Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2467
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007

View Post86-APP, on 10 decembrie 2017 - 19:14, said:

Nu toti au folosit sistemul descris de tine , si la cite sisteme sint ...Puneai o poza si aveai sanse mai mari , dar de regula sistemul descris de tine , daca este ce-am vazut eu , nu permite realinierea .
Imi aduc aminte de un sistem in care asezai placile si apo trageai de un plastic ...parca .

Ok. Atasez. Prima poza e cu diferenta. Lamela aia nu e nimic special. Cica ajuta. Precum se vede, parchetul are si prorpiul nut/fedder din turnare, ca oricare altul.

Attached Files



#2468
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbogdanbuda, on 10 decembrie 2017 - 09:23, said:

Era intro-o stare jalnica, mirosea urat, multe zone crapate si lasate. Al doilea motiv, tot apartamentul o sa fie le alb-gri si nu-i gaseam locul in schema asta Posted Image
Mda, corect, daca era masiv nu inseamna ca era neaparat intr-o stare buna. Ideea e ca si eu am avut aceeasi dilema, daca sa las parchetul existent intr-un apartament sau sa il scot (daca il scoteam si puneam tot masiv, exploda bugetul...iar laminatul nu era o solutie fericita pentru noi). Diferenta este ca la mine parchetul doar arata jalnic, insa era pus foarte bine si nu am avut probleme. Dupa raschetare si finisare cu Bona a fost alta viata. :)

Referitor la culori, sa stii ca auriul stejar (presupunand ca despre stejar era vorba) merge foarte bine cu gri si alb. :)

#2469
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007
Am luat niste parchet (de la Diego). Pe la vreo 32 lei/mp.

Are un sistem de "click" (doar pe latime) ce contine si o lamela de plastic care intra intr-un sant din capatul placii precedente, astfel monatandu-se foarte usor, de catre o singura persoana, la simpla apasare cu degetul.

PROBLEMA:
Pe lungime se imbina perfect. insa pe latimea cu plasticul raman diferente de inaltime, de cateva zecimi intre placi. Nu la toate. Sa zicem la 30 din 110.

Cum se pot corecta diferentele (care sunt destul de vizibile si in lumina). Arata de parca placile sunt mai lasate la mijloc si o iau in sus spre imbinari (ceea ce, bineinteles, nu e cazul).
Adica se mai pot corecta? Iau ciocanul de cauciuc? Se mai "aseaza" singure? (inca n-am umblat aproape deloc in camera aia, nici plinte n-am pus, nici mobila). Sub parchet e sapa si extrudat de 5 mm.

Multumesc,

Attached Files



#2470
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View PostCalinmihai2004, on 11 decembrie 2017 - 14:45, said:


Pe lungime se imbina perfect. insa pe latimea cu plasticul raman diferente de inaltime, de cateva zecimi intre placi. Nu la toate. Sa zicem la 30 din 110.

Arata de parca a fost fortata imbinarea. Daca nu s-a asezat bine pe click si i-ai dat cateva ciocane...

#2471
Calinmihai2004

Calinmihai2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.12.2007
nici vorba. intra chiar usor,  exact cum zice producătorul "prin apăsare cu degetul mare".  n-am la ce da ciocane.

#2472
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Am o nelamurire: de ce parchetul triplustratificat pare mai putin rezistent decat cel laminat? Am fost astazi sa ma uit dupa parchet pentru o bucatarie si la cel triplustratificat (si la pret triplu fata de celalalt :) ) cand dai cu unghia lasa urme in material pe cand de ex. la Krono nu se intampla acest lucru. Este vorba de stratul de uzura? Mie nu imi place sa apara zgarieturi pe parchet si nici sa stau sa-l raschetez in fiecare an nu as prea vrea.

#2473
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
pentru ca ala din lemn e natural, in sensul ca lemnul nu rezista la compresiuni mecanice la fel ca o bucata de carton presat tratata cu straturi de "plastic" la care i se spune parchet laminat

#2474
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Multumesc de raspuns. Nu exista parchet triplustratificat sau masiv care sa aiba proprietatea de a nu lasa urme?

#2475
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
In viata reala nu ai cum sa exerciti atata presuine punctual sa lasi urme. Poata daca vine Ghita
Muresan cu tocuri cui in vizita. Mobilierul trebuie sa aiba picioare adecvate.

#2476
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Salut!

Am o pata neagra pe parchet, intr-un colt - am avut o sticla de whiskey intr-o punga de cadou si cumva s-a spart, nu am vazut si a stat asa destul de mult timp. Rezultatul este o pata neagra cu diametrul de ~15 cm. Parchetul este lemn exotic, merbau. Idei despre cum o scot? Problema este ca s-a uscat de mult, parchetul a absorbit lichidul. Varianta mea este sa incerc cu slefuitorul cu vibratii, dar ma gandeam ca poate exista alta solutie.

Edited by LED, 11 January 2018 - 09:10.


#2477
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
nu prea ai sanse. Daca a stat suficient de mult sticla acolo, dupa cum spui, astfel incat sa tot curga lichid un pic cate un pic, acesta a fost absorbit in masa materialului. Daca lichidul e in sine inchis la culoare degeaba raschetezi zona. Daca licidul nu e atat de inshi la culaore incat sa coloreze si zona a devenit inchisa in urma ozidarii licrhidului pe lemn, atunci ai sanse. Deci depinde mult de ce whiskey era in sticla - culoarea o are datorita colorantilor (whiskey ieftin sau contrafacut) sau culoarea e naturala (whiskey de calitate) si poti scapa de pata

#2478
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
A mers cu slefuitorul. Nu a iesit de tot, daca merg mai in profunzime posibil sa curete complet. O masina profesionala probabil ca poate scoate tot.

#2479
Big_Smoke

Big_Smoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2007
Buna ziua, mi-am luat parchet laminat de 10 mm swiss krono din dedeman
Doresc sa-l montez intr-un apartament la etajul 4/4.
Tot citesc despre izolatia care se pune sub parchet ... dar tot nu sunt convins.
Meseriasul care imi pune parchetul mi-a spus sa cumpar XPS de 1 cm, ca pune parchetul pe polistiren si atat.
Cei de la care am luat parchetul mi-au zis sa nu cumpar XPS de 1 cm pt ca in timp parchetul se va lasa de la mobila si va "scartai", mi-au recomandat polistiren XPS de 6 mm maxim.

Ce imi puteti recomanda?
Mentionez ca in dormitor si sufragerie am pe jos linoleum, care va ramane sub parchet.

#2480
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Fix swiss krono am luat si eu, foarte bun calitativ.
De linoleum nu stiu ce sa spun, daca e moale si bine lipit atunci e ok. Sa nu fie rigid, uscat si sa nu umfle.
EU am pus 2 chestii sub parchet, direct pe placa: folie din aia albastra subtirica + substrat din fibre de lemn. SI mie mi-a zis mesterul ca un extrudat gros se taseaza in timp. Daca ai linoleum probabil nu mai pui folia albastra.
https://www.dedeman....-59-m/p/4003499

#2481
7up-zdc

7up-zdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.01.2011
Buna seara,

Ce parere aveti de parchetul de mai jos, montat pe incalzire in pardoseala IPAT?

https://www.dedeman....sa-32/p/4017293

Sau daca imi puteti da alte variante de marca/gama.

Multumesc,
Cele bune!

#2482
alecsino1

alecsino1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 16.11.2009
Offtopic. Scuze.
Personal iubesc lemnul, culoarea calda si linistea sufleteasca pe care o aduce privitorului, dar.
Cand vorbim de aplicatii in care performanta extrema este daca nu vitala, macar foarte importanta, gen rezistenta extrema la compresie (dulap din stejar masiv plin cu vesela si picioare de 2cm2 x 4), rezistenta extrema la zgariere (vin cu SIO2 pe talpile bocancilor, am 120kg, ma invart in loc sa pun plasele cu cumparaturi in dreapta/etc), stabilitatea cat mai buna la umezeala pe perioada de ani, "o bucata de carton presat tratata cu straturi de "plastic" la care i se spune parchet laminat" va invinge intotdeauna.
Lipsa "calitatilor" lemnului masiv nu este o lipsa reala, fiindca lemnul masiv necesita ingrijiri speciale, ingrijiri periodice, precautii speciale, toate legate de "calitatile" lui.
Pana si cei mai fani producatori folosesc lemnul in formula stratificat pentru a contracara unele din neajunsurile ale lemnului.
Se ajunge la un elitism idiot in atatea explicatii pe aici, ai lemn esti boier, ai laminat esti iobag.
Personal, subliniez personal, nu am vazut parchet din lemn la nici o firma unde intra macar 1 om pe zi, cum ar arata cel mai "de boier" lemn sfintit la Londra parchet de lemn in trafic greu ?
Nu mai infierati laminatul, ridicandu-va deasupra celorlalti prin podelele de lemn de 1cm, e un material cu slabe calitati ce necesita investitii foarte mari, munca continua si iar investitii (fiindca cei munca decat o investitie ?)  pentru a-si pastra  singura adevarata calitate - caldura sufleteasca adusa privitorului, senzatia de una cu natura.
Opozitia ce investitii cere ? Sa stergi apa cand intrii cu zapada si zloata pe bocanci ? HA.
Desi nici asta nu i-a mai ramas, toti producatorii de laminat decent calitativ imita culoarea si textura naturala incat trebuie un expert sa poata spune care si  cum fara a infige sabia in el.
Evident parerea mea.

Edited by alecsino1, 29 March 2018 - 15:57.


#2483
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View PostBig_Smoke, on 21 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Buna ziua, mi-am luat parchet laminat de 10 mm swiss krono din dedeman
Doresc sa-l montez intr-un apartament la etajul 4/4.
Tot citesc despre izolatia care se pune sub parchet ... dar tot nu sunt convins.
Meseriasul care imi pune parchetul mi-a spus sa cumpar XPS de 1 cm, ca pune parchetul pe polistiren si atat.
Cei de la care am luat parchetul mi-au zis sa nu cumpar XPS de 1 cm pt ca in timp parchetul se va lasa de la mobila si va "scartai", mi-au recomandat polistiren XPS de 6 mm maxim.

Ce imi puteti recomanda?
Mentionez ca in dormitor si sufragerie am pe jos linoleum, care va ramane sub parchet.
Salutare,spune-mi te rog modelele celor de la Swiss Krono din  Dedeman au garnitura pe cant,?la ei pe site spun ca se poate monta si in bucatarie,baie ..la Dedeman nu se specifica

Edited by MembruAnonim, 22 April 2018 - 14:15.


#2484
bibibossu

bibibossu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.11.2009
Am luat și eu parchet de la Diego.
Aceeași problema. La plăcile de  Parchet puse cap la cap rămân diferențe de nivel. Au o bagheta de plastic în cap. Parchetul este foarte casant și practic buza superioara se rupe de sub stratul de melamina. DÎn acest motiv el nu se mai aliniază. Practic prin rupere el își mărește înălțimea.  Așa ca  atenție.  Eu o sa merg la ei sa discut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate