Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare
 Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

teognost

teognost

Member

• Grup: Members

View PostOmis, on 12th February 2011, 22:55, said:

Da. Marne-la-Vallee este localitatea de care de altfel apartine si Disneyland Resort. Poti sa gasesti un loc de parcare undeva in aceasta localitate si apoi sa iei autobuz pana la statia de metrou care este chiar la intrarea in parc. Dar oare merita chinuiala cand poti parca in parcarea parcului? Nu stiu costul autobuzului dar probabil nu salvezi cine stie ce bani din treaba asta...In plus trebuie sa ti cont de orarul de seara al autobuzului
mersi pt info
parcarea in parc am vazut ca este 15 euro pe zi,la 2 zile ar fi 30 euro,de asta ma gandeam la varianta de a lasa masina undeva relativ aproape
pe de alta parte -daca autobuzul costa tot pe acolo atunci e clar ca nu se merita,doar daca s-ar putea parca undeva la 10-15 min de mers pe jos fata de parc

Omis

Omis

Junior Member

View Postteognost, on 12th February 2011, 22:15, said:

mersi pt info
parcarea in parc am vazut ca este 15 euro pe zi,la 2 zile ar fi 30 euro,de asta ma gandeam la varianta de a lasa masina undeva relativ aproape
pe de alta parte -daca autobuzul costa tot pe acolo atunci e clar ca nu se merita,doar daca s-ar putea parca undeva la 10-15 min de mers pe jos fata de parc
Trebuie sa stii ca cel putin 10-15 minute de mers pe jos sunt necesare pentru a ajunge de la iesirea din parc pana la hoteluri (de exemplu pana la hotel Santa-Fe). Eu am strabatut perimetrul resortului (cu masina evident) si nu am vazut nicio masina parcata aiurea pe strazi sau pe aleile din perimetru. Iar pana in Marne-la-Vallee autobuzul face cam 20 minute ceea ce ma face sa gandesc ca nu ar fi nicio posibilitate sa vii pe jos din localitate si sa faci doar 10-15 minute... In schimb poate gasesti o posibilitate sa pacalesti vigilenta portarilor de la intrarea in parcarile hotelurilor (ceea ce este un pic cam greu de crezut pentru ca iti cer fie rezervarea in hotel fie tichetul de libera trecere pe care il primesti odata cu check-in-u)l.
Si pentru a incheia: dupa o zi lunga si istovitoare in parcuri, 10-15 minute de mers pe jos la ore tarzii (23.30 cand parcul se inchide dupa artificii) sunt echivalentul unui calvar atat pentru adulti dar mai ales pentru copii.

teognost

teognost

Member

View PostOmis, on 14th February 2011, 09:49, said:

Trebuie sa stii ca cel putin 10-15 minute de mers pe jos sunt necesare pentru a ajunge de la iesirea din parc pana la hoteluri (de exemplu pana la hotel Santa-Fe). Eu am strabatut perimetrul resortului (cu masina evident) si nu am vazut nicio masina parcata aiurea pe strazi sau pe aleile din perimetru. Iar pana in Marne-la-Vallee autobuzul face cam 20 minute ceea ce ma face sa gandesc ca nu ar fi nicio posibilitate sa vii pe jos din localitate si sa faci doar 10-15 minute... In schimb poate gasesti o posibilitate sa pacalesti vigilenta portarilor de la intrarea in parcarile hotelurilor (ceea ce este un pic cam greu de crezut pentru ca iti cer fie rezervarea in hotel fie tichetul de libera trecere pe care il primesti odata cu check-in-u)l.
Si pentru a incheia: dupa o zi lunga si istovitoare in parcuri, 10-15 minute de mers pe jos la ore tarzii (23.30 cand parcul se inchide dupa artificii) sunt echivalentul unui calvar atat pentru adulti dar mai ales pentru copii.
aha-e clar atunci,platesc parcarea 15 euro si nu ma mai complic ,nu are sens.
Ma mai gandesc si la varianta de a nu mai folosi masina ci transportul in comun de la Poissy (acolo o sa stam) dar e f departe (80 km pe viamichelin),cred ca iese mai scump (2 adulti si 2 copii) decat cu masina chiar si in conditiile in care platesc parcarea
In plus cu masina e mult mai confortabil decat cu transp in comun-si banuiesc ca si mai rapid
din ce am citit aici e f important sa fim la ora 10 acolo asa ca va trebui sa plecam maxim la 8 spre parc pt a fi siguri ca ajungem
Avnd in vedere ce am citit pe forum -am schimbat planul de a vizita parcurile in wkend -o sa le vizitam luni si marti in 18\19 aprilie
Ce mi-e frica insa -sa nu fie cumva vacanta scolara in perioada aceea -e saptamana inainte de Pasti

o_dor

o_dor

Active Member

View Postteognost, on 12th February 2011, 22:15, said:

mersi pt info
Pretul unui bilet pentru autobuz nu este mare. Problemele ar fi date de numarul persoanelor si, mai ales, de ora de plecare din parc. Cred ca dupa ora 22 variantele de mijloace de transport se limiteaza la cele spre Val d’Europe.

Pentru acces cat mai usor la orice ora, ati putea lasa masina la Bussy-Saint-Georges sau la Val d’Europe. Astfel v-ati asigura posibilitatea de a utiliza atat RER-ul, cat si Noctilien-ul. Costul unui drum pentru o persoana este cel mult 2,2€. La Val d’Europe nu stiu daca ar fi bine / daca ati scapa fara plata parcarii; ea sigur este mai mica decat la parc, dar se adauga si costul drumului. Oricum, cautati parcare langa statia RER.

Acum facem calculele pentru 3 persoane peste 10 ani: Val d’Europe transport 10€ (1.65*3*2) si 4€ parcare, Bussy transport 13€. Nu pare ca ar merita sa evitati parcarea la parc, chiar de-ati lua in seama si un carnet+2bilete. Asta daca, bineinteles, nu gasiti un loc free.

Cea mai ieftina varianta este: o singura persoana duce / aduce masina la / de la Bussy-Saint-Georges sau Val d’Europe, dar are alte dezavantaje si o amintesc numai si numai pentru a nu face cele 10-15 minute pe jos cu copiii. Ar fi 3-4€, cel mult 7 cu parcare platita.

Despre vacanta: pentru zona Parisului 9-26.04.2011.

Este mai ieftin cu masina dumneavoastra, chiar daca platiti parcarea la parc.

63€ pentru 3 persoane (asa am inceput!) cu RER-ul, fata de 30€ (inclusiv parcarea) cu masina.

teognost

teognost

Member

View Posto_dor, on 14th February 2011, 13:36, said:

Pretul unui bilet pentru autobuz nu este mare. Problemele ar fi date de numarul persoanelor si, mai ales, de ora de plecare din parc. Cred ca dupa ora 22 variantele de mijloace de transport se limiteaza la cele spre Val d’Europe.

Pentru acces cat mai usor la orice ora, ati putea lasa masina la Bussy-Saint-Georges sau la Val d’Europe. Astfel v-ati asigura posibilitatea de a utiliza atat RER-ul, cat si Noctilien-ul. Costul unui drum pentru o persoana este cel mult 2,2€. La Val d’Europe nu stiu daca ar fi bine / daca ati scapa fara plata parcarii; ea sigur este mai mica decat la parc, dar se adauga si costul drumului. Oricum, cautati parcare langa statia RER.

Acum facem calculele pentru 3 persoane peste 10 ani: Val d’Europe transport 10€ (1.65*3*2) si 4€ parcare, Bussy transport 13€. Nu pare ca ar merita sa evitati parcarea la parc, chiar de-ati lua in seama si un carnet+2bilete. Asta daca, bineinteles, nu gasiti un loc free.

Cea mai ieftina varianta este: o singura persoana duce / aduce masina la / de la Bussy-Saint-Georges sau Val d’Europe, dar are alte dezavantaje si o amintesc numai si numai pentru a nu face cele 10-15 minute pe jos cu copiii. Ar fi 3-4€, cel mult 7 cu parcare platita.

Despre vacanta: pentru zona Parisului 9-26.04.2011.

Este mai ieftin cu masina dumneavoastra, chiar daca platiti parcarea la parc.
Multumesc mult!
Deci oricum as privi-o –mersul cu masina si plata parcarii pare cea mai avantajoasa varianta (si cea mai comoda).
In ce priveste vacanta-deci am cam incurcat-o ,e vacanta chiar in perioada aceea
Asta e ,nu am ce sa fac ,sper ca totusi fiind zile lucratoare sa nu fie asa multa lume parintii fiind la lucru

Omis

Omis

Junior Member

View Postteognost, on 14th February 2011, 11:50, said:

...din ce am citit aici e f important sa fim la ora 10 acolo asa ca va trebui sa plecam maxim la 8 spre parc pt a fi siguri ca ajungem
Avnd in vedere ce am citit pe forum -am schimbat planul de a vizita parcurile in wkend -o sa le vizitam luni si marti in 18\19 aprilie
Ce mi-e frica insa -sa nu fie cumva vacanta scolara in perioada aceea -e saptamana inainte de Pasti
Importanta orei 10.00 la intrarea in parc este relativa. Este normal sa fi cat mai devreme in parcuri pentru a prinde cat mai multe cu putinta din ziua respectiva. Cei cu cazare in hotelurile din resort pot intra chiar incepand cu ora 08.00 in intervalul de doua ore gasind deschise cateva atractii si ceva magazine si restaurante. Pe de alta parte, daca vei ajunge in jurul orei 10.00 vei fi socat sa vezi o mare de oameni asteptand in cozi tipic romanesti (adica imbulzeala) sa intre pe porti. Inghesuiala se produce datorita controlului fizic al bagajelor (un control mai mult de fatada si de intimidare...dar care intarzie intrarea). Apoi, chiar daca vei "sprijini" poarta inca de la 09.30 si vei intra primul in parc te vei putea bucura de una cel mult doua atractii fara cozi pentru ca puhoiul de oameni se raspandeste rapid inspre toate atractiile si imediat cozile se si formeaza. Incepand de pe la 10.30-11.00 deja ai cozi de minimum 30 minute. In schimb la ora 10.00 in difuzoare se aude in fiecare zi jingle-ul de intampinare in cateva limbi care iti face placere sa-l asculti (bineinteles, daca esti deja intrat). Argumente pro si contra mai sunt. De aceea spun ca ora 10.00 nu reprezinta un "must". In ultimele vizite, desi am avut cazare chiar peste drum de parcuri, am preferat sa intru undeva pe la 10.30. Asta si din cauza ca seara plecam din parc tarziu, dupa artificii, iar oboseala se resimtea puternic a doua zi.
Nu trebuie sa te sperie faptul ca este vacanta copiilor. In Disneyland nivelul de inghesuiala este ridicat cu/si fara vacanta. Vara este apogeul deci in aprilie ar trebui totusi sa te bucuri de un sejour mai linistit.

teognost

teognost

Member

View PostOmis, on 14th February 2011, 16:58, said:

Importanta orei 10.00 la intrarea in parc este relativa. Este normal sa fi cat mai devreme in parcuri pentru a prinde cat mai multe cu putinta din ziua respectiva. Cei cu cazare in hotelurile din resort pot intra chiar incepand cu ora 08.00 in intervalul de doua ore gasind deschise cateva atractii si ceva magazine si restaurante. Pe de alta parte, daca vei ajunge in jurul orei 10.00 vei fi socat sa vezi o mare de oameni asteptand in cozi tipic romanesti (adica imbulzeala) sa intre pe porti. Inghesuiala se produce datorita controlului fizic al bagajelor (un control mai mult de fatada si de intimidare...dar care intarzie intrarea). Apoi, chiar daca vei "sprijini" poarta inca de la 09.30 si vei intra primul in parc te vei putea bucura de una cel mult doua atractii fara cozi pentru ca puhoiul de oameni se raspandeste rapid inspre toate atractiile si imediat cozile se si formeaza. Incepand de pe la 10.30-11.00 deja ai cozi de minimum 30 minute. In schimb la ora 10.00 in difuzoare se aude in fiecare zi jingle-ul de intampinare in cateva limbi care iti face placere sa-l asculti (bineinteles, daca esti deja intrat). Argumente pro si contra mai sunt. De aceea spun ca ora 10.00 nu reprezinta un "must". In ultimele vizite, desi am avut cazare chiar peste drum de parcuri, am preferat sa intru undeva pe la 10.30. Asta si din cauza ca seara plecam din parc tarziu, dupa artificii, iar oboseala se resimtea puternic a doua zi.
Nu trebuie sa te sperie faptul ca este vacanta copiilor. In Disneyland nivelul de inghesuiala este ridicat cu/si fara vacanta. Vara este apogeul deci in aprilie ar trebui totusi sa te bucuri de un sejour mai linistit.
ok-m-am mai linistit atunci,mersi
o intrebare cam stupida :-) :
Nu se merita mai bine sa iei bilete de la fata locului?
Ma gandesc ca variantele puse pe forum referitoare la achizionare pe net ar trebui sa fie mai ieftine decat cele de la fata locului-dar poate exista ceva bilete familiale care sunt mai ieftine si se vand doar la fata locului?

o_dor

o_dor

Active Member

<teognost, ceva din mesajul lui <Omis> (“In ultimele vizite, desi am avut cazare chiar peste drum de parcuri, am preferat sa intru undeva pe la 10.30. Asta si din cauza ca seara plecam din parc tarziu, dupa artificii, iar oboseala se resimtea puternic a doua zi.”) m-a facut sa-mi amintesc un lucru pe care l-am scapat din vedere cand v-am raspuns.

Incercati sa nu mergeti in zile consecutive la Disneyland. Va fi obositor pentru copii, seara vor adormi in masina, a doua zi ii veti urni greu si tarziu. Veti avea de mers cel putin o ora.

teognost

teognost

Member

View Posto_dor, on 14th February 2011, 20:05, said:

<teognost, ceva din mesajul lui <Omis> (“In ultimele vizite, desi am avut cazare chiar peste drum de parcuri, am preferat sa intru undeva pe la 10.30. Asta si din cauza ca seara plecam din parc tarziu, dupa artificii, iar oboseala se resimtea puternic a doua zi.”) m-a facut sa-mi amintesc un lucru pe care l-am scapat din vedere cand v-am raspuns.

Incercati sa nu mergeti in zile consecutive la Disneyland. Va fi obositor pentru copii, seara vor adormi in masina, a doua zi ii veti urni greu si tarziu. Veti avea de mers cel putin o ora.
ok,la asta nu m-am gandit
avand in vedere ca biletele nu vor fi cu o data fixa (cred ca va fi varianta ca trebuie folosite in termen de 7 zile de la data initiala)-putem sa apelam si la varianta asta ,sa mergem la parcuri luni si miercuri iar duminica si marti sa vizitam Parisul
O sa vedem cum se simt copii dimineata dupa prima vizita dar parca inclin sa fac cum ai sugerat tu

o_dor

o_dor

Active Member

View Postteognost, on 14th February 2011, 19:21, said:

ok,la asta nu m-am gandit
avand in vedere ca biletele nu vor fi cu o data fixa (cred ca va fi varianta ca trebuie folosite in termen de 7 zile de la data initiala)-putem sa apelam si la varianta asta ,sa mergem la parcuri luni si miercuri iar duminica si marti sa vizitam Parisul
O sa vedem cum se simt copii dimineata dupa prima vizita dar parca inclin sa fac cum ai sugerat tu
Si dumneavoastra mergeti la Disneyland pentru copii. Stiti foarte bine ca o indispozitie, o usoara febra data de oboseala pot face sa dispara farmecul unei zile de vacanta. Si daca-s mici si daca-s mari, dupa cate o zi de parc (oricum s-ar numi el) au nevoie de o zi mai lejera, chiar daca nu recunosc acest lucru. La vizita urmatoare, entuziasmul din prima zi se tempereaza si dorintele sunt mai bine directionate, stiu deja ce vor sa faca, ce ar vrea sa repete.

teognost

teognost

Member

View Posto_dor, on 15th February 2011, 11:15, said:

Si dumneavoastra mergeti la Disneyland pentru copii. Stiti foarte bine ca o indispozitie, o usoara febra data de oboseala pot face sa dispara farmecul unei zile de vacanta. Si daca-s mici si daca-s mari, dupa cate o zi de parc (oricum s-ar numi el) au nevoie de o zi mai lejera, chiar daca nu recunosc acest lucru. La vizita urmatoare, entuziasmul din prima zi se tempereaza si dorintele sunt mai bine directionate, stiu deja ce vor sa faca, ce ar vrea sa repete.
da,asa e -pt copii facem sacrificiul asta pt ca e un efort financiar mare -dar asta e,as vrea sa mergem anul asta pt ca dupa aceea mi-e teama ca o sa fie mai mari si nu o sa guste asa de mult din atmosfera de acolo
Desi am citit aici pe forum ca si la varste mai mari e interesant sa mergi acolo ...
O sa iti urmam sfatul...
Propun sa ne tutuim daca nu te deranjeaza,doar am mai dialogat pe forumul de Praga :-)
In ce priveste biletele de intrare cumparate de la fata locului -ai idee cumva cat costa ?

Edited by teognost, 15 February 2011 - 11:26.

o_dor

o_dor

Active Member

Et pour beneficier du prix le plus bas (une reduction importante), il suffit simplement d'acheter votre place au moins 5 jours avant votre visite. ( http://www.ticketobs...isneyland-paris )

Oferta pentru 2 zile http://www.ticketobs...isneyland-paris

teognost

teognost

Member

View Posto_dor, on 15th February 2011, 15:39, said:

Et pour beneficier du prix le plus bas (une reduction importante), il suffit simplement d'acheter votre place au moins 5 jours avant votre visite. ( http://www.ticketobs...isneyland-paris )

Oferta pentru 2 zile http://www.ticketobs...isneyland-paris
multumesc!

Biankita

Biankita

Junior Member

Plec si eu 9-12 iunie cu copilul la Disneyland. Am luat cazare in H Elysee Val D'Europe,  2 nopti. A treia noapte as alege un hotel in Paris ca sa putem vedea cateva obiective. Exista un loc in oras unde putem lasa bagajele cateva ore? Intrarea in camera se face dupa 12, pana atunci putem sa vizitam ceva.

o_dor

o_dor

Active Member

View PostBiankita, on 15th February 2011, 23:38, said:

Plec si eu 9-12 iunie cu copilul la Disneyland. Am luat cazare in H Elysee Val D'Europe,  2 nopti. A treia noapte as alege un hotel in Paris ca sa putem vedea cateva obiective. Exista un loc in oras unde putem lasa bagajele cateva ore? Intrarea in camera se face dupa 12, pana atunci putem sa vizitam ceva.
Cel mai simplu este la hotel. Oricum vor fi in discutie cel mult 2-3 ore (veti pleca de la Disneyland dupa ora 9, adaugati o ora pentru drum pana la hotel).

o_dor

o_dor

Active Member

View PostBiankita, on 15th February 2011, 23:38, said:

Stiam ca aceasta chestiune s-a mai discutat: http://forum.softped...t...t&p=8094456 - Gare de Lyon.
Era cineva care venea in Paris ca si dumneavoastra de la Disneyland, dar – atentie – ramanea in Paris numai cateva ore. Cum dumneavoastra veti innopta in Paris, cel mai comod este sa va prezentati la hotel la orice ora si sa lasati acolo bagajul. Iar daca au camera libera, cu atat mai bine.
Incercati sa parcurgeti mesajele din Vacanta in Franta, poate veti gasi lucruri utile si la care nu v-ati gandit. Inca.

Edited by ferrellroo, 17 February 2011 - 21:20.

Biankita

Biankita

Junior Member

Multumesc o_dor, l-am citit anul trecut, imi aminteam vag ceva insa acum nu am mai gasit informatia. Cel mai probabil ma descurc cu hotelul.

La ce ora se inchide Disney intr-o zi de vineri in iunie?- am gasit ca programul e pana la 19 insa in weekend pana la 22. Rezista oare un copil de 9 ani de la 8 dimineata pana mai tarziu de ora 20? Intreb ca sa fac un calcul realist caci mai am o varianta: as putea innopta la o prietena care sta  in Sudul Parisului (dupa Antony) -f. departe, conform cerintelor mele de turist de weekend care incearca sa optimizeze timpul scurt:).

Whiky

Whiky

Member

Da, acestea sunt orele. Noi am fost anul trecut in iunie, intr-o zi de joi, si Parcul a inchis la ora 19. Noi nu am fost cu un copil deci nu as putea vorbi din experienta insa am vazut la plecare multi copii de 9-10 ani inca plini de energie in vreme ce micutii de 2-3 ani dormeau de mult in bratele parintilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate