Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Despre riturile crestine. . .

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 Malkia, on Oct 13 2008, 16:27, said:

RUGACIUNEA

Ritul religios cel mai raspīndit este serviciul divin in biserica. Prin rugaciuni, credinciosii nu fac altceva decīt īl implora pe dumnezeu sa savīrseasca ceva supranatural, adica o „minune". Rugaciunea īsi trage obīrsia din blesteme si incantatii. Oamenii din antichitate atribuiau cuvīntului o forta magica, socotind ca el poate exercita o influenta asupra lumii.

Unele rugaciuni crestine pastreaza chiar elemente ale incantatiei din care provin, de pilda, cuvintele: ,,Sa īnvieze dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii lui !". Aceasta incantatie era considerata de unii, drept cel mai bun mijloc īmpotriva unei forte necurate. Sensul magic al rugaciunii reiese si din faptul ca cuvintele sīnt īnsirate īn cadrul ei īntr-o succesiune stabilita o data pentru totdeauna, ordinea lor neputīnd fi schimbata.

Rugaciunile crestine au fost alcatuite de „parintii bisericii" īn secolele IV — VI. Multe dintre rugaciunile crestine sīnt traduceri sau prelucrari ale unor rugaciuni luate din cultele diferitelor religii antice. Rugaciunea „Tatal nostru" este luata īn īntregime din „Cadisul" mozaic, care, la rīndul sau, se deosebeste prea putin de rugaciunile similare iraniene si budiste. Cunoscuta exclamatie „Doamne, miluieste", folosita īn rugaciuni, era de fapt salutul pe care-l rosteau sclavii din Roma antica atunci cīnd īntīlneau pe stapīnul lor. Diferitele atitudini si gesturi din timpul rugaciunii — mataniile, īngenuncherea, aplecarea capului, ridicarea mīinilor, lovirea cu pumnul īn piept etc. — au existat cu mult īnainte de aparitia crestinismului, īn slujbele divine egiptene si budiste.



ICOANELE

Īnchinarea la icoane se īntīlneste la multe religii. Ea este raspīndita, de pilda, la budisti. Iconografia crestina s-a format pe baza portretului roman-elenistic antic. Portrete de acest gen ale unor morti, pictate pe placi de lemn sau pe pīnza, au fost descoperite īn numar deosebit de mare īn morminte sau cu prilejul sapaturilor efectuate īn oaza Faium (Egipt). Portretele de barbati din perioada romana-elenistica, pictate pe scīnduri, au servit ca prototip icoanelor crestine, care erau de asemenea pictate pe lemn.

Crestinii au īmprumutat cultul icoanelor de la alte religii, anterioare crestinismului. Cultul icoanelor nu se deosebeste īn fond cu nimic de ritul īnchinarii la pietre, izvoare, copaci, animale etc. Si astazi numeroase icoane crestine reprezinta portrete ale unor zei antici. Imaginea ,,sfintei treimi" a fost īmprumutata de crestini de la religiile antice, īn care cultul diferitelor treimi de dumnezei, constīnd din zeul-tata, zeita-mama si zeul-fiu, era foarte raspīndit.

Imaginea sfīntului duh este o ramasita a cultului antic al pasarilor. Anticii credeau ca unii zei salasluiesc īn trupul pasarilor si al animalelor. Pe icoanele crestine, sfīntul duh era īnfatisat sub forma unui porumbel. Hristos era zugravit ca un miel. Sīnt cunoscute portretele lui Hristos īnconjurat de cei patru evanghelisti, īnfatisati sub forma de īnger, vultur, leu si vitel. Īn bisericile ortodoxe existau icoane ale sf. Cristofor cu cap de cīine, inspirate de portretul zeului egiptean Anubis, reprezentat cu cap de cīine.

Chipul lui Hristos s-a conturat definitiv abia īn secolul al VI-lea. Imaginea care īl reprezenta pe Hristos tīnar a fost inspirata de portretele si statuile unor adolescenti din pictura si sculptura antica.



VENERAREA CRUCII

Crucea a fost venerata din timpuri stravechi, cu mii de ani īnainte de aparitia crestinismului. Prototipul crucii religioase a fost un dispozitiv de lemn īn forma de cruce pentru aprinderea focului. Īn epoca de piatra, oamenii obtineau flacara frecīnd un bat mic de lemn de esenta mai tare de-a curmezisul altuia, de esenta mai moale. Oamenii se īnchinau focului si venerau crucea ca unealta care aprinde focul.

Initial, crestinismul n-a cunoscut cultul crucii. Īn lucrarea ,,Octavius", scriitorul crestin Minucius Felix declara la sfīrsitul secolului al II-lea celor de alte religii:

Noi nu veneram cruci si nu le dorim. Voi sīnteti aceia care, avīnd zei de lemn, venerati si crucile de lemn ca accesorii ale zeilor vostri".

Crestinii au īnceput sa venereze crucea abia īn secolul al IV-lea, cīnd s-a nascocit legenda ca mama īmparatului Constantin ar fi gasit crucea pe care a fost rastignit Hristos. Daca lucrurile s-ar fi īntīmplat īntr-adevar astfel, atunci toti crestinii ar venera aceeasi cruce. Crestinii venereaza īnsa diferite cruci: catolicii — crucea cu patru brate, adeptii sectei religioase de rit vechi — crucea cu opt brate, ortodocsii — crucea cu sase si cu opt brate. Datele istorice arata ca īn Roma antica oamenii erau rastigniti nu pe cruci, ci pe stīlpi avīnd forma literei „T".

Crestinii adora crucea ca pe un fetis, crezīnd ca ea emana o forta miraculoasa. Cruciulitele pe care credinciosii le poarta la gīt sīnt un fel de amulete īmpotriva duhurilor rele. Credinciosii considera ca semnul crucii īi poate feri de forte necurate. „De diavol te pazeste crucea, de porci ciomagul". „Cu crucea satana a fost legat". Semnul crucii are o semnificatie magica, aceeasi ca descrierea unui cerc magic īn jurul unui om pentru a-l feri de fortele necurate.

Clerul a facut uz de cruce pentru a insufla credinciosilor ideea supunerii, īndemnīndu-i „sa-si poarte crucea" cu rabdare, cu nadejdea ca vor fi rasplatiti īn „īmparatia cerurilor".



IN CONCLUZIE, IT'S ALL JUST A BUNCH OF BORROWED BULLSHIT ! ! ! !
Vezi ca faci o eroare de logica numita "the genetic fallacy". Cauta pe google si te vei convinge... ;)

#20
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 Malkia, on Oct 15 2008, 14:11, said:

P.S. Nefy iti transmite multe urari, si e ultra fericita ca ,,numai faci jeg pe Roportal''...iti imaginai vreodata ca o sa-i faci o favoare la Nefi ??  :D
Nefe ramana nefe si orice ar face, rahatul pe care il ingurgiteaza nu i-l poate scoate nimeni.

Nu i-am facut nici o favoare... mi-am facut-o mie. Pur si simpu o las sa se afunde in rahat pana nu mai poate. Pentru mine e mai bine la aer curat.

#21
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 Megara, on Nov 22 2008, 13:40, said:

Nefe ramana nefe si orice ar face, rahatul pe care il ingurgiteaza nu i-l poate scoate nimeni.

Nu i-am facut nici o favoare... mi-am facut-o mie. Pur si simpu o las sa se afunde in rahat pana nu mai poate. Pentru mine e mai bine la aer curat.
crestine, afundate dupa el/ea ....
ce imi plac crestinii astia de duminica ca si tine de altfel

#22
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 arpisz, on Nov 22 2008, 14:37, said:

crestine, afundate dupa el/ea ....
ce imi plac crestinii astia de duminica ca si tine de altfel
Dece ca azi e sambata?

#23
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 AMAN_SER, on Nov 22 2008, 16:55, said:

Dece ca azi e sambata?
tocmai .... maine o sa fie credinciosi adevarati pana atunci doar niste ipocriti si bigoti

#24
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 arpisz, on Nov 22 2008, 16:56, said:

tocmai .... maine o sa fie credinciosi adevarati pana atunci doar niste ipocriti si bigoti
Atunci tine-te bine pana la 12 noaptea, ca maine poti fi linistit.


PS. e greu sa fi crestin cu norma intreaga asa ca fi si tu mai intelegator.

#25
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 AMAN_SER, on Nov 22 2008, 17:01, said:

Atunci tine-te bine pana la 12 noaptea, ca maine poti fi linistit.


PS. e greu sa fi crestin cu norma intreaga asa ca fi si tu mai intelegator.
vezi de asta ii consider o sleahta de bigoti si ipocriti din care majoritate nu au deschis biblia de mult daramita sa o fi citit asa ceva dar in ciuda acestor fapte au inpresia ca au un monopol asupra unor adevaruri (din care 50% sunt evidente si 50% aberatie in forma pura).
Chiar daca am intalnit crestini deosebiti pe care dupa mult timp iam putu numi prieteni nici unu nu prezenta semne de ipocrizie si bigotism.
Si da intradevar este creu sa fi crestin cand religia ta te ingradeste pana ajungi un frustrat care nu se poate iubi cu nevasta cand vrea pentru ca nu permite religia ... ce penibil

#26
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 arpisz, on Nov 22 2008, 17:10, said:

...
Si da intradevar este creu sa fi crestin
...

asa e, este creu ... foarte creu  :thumbup:

#27
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 arpisz, on Nov 22 2008, 17:10, said:

vezi de asta ii consider o sleahta de bigoti si ipocriti din care majoritate nu au deschis biblia de mult daramita sa o fi citit asa ceva dar in ciuda acestor fapte au inpresia ca au un monopol asupra unor adevaruri (din care 50% sunt evidente si 50% aberatie in forma pura).
Chiar daca am intalnit crestini deosebiti pe care dupa mult timp iam putu numi prieteni nici unu nu prezenta semne de ipocrizie si bigotism.
Si da intradevar este creu sa fi crestin cand religia ta te ingradeste pana ajungi un frustrat care nu se poate iubi cu nevasta cand vrea pentru ca nu permite religia ... ce penibil
Crede-ma cand iti spun ca nu are nici o legatura cu religia. SI iti ofer si un argument.

Orice lege sau dogma pe care o oferi unui grup de oameni va fi interpretata, ocolita, si blamata, indiferent ce spune ea pentru ca tine de oameni si de capacitatile lor de a intelege un lucru si de a se adapta la el. Nu poti sa condamni dalta ca sparge piatra prost asa cum nici ciocanul ca nu bate bine, ci omul care le manuieste.
In biblie  se spune clar ce trebuie facut, pentru cine vrea sa faca. Dar asa e omul, o fi dalta si ciocanul prost dar daca omul nu ia masuri degeaba, chiar si din aur de ar fi tot la om se rezuma.

Edited by AMAN_SER, 22 November 2008 - 17:20.


#28
Lilit

Lilit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.11.2008

 AMAN_SER, on Nov 22 2008, 17:18, said:

Crede-ma cand iti spun ca nu are nici o legatura cu religia. SI iti ofer si un argument.

Orice lege sau dogma pe care o oferi unui grup de oameni va fi interpretata, ocolita, si blamata, indiferent ce spune ea pentru ca tine de oameni si de capacitatile lor de a intelege un lucru si de a se adapta la el. Nu poti sa condamni dalta ca sparge piatra prost asa cum nici ciocanul ca nu bate bine, ci omul care le manuieste.
In biblie  se spune clar ce trebuie facut, pentru cine vrea sa faca. Dar asa e omul, o fi dalta si ciocanul prost dar daca omul nu ia masuri degeaba, chiar si din aur de ar fi tot la om se rezuma.


Conteaza omul, dar conteaza si instrumentul, ca sa zic asa! Ce sa faci cu o sabie care nu taie bine? Mai rau te incurca....

#29
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 Malkia, on Oct 13 2008, 15:27, said:

Clerul a facut uz de cruce pentru a insufla credinciosilor ideea supunerii, īndemnīndu-i „sa-si poarte crucea" cu rabdare, cu nadejdea ca vor fi rasplatiti īn „īmparatia cerurilor".
Iar unii sunt destepti(te) de dau pe afara[aproape put] si dau lectii altora ca ce bine ar fi daca ar fi toti "destepti". Pe bune, sunt unii[unele] care stiu tot. Nu ma crezi?

Edited by sorin2007, 22 November 2008 - 17:38.


#30
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 Lilit, on Nov 22 2008, 17:29, said:

Conteaza omul, dar conteaza si instrumentul, ca sa zic asa! Ce sa faci cu o sabie care nu taie bine? Mai rau te incurca....
Conteaza si instrumentul, pana la un moment dat, In Japonia exista o legenda, Miyamoto Musashi, devenise atat de bun incat nu avea nevoie de sabie ci doar de un bat sau o sabie de lemn. si in general cam asa sta treaba, sculele bune compenseaza deficitul de indemanare numai pana la un nivel.

Edited by AMAN_SER, 22 November 2008 - 17:41.


#31
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 konami, on Nov 22 2008, 17:13, said:

asa e, este creu ... foarte creu  :thumbup:
doar asta i-ai vazut-o? Hai ca iti mai arat eu ;)

 arpisz, on Nov 22 2008, 14:37, said:

crestine, afundate dupa el/ea ....

 arpisz, on Nov 22 2008, 17:10, said:

vezi de asta ii consider o sleahta de bigoti si ipocriti din care majoritate nu au deschis biblia de mult daramita sa o fi citit asa ceva dar in ciuda acestor fapte au inpresia ca au un monopol asupra unor adevaruri (din care 50% sunt evidente si 50% aberatie in forma pura).
Chiar daca am intalnit crestini deosebiti pe care dupa mult timp iam putu numi prieteni nici unu nu prezenta semne de ipocrizie si bigotism.
Si da intradevar este creu sa fi crestin cand religia ta te ingradeste pana ajungi un frustrat care nu se poate iubi cu nevasta cand vrea pentru ca nu permite religia ... ce penibil


#32
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 Megara, on Dec 16 2008, 21:28, said:

doar asta i-ai vazut-o? Hai ca iti mai arat eu ;)
Eu unul nu as avea pretentia de la el sa vorbeasca bine dar macar sa aibe si el putin respect si bun simt fata de interlocutorii lui.

#33
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 Megara, on Dec 16 2008, 21:28, said:

doar asta i-ai vazut-o? Hai ca iti mai arat eu ;)
bai thrall feminin cu o prezenta agasanta in pm-urile pe care le am salvate tiai revenit? continui cu aberatul?
ai marit bucataria? tiai gasit un baietel?
daca tot ai redeschis un topic inutil poate tu, intelectuala crestina pardon ortodoxa, IMI DEMONSTREZI ca idolul care il iubesti asa de mult EXISTA si se manifesta in aceasta REALITATE intro maniera RATIONALA

@aman
draga clona la cerere ... am un respect minim fata de oameni in general pentru ca apartin speciei homo sapiens dar daca doresti sa iti respect si ideile si credintele stupide va trebui sa incepi sa mai si demonstrezi ceva nu doar sa vorbesti fara sa zici nimic de fapt

#34
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 arpisz, on Dec 17 2008, 16:08, said:

bai thrall feminin cu o prezenta agasanta in pm-urile pe care le am salvate tiai revenit? continui cu aberatul?
ai marit bucataria? tiai gasit un baietel?
daca tot ai redeschis un topic inutil poate tu, intelectuala crestina pardon ortodoxa, IMI DEMONSTREZI ca idolul care il iubesti asa de mult EXISTA si se manifesta in aceasta REALITATE intro maniera RATIONALA

@aman
draga clona la cerere ... am un respect minim fata de oameni in general pentru ca apartin speciei homo sapiens dar daca doresti sa iti respect si ideile si credintele stupide va trebui sa incepi sa mai si demonstrezi ceva nu doar sa vorbesti fara sa zici nimic de fapt
Si tu apartii de specia homo superioris sau cum, sau speciei homo fanaticus  :roflmao:, ce sa-i faci mai arpi noi romanii nu prea suntem rationali asta e dar cum tu iti petreci timpul printre noi inseamna ca nici tu nu prea esti rational, pentru ca daca erai acum erai printre oamenii pe care ii consideri rationali nu pe softpedia unde sunt dusi cu pluta majoritatea, stii tu vorba aia cine se aseamana se aduna.

Edited by AMAN_SER, 17 December 2008 - 16:39.


#35
horror_

horror_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 23.07.2008

 arpisz, on Dec 17 2008, 16:08, said:

... am un respect minim fata de oameni in general pentru ca apartin speciei homo sapiens dar daca doresti sa iti respect si ideile si credintele stupide va trebui sa incepi sa mai si demonstrezi ceva nu doar sa vorbesti fara sa zici nimic de fapt

Ai un respect minim fata de oameni? Tu ce esti ma? Gandac? Vierme? Vezi ca forumul pentru viermi nu e pe aici, e undeva unde se colecteaza cantitati mari de substante de culoarea maro.
Mi-ar fi rusine sa vin cu kkt-uri de afirmatii de tipul asta.
Hai, plimba ursu' de aici ca ma scarbesti.

#36
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

 AMAN_SER, on Dec 17 2008, 16:37, said:

Si tu apartii de specia homo superioris sau cum, sau speciei homo fanaticus  :roflmao:, ce sa-i faci mai arpi noi romanii nu prea suntem rationali asta e dar cum tu iti petreci timpul printre noi inseamna ca nici tu nu prea esti rational, pentru ca daca erai acum erai printre oamenii pe care ii consideri rationali nu pe softpedia unde sunt dusi cu pluta majoritatea, stii tu vorba aia cine se aseamana se aduna.
in primul rand incearca sa vorbesti in nume propriu ...
in al doilea rand aratami specimenul credincios care iese din tiparul "dusi cu pluta"
prezenta mea pe acest orum se mai poate justifica intrun fel ... imi place sa vad prosti in actiune si imi place sa vad crestini in actiune ... si aici intervine adevaratul meu hobby .... sa imi dau seama daca omul este prost sau este crestin sau ambele....
sper ca acum intelegi

ca sa ma poti cita la nevoie:

ma declar PROST !

ps
mie mila de cei care se considera destepti ()

LE
horror draga nu tie dor de gastele tale de pe campia baraganului ? nu te alaturi lor ca urla dupa tine?

Edited by arpisz, 17 December 2008 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate