Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#343
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
ma lamureste cineva si pe mine, va rog: vreau sa merg spre sfarsitul lui iunie la Disneyland Paris. Am 2 copii: 5 si 8 ani. Cand am incercat sa iau bilete, nu am gasit optiune pentru acea data, ci doar pana in 5 Aprilie... dar tot ei scriu ca la biletele timpurii copilul de pana la 6 ani are intrare gratuita. Nu mai inteleg nimic. As vrea sa-mi iau bilete pentru 2 zile, si sa le fac alternativ cu zilele petrecute in Paris. Nu vreau bilete complete prin agentie, pentru ca de la paris vreau sa plec la Londra in a5a zi cu Eurostar-ul. Poate cineva sa ma lamureasca de unde sa le cumpar si cat ma ajung? Exista agentii de turism in Romania care vand doar bilete?

Multe multumiri!

#344
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
De unde ai incercat sa cumperi bilete, de pe situl lor ? In acest caz va trebui sa mai astepti cateva saptamani pentru ca nu le-au pus inca in vanzare. Nu cred ca are rost sa cumperi bilete la Disney prin agentie fiindca vei plati costul acestora plus comisionul aferent. Bilete online poti cumpara si de aici:
http://www.fnacspect...#a1298317827694

#345
draculafly

draculafly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
pe 4 martie la disneyland apare ora de inchidere 20.00! au marit programul ?sau e o greseala ca din cate am citit pe forumul acesta programul in cursul saptamanii este pana la 19.00! alta nedumerire daca ma puteti lumina consta in  programul atractiilor din parc : de exemplu daca se inchide la 20.00 toate atractiile sunt deschise pana la acea ora ?? sau incep sa inchida mai devreme cu o ora doua??poate cei care au stat pana la inchidere ma pot ajuta ....vreau sa ma duc  pe 4 martie la disneyland si ajung abia pe la ora 15.30 acolo(sper) asa ca orice ora in plus conteaza! in week end ul  ce urmeaza zilei de 4 martie nu mai sunt bilete sau cel putin asa arata pe site uri(fnac). va multumesc !

iar va deranjez pentru cei care stiu franceza cum se traduce:Dans le mode retrait en magasin, les billets ne peuvent pas être retirés sur le lieu de la manifestation? de ce va intreb ma gandesc sa nu fie vreo problema in sensul ca  biletele le voi  plati pe fnac .com si le voi ridica dintr un magazin de al lor chiar in data rezervarii de pe bilet in cazul meu 4 martie ?? e vreo problema ?? pot sa le ridic chiar in ziua intrarii la disney ??am incercat cu traducere google dar nu m am dumirit de niciun fel! inca o data mii de scuze

#346
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007

 draculafly, on 23rd February 2011, 21:43, said:

pe 4 martie la disneyland apare ora de inchidere 20.00! au marit programul ?sau e o greseala ca din cate am citit pe forumul acesta programul in cursul saptamanii este pana la 19.00! alta nedumerire daca ma puteti lumina consta in  programul atractiilor din parc : de exemplu daca se inchide la 20.00 toate atractiile sunt deschise pana la acea ora ?? sau incep sa inchida mai devreme cu o ora doua??poate cei care au stat pana la inchidere ma pot ajuta ....vreau sa ma duc  pe 4 martie la disneyland si ajung abia pe la ora 15.30 acolo(sper) asa ca orice ora in plus conteaza! in week end ul  ce urmeaza zilei de 4 martie nu mai sunt bilete sau cel putin asa arata pe site uri(fnac). va multumesc !

iar va deranjez pentru cei care stiu franceza cum se traduce:Dans le mode retrait en magasin, les billets ne peuvent pas être retirés sur le lieu de la manifestation? de ce va intreb ma gandesc sa nu fie vreo problema in sensul ca  biletele le voi  plati pe fnac .com si le voi ridica dintr un magazin de al lor chiar in data rezervarii de pe bilet in cazul meu 4 martie ?? e vreo problema ?? pot sa le ridic chiar in ziua intrarii la disney ??am incercat cu traducere google dar nu m am dumirit de niciun fel! inca o data mii de scuze

De ce nu iei biletele de pe www.billetfrancilien.com/ ? Sunt la acelasi pret plus ca le primesti pe mail si se pare ca mai sunt disponibile pe 5 martie.

#347
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 teognost, on 15th February 2011, 12:26, said:

da,asa e -pt copii facem sacrificiul asta pt ca e un efort financiar mare -dar asta e,as vrea sa mergem anul asta pt ca dupa aceea mi-e teama ca o sa fie mai mari si nu o sa guste asa de mult din atmosfera de acolo
Desi am citit aici pe forum ca si la varste mai mari e interesant sa mergi acolo ...O sa iti urmam sfatul...
Propun sa ne tutuim daca nu te deranjeaza,doar am mai dialogat pe forumul de Praga :-)
In ce priveste biletele de intrare cumparate de la fata locului -ai idee cumva cat costa ?

Noi vom merge a 3 a oara la Disney, si vreau sa-ti spun ca mergem atat ptr copii, cat si ptr noi!

#348
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
Buna, am si eu o mare rugaminte la voi si anume cum reusiti sa luati bilete la Disney de pe sait-ul FNAC pt ca eu nu pot trece de prima pagina , nu pricep ce trebuie sa fac in tabelul dein josul paginii. Atasez link-ul unde ma blochez. Ma imtereseaza 6 bilete pt data de 15.04.2011 cele la 32e/1zi/2parcuri. Daca aveti alte idei va rog ajutati-ma . multumesc
In trecut am reusit sa iau dar prima pagina era altfel.

#349
draculafly

draculafly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
pentru cei care au fost in disneyland cum se ajunge de exemplu de la o atractie la cealalta?? ma refer aici de la un taram la altul gen discoveryland la adventureland!e vreun mijloc de transport in interior?/ se pare ca e destul de intins disneyland ul undeva la 2000 ha

#350
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 04.02.2008

 draculafly, on 2nd March 2011, 21:48, said:

pentru cei care au fost in disneyland cum se ajunge de exemplu de la o atractie la cealalta?? ma refer aici de la un taram la altul gen discoveryland la adventureland!e vreun mijloc de transport in interior?/ se pare ca e destul de intins disneyland ul undeva la 2000 ha

Nu sunt distante chiar asa de mari intre taramuri.
Exista un tren care merge pe perimetrul parcului dar mai bine mergi pe jos.
Oricum Fantasyland este mai mult pentru copii mici, restul se preteaza si pentru adulti.
La studiouri distantele sunt mai mici.

Edited by judas, 03 March 2011 - 08:13.


#351
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

 draculafly, on 2nd March 2011, 21:48, said:

pentru cei care au fost in disneyland cum se ajunge de exemplu de la o atractie la cealalta?? ma refer aici de la un taram la altul gen discoveryland la adventureland!e vreun mijloc de transport in interior?/ se pare ca e destul de intins disneyland ul undeva la 2000 ha
"Taramurile" dupa cum le-ai denumit tu, sunt dispuse oarecum circular ceea ce face sa poti trece imediat de la unul la altul. Daca vrei sa parcurgi pe diametru spatiul parcului (sa zicem din Frontierland pana la Discoveryland) nu vei face mai mult de cinci minute si asta la pas si cu copil de mana. In plus, datorita aglomeratiei dar si a atmosferei nu iti vei da seama nici de spatiile parcurse si nici te timpul scurs.

#352
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009
Am vizitat si eu saptamana trecuta Disney Land, pentru cei care doresc senzatii tari nu ratati tot ce este notat cu triunghi portocaliu pe pliantul de la intrare, eu intr-o zi am reusit sa le testez pe toate si parca le simt lipsa.

#353
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005
Pentru cei care au fost cu avionul la CDG, de la terminalul 2F, cum este mai avantajos sa ajunga 3 persoane (2 adulti si un copil de 5 ani) la disneyland?
- cu taxiul am vazut vehiculate preturi de la 50 la 100 euro - daca estimarile de 50 € ar fi reale, ar if ok, dar cu taxiul poti avea surprize la pret... nu as da 100 € pe taxi
- cu TGV (are gara chiar langa 2F) ar costa 41,5€ (daca rezerv acum, online) sau pentru trenurile de la anumite ore (mai de varf) 61-80 €; avantajul ar fi ca ajunge in 10 minute, dar nu stiu pentru ce ora sa rezerv (nu stiu daca are avionul intarziere si cat dureaza formalitatile, bagajele); daca nu rezerv si cumpar din gara, probabil ca nu mai prind pretul de 41,5€, dar chiar si la 61 € m-ar tenta, daca e convenabil ca acces.
- cu shuttle bus (are statie la 2F) costa 18x2  + 15 = 51€ dar poate fi extrem de aglomerat, plus ca face minim 45 minute (+ cat pierde in aeroport si in zona hotelurilor)
A incercat cineva una/mai multe din variantele de mai sus?
Multam anticipat.

Voi sta la Santa Fe-in iunie; am platit in avans 682 € (341/pers , copilul gratuit) pentru 4 nopti / 5 zile cu intrari incluse. Practic este exact oferta de pe site-ul lor (platesti 3 nopti, stai 4) mai putin taxa de rezervare online; agentia prin care am luat, desi mi-a promis initial reduceri early booking (pentru plati in martie) de pana la 20%, in final m-a dus cu presul (ca nu poate cumula promotiile, desi pe site-ul disneyland scrie clar ca aceste promotii se pot cumula). Iar ca atitudine, personalul de la agentie mi-a lasat un gust amar - de indata ce mi-a luat banii numai nu m-au dat pe usa afara. Nu mai prezentam interes.
Pe site-ul disneyland reducerea early booking se obtinea doar telefonic, dar nu puteam rezerva si transprtul prin ei.
Asa ca mi-a convenit sa merg printr-o agentie, pentru pretul la avion (569 €)- nu am vrut sa merg la Beauvois si sa fac 3 ore pe drum (plus ca atunci cand am cautat eu, nu am gasit acele oferte fenomenale de 50-100€/persoana de care vorbesc unii - cel putin nu din Bucuresti). Daca faceam rezervare pe site la tarom costa aproape 700 € (ca si Air France de fapt).

Nu stiu unde vad unii tarife de 13 € de la Beauvais cand de la CDG e 18 €/adult si distanta  e de 3 ori mai mica.

Edited by reb, 21 March 2011 - 01:27.


#354
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010

 reb, on 21st March 2011, 01:16, said:

Nu stiu unde vad unii tarife de 13 € de la Beauvais cand de la CDG e 18 €/adult si distanta  e de 3 ori mai mica.
Biletul la autocarul care te lasa la Porte Maillot este de 15 euro/sens/persoana. De acolo poti luat transportul in comun, metroul adica, dar asta inseamna inca 1.5 ore. in schimb biletul costa cam 6 euro.

#355
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

 reb, on 21st March 2011, 01:16, said:

Pentru cei care au fost cu avionul la CDG, de la terminalul 2F, cum este mai avantajos sa ajunga 3 persoane (2 adulti si un copil de 5 ani) la disneyland?
Indiscutabil shuttle-bus este cea mai convenabila dar si mai placuta solutie. Sunt bus-uri mari, curate si frumos colorate. Eu am parcurs distanta dintre CDG si hoteluri in mai multe variante dar bus-ul acesta este OK. Nu va fi inghesuiala (nu se admit persoane in picioare). Daca nu mai este loc in bus, vei fi rugat sa astepti pe urmatorul. Este adevarat ca faci cam 45 de minute pana in Santa-Fe dar si daca mergi cu TGV-ul mai trebuie sa pui la socoteala peste cele 10-15 minute inca pana la 30 minute drumul din gara Marne-la-Valle pana la hotel (sunt si aici shuttle-bus-uri care fac legatura gratuit intre gara si hoteluri). Am zis pana la 30 minute pentru ca depinde de momentul in care ajungi in statie: exista cate un singur bus care face legatura cu fiecare hotel iar timpul necesar bus-ului pentru drum dus-intors este de 25-30 minute in cazul Santa-Fe.

Santa-Fe este o buna alegere. Camere mari, curate dar nu uita ca daca nu ai bafta atunci vei putea intra in camera dupa ora 15.00

Intr-adevar biletul pentru bus dinspre Baeuvais este de 15 euro dar doar pana in CDG. Biletul intreg Beauvais-Disnayland este 30 euro/adult

#356
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005
multumesc frumos pentru raspunsuri

o singura intrebare as mai avea - daca a mers totusi cineva cu taxiul
pentru 3 persoane ar putea fi totusi tentant

am facut o simulare pe worldtaxi.com sau cam asa ceva, si zice tot 50 euro, cum am gasit is pe alte catev site-uri
insa am vazut si persoane care s-au plans ca i-a costat mult mai mult.

#357
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

 reb, on 21st March 2011, 16:30, said:

o singura intrebare as mai avea - daca a mers totusi cineva cu taxiul
pentru 3 persoane ar putea fi totusi tentant
Adevarat: este mai comod cu taxi-ul. Dar sincer, nu am auzit pe nimeni pana acum sa aleaga varianta asta. In opinia mea, ar trebui sa iei in calcul tarif dublu tinand cont ca taximetristul se va intoarce gol de la cateva zeci de km de CDG.

Daca nu doresti sa mergi cu shuttle-bus (care pentru copil va fi o incantare pentru ca in interior are cateva monitoare pe care ruleaza imagini din parcuri si din hoteluri) iti propun un rent-a-car. La terminalul 2 al CDG gasesti mai multe firme care iti pot furniza o masinuta pana la 200 euro pentru 5 zile - dar atentie la cate bagaje ai...

#358
reb

reb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 22.11.2005
multumesc pentru ajutor

cred ca o sa-mi iau orarul TGV-ului la mine si in functie de ora la care ajung, dupa ce iau bagajele, ma orientez fie spre TGV fie spre shuttle bus
cu masina n-as avea ce face, pentru ca majoritatea timpului va fi petrecut in resort (eventual o zi pentru paris)

#359
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007
Tocmai ne-am întors dintr-un weekend prelungit la Disneyland (joi-duminica). Am cheltuit în total aproximativ 1.000 Euro pt 2 adulti + 2 copii 10-11 ani si am petrecut 2 zile la parcurile Disney si 1 zi in Paris. Structura costurilor a fost urmatoarea:

+ 210 Euro bilete avion
+ 160 Euro cazare 3 nopti (ap 2 camere cu chicineta si baie, 20 km de Disney)
+ 113,4 Euro închiriat masina
+   48 Euro asigurare completa masina (facultativa)
+   31 Euro benzina
+ 140 Euro intrare parcuri (1 zi 1 parc + 1 zi 2 parcuri)
+   30 euro parcare 2 zile Disneyland
+   66 euro vizita Paris (metrou, parcare, urcare Eiffel)
+ 200 euro suveniruri + mancare

Deci se poate si mai ieftin.

A fost extraordinar. Noi adultii ne-am distrat cel putin la fel de bine ca si copii.

#360
teognost

teognost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 29.03.2009

 Adina1, on 5th April 2011, 13:23, said:

Tocmai ne-am întors dintr-un weekend prelungit la Disneyland (joi-duminica). Am cheltuit în total aproximativ 1.000 Euro pt 2 adulti + 2 copii 10-11 ani si am petrecut 2 zile la parcurile Disney si 1 zi in Paris. Structura costurilor a fost urmatoarea:

+ 210 Euro bilete avion
+ 160 Euro cazare 3 nopti (ap 2 camere cu chicineta si baie, 20 km de Disney)
+ 113,4 Euro închiriat masina
+   48 Euro asigurare completa masina (facultativa)
+   31 Euro benzina
+ 140 Euro intrare parcuri (1 zi 1 parc + 1 zi 2 parcuri)
+   30 euro parcare 2 zile Disneyland
+   66 euro vizita Paris (metrou, parcare, urcare Eiffel)
+ 200 euro suveniruri + mancare

Deci se poate si mai ieftin.

A fost extraordinar. Noi adultii ne-am distrat cel putin la fel de bine ca si copii.
cum e cu parcarea in Paris -cat a costat si unde ati lasat masina -undeva mai departe de centru?
planul nostru e destul de apropiat de al vostru ,2 zile Disneyland si 2 zile vizitat Parisul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate