Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

Rața lui mrproper

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

Poll: Rața lui mrproper (147 member(s) have cast votes)

Este rața o rață sau nu?

  1. Mă abțin / LOL / nu știu sa votez (22 votes [14.97%])

    Percentage of vote: 14.97%

  2. DA (86 votes [58.50%])

    Percentage of vote: 58.50%

  3. NU (39 votes [26.53%])

    Percentage of vote: 26.53%

Vote Guests cannot vote

#1
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Dacă arată ca o rață, merge ca o rață și măcăie ca o rață, atunci e o rață!

Attached File  156330530_5101fc8523_1_.jpg   190.23K   186 downloads

Sa presupunem ca vorbim despre rața de mai sus. Unul dintre interlocutori vine si spune:
- Dar aceea nu este o rață!
- Ba da, este, am stabilit deja că este!
- Nu, eu cred cu o convingere de 100% ca nu este o rață!
- Uite, este evident că este o rață, măcăie, merge și arată ca o rață!
- Nu, nu este de ajuns!
- Dar toata lumea este de acord, vrei să o disecăm?
- Da, chiar vreau, o să vedeți că eu am dreptate!

Cum aflăm dacă o rață este într-adevăr o rață? Este suficientă observarea? Putem lua in considerare opinia cuiva care neaga evidentul?
Ideile voastre vă rog.

Edited by mrproper, 23 March 2008 - 20:36.


#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Făcând Teoria Chibritului ai putea spune că aia îi imaginea unei rațe. Sau că este o rață împăiată, și deci nu este rață (n-are organele interne ale unei rațe). Sau dacă măcăie nu este neaparat rață (poate să fie înregistrat pe ceva)!  :lol: :w00t:

Vorbind obiectiv, cu un om normal, ce ai pus în imagine este o rață.
Oricum nu văd analogia cu știința.

O poza cu o adevarata rata:

Attached Files


Edited by m3th0dman, 23 March 2008 - 21:30.


#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Rata aia e o gasca. :P

#4
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

View Postmrproper, on Mar 23 2008, 20:09, said:

Dacă arată ca o rață, merge ca o rață și măcăie ca o rață, atunci e o rață!

Attachment 15633053...c8523_1_.jpg

Sa presupunem ca vorbim despre rața de mai sus. Unul dintre interlocutori vine si spune:
- Dar aceea nu este o rață!
- Ba da, este, am stabilit deja că este!
- Nu, eu cred cu o convingere de 100% ca nu este o rață!
- Uite, este evident că este o rață, măcăie, merge și arată ca o rață!
- Nu, nu este de ajuns!
- Dar toata lumea este de acord, vrei să o disecăm?
- Da, chiar vreau, o să vedeți că eu am dreptate!

Cum aflăm dacă o rață este într-adevăr o rață? Este suficientă observarea? Putem lua in considerare opinia cuiva care neaga evidentul?
Ideile voastre vă rog.
Nu stii ca nu e bine sa te pui cu prostul, ca are mintea odihnita?
Eu aplic principiul asta la toti care vin cu idei de perpetuum mobile sau (in cazul meu destul de multi) cu reactii chimice imposibile. Citez din mine: "Construieste-l." / "Fa-o sa mearga si arata-mi ca merge cum zici tu."
Daca te contrazici cu unul care nu are ce cauta in discutie nu demonstrezi ca esti destept, demonstrezi ca n-ai altceva mai bun de facut.
Aia nu cumva e gâsca?

#5
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
las-o jos ca macane! <_<

#6
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostBebeluska, on Mar 23 2008, 21:30, said:

Rata aia e o gasca. :P

ma abtin sa spun care este gasca la faza asta :P

#7
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostBebeluska, on Mar 23 2008, 21:30, said:

Rata aia e o gasca. :P
Ba e rata.

Am votat DA.

Pai ce o face pe rata sa fie rata? Organele interne? Cred ca mersul, aspectul si mai ales sunetul pe care il scoate. Disecarea e inutila.

I s-a intamplat cuiva sa confunde o rata cu un...caine? Si doar dupa disecare sa isi dea seama de greseala? :lol:

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostZamolxel, on Mar 23 2008, 21:44, said:

ma abtin sa spun care este gasca la faza asta :P


Zise si Zamo, incercand sa fie spiritual, ca sa nu zic inteligent...

#9
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Daca arata ca o rata, merge ca o rata, macane ca o rata, da' cu toate astea nu e rata... atunci inseamna ca-i... ratoi! :P

#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Cred ca autorul thread-ului doreste sa discute mai mult din considerente epistemologice, gnoseologice, valoare de adevar, ratiunea ca instrument pentru cuantificarea si intelegerea realitatii, rolul cunoasterii empirice etc.
Ar fi bine sa mutam discutia in acest sens.
Sau probabil va sfarsi la aria FUN
.

Edited by Bean, 23 March 2008 - 22:41.


#11
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006

View Postmrproper, on Mar 23 2008, 20:09, said:

Dacă arată ca o rață, merge ca o rață și măcăie ca o rață, atunci e o rață!
...
Cum aflăm dacă o rață este într-adevăr o rață? Este suficientă observarea? Putem lua in considerare opinia cuiva care neaga evidentul?
Ideile voastre vă rog.

Problema care se pune este ce scop are existenta ratei? Trebuie sa ne intrebam daca rata merita sau nu sa existe intr-un climat absurd in care pana si existenta ratei este un adevar imposibil de atins a carui cautare induce oboseala si spaima in fata timpului. Singura iesire din conflictul instaurat intre existenta avida de sens si lumea opaca este moartea. Rata trebuie sa se sinucida.

#12
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postm3th0dman, on Mar 23 2008, 21:26, said:

Făcând Teoria Chibritului ai putea spune că aia îi imaginea unei rațe. Sau că este o rață împăiată, și deci nu este rață (n-are organele interne ale unei rațe). Sau dacă măcăie nu este neaparat rață (poate să fie înregistrat pe ceva)!  :lol: :w00t:

Vorbind obiectiv, cu un om normal, ce ai pus în imagine este o rață.
Oricum nu văd analogia cu știința.
Analogia ar fi ca unii contrazic un om care prezinta o rata, arata ca rata merge ca o rata, si ca macaie ca o rata.

Nu ar fi nici o problema daca nu ar accepta dovezile, dar, ei le contrazic FARA CONTRA-DOVEZI!

View PostBebeluska, on Mar 23 2008, 21:30, said:

Rata aia e o gasca. :P

Nu e.

View PostRagnarok, on Mar 23 2008, 21:33, said:

Nu stii ca nu e bine sa te pui cu prostul, ca are mintea odihnita?
Eu aplic principiul asta la toti care vin cu idei de perpetuum mobile sau (in cazul meu destul de multi) cu reactii chimice imposibile. Citez din mine: "Construieste-l." / "Fa-o sa mearga si arata-mi ca merge cum zici tu."
Daca te contrazici cu unul care nu are ce cauta in discutie nu demonstrezi ca esti destept, demonstrezi ca n-ai altceva mai bun de facut.
Aia nu cumva e gâsca?

Nu e.

View PostZamolxel, on Mar 23 2008, 21:44, said:

ma abtin sa spun care este gasca la faza asta :P

Nu e.

View PostKoShiMin, on Mar 23 2008, 22:32, said:

Daca arata ca o rata, merge ca o rata, macane ca o rata, da' cu toate astea nu e rata... atunci inseamna ca-i... ratoi! :P

Se poate si asa. Daca insa iti zic ca este rata si nu ratoi, vei reusi sa ma contrazici fara dovezi?


Am deschis acest topic, ca referinta pentru anumite persoane, care tin din tot dinadinsul sa ma contrazica, doar de dragul polemicii. Ei prefera ca eu sa nu am dreptate, deci solutia lor (simpla si redusa) este pur si simplu sa ma contrazica (atentie, nu sa ignore) afirmatiile mele.

Doream sa stiu daca am eu o problema de perceptie, sau exista cazuri in care rata arata, macaie, si merge ca o rata, dar nu e de fapt rata (adica animal/specie, nu sex).


Daca majoritatea considera ca e topic de FUN, fie, dar sunt curios cum se justifica cei aproape 50% dintre votanti care au zis NU la poll.

#13
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005
Nevasta-mea zice ca pasarea din poza e gasca. Desi nu sunt convins, prefer sa-mi cred nevasta. Oricum, undeva in mine a aparut o mica indoiala: daca e pana la urma rata? Mrproper afirma clar ca e rata. Iar eu cred ca mrproper este un om responsabil...

#14
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postriverjoy, on Mar 24 2008, 00:11, said:

Nevasta-mea zice ca pasarea din poza e gasca. Desi nu sunt convins, prefer sa-mi cred nevasta. Oricum, undeva in mine a aparut o mica indoiala: daca e pana la urma rata? Mrproper afirma clar ca e rata. Iar eu cred ca mrproper este un om responsabil...

Ok, ai dubii, dar nu ma contrazici fara dovezi. Permite-mi sa iti arat cum arata o gasca obisnuita:
Attached File  goose_1_.jpg   51.22K   54 downloads

Si una specifica
Attached File  canada_20goose_300_tcm9_139738_1_.jpg   9.68K   27 downloads

Observa forma specifica a ciocului, si a capului. Ratele si gastele inspira personalitati diferite cand sunt observate direct cu ochiul liber. Bineinteles, e posibil sa fiu subiectiv, de vreme ce am petrecut cam 10 ani in apropierea lor.

Edited by mrproper, 24 March 2008 - 00:20.


#15
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postmrproper, on Mar 23 2008, 23:02, said:

[...]
[b]Am deschis acest topic, ca referinta pentru anumite persoane, care tin din tot dinadinsul sa ma contrazica, doar de dragul polemicii. Ei prefera ca eu sa nu am dreptate, deci solutia lor (simpla si redusa) este pur si simplu sa ma contrazica (atentie, nu sa ignore) afirmatiile mele.
[...]
OK, toata lumea, va rog ATENTIE ... acest topic este pentru a da dreptate lui mrproper 100%. Asadar eu as propune sa nu mai contraziceti "evidentul" caci aceea de sus, de la inceput de pagina, chiar ESTE o rata (sau ma rog, un ratoi) ...

Va rog deci, in numele stiintei, nu transformati acest topic in prilej de bascalie ieftina la adresa unei nevinovate rate ...

Na ca m-am luat cu vorba si am uitat sa votez ... o s-o las pe alta data acuma, la urmatoarele alegeri ...

Edited by Billy, 24 March 2008 - 01:48.


#16
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBilly, on Mar 24 2008, 01:46, said:

OK, toata lumea, va rog ATENTIE ... acest topic este pentru a da dreptate lui mrproper 100%. Asadar eu as propune sa nu mai contraziceti "evidentul" caci aceea de sus, de la inceput de pagina, chiar ESTE o rata (sau ma rog, un ratoi) ...

Va rog deci, in numele stiintei, nu transformati acest topic in prilej de bascalie ieftina la adresa unei nevinovate rate ...

Heringul rosu.

Billy, astept explicatiile motivului pentru care ai dori sa imi contrazici afirmatia: Dacă arată ca o rață, merge ca o rață și măcăie ca o rață, atunci e o rață!

O sa ma hazardez sa spun ca nu va veni. Pentru ca tu vrei sa ma contrazici emotional, nu rational. Iar emotia exista, dar cand vrei sa o transformi in ratiune, te lovesti de un zid mare: realitatea.

Edited by mrproper, 24 March 2008 - 01:52.


#17
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005
Trebuie sa fiu sincer cu tine, mrproper. De multe ori nevasta-mea (tot ea saraca) mi-a spus ca arat ca o rata, ca merg ca o rata. Ce sa fac, am atins suta de kile si e greu sa ma misc altfel. Si nu pot sa te mint: in momentele mele de singuratate, macai...
Asadar, sunt eu rata, sau rata este o manifestare a eu-lui meu?

#18
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postriverjoy, on Mar 24 2008, 02:05, said:

Trebuie sa fiu sincer cu tine, mrproper. De multe ori nevasta-mea (tot ea saraca) mi-a spus ca arat ca o rata, ca merg ca o rata. Ce sa fac, am atins suta de kile si e greu sa ma misc altfel. Si nu pot sa te mint: in momentele mele de singuratate, macai...
Asadar, sunt eu rata, sau rata este o manifestare a eu-lui meu?

Da.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate