Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Intel I7

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Pai chiar daca ar aparea inca nu prea s-ar merita sa-ti schimbi 6000+-ul, e inca un procesor mai mult decat decent, iar diferenta dintre I7 si 6000+ nu o vezi in office si chestii de genul (yahoo, explorer, winamp) ci doar in gaming (mai multe fps-uri, asta daca ai o placa video puternica), multi-tasking (randari,decodari, dezarhivari) si in viteza de calcul.

#38
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Scuzati off-topicul, va rog! Aparitia lui i7 duce, asa cum era de asteptat, la scaderea preturilor celorlalte procesoare dual core sau quad:
"Starting from the 19th of October, 2008, Intel Core 2 Quad Q8200 (2.33GHz, 4MB cache, 1333MHz processor system bus (PSB)) and Q6600 (2.40GHz, 8MB cache, 1066MHz PSB) cost $193 and $183, down 14% and 5%, respectively.
Intel also reduced pricing of the Core 2 Duo E7300 (2.53GHz, 3MB cache, 1066MHz PSB) by 15% from $133 to 113%. Additionally, the company slashed the costs of the Pentium dual-core chips E2220 (2.40GHz, 1MB cache, 800MHz PSB) and E2200 (2.20GHz, 1MB cache, 800MHz PSB) to $74 and $64, respectively, down 12% and 14% from the previous levels.
Beside desktop processors, Intel also decreased prices of Intel Xeon X3220 and X3210 processors aimed at uni-processor servers by 5% to $188."
                   Sa vedem daca vom simti si noi la buzunar?

#39
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Despre Nehalem am auzit că groso-modo spus ar fi cu maxim 30% mai performant decât predecesorul său (numit acolo Penryn) și cu 5-10 % mai mare consumator de curent. Mi se pare slăbuț și sumbru, dacă iei în calcul și prețul.

Nehalemul este de fapt un quad cu HT ? și sunt și versiuni octocore?
Dacă e un quad vechi cu HT atunci mare brânză, :cursing:  ăla echivalează cu un proc cu 5 coreuri, un core virtual fiind doar 10-30 % dintr-unul fizic, (nucleu)

Mă tem să nu ajungem iar ca la sfârșitul anului 2005 când intel ne-a cam păcălit cu pentium D și pentium EE, iar după ce s-au vandut astea suficient au schimbat complet arhitectura trecând la Core2 în numai câteva luni. Cu toate că aveau în elaborare Core2, ei au mai scos D-urile și EE-urile, și au facut bani și tamtam și din ălea.

Când s-a trecut la Core2 s-a spus performanță cu 40% mai mult și consum cu 40% mai mic, lucru adevarat. Dar acum performanță cu 30%, consum și el mai mare cu 5-10 %, și nu mai mic, + schimbat mobo și memorii, și eventual și sursa+ probleme cu voltajul și overclocul , per ansamblu nu merită.

Și până la urmă 30-ul % se vede doar la un sistem optimizat și cu un hardisk f bun.

Să nu ne grabim la noua chestie, pt că s-ar putea să constatăm că peste doar cateva luni, Intel scoate iar ceva peste Nehalem, vreun Nehalem fără problemele care se zvonesc acum, sau poate vreo revelație cum a fost core2.

intel face tam tam din orice noutate fie bună fie rea, ca de obicei, ca să ia fața celor de la AMD. Sunt mult mai curios să văd ce vor mai scorni cei de la AMD, că Phenomul din pacate nu a prea făcut pureci.

#40
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pai evident ca nehalem nu e chiar saltul de la netburst la core2, da` de cand 30 % inseamna salt mic de performante? Ca din cate tin minte core2 cand a aparut a cam lasat lumea  :w00t: pt. ca nimeni nu credea ca va fi atat de performant per clock si atat de oc-abil. 

Oricum, nehalem nu e doar un core2 cu ht, vezi ca i-au facut astia pe net disectia.

Iar daca e sa vorbim despre ce ai nevoie cu adevarat zi cu zi... e alta discutie deja :D

#41
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Aceeasi discutie s-a purtat la orice aparitie a unei noi platforme...
De la Netburst la Core, de la Core la Nehalem.
Si nu stiu cum se face, dar toti cei care critica, ba sporul de performanta, ba pretul, ba mai stiu eu ce feature, ajung sa adopte noua platforma mai devreme sau mai tarziu.
Cred ca este o platforma cu foarte mare potential, cu siguranta i7 nu este 'doar un quad cu HT', daca folosesti un search pe forum sau daca apelezi la gogu' gasesti usor toate imbunatatirile aduse generatiei precedente. Si sunt update-uri importante.
Cat despre pricing, imi permit sa nu fiu uimit: politica de preturi este aceeasi, indiferent de generatie si/sau performante.
Core 2 Duo, la lansare, costa fix cat i7, cu toate variantele sale.
Performanta day-to-day nu se traduce doar prin word, excel si Winamp. Software nou apare zi de zi, si fiecare aparitie respecta trendul: cere resurse din ce in ce mai mari. Poate ca i7 este overkill pentru winamp 5.5 si Office 2007, poate chiar si pentru Vista. Personal, prefer sa astept 25 de minute la o conversie mkv-hd -> divx, nu o ora, cu actualul C2D :)

#42
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Bineînțeles că vom adopta apoi cu toții noua platformă, dacă se va dovedi că e mai bună pt ce facem cu actuala.
Am pus postul ăla pt că și numirea i7 800, 900, extreme, mă duce cu gândul la D 820, D 930, x965, etc. Ca de obicei sunt și critici și entuziasmați. :D

#43
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008
Sa vedem ce va iesi, poate INTEL ne pregateste surpriza :coolspeak:.

#44
zala

zala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 19.05.2008
Nu ai cum sa nu adopti noua platforma Intel/AMD daca esti gamer sau pasionat de encoding/rendering
Una peste alta este un succes pana acuma (nu cred ca si-ar permite sa piarda cine stie cate miliarde de $)

#45
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View Posthubbabub1601, on Oct 24 2008, 20:27, said:

Cat despre pricing, imi permit sa nu fiu uimit: politica de preturi este aceeasi, indiferent de generatie si/sau performante.

Evident, oricum preturile la procesoare nu sunt chiar mari... Cred ca a uitat lumea cat costa un intel pe la inceputurile vremurilor lui A64 si abia dupa ce au taiat LA JUMATATE preturile lor erau la nivelul celor AMD.

#46
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postcods, on Oct 25 2008, 15:17, said:

Evident, oricum preturile la procesoare nu sunt chiar mari... Cred ca a uitat lumea cat costa un intel pe la inceputurile vremurilor lui A64 si abia dupa ce au taiat LA JUMATATE preturile lor erau la nivelul celor AMD.

In concluzie: Il luati cand apare? Sau asteptati pana se linistesc apele, scad preturile (asta poate dura si 10-12 luni)?
Trebuie sa luam in calcul si placa de baza+RAM, daca ne gandim la upgrade. LGA 1366+DDR3 o sa coste ceva bani!
O investitie in Nehalem, la lansare, s-ar traduce in 2500 RON, apreciez eu: cam 1000 RON CPU (presupunand ca merg pe un model buget, cu potential OC), 800-900 RON Mobo, ceva de calitate, in care sa nu mai 'vars' bani macar 1-2 ani, si 600-700 RON DDR3, cantitatea la discretie...

#47
zala

zala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 19.05.2008
Daca chiar ai NEVOIE de atata putere de procesare faci asta:
1. astepti ofensiva de la AMD si vezi daca se poate compara cu MIDDLE spre HIGH end
2. daca nu se compara nici nu intra in discutie ca pretul sa scada in nebunie, asa ca nu ai ce face
3. preturile a 2 mari producatori de ram
Corsair respectiv OCZ
http://www.fudzilla....c...8&Itemid=36
http://www.fudzilla....c...9&Itemid=36

PS. Eu unu nu voi trece pe aceasta platforma decat DUPA ce fac pasul la quad (asta nu curand) si abia dupa ce moare quadul

#48
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

View Postzala, on Oct 27 2008, 18:36, said:

PS. Eu unu nu voi trece pe aceasta platforma decat DUPA ce fac pasul la quad (asta nu curand) si abia dupa ce moare quadul
Haaahaaaaa pana atunci .... cand s-o duce complet Quadul de va fi ca un P4 single core acum , eu voi avea vreo 20 de ani (de consultat varsta mea actuala :)) :lol:
Pana la urma , se face noiembrie , poze cu placi x58 la tot pasul , dar unde e vedeta ?  :rolleyes:

Edited by S3rban77, 27 October 2008 - 19:45.


#49
fkn0wned

fkn0wned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 05.08.2008
Sunt curios daca cel mai scump nehalem (micutul de 1000$ sau cat era) o sa satisfaca cum trebuie pustoaica de hd4870x2 , asta vreau sa vad si pot muri linistit :lol:

#50
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

View Postfkn0wned, on Oct 27 2008, 20:57, said:

Sunt curios daca cel mai scump nehalem (micutul de 1000$ sau cat era) o sa satisfaca cum trebuie pustoaica de hd4870x2 , asta vreau sa vad si pot muri linistit :lol:
Pai parca are putere de procesare de vreo 90 Gigaflopi ... dar avand in vedere ca aia are 21 terraflopi .... :lol:

Edited by S3rban77, 27 October 2008 - 20:05.


#51
Tangram

Tangram

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 31.08.2008
Cum zicea un tip mai sus, evident ca pana la urma o sa dai banul si sa o sa faci pasul inainte dar aici e vorba despre timing, problema nu cred ca e 'daca' ci 'cand'. Si momentul lansarii e pt cei care nu au ce face cu banii sau il folosesc sa scoata bani cu el.

Astept sa iasa I7 ca sa scada preturile la Penryne (si implicit la tot ce e legat de generatia actuala: lga775, ddr2,etc)... am un E6400 de 2 ani si am pus ochiu pe un Q9550..care acum e cam 1100 ron. Lansarea asta mi se pare momentul ideal sa-ti iei cateva chestii care acum 2-3 luni te-ar fi torpilat la buzunare si care ofera destul ca sa te tina macar 1 an si un pic pana se mai domolesc valurile initiale generate de I7, se diversifica mobourile si mai scad preturile la DDR3.

Dupa lansarea I7 cred ca o sa poti lua 8Gb ddrII, un quadcore, mobo sanatos si placi decente in sli sau crossfire cu 3000 de ron..ceea ce mi se pare foarte bine.

#52
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View Postfkn0wned, on Oct 27 2008, 19:57, said:

Sunt curios daca cel mai scump nehalem (micutul de 1000$ sau cat era) o sa satisfaca cum trebuie pustoaica de hd4870x2 , asta vreau sa vad si pot muri linistit :lol:

Esti chiar obsedat de limitarea aia de procesor, cu un E8600 OC 5.0Ghz limitarea e rezolvata.Ei bine se vede ca exista procesor care sa-i satisfaca foamea pustoaicei tale HD4870x2, fie ea cea mai buna placa video din lume.

Edited by Merdiso, 28 October 2008 - 15:42.


#53
ZALMOXIS

ZALMOXIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.01.2004

View Postpopascu, on Oct 23 2008, 21:47, said:

Despre Nehalem am auzit că groso-modo spus ar fi cu maxim 30% mai performant decât predecesorul său (numit acolo Penryn) și cu 5-10 % mai mare consumator de curent. Mi se pare slăbuț și sumbru, dacă iei în calcul și prețul.

Nehalemul este de fapt un quad cu HT ? și sunt și versiuni octocore?
Dacă e un quad vechi cu HT atunci mare brânză, :cursing:  ăla echivalează cu un proc cu 5 coreuri, un core virtual fiind doar 10-30 % dintr-unul fizic, (nucleu)

Mă tem să nu ajungem iar ca la sfârșitul anului 2005 când intel ne-a cam păcălit cu pentium D și pentium EE, iar după ce s-au vandut astea suficient au schimbat complet arhitectura trecând la Core2 în numai câteva luni. Cu toate că aveau în elaborare Core2, ei au mai scos D-urile și EE-urile, și au facut bani și tamtam și din ălea.

Când s-a trecut la Core2 s-a spus performanță cu 40% mai mult și consum cu 40% mai mic, lucru adevarat. Dar acum performanță cu 30%, consum și el mai mare cu 5-10 %, și nu mai mic, + schimbat mobo și memorii, și eventual și sursa+ probleme cu voltajul și overclocul , per ansamblu nu merită.

Și până la urmă 30-ul % se vede doar la un sistem optimizat și cu un hardisk f bun.

Să nu ne grabim la noua chestie, pt că s-ar putea să constatăm că peste doar cateva luni, Intel scoate iar ceva peste Nehalem, vreun Nehalem fără problemele care se zvonesc acum, sau poate vreo revelație cum a fost core2.

intel face tam tam din orice noutate fie bună fie rea, ca de obicei, ca să ia fața celor de la AMD. Sunt mult mai curios să văd ce vor mai scorni cei de la AMD, că Phenomul din pacate nu a prea făcut pureci.


Ce mai conteaza... ne apropiem de limita tehnologiei pe siliciu, si asta se va intampla foarte curand. Asa ca ...

#54
Lucian_Ilea

Lucian_Ilea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 545
  • Înscris: 24.07.2008

View PostMerdiso, on Oct 21 2008, 16:39, said:

Pai chiar daca ar aparea inca nu prea s-ar merita sa-ti schimbi 6000+-ul, e inca un procesor mai mult decat decent, iar diferenta dintre I7 si 6000+ nu o vezi in office si chestii de genul (yahoo, explorer, winamp) ci doar in gaming (mai multe fps-uri, asta daca ai o placa video puternica), multi-tasking (randari,decodari, dezarhivari) si in viteza de calcul.
nu-i adevarat
o saptamana am fost deconectat de la net si a trebuit sa frecventez un net cafe infect
In afara de faptul ca tastatura era f greu de convins si paginile pe net se deschideau f greu,in timp ce pe quad-core-ul mue,chiar si la 2.4 Ghz ,totul e instantaneu
Confortul meu e f mare si in consecinta,ma pot concentra mai bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate