.ro spre exemplu, nu s-ar descurca sa desfaca o montura canon :)
NU pomenesc aici si de un anume service pentax, datorita neplacerilor pe care le-a avut amicul sato cu ei la repararea unui obiectiv.

Edited by Taxon, 24 October 2008 - 08:49.


#9
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Ai nevoie de un service care poate aduce piese de schimb de la Tokina.

Mai stiu pe cineva cu aceeasi problema ca tine. El incearca sa gasesasca singur piesa respectiva si sa o schimbe. Operatiunea e simpla. Gasirea piesei e mai complicata.

Sa nu accepti o reparare a benzii respective (daca se adevereste ca si la tine ea este cauza defectiunii). Se va rupe inevitabil din nou pentru ca este "flexata" de fiecare data cand invarti de inelul de zoom (adica mai tot timpul). Daca gasesti un service care poate aduce piese de schimb de Tokina, zi-ne si noua.

#10
nomad

nomad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 03.08.2006
Nush daca ajuta, dar :

http://www.dpreview....50dfirmware.asp

Quote

Canon has released new firmware for the EOS 50D, taking it to version 1.0.3. The latest version corrects three issues, two of which the company describes as 'rare.' One of the problems addressed is the much-discussed Err99 error message that can prevent the camera taking photos.


#11
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 nomad, on Oct 29 2008, 19:57, said:


stii macar sa citesti ?  ^_^  NU! nu ajuta. omu are 400d.. ala-i firmware de 50d ... your point was?  <_<  un post degeaba. inca putin si poti participa si tu la urmatorul concurs softpedia  :lol:

@ grig. cum adica ? e chestie batuta in cuie, stii ca se rupe pamblica aia si nu ai ce-i face ? adica te rezumi la a o schimba din 2 in 2 ani sau ce ?  :huh:

#12
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Concluzia : Luati-va primes :D

#13
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

 dreadboy, on Oct 29 2008, 22:58, said:

stii macar sa citesti ?  ^_^  NU! nu ajuta. omu are 400d.. ala-i firmware de 50d ... your point was?  <_<  un post degeaba. inca putin si poti participa si tu la urmatorul concurs softpedia  :lol:

@ grig. cum adica ? e chestie batuta in cuie, stii ca se rupe pamblica aia si nu ai ce-i face ? adica te rezumi la a o schimba din 2 in 2 ani sau ce ?  :huh:

Man, dai ignore si treci mai departe.

Ce sa zic? Se pare ca e boala de Tokina. Daca ar fi disponibila panglica respectiva, inlocuirea dureaza 10 minute daca o face cineva care se pricepe. Eu zic ca nu e caz de alarmare. Stiu 6 oameni cu lensu asta, cu diverse monturi, unul din ei are problema asta si acum inca un co-forumist. Restul, functioneaza bine-merci.

Ce va pot zice este ca am vazut 12-24le asta desfacut bucati si este construit EXTREM de bine. As merge cu el la razboi fara emotii.

#14
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
Salut, scuze pentru perioada de absenta ..insa nu prea am avut acces la internet si nici timp pt asta. Nu am desfacut obiectivul pt ca imi este putin cam frica, recunosc  :unsure: .

Insa as avea o intrebare pt cei care mai au obiectivul. M-am uitat la montura si pe pe partea metalica (care se prinde de montura camerei) are 3 suruburi, chiar sub contacte sa spun asa... Din astea 3 suruburi, 2 sunt bine infiletate...pana la capat, iar unul este iesit in afara..parca nu ar fi complet infiletat...ma gandesc oare de la el sa fie problema? Mi-e frica totusi sa ma bag la el..poate asa trebuie asa trebuie sa fie...pe partea tehnica nu am nici o cunostinta.

Am atasat 3 foto. Sper ca se intelege din ele despre ce e vorba...as vrea f mult daca mai e cineva cu acelasi obiectiv, poate arunca o privire pe montura.

Merci :)

Attached File  a1.jpg   186.75K   131 downloads Attached File  a2.jpg   179.4K   131 downloads  Attached File  a3.jpg   148.61K   113 downloads

Edited by dendron, 30 October 2008 - 15:10.


#15
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 grig_jr, on Oct 30 2008, 11:04, said:

Ce sa zic? Se pare ca e boala de Tokina. Daca ar fi disponibila panglica respectiva, inlocuirea dureaza 10 minute daca o face cineva care se pricepe. Eu zic ca nu e caz de alarmare. Stiu 6 oameni cu lensu asta, cu diverse monturi, unul din ei are problema asta si acum inca un co-forumist. Restul, functioneaza bine-merci.

Ce va pot zice este ca am vazut 12-24le asta desfacut bucati si este construit EXTREM de bine. As merge cu el la razboi fara emotii.

hmm .. ai cumva vreo poza cu o asemenea panglica ? ca daca nu cumva are 'shpe zeci de fire in ea ar trebui sa se poata improviza, ori alta panglica asemanatoare ori daca permite spatiu chiar fire. deci poze va rog
[ da. in lipsa de componente eu apelez si la asa ceva fiindca stiu ca se poate ]

de treaba cu constructia da. desi nu-l posed stiu ca e construit ca un tank. parca ziceai ca impreuna cu el ai stat cu orele in lapovita/ploaie cu 20d`u nu?

@ Lucatas: ale naibii prime-uri , si alea au panglica  :lol: concluzia ar fi, sa nu mai zumam si sa focalizam din piciere

@ nomad: ti-ai ales bine nickul  ^_^

Edited by dreadboy, 30 October 2008 - 16:33.


#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
am stat, am stat, dar nu doar atat. Materialele dinauntru sunt mult mai de calitate in comparatie cu ce am vazut prin lensuri de la Canon (inclusiv L-uri). Arata foarte, foarte bine pe dinauntru, o sa pun mana pe ceva poze sa vedeti cum e pe dinauntru. Mult mai putin plastic decat prin unele L-uri.

Panglica respectiva are 5 sau 6 fire prin ea, dar forma este deosebita. O sa fac poze si cu ea cand apuc.

#17
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 grig_jr, on Oct 30 2008, 17:10, said:

am stat, am stat, dar nu doar atat. Materialele dinauntru sunt mult mai de calitate in comparatie cu ce am vazut prin lensuri de la Canon (inclusiv L-uri). Arata foarte, foarte bine pe dinauntru, o sa pun mana pe ceva poze sa vedeti cum e pe dinauntru. Mult mai putin plastic decat prin unele L-uri.

Panglica respectiva are 5 sau 6 fire prin ea, dar forma este deosebita. O sa fac poze si cu ea cand apuc.

bun deci pana in 10 fire.. usor pana acum. cu forma nu stiu ce sa zic, in cel mai rau caz se poate ajunge la crearea panglicii de la zero folosind fire.

am intrebat de poze ca am rascolit google-u si flickr-u si nu am gasit panglica respectiva. dar daca tot zici, ai putea pune si poze cu interioru la obectiv

#18
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006

 dendron, on Oct 30 2008, 16:09, said:

Salut, scuze pentru perioada de absenta ..insa nu prea am avut acces la internet si nici timp pt asta. Nu am desfacut obiectivul pt ca imi este putin cam frica, recunosc  :unsure: .

Insa as avea o intrebare pt cei care mai au obiectivul. M-am uitat la montura si pe pe partea metalica (care se prinde de montura camerei) are 3 suruburi, chiar sub contacte sa spun asa... Din astea 3 suruburi, 2 sunt bine infiletate...pana la capat, iar unul este iesit in afara..parca nu ar fi complet infiletat...ma gandesc oare de la el sa fie problema? Mi-e frica totusi sa ma bag la el..poate asa trebuie asa trebuie sa fie...pe partea tehnica nu am nici o cunostinta.

Am atasat 3 foto. Sper ca se intelege din ele despre ce e vorba...as vrea f mult daca mai e cineva cu acelasi obiectiv, poate arunca o privire pe montura.

Merci :)

a1.jpg a2.jpg   a3.jpg


Despre asta nu stie nimeni nimic?  :unsure: mie mi se parae f ciudat surubelul dar nu vreau sa ma bag..ca am mai stricat odata ceva asemanator.

Edited by dendron, 30 October 2008 - 18:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate