Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2810 replies to this topic

#2449
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017

View Post86-APP, on 12 noiembrie 2017 - 09:43, said:

Parchetul de bambus este foarte pretentios in exploatare ...
Peste gresie ...nu se recomanda , dar depinde unde este camera , ca una e " la etaj " la bloc , alta la curte pe parter ....

Mulţumesc pentru răspuns. Camera este la un etaj superior al unui apartament la bloc. Recomandaţi un alt tip de parchet ce poate fi pus peste gresie?

#2450
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca este la etaj , e ok , ca ai scapat de eventualul condens . Poti alege ce vrei , dar ala de bambus este foarte lucios si pretentios .

#2451
MencitaC

MencitaC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.01.2017

View Post86-APP, on 13 noiembrie 2017 - 18:06, said:

Daca este la etaj , e ok , ca ai scapat de eventualul condens . Poti alege ce vrei , dar ala de bambus este foarte lucios si pretentios .

Am găsit bambus mat, pe care îl şi prefer. :) Dar dacă cel din bambus nu este chiar atât de ok, ar fi mai bun parchetul triplustratificat de 10 mm din frasin? Scria că se va putea raşcheta o dată şi că este recomandat pentru trafic domestic intens. Iar livingul meu  este cameră de trecere spre celelalte ale apartamentului. Mulţumesc mult.

#2452
bogdanbuda

bogdanbuda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.07.2015
Salut.
Imi renovez un apartament intr-un bloc vechi. Sub parchetul masiv am gasit aceste "placi". Voi pune parchet laminat sau mocheta, inca nu am decis. Diferenta de nivel intre camere este mare.
Intrebare: pastrez acele placi care sunt acum, sau le scot si merg cu alte materiale de nivelare - umplere?
Din multe motive as prefera sa pastrez, dar nu stiu daca fac bine Posted Image
Multumesc!

Attached Files



#2453
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Cu ce te deranjează?

#2454
bogdanbuda

bogdanbuda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.07.2015
Nu cred ca ma deranjeaza, intrebam doar :) Exista in casa un mic miros de statut, nu stiu daca de la parchet sau de la chestia asta.

#2455
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Posibil de la parchet.
Par in regulă acele plăci de beton, nu văd de ce le-ai înlocui.

#2456
Dani2stupi

Dani2stupi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2017
Buna ! Am de pus 60 mp de parchet masiv pe suport de osb. Ce adeziv sa folosesc dar nu prea scump dacă se poate!

#2457
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbogdanbuda, on 15 noiembrie 2017 - 11:36, said:

Salut.
Imi renovez un apartament intr-un bloc vechi. Sub parchetul masiv am gasit aceste "placi". Voi pune parchet laminat sau mocheta, inca nu am decis.
De curiozitate, ce te-a facut sa decizi asa ceva, adica sa scoti parchetul masiv si sa pui laminat? :)

#2458
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007
Am luat niste parchet (de la Diego). Pe la vreo 32 lei/mp.

Are un sistem de "click" (doar pe latime) ce contine si o lamela de plastic care intra intr-un sant din capatul placii precedente, astfel monatandu-se foarte usor, de catre o singura persoana, la simpla apasare cu degetul.

PROBLEMA:
Pe lungime se imbina perfect. insa pe latimea cu plasticul raman diferente de cateva zecimi intre placi. Nu la toate. Sa zicem la 10 din 110.

Cum se pot corecta diferentele (care sunt destul de vizibile si in lumina). Arata de parca placile sunt mai lasate la mijloc si o iau in sus spre imbinari (ceea ce, bineinteles, nu e cazul).
Adica se mai pot corecta? Iau ciocanul de cauciuc? Se mai "aseaza" singure? (inca n-am umblat aproape deloc in camera aia, nici plinte n-am pus, nici mobila). Sub parchet e sapa si extrudat de 5 mm.

Multumesc,

#2459
bogdanbuda

bogdanbuda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.07.2015

View PostLED, on 09 decembrie 2017 - 13:25, said:

De curiozitate, ce te-a facut sa decizi asa ceva, adica sa scoti parchetul masiv si sa pui laminat? Posted Image
Era intro-o stare jalnica, mirosea urat, multe zone crapate si lasate. Al doilea motiv, tot apartamentul o sa fie le alb-gri si nu-i gaseam locul in schema asta :)

#2460
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
@bogdanbuda , daca renovezi apartamentul si doresti sa montezi laminat , trebuie sa iei in calcul sa "indrepti zona" cu osb de minim 12-16 , prins (cu ceva de placile de beton , dibluri/conexpanduri) si lipit (anumite portiuni au denivelari si trebuie sa bagi un adeziv sub osb!) , ai scos la poloboc si alegi un parchet care se incadreza in gusturile tale , nu uita ca sa incadrezi usile , gresia , etc . cu modificarile pt parchet !

Edited by tidicristi, 10 December 2017 - 09:36.


#2461
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbogdanbuda, on 15 noiembrie 2017 - 11:36, said:

Salut.
Imi renovez un apartament intr-un bloc vechi. Sub parchetul masiv am gasit aceste "placi". Voi pune parchet laminat sau mocheta, inca nu am decis. Diferenta de nivel intre camere este mare.
Intrebare: pastrez acele placi care sunt acum, sau le scot si merg cu alte materiale de nivelare - umplere?
Din multe motive as prefera sa pastrez, dar nu stiu daca fac bine Posted Image
Multumesc!

Pune o sapa autonivelanta peste placile alea, ca par ok, folie si extrudat de 6 mm. Lasa OSBeu. Pui alt material care se impute si putrezeste? Inventie de Romania saraca. Ne-am repara si masina cu osb... Nu critic, ca si eu il am peste tot, dar nici chiar peste tot :)

#2462
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Sau varianta hard ! Sub placile ale , sunt resturi si nisip de la constructia blocului !
Egalizarea cu autonivelanta e enorm de scumpa ( ai diferente enorme si trebuie sa cumperi autonivelanta care sa le acopere!) , alege varianta : scoti totul de acolo si folosesti sapa mecanizata .

#2463
bogdanbuda

bogdanbuda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.07.2015
Multumesc tuturor pt sfaturi, momentan sunt indecis. Am de acoperit aprox. 20mm sa-l duc la nivel.

#2464
Jeny35

Jeny35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2017
Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Acum 3 saptamâni mi s-a turnat sapa făcută la mana (din cauza etajului înalt), in tot apartamentul. La 4 M3 de nisip am cumpărat 25 saci ciment la 40 kg si am cumpărat si plasa specială pt a nu crapa, având in vedere ca in unele camere grosimea era si de 10 cm. Le-am spus muncitorilor ca am nevoie sa fie una făcută bine, caci voi lipi pe ea parchet triplustratificat si nu vreau sa am probleme. Dar, surpriza: acum 2 zile cand am trecut pe la apartament, aceasta se desprinde intr-o parte a sufrageriei. Nu stiu acum ce sa fac. Ar trebui desprinsa toată sapa si sa pun alta cu o alta echipa? Cei care imi vor lipi parchetul au zis ca acesta nu se mai poate desprinde decât cu tot cu sapa, imi dau garanție pt execuție. Ma gândesc in timp sa nu se desprindă toată sapa cu tot cu parchet. Ce soluție ar fi sa nu afecteze parchetul Si sa nu ajung sa pun din nou alta sapa?

Edited by Jeny35, 10 December 2017 - 15:04.


#2465
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007
Deci nu stie nimeni cum sa (re)aliniez placile de parchet :(

#2466
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu toti au folosit sistemul descris de tine , si la cite sisteme sint ...Puneai o poza si aveai sanse mai mari , dar de regula sistemul descris de tine , daca este ce-am vazut eu , nu permite realinierea .
Imi aduc aminte de un sistem in care asezai placile si apo trageai de un plastic ...parca .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate