Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
823 răspunsuri în acest subiect

#361
gl25mir

gl25mir

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.05.2007
intentionez sa cumpar de pe acum bilete Disney de pe site-ul FNAC pentru inceputul lui iulie. Vrem sa mergem cu 2 copii ,3 zile in parcuri.
Cel mai mic va avea 3 ani si 1 luna atunci, credeti ca verifica cineva la intrare vreun act ceva?! Sau am citit mai sus ca, daca cumperi bilete din timp, adica daca le iau de acum pentru inceputul lui iulie, copii pana in 6 ani au intrere gratuita?!

#362
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 teognost, on 5th April 2011, 15:05, said:

cum e cu parcarea in Paris -cat a costat si unde ati lasat masina -undeva mai departe de centru?
planul nostru e destul de apropiat de al vostru ,2 zile Disneyland si 2 zile vizitat Parisul

Am parcat in statia RER din localitatea in care am stat, Noisy Champs (puteam merge si pe jos, dar ne-am gandit ca vom fi rupti de oboseala cand ne intoarcem) si am mers cu trenul. Din ce am gasit pe net parcarea in centrul Parisului costa peste 20 Euro pe zi. Plus ca ni s-a parut mult prea stresant sa intram cu masina in oras.

 gl25mir, on 5th April 2011, 16:10, said:

intentionez sa cumpar de pe acum bilete Disney de pe site-ul FNAC pentru inceputul lui iulie. Vrem sa mergem cu 2 copii ,3 zile in parcuri.
Cel mai mic va avea 3 ani si 1 luna atunci, credeti ca verifica cineva la intrare vreun act ceva?! Sau am citit mai sus ca, daca cumperi bilete din timp, adica daca le iau de acum pentru inceputul lui iulie, copii pana in 6 ani au intrere gratuita?!

Noi am avut bilete nominale si ne-au cerut actele de identitate. Apropos, am avut bilete "francilien" si nu a comentat nimeni ca nu suntem francezi.
Nu prea inteleg de ce se complica lumea sa caute magazinele FNAC ca sa-si ridice biletele când cele de pe http://www.billetfrancilien.com/ le primesti pe mail, le tiparesti acasa si te prezinti cu ele direct la intrare.

#363
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 Adina1, on 6th April 2011, 09:42, said:

Am parcat in statia RER din localitatea in care am stat, Noisy Champs (puteam merge si pe jos, dar ne-am gandit ca vom fi rupti de oboseala cand ne intoarcem) si am mers cu trenul. Din ce am gasit pe net parcarea in centrul Parisului costa peste 20 Euro pe zi. Plus ca ni s-a parut mult prea stresant sa intram cu masina in oras.



Noi am avut bilete nominale si ne-au cerut actele de identitate. Apropos, am avut bilete "francilien" si nu a comentat nimeni ca nu suntem francezi.
Nu prea inteleg de ce se complica lumea sa caute magazinele FNAC ca sa-si ridice biletele când cele de pe http://www.billetfrancilien.com/ le primesti pe mail, le tiparesti acasa si te prezinti cu ele direct la intrare.
mersi pt info.Cu parcarea in Paris ma mai gandesc ,poate merita 20 euro pe zi avand in vedere ca biletele pt familie de 2 adulti si 2 copii ar costa destul de mult.pe de alta parte oricum ar mai tb luate bilete pt a te plimba de la un obiectiv la altul dupa ce lasi masina in parcare ,ca nu cred ca e o idee buna sa te plimbi cu masina intre obiectivele turistice.

Am incercat acum pe http://www.billetfrancilien.com ,nicicum nu ajung sa vad biletul de 30 euro,doar pretul de 41 euro imi apare (sunt redirectat automat tot timpul spre https://www.booktick...eylandparis.com chiar daca setez franceza ca limba)
Tu ai reusit sa gasesti la pretul de 30 euro 1 parc 1 zi ?Mi-ar conveni si mie sa primesc biletul pe mail si sa il tiparesc acasa dar nu prea vad cum se poate rezolva la pretul pe care il vreau eu de 30 euro -1 parc 1 zi
Daca merg pe site-ul FNAC -acolo gasesc fara probleme.
Referitor la FNAC,daca poate cineva sa ma lamureasca:
-cu cat timp inainte de intratrea in parc trebuie luat biletul din magazin?
-cum functioneaza asigurarea de anulare a biletului in valoare de 4.50 euro -anunti undeva ca nu mai poti merge si primesti banii pe bilete inapoi?

#364
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 teognost, on 6th April 2011, 10:28, said:

mersi pt info.Cu parcarea in Paris ma mai gandesc ,poate merita 20 euro pe zi avand in vedere ca biletele pt familie de 2 adulti si 2 copii ar costa destul de mult.pe de alta parte oricum ar mai tb luate bilete pt a te plimba de la un obiectiv la altul dupa ce lasi masina in parcare ,ca nu cred ca e o idee buna sa te plimbi cu masina intre obiectivele turistice.

Am incercat acum pe http://www.billetfrancilien.com ,nicicum nu ajung sa vad biletul de 30 euro,doar pretul de 41 euro imi apare (sunt redirectat automat tot timpul spre https://www.booktick...eylandparis.com chiar daca setez franceza ca limba)
Tu ai reusit sa gasesti la pretul de 30 euro 1 parc 1 zi ?Mi-ar conveni si mie sa primesc biletul pe mail si sa il tiparesc acasa dar nu prea vad cum se poate rezolva la pretul pe care il vreau eu de 30 euro -1 parc 1 zi
Daca merg pe site-ul FNAC -acolo gasesc fara probleme.
Referitor la FNAC,daca poate cineva sa ma lamureasca:
-cu cat timp inainte de intratrea in parc trebuie luat biletul din magazin?
-cum functioneaza asigurarea de anulare a biletului in valoare de 4.50 euro -anunti undeva ca nu mai poti merge si primesti banii pe bilete inapoi?

Constat ca s-a schimbat putin modul de rezervare fata de acum 1 saptamana si jumatate când am facut eu rezervarile. Totusi se poate, selecteaza Franta iar dedesubt Ile-de France (francilien înseamna locuitor al Ile-de France) si vei ajunge la pretul de 30 €.
Biletele de tren/metrou de zi cu nr nelimitat de calatorii pt 4 zone au costat 10,15 € (Mobilis) pt adulti si 6,85 € (ticket jeune weekend) pt copii + parcarea in statia RER 7,20 €. Probabil ca puteam iesi mai ieftin, dar dat fiind timpul f. limitat si traficul din Paris am preferat varianta asta.

#365
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 Adina1, on 6th April 2011, 12:23, said:

Constat ca s-a schimbat putin modul de rezervare fata de acum 1 saptamana si jumatate când am facut eu rezervarile. Totusi se poate, selecteaza Franta iar dedesubt Ile-de France (francilien înseamna locuitor al Ile-de France) si vei ajunge la pretul de 30 €.
Biletele de tren/metrou de zi cu nr nelimitat de calatorii pt 4 zone au costat 10,15 € (Mobilis) pt adulti si 6,85 € (ticket jeune weekend) pt copii + parcarea in statia RER 7,20 €. Probabil ca puteam iesi mai ieftin, dar dat fiind timpul f. limitat si traficul din Paris am preferat varianta asta.
ok,asa merge cu Ile de France
Dar sigur nu o sa fie probleme la intrare daca nu pot dovedi ca locuiesc in Franta ?
la adresa de trimitere prin curier  -sa scriu adresa prietenilor mei din Franta?
Nu trebuie sa fiu eu personal ca sa ridic biletele ?
Sau se pot ridica biletele de la intrare la Disneyland in ziua de vizitare ?

#366
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 teognost, on 6th April 2011, 12:41, said:

ok,asa merge cu Ile de France
Dar sigur nu o sa fie probleme la intrare daca nu pot dovedi ca locuiesc in Franta ?
la adresa de trimitere prin curier  -sa scriu adresa prietenilor mei din Franta?
Nu trebuie sa fiu eu personal ca sa ridic biletele ?
Sau se pot ridica biletele de la intrare la Disneyland in ziua de vizitare ?

Biletele vin pe mail, le tiparesti acasa si mergi direct la turnichetul de la intrare cu ele, nu trebuie sa le mai ridici de nicaieri. Acolo stau niste supraveghetori care le verifica. Noua ne-au cerut si actele, biletele fiind nominale, si nu a fost absolut nici o problema ca nu eram "francilieni". De fapt nici in conditiile de vânzare nu scrie nimic despre faptul ca biletul ar fi valabil doar pt localnici.
Noi am dat adresa de la hotel, dar adresa nu foloseste de fapt la nimic decat daca le vrei neaparat livrate prin curier.

Editat de Adina1, 06 aprilie 2011 - 13:36.


#367
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 Adina1, on 6th April 2011, 14:34, said:

Biletele vin pe mail, le tiparesti acasa si mergi direct la turnichetul de la intrare cu ele, nu trebuie sa le mai ridici de nicaieri. Acolo stau niste supraveghetori care le verifica. Noua ne-au cerut si actele, biletele fiind nominale, si nu a fost absolut nici o problema ca nu eram "francilieni". De fapt nici in conditiile de vânzare nu scrie nimic despre faptul ca biletul ar fi valabil doar pt localnici.
Noi am dat adresa de la hotel, dar adresa nu foloseste de fapt la nimic decat daca le vrei neaparat livrate prin curier.
aha,deci biletele ce vin pe mail le tiparesti si sunt ok asa ,credeam ca trebuie sa le preschimbi acolo in niste bilete efective.
multumesc de explicatie ,atunci o sa folosesc si eu francillien-ul in loc de fnac.
Dar parca la francillien nu am vazut posibilitatea platii sumei de 4.50 euro pt asigurare in caz ca intervine ceva si nu mai poti sa mergi -stii ceva de asta ?
pe fnac am vazut ca se ofera aceasta optiune

#368
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 23.04.2007
Conditiile biletelor le gasesti pe https://www.booktick...id=32454335543R

Biletele nu pot fi anulate, doar schimbate.

Am gasit însa o propozitie interesanta pe care n-o observasem înainte: "Billets Franciliens ouverts a tous."  :peacefingers:

Fișiere atașate


Editat de Adina1, 06 aprilie 2011 - 14:04.


#369
vluca68

vluca68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 75
  • Înscris: 28.03.2006
O mână de ajutor, vă rog, cei care cunoașteți locurile. Dacă ar fi să aleg între Aparthotel Residhome Val D`Europe și Aparthotel L`Elysee Val d`Europe ce m-ați sfătui? Dacă a mai fost cineva la unul din aceste hoteluri, ceva impresii (bune sau rele, ambele sunt folositoare). Cu mii de mulțumiri.

#370
gl25mir

gl25mir

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 21.05.2007
salut. Eu vreau sa selectez 3 zile ptr. Disney; marti-miercuri -joi. Desi atat pe FNAC cat si pe Francilien se mentioneaza un pret de 30 euro/zi in timpul saptamanii pentru ziua de miercuri ma taxeaza cu 40 euro/zi!!  Aveti idee, miercurea e mai in weekend unde se mentioneaza intradevar un tarif de 40 euro/zi sau gresesc eu ceva?

#371
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 gl25mir, on 11th April 2011, 11:25, said:

salut. Eu vreau sa selectez 3 zile ptr. Disney; marti-miercuri -joi. Desi atat pe FNAC cat si pe Francilien se mentioneaza un pret de 30 euro/zi in timpul saptamanii pentru ziua de miercuri ma taxeaza cu 40 euro/zi!!  Aveti idee, miercurea e mai in weekend unde se mentioneaza intradevar un tarif de 40 euro/zi sau gresesc eu ceva?
am remarcat ei eu asta si am gasit scris pe undeva ca in vacantele scolare doar martea si joia se taxeaza ca tarif semaine,restul ca tarif wkend (daca nu ma inseala memoria)
de aceea am ales martea si joia in sapt dinainte de Pasti pt ca e la 30 euro

#372
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 Adina1, on 6th April 2011, 14:34, said:

Biletele vin pe mail, le tiparesti acasa si mergi direct la turnichetul de la intrare cu ele, nu trebuie sa le mai ridici de nicaieri. Acolo stau niste supraveghetori care le verifica. Noua ne-au cerut si actele, biletele fiind nominale, si nu a fost absolut nici o problema ca nu eram "francilieni". De fapt nici in conditiile de vânzare nu scrie nimic despre faptul ca biletul ar fi valabil doar pt localnici.
Noi am dat adresa de la hotel, dar adresa nu foloseste de fapt la nimic decat daca le vrei neaparat livrate prin curier.
mersi pt informatii ,pana la urma am ales sa rezerv si eu direct biletele de 30 euro de pe http://www.billetfrancilien.com/

urmand indicatiile tale ,am printat apoi biletele,totul a mers ca pe roate,la fnac mai tb sa merg si sa le ridic asa ca am scapat de un drum
O intrebare -pt parcarea la Disney de 15 euro pe zi -tb rezervat dinainte ?
sau doar mergi cu biletul acolo si il arati la intrarea in parcare unde platesti cei 15 euro?

Editat de teognost, 13 aprilie 2011 - 23:47.


#373
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009
inca o intrebare -e adevarat ca personalul de la Disneyland controleaza vizitatorii sa nu aiba apa si mancare cu ei?
In FAQ scrie clar ca nu e voie sa intri cu mancare si bautura in incinta parcului
Mie personal mi se pare aberanta chestia asta

#374
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.837
  • Înscris: 04.02.2008

 teognost, on 14th April 2011, 01:47, said:

inca o intrebare -e adevarat ca personalul de la Disneyland controleaza vizitatorii sa nu aiba apa si mancare cu ei?
In FAQ scrie clar ca nu e voie sa intri cu mancare si bautura in incinta parcului
Mie personal mi se pare aberanta chestia asta

Nu controleaza nimeni la intrare pentru mancare si bautura.
In mod normal poti sa intri cu o sticla mica.
Nu este nici o aberatie, sunt regulile lor, cui nu-i place e liber sa nu se duca.

#375
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 judas, on 14th April 2011, 08:06, said:

Nu controleaza nimeni la intrare pentru mancare si bautura.
In mod normal poti sa intri cu o sticla mica.
Nu este nici o aberatie, sunt regulile lor, cui nu-i place e liber sa nu se duca.
mersi pt info
Parerea mea e ca e absolut aberant ,nu am  vazut niciunde asa ceva -doar la cinema ceea ce e cu totul alta poveste.
Daca as fi vazut tampenia asta inainte de a face planurile de plecare -nu sunt sigur ca as mai fi vrut sa merg acolo ,mi se pare extorcare de bani avand in vedere preturile pe care le ofera la mancarea de acolo
anyway -fiecare cu parerea lui :-)

#376
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.280
  • Înscris: 24.01.2007

 teognost, on 14th April 2011, 08:43, said:

......
Daca as fi vazut tampenia asta inainte de a face planurile de plecare -nu sunt sigur ca as mai fi vrut sa merg acolo ,mi se pare extorcare de bani avand in vedere preturile pe care le ofera la mancarea de acolo
....
Un stres inutil, dar ma voi repeta:  POTI INTRA IN DISNEYLAND CU ORICATA MANCARE AI CHEF !!!  Evident, la intrare esti controlat in bagaje, dar, se trece cu vederea daca ai mancare.

#377
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 pirpy, on 14th April 2011, 10:58, said:

Un stres inutil, dar ma voi repeta:  POTI INTRA IN DISNEYLAND CU ORICATA MANCARE AI CHEF !!!  Evident, la intrare esti controlat in bagaje, dar, se trece cu vederea daca ai mancare.
atunci e in regula ,mersi de lamurire!

#378
rimom

rimom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 28.02.2006
a stat cineva la hotel l'elysee val d'europe? doream sa stiu daca este shuttle direct de la aeroportul CDG pana la hotel sau daca varianta cu TGV-ul e mai ok?insa dupa ce iau TGV-ul pana la gara Marne La Vallee nu stiu ce treb sa mai iau pana la hotel. ma ajuta cineva cu info?suntem 2 adulti+1 copil de 5 ani si plecam poimaine(28 martie), stam 4 nopti; ne-a costat 1100eur(avion cu airfrance, cazare si mic dejun la hotelul asta + bilete la disney pt cele 5 zile).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate