Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#1
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Am cautat si in topicul despre Franta si in cel despre Paris informatii despre Euro Disney...din pacate nu am avut nervi sa caut chiar 79 de pagini intr-o parte,doar cateva  :rolleyes: si numai 7 in cealalta...insa nu am gasit cam tot ce m-ar interesa. :huh:
Iaca ce vreau sa fac:ma bate gandul sa-mi duc copiii in Euro Disney.M-am "dat" si pe google Earth(adica mai  mult sotul),eu am googalit azi cateva ore in cautare de cazare si masa....insa nu m-am lamurit.Recunosc ca nici mare lucru nu am priceput,ca-s oleaca racita si la cum mi se plimba creierul prin cap de atatia muci....nu mi-s cu toate tiglele pe casa.Oricum,mi-am permis sa deschid un topic separat si sa intreb asa:
- care este traseul cu masina personala pana la Euro Disney?Ungaria-Austria-Germania-Franta?
- cat ma costa per total acest drum,pe autostrazile Europei din tarile de mai sus?
- cat e pretul benzinei?
- unde pot sa ma cazez o noapte,avand in vedere ca mai mult de 600-700 km nu duc;sa fie ieftin...
- as vrea sa ma cazez foarte aproape de parcul de distractii(sau chiar acolo,ca am inteles ca exista cazare acolo),asa ca va rog sa-mi recomandati o cazare cat mai ieftina,cu mic dejun(dar nu e obligatoriu) pentru doi adulti si doi copii minori,unul de 5 ani si unul de 12 ani
- cat ma costa toata distractia de la Disney?cum se procedeaza cu biletele la intrare?cat costa?se poate face abonament?ce inseamna abonament?cat costa pentru doi adulti si doi copii?
- am vazut ca exista oferta de 15 ani Disney....in anumite perioade....aveti idee despre ce-o fi vorba?
- care ati mers acolo recent sau,ma rog,ati fost deja acolo...rugamintea  mare e sa imi dati si mie detaliile excursiei,in cele mai mici amanunte,chiar si conversatiile avute pe la bilete,cazare si asa mai departe.

Multumesc mult si astept cu nerabdare informatii....

#2
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
autostrada in franta este destul de scumpa ,circa 10 e /100km,dar se circula excelent pe drumurile nationale!daca ai un gps cu soft mio sau igo poti sa deselectezi drumurile cu plata si vei folosi portiunile de autostrada fara plata si drumurile nationale!in germania ,gratis!austria ,ungaria circa 7 e / 7 zile vigneta
pretul benzinei variaza odata cu pretul petrolului,in franta cel mai ieftin alimentezi la statiile de benzina care tin de un market (DE EX INTERMARCHE)si nu la statiile tip shell etc!
in germania si franta etap hotel ,circa 40 e /noapte +taxa de oras fara mic dejun,dar nu stiu daca accepta 4 persoane in camera!
aproape de parc ,cazarea este destul de scumpa(eu am gasit cel mai ieftin 105e/noapte dar asta direct la receptie)!poti sa te cazezi tot la un  etap  hotel care este localizat mai aproape de parc si apoi sa folosesti propria masina sau mult mai bine rer!exista parcari in zona dar cam costa!exista si o parcare free dar nu am gasit locuri libere si ma gindesc ca asta este o normalitate!
bilet adult 49e copil 39e (parca) asta doar pt park!la studiouri nu am fost!biletele le procuri la fata locului ,fara probleme si sint valabile pt ziua respectiva pt mai multe iesiri- intrari(daca vrei sa iesi la restaurantele din ext parkului)nu mai tin minte dar parca la iesire te intraba daca vrei sa reintri si-ti pun o stampila pe mina te interesezi la fata locului!!
oferta parca se refera la o zi gratuita pt una cumparata!nu mai tin minte exact!
excursia a fost pe cont propriu!
pt mine disneyland a fost o mare dezamagire din cauza cozilor infernale ,este destul de obositor tinind cont ca in general pt a avea acces la o"distractie"  coada de asteptare  este de circa 30 minute!exista un  fast pass  dar nu face minuni!cel putin 50% din cladiri sint de fapt magazine de suveniruri sau restaurante!fetitei mele i-a placut destul de mult!
am gasit si o romanca care era angajata acolo,in engleza te descurci fara probleme!

#3
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
haplea82,multumesc de sfaturi,sunt foarte bune si am sa le printez...Ma gandeam ca preturile sunt destul de mari si ca fara cel putin vreo 1000 de euro nu prea ai ce cauta in zona aia,insa incerc si eu marea cu degetul...asta este!Intentia exista si o vom fructifica cu siguranta ,insa deocamdata prefer sa fac un fel de cercetare pe tema asta ca sa imi pot pune pe hartie socotelile financiare...sa stiu pe unde sa ma incadrez.
Inca o data multumesc! :)

#4
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdintimisoara, on Sep 22 2008, 14:50, said:

- cat ma costa toata distractia de la Disney?cum se procedeaza cu biletele la intrare?cat costa?se poate face abonament?ce inseamna abonament?cat costa pentru doi adulti si doi copii?
- am vazut ca exista oferta de 15 ani Disney....in anumite perioade....aveti idee despre ce-o fi vorba?
- care ati mers acolo recent sau,ma rog,ati fost deja acolo...rugamintea  mare e sa imi dati si mie detaliile excursiei,in cele mai mici amanunte,chiar si conversatiile avute pe la bilete,cazare si asa mai departe.

Multumesc mult si astept cu nerabdare informatii....
Oferta cu 15 ani este cu cazare in hotelurile din incinta parcului. Studiaza pe site la ei aceasta oferta.
Daca te duci si iti gasesti cazare in Paris sint hoteluri ok 3 stele.
Preturile biletelor sint date pe site la ei, vad ca au si in romaneste, in iunie cind am fost eu nu era.  http://www.disneylandparis.com/  Pentru copii sint ceva mai mici.
Sint doua parcuri: Disneyland Park si Walt Disney Studio Park. NU te sfatuiesc sa iei bilete pentru amindoua in aceeasi zi, nu o sa ai timp sa le vizitezi. Mai bine unul azi si unul miine.
Dupa ce iei biletele si intri, ia-ti brosura care se gaseste la intrare. O sa ai harta parcului si sfaturi utile pentru vizitare. Pentru unele atractii - cele mai interesante - trebuie in prealabil sa stai la alte cozi unde iti iei un fel de bon de ordine - adica iti spune intervalul orar in care poti intra la respectivul eveniment.
Copii vor fi incintati!!

Edited by isr2002, 22 September 2008 - 15:40.


#5
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
isr2002....foarte bune informatii,multumesc!Am facut eu ceva sapaturi si azi pe site-ul ala,cu linkul pus de tine...nu prea m-am lamurit si cand am intrat pe pagina disney si am vrut sa calculez cat ar fi cazarea pentru noi...mi-a dat acces la un singur hotel,apoi mi s-a blocat compul si n-am mai reusit nimic.Ulterior am revenit pentru calculele si imi arata in permanenta error...asa ca am batut in retragere si am sa mai incerc maine.
Din ce scria in romaneste asa am priceput si eu,ca pentru copilasii sub 6 ani e gratuit in anumite perioade ale anului 2008 si 2009,respectiv octombrie-decembrie 2008 si ianuarie-aprilie 2009,asta daca faci rezervare inainte de perioada asta de gratie.
Multumesc mult inca o data de informatii! :)

PS.Revin cu editare:nu pot accesa pagina in romaneste...:(

Edited by dintimisoara, 22 September 2008 - 15:41.


#6
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Carrefour Voiaj ofera ceva pachete EURO DisneyLand, chiar in momentul asta ! Din pacate nu am voie sa pun adresa de web a agentiei, dar presupun ca te descurci !

#7
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
vladut,multam' fain de informatie!Ideea este de a merge pe cont propriu...dar am sa caut si ce mi-ai recomandat tu! :)

#8
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
cred ca te poti caza la hotel etap,daca nu ma insel,unele au 4 paturi,au camere speciale pt familie si nu sunt nici scumpe;sigur vreti sa plecati cu masina?eu nu stiu daca iesiti mai ieftin,in fine,acum depinde si cand vrei sa pleci.

#9
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
moschino,cineva imi recomda hotel Santa Fe chiar in parcul de distractii...nu am reusit sa vad preturile,banuiesc ca sunt destul de piparate...
Da,cu masina personala vrem sa mergem,cel mai probabil prin februarie -martie 2009...ca e si functie de buget :D
Am citi si despre hotelul Etap...
Intre altele am accesat si ce mi-a scris vladut_v,insa nu afiseaza preturi,doar informatii....poate nu am stiut eu unde sa caut...

Multumesc pentru informatii! :)

#10
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
ai aici siteul hotelului Etap din Marne la Vallée.Preturile sunt destul de acceptabile, zic eu. Eu am stat intr-un Etap din Paris si am fost foarte multumit de el. Camera e mica, ai un pat dublu jos si un single sus.
Durerea cea mare daca esti cu copii va veni in parc, unde va trebui sa scoti destul de multi bani din buzunar pentru suveniruri, altfel nu vei mai avea viata cu ei :)
Daca te duci acolo, e misto sa stai pana seara de tot sa vezi parada si focurile de artificii.
Si din ce vad la ei pe site au niste chestii misto cu haloweenul.... Vreau inapoi :D

#11
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Multumesc Goofy!Acusica fug sa studiez ce ai postat! :)

#12
dodolici112

dodolici112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.12.2008
Buna ziua!

Am fost cu fiul meu in septembrie la Disneyland. Nu am fost cu masina, dar o sa va povestesc experienta mea, poate va ajuta. Am plecat pe cont propriu, dupa ce am rezervat in prealabil camera la hotel chiar in parcul Disneyland (rezervare facuta pe net, chiar de pe site-ul lor); noi am locuit la Santa Fe, de doua stele, cel mai ieftin hotel de acolo, dar care arata impecabil. Camerele suficient de mari, amenajate in stil mexican, in fiecare zi se facea curatenie, se schimbau prosoapele, se parfuma camera. Nu am nimic de reprosat. (Nu va povestesc cum arata hotelul de doua stele din statiunea Mamaia, in care am locuit vara asta, in concediu...). Pentru 4 nopti (15-19 septembrie) am platit 560 de euro, pret care includea, evident, micul dejun si intrarile zilnice in parcurile de distractii. Programul in parcuri este 10.00-19.00, insa cei ce locuiesc in hotelurile Disneyland  pot merge in parcuri de la ora 8.00, lucru foarte important, intrucat la acea ora este foarte lejer, nu sunt cozi interminabile! Avionul, Blue Air, m-a costat dus-intors, pt mine si fiul meu, 200 de euro (am rezervat cu aproximativ 6 luni inainte de plecare). Aterizeaza pe aeroportul Beauvais, la 80 km in vestul Parisului. De acolo, din 15 in 15 minute pleaca navete speciale spre Paris, costul unui bilet: 13 euro/persoana. Naveta va lasa chiar la portile Parisului, de unde luati RER pana in Marne-la Vallee (in estul Parisului), adica la Disneyland (costa 6,5 euro/persoana, daca mai tin eu minte bine). De acolo, transferul la hotel se face (circa 4 minute de mers) cu autobuze speciale Disneyland, nu costa nimic. Acele navete hotel-parcuri de distractii si retur circula la fiecare 15 minute.
Va sfatuiesc sa nu mergeti in timpul vacantelor scolare (daca e posibil) si nici in weekend, pentru ca e foarte aglomerat in parcuri, asa cum a spus cineva, stati foarte mult la cozi pentru distractii. Din cele 5 zile de stat acolo, noi am prins sambata, cand a fost realmente infernal. In zilele saptamanii, am stat maxim 5 minute la coada, la unele chestii chiar deloc.
In ce priveste mancarea: meniu de copil cu pizza in forma de capul lui Mickey Mouse, un desert si o racoritoate= 7,5 euro; o pizza de adult= aprox. 8 euro; un hot-dog imens=5 euro.
Nu cred ca, mergand cu masina proprie si platind bilete de intrare in parcuri iesiti mai ieftin.
Sper sa va fie de folos experienta mea, poate va faceti niste calcule ca sa stiti cam cat aveti de cheltuit.
Noi ne-am simtit excelent; eu am avut senzatia de mai multe ori ca-mi sta inima in loc prin montagne-russe-urile de acolo, dar fiul meu, care are 6 ani, a fost in al noualea cer de fericire :).

Va doresc vacanta placuta!

#13
zavistia

zavistia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!
Am fost si eu la Disneyland si mi-a placut foarte mult, atat mie cat si copiilor din grup. Am fost 10 persoane, 3 familii, am mers cu avionul (TAROM), biletele au fost extrem de scumpe, pemtru ca le-am luat tarziu, dar acum au fost mai ieftine (ma duc iar :D, tot in iunie), am stat la un hotel din Ferrieres-en-Brie (la 1o km de Disneyland), am inchiriat o masina cu 50 euro/zi, iar biletele pentru parc le-am luat de pe internet la oferta, 29 euro/persoana. Iti dau acelasi sfat, pe care am vazut ca l-ai mai primit, nu cumpara bilete pentru ambele parcuri intr-o zi. Inainte de a pleca am verificat ofertele de pe site-ul disney si am ramas mascac la preturile afisate (2000 euro/2 zile pentru 4 persoane si cel  mai ieftin era 193 euro/persoana/noapte,  :cursing:  ceea ce inseamna 772 euro/noapte) in timp ce in afara parcului am stat cu 360 euro/3 nopti, 4 persoane, mic dejun inclus. Comparativ, cazarea (in toata perioada) + biletele + masina inchiriata au fost mai putin decat o noapte de cazare in parc, la un hotel de 2 stele  :worthy: .
Am vizitat parcul intr-o duminica, nu a fost aglomeratie decat la Piratii din Caraibe, care este acvatic, fast-pass-urile nu erau pe baza de coada. Fast pass = ai o cartela magnetica pe care o introduci intr-un aparat de marcat, ti se imprima ora la care poti intra la distractia respectiva, iar la ora resspectiva intrii fara sa stai la coada.
Marea parada a personajelor este in jurul orei 4 dupa-amiaza, dar cu o jumatate de ora inainte trebuie sa iti gasesti un loc, mai sunt 2 parade mici, inainte cu 2 ore si dupa la 2 ore de parada principala.
De mancat in parc am preferat sa mergem la un restaurant unde plateai o suma fixa si puteai sa mananci orice, nedorind sa dam copiilor  mancare fast-food. Distractia la Disneyland este costisitoare asa ca pentru parc un buget minim de 100 euro este necesar (suveniruri, mancare, apa). Aveti in vedere faptul ca temperatura la Pari este mai scazuta ca la noi (cel putin vara asa a fost -- aprox 10 grade mai putin ca la Bucuresti) ar t rebui sa va luati ceva haine mai groase. In costul cazarii in interiorul parcului intra automat si costul biletelor de acces in cele 2 parcuri, iar daca vrei sa iesi o zi in Paris nu ai de ce sa suporti intrarea in parc.

#14
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Ceva experiente recente la Disneyland? Ponturi, sfaturi?

#15
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View PostTepesh, on 5th January 2010, 22:31, said:

Ceva experiente recente la Disneyland? Ponturi, sfaturi?


Am fost de Craciun. In 25 decembrie. Era lume multa, dar in 23 aprilie era mult mai aglomerat. Faza faina e ca a fost deschis parcul pina la ora 22, iar ultimele 3 ore era lejer de tot. In sensul ca nu mai erau cozi deloc, iar masinutele circulau mai mult goale. Fata de aprilie a fost mai fain pentru ca s-a intunecat mai repede, iar luminile sint feerice. In aprilie s-a inchis la ora 8, cind soarele stralucea inca pe cer.

Am fost cu masina si ne-am cazat in Noissiel, la vreo 12 km de Disneyland. Un hotel dragut, cu parcare gratuita inchisa, iar camera cu 4 paturi ne-a costat 55 de euro pe noapte. Biletele pentru Disneyland le-am luat de la FNAC cu 29 de euro de persoana. Dupa ce ne-am intors ne-au trimis o oferta cu 29 de euro adultul, iar la un bilet platit copilul intra gratis. E valabila pina in 1 aprilie.

Prin Paris ne-am dus cu masina pina gaseam in zona 1 o parcare gratuita in apropierea unei statii de metrou. Aproape de hotel este o statie RER, cel rosu, dar cind am fost noi erau in greva.

Am plecat din Brasov si, atit la dus cit si la intors, am facut o oprire intermediara la granita dintre Ungaria si Austria. Am stat la pensiunea Lili (parca asa se numeste, in spate la Paprika) si am platit 40 de euro pentru o camera cu 4 paturi.

#16
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Am deschis acest topic din dorinta de a aduna intr-un singur loc informatii referitoare la Disneyland Paris. Stiu ce inseamna sa cauti si sa nu gasesti date reale despre aceste parcuri. M-am lovit de asta cu cativa ani in urma. La ora actuala multe informatii foarte utile le gasiti dar trebuie sa sapati adanc in forum dupa ele pentru a le gasi. Asa ca sunteti invitatii mei in a impartasii aici opiniile voastre - evident bune sau rele.  Tinand cont ca pana la urma am fost de cateva ori in parcurile Disney din Paris va voi sfatui la randul meu acolo unde voi putea.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
eu am fost in Disney Sea in Tokyo ( este langa Disney Land, dar e mai pentru oameni mari).
parcurile Disney sunt o adevarata poveste, nu stiu cum e cel din Paris, dar cel din Tokyo ocupa asa zisul Disney Bay.
insa a fost o problema majora la intrarea in park, erau cel putin 10 milioane de oameni dimineata acolo, si vreo 30 de porti. am asteptat aproximativ o ora jumate la poarta.
apoi, pentru un carusel am mai asteptat 2 ore jumate (nu aveam Fast Pass, se vandusera ca painea calda)

in mare, se merita.
in orice Disney ai merge, iti lasa o ampreta placuta


ps. Disney Carnaval, in Tokyo era in fiecare seara. si era foarte frumos.

apoi, ziua in golf se plimbau personajele pe niste ambarcatiuni frumos colorate si stropeau publicul.

daca vreti, am poze si filmari (dar filmele trec de 8 mb).
probabil le voi posta mai tarziu



imi cer scuze de post, nu vazuram topicul cu disney tokyo in board cand intraram aici

Edited by lex404, 07 January 2010 - 15:16.


#18
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View PostOmis, on 7th January 2010, 14:42, said:

Am deschis acest topic din dorinta de a aduna intr-un singur loc informatii referitoare la Disneyland Paris. Stiu ce inseamna sa cauti si sa nu gasesti date reale despre aceste parcuri. M-am lovit de asta cu cativa ani in urma. La ora actuala multe informatii foarte utile le gasiti dar trebuie sa sapati adanc in forum dupa ele pentru a le gasi. Asa ca sunteti invitatii mei in a impartasii aici opiniile voastre - evident bune sau rele.  Tinand cont ca pana la urma am fost de cateva ori in parcurile Disney din Paris va voi sfatui la randul meu acolo unde voi putea.
Din cate stiu eu mai exista un topic despre Disneyland Paris, aici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate