Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1423
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

2. Ce fel de profile se folosesc intre capriorii inclinati si tavanul inclinat, daca distanta intre capriori si CD-uri este mai mare de 12-15cm si nu ajung nici cele mai lungi bride?
Improvizezi!
UD 30 si un flex si ai 3 bride dintr-un profil sau platbanda de aluminiu sau tabla subtire.

#1424
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
@adi_master: schitele tale m-au ajutat in trecut la mascarea unor tevi.
Poate ma poti ajuta si in situatia de acum: vreau sa incastrez in rigips un rezervor de WC, din acela suspendat.
Deci voi instala cadrul metalic care contine rezervorul, si apoi doresc sa il acopar cu rigips si faianta. Problema e ca inca nu am cumparat cadrul, asa ca nu am dimensiuni exacte.
Alta problema e ca trebuie sa ascund si niste tevi cu ocazia asta.
Atasez o poza din baie, si sper sa ajute sa intelegi ce vreau sa fac

Gheul din stanga are o "adancime" de 35cm. Portiunea din dreapta cu tevile pe care le doresc mascate ar avea 30cm adancime, dar vreau sa fie simetric, asa ca voi face masca mai mare, cu o latura de 35cm si cealalta de 15cm. Aceasta masca va fi pana in tavan (260cm).
Apoi, intre gheul din caramida si cel din Rigips care ascunde tevile, trebuie sa fac un perete de aprox 110cm inaltime care sa ascunda rezervorul WC.

Nu mi-e foarte clar ce fel de profile va trebui sa folosesc, si cum va trebui sa le imbin.
Daca nuai timp de o schita 3D, orice sfat mi-ar fi de ajutor.
Luni voi monta cadrul metalic al WC-ului, si pot reveni cu poze si masuri mai precise daca e nevoie.

Multumesc

Attached Files



#1425
eminere

eminere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.01.2012
am mare nevoie de ajutor. vreau ca dusul sa fie montat in tavan. asta inseamna ca trebuie sa plachez tavanul din beton cu rigips verde pentru a masca teava dusului. de asemenea peretele unde vine montata bateria incorporabila a dusului si o parte din teava trebuie placat cu rigips, apoi cu faianta. cum trebuie facute aceste doua lucruri (pas cu pas) pentru a evita mucegaiul,deteriorarea rigipsului si a umezelii? va multumesc

#1426
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cine ma poate ajuta si pe mine ?
Am placat peretii cu rigips, iar intre zid si rigips am vata minerala.
Dupa numai o luna de zile mi-au aparut soarecii.
Ce ma sfatuiti sa fac fara sa renunt la rigips?

Edited by GeorgeTrisina, 08 November 2012 - 13:52.


#1427
RiUsZeTe

RiUsZeTe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 13.09.2012
Ce parere aveti de scafa mea??.. facuta de mine pentru prima data cand lucrez cu gipscarton.

Attached Files



#1428
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 GeorgeTrisina, on 08 noiembrie 2012 - 13:51, said:

Cine ma poate ajuta si pe mine ?
Am placat peretii cu rigips, iar intre zid si rigips am vata minerala.
Dupa numai o luna de zile mi-au aparut soarecii.
Ce ma sfatuiti sa fac fara sa renunt la rigips?
Pe unde naiba au intrat soarecii?
Vezi pe unde au patruns si rezolva problema.

 eminere, on 26 septembrie 2012 - 22:59, said:

am mare nevoie de ajutor. vreau ca dusul sa fie montat in tavan. asta inseamna ca trebuie sa plachez tavanul din beton cu rigips verde pentru a masca teava dusului. de asemenea peretele unde vine montata bateria incorporabila a dusului si o parte din teava trebuie placat cu rigips, apoi cu faianta. cum trebuie facute aceste doua lucruri (pas cu pas) pentru a evita mucegaiul,deteriorarea rigipsului si a umezelii? va multumesc
Lasa prostiile si sapa santuri pt tavaraie si o sa ai suport stabil pt armatura si scapi si de probleme gen mucegai.

 wizake, on 01 septembrie 2012 - 13:00, said:

@adi_master: schitele tale m-au ajutat in trecut la mascarea unor tevi.
Poate ma poti ajuta si in situatia de acum: vreau sa incastrez in rigips un rezervor de WC, din acela suspendat.
Deci voi instala cadrul metalic care contine rezervorul, si apoi doresc sa il acopar cu rigips si faianta. Problema e ca inca nu am cumparat cadrul, asa ca nu am dimensiuni exacte.
Alta problema e ca trebuie sa ascund si niste tevi cu ocazia asta.
Atasez o poza din baie, si sper sa ajute sa intelegi ce vreau sa fac

Gheul din stanga are o "adancime" de 35cm. Portiunea din dreapta cu tevile pe care le doresc mascate ar avea 30cm adancime, dar vreau sa fie simetric, asa ca voi face masca mai mare, cu o latura de 35cm si cealalta de 15cm. Aceasta masca va fi pana in tavan (260cm).
Apoi, intre gheul din caramida si cel din Rigips care ascunde tevile, trebuie sa fac un perete de aprox 110cm inaltime care sa ascunda rezervorul WC.

Nu mi-e foarte clar ce fel de profile va trebui sa folosesc, si cum va trebui sa le imbin.
Daca nuai timp de o schita 3D, orice sfat mi-ar fi de ajutor.
Luni voi monta cadrul metalic al WC-ului, si pot reveni cu poze si masuri mai precise daca e nevoie.

Multumesc
Vezi unde am facut o schita pt termoizolarea unui perete exterior,aceeasi tehnica o poti folosii si in cazul tau.

 RiUsZeTe, on 18 noiembrie 2012 - 23:54, said:

Ce parere aveti de scafa mea??..
Pai,daca tie iti place,noi ce sa mai spunem.

#1429
bravo77sdm1

bravo77sdm1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2012
  • salutare tuturor.cu multa rabdare am citit cateva pagini pe aici,si nemaiavand rabdare apoi am ajuns la ultima.80 sunt ceva,recunosc. asta inseamna ca aveti succes.  desi sunt out of this world, as avea si eu nevoie de ceva ajutor. lucrul cu bormasina si alte smecherii nu-mi este strain, dar lucrul cu rigipsul si caroiajele ...ma cam tine departe de proiecte.  pentru unii insa pare floare la ureche. ce spuneti de un mic ajutor,chiar daca,poate ati mai raspuns la aceste intrebari si inainte ,iar eu am sarit peste ele.
  • am un hol in apartament si vreau in nisa respectiva sa fac un dressing,asa cum am vazut si eu la altii, dar nu prea stiu cum sa incep.   lungimea este de 2800,inaltime 2500 si latime este de 690. nu stiu nimic despre caroiaje sau ce placi de rigips ar fi indicate.  aveti pe undeva dimensiunile profilelor  si a placilor de rigips???  ce profile se folosesc pe lateral,ce folosesc pentru peretii interiori,pentru tavan sau placa inferioara si ce tip de profil ar trebui sa folosesc pentru polite(rafturi) astfel ca "dulapul" respectiv sa fie cat de cat rezistent si sa nu-mi faca probleme in timp???  iar la rigips,nu stiu ce tip de placi ar fi mai indicat sa folosesc. daca este nevoie voi atasa si o schitza ,poate asa veti fi mai bine informati...  nu vreau sa ma duc la magazin si sa cumpar pe baza vanzatorului,ca nu stiu cat se pricepe.  si ,credeti ca voi mai avea nevoie si de alte materiale???   eu nu cunosc prea bine denumirile astea  a profilelor, ceva mici schitze se poate???    in urmatorul post voi reveni cu  variantele de compartimentare a dressingului...
  • va multumesc mult


#1430
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
Buna ziua,
Am ajuns in sfarsit si eu,la partea interesanta a lucrurilor, amenajarea interioara....
Pe scurt, sa nu va plictisesc... mi-am dorit teribil ca livingul sa fie pe semi-rotund... si dupa multa bataie de cap asa a si iesit...dar, ca totul sa fie roz si frumos, am o grinda care strica tot aspectul arcului de cerc...
As vrea sa o maschez cumva... cu rigips.... sa pastrez ideea de ”rotund”... dar nu stiu cum... Am nevoie de ceva schite ...nu de executie...
Precizez ca nu am gasit nimic pe aici ....
incerc sa postez si o imagine... sa va dati seama despre ce vorbesc...
Multumesc!

Iata si poza....Grinda este intre cei doi stalpi si ”taie” exact arcul de cerc..

Attached Files


Edited by BlackBliss, 17 December 2012 - 13:16.


#1431
bravo77sdm1

bravo77sdm1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2012
salutare si la multi ani tuturor de pe aici...
am postat ceva mai inainte ,
  • salutare tuturor.cu multa rabdare am citit cateva pagini pe aici,si nemaiavand rabdare apoi am ajuns la ultima.80 sunt ceva,recunosc. asta inseamna ca aveti succes.  desi sunt out of this world, as avea si eu nevoie de ceva ajutor. lucrul cu bormasina si alte smecherii nu-mi este strain, dar lucrul cu rigipsul si caroiajele ...ma cam tine departe de proiecte.  pentru unii insa pare floare la ureche. ce spuneti de un mic ajutor,chiar daca,poate ati mai raspuns la aceste intrebari si inainte ,iar eu am sarit peste ele.
  • am un hol in apartament si vreau in nisa respectiva sa fac un dressing,asa cum am vazut si eu la altii, dar nu prea stiu cum sa incep.   lungimea este de 2800,inaltime 2500 si latime este de 690. nu stiu nimic despre caroiaje sau ce placi de rigips ar fi indicate.  aveti pe undeva dimensiunile profilelor  si a placilor de rigips???  ce profile se folosesc pe lateral,ce folosesc pentru peretii interiori,pentru tavan sau placa inferioara si ce tip de profil ar trebui sa folosesc pentru polite(rafturi) astfel ca "dulapul" respectiv sa fie cat de cat rezistent si sa nu-mi faca probleme in timp???  iar la rigips,nu stiu ce tip de placi ar fi mai indicat sa folosesc. daca este nevoie voi atasa si o schitza ,poate asa veti fi mai bine informati...  nu vreau sa ma duc la magazin si sa cumpar pe baza vanzatorului,ca nu stiu cat se pricepe.  si ,credeti ca voi mai avea nevoie si de alte materiale???   eu nu cunosc prea bine denumirile astea  a profilelor, ceva mici schitze se poate??? in urmatorul post voi reveni cu  variantele de compartimentare a dressingului...
  • va multumesc mult
  se intelege clar ca este prima data cand voi lucra(sper) cu rigips. eu sunt electrician de meserie,am vazut la altii cum lucreaza si parca nu mi se pare asa greu.
sper sa-mi iasa si mie ce vreau, acum voi posta si o mica schita a proiectului ce vreau sa-l incep. nu am nici o parere momentan ,pentru ca nu stiu nimic despre profile si placile de rigips, asa cum am recunoscut si mai devreme,in postul anterior.
   scurt si la obiect, ce tipuri de profile as putea folosi si ce tip de rigips i-mi recomandati pentru asa ceva,sa nu am probleme in timp???   usile le voi comanda din pal dar nu stiu sigur...pe balamale sau pe sina. trebuie sa vad ce o iesi , iar apoi ma voi hotara asupre lor ce am de facut.  
ce spuneti???

culorile sunt pentru a deosebi peretii...doar orientative...

Attached Files



#1432
kmykdze

kmykdze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.01.2008

 eminere, on 26 septembrie 2012 - 22:59, said:

am mare nevoie de ajutor. vreau ca dusul sa fie montat in tavan. asta inseamna ca trebuie sa plachez tavanul din beton cu rigips verde pentru a masca teava dusului. de asemenea peretele unde vine montata bateria incorporabila a dusului si o parte din teava trebuie placat cu rigips, apoi cu faianta. cum trebuie facute aceste doua lucruri (pas cu pas) pentru a evita mucegaiul,deteriorarea rigipsului si a umezelii? va multumesc

salut,

Se poate face cu ajutorul BETONOP-ului(de la Arabesque) sau a AQUAPANEL(de la Knauf).
Betonip-ul este facut din conglomerat de rumegis cu ciment si Aquapanel-ul este facut din amestec de nisip qartat si ciment,
motiv pentru care nici nu ai sa ai probleme cu mucegaiul.
Pt tavan se face o structuara simpla se tavan normal singura exceptie o face profilele CD care se pun mai des( din 30 de cm in 30 de cm interaxial)
pt ca placile de aquapanel sunt mai grele, pt betonip se face structura din 50 in 50 de cm interaxial.
Cat despre ghena de la tevi si baterie trimite-mi niste poze si iti fac o schema de montaj.


SUCCES!

Edited by kmykdze, 03 January 2013 - 00:17.


#1433
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 bravo77sdm1, on 02 ianuarie 2013 - 10:41, said:

salutare si la multi ani tuturor de pe aici...
am postat ceva mai inainte ,
  • salutare tuturor.cu multa rabdare am citit cateva pagini pe aici,si nemaiavand rabdare apoi am ajuns la ultima.80 sunt ceva,recunosc. asta inseamna ca aveti succes.  desi sunt out of this world, as avea si eu nevoie de ceva ajutor. lucrul cu bormasina si alte smecherii nu-mi este strain, dar lucrul cu rigipsul si caroiajele ...ma cam tine departe de proiecte.  pentru unii insa pare floare la ureche. ce spuneti de un mic ajutor,chiar daca,poate ati mai raspuns la aceste intrebari si inainte ,iar eu am sarit peste ele.
  • am un hol in apartament si vreau in nisa respectiva sa fac un dressing,asa cum am vazut si eu la altii, dar nu prea stiu cum sa incep.   lungimea este de 2800,inaltime 2500 si latime este de 690. nu stiu nimic despre caroiaje sau ce placi de rigips ar fi indicate.  aveti pe undeva dimensiunile profilelor  si a placilor de rigips???  ce profile se folosesc pe lateral,ce folosesc pentru peretii interiori,pentru tavan sau placa inferioara si ce tip de profil ar trebui sa folosesc pentru polite(rafturi) astfel ca "dulapul" respectiv sa fie cat de cat rezistent si sa nu-mi faca probleme in timp???  iar la rigips,nu stiu ce tip de placi ar fi mai indicat sa folosesc. daca este nevoie voi atasa si o schitza ,poate asa veti fi mai bine informati...  nu vreau sa ma duc la magazin si sa cumpar pe baza vanzatorului,ca nu stiu cat se pricepe.  si ,credeti ca voi mai avea nevoie si de alte materiale???   eu nu cunosc prea bine denumirile astea  a profilelor, ceva mici schitze se poate??? in urmatorul post voi reveni cu  variantele de compartimentare a dressingului...
  • va multumesc mult
  se intelege clar ca este prima data cand voi lucra(sper) cu rigips. eu sunt electrician de meserie,am vazut la altii cum lucreaza si parca nu mi se pare asa greu.
sper sa-mi iasa si mie ce vreau, acum voi posta si o mica schita a proiectului ce vreau sa-l incep. nu am nici o parere momentan ,pentru ca nu stiu nimic despre profile si placile de rigips, asa cum am recunoscut si mai devreme,in postul anterior.
   scurt si la obiect, ce tipuri de profile as putea folosi si ce tip de rigips i-mi recomandati pentru asa ceva,sa nu am probleme in timp???   usile le voi comanda din pal dar nu stiu sigur...pe balamale sau pe sina. trebuie sa vad ce o iesi , iar apoi ma voi hotara asupre lor ce am de facut.  
ce spuneti???

culorile sunt pentru a deosebi peretii...doar orientative...

Dragul meu,tu chiar vrei un intreg dulap din Gips-Carton?
Gips-cartonul este un material care a revolutionat lumea constructiilor si nu a producatorilor de mobila!
Daca iti comanzi un dulap la comanda o sa iesi mai ieftin decat cea ce vrei tu sa faci.-munca,-stres.
Te sfatuiesc sa renunti la gips-carton si sa optezi pt lemn.
Succese.

#1434
claustus

claustus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.09.2012
Buna! As avea nevoie de un sfat pentru montarea rigipsului pe tavan. Am planseul cu o f buna planeitate si as dori sa montez profilele CD6 direct pe tavan, fara bride sa cobor tavanul cat mai putin. Ce parere aveti ? e o idee buna? Sunt mai mari riscurile de aparitie a fisurilor intre placi? Dar la mansarda, sub clesti/grizi , e indicat sa se procedeze la fel? mersi

#1435
paolo34

paolo34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.07.2009
Domnule adi_master solicit si eu un ajutor din partea dvs!
Atasez cateva poze si planul parterului casei mele.V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee de amenajare a livingului (in special tavanul).
As vrea sa fie ceva deosebit si va rog sa ma ajutati.
Cu stima!

P.S. Dimensiuni living :
- latime = 6850 mm;
- lungime (din usa pana la geamuri) = 4930 mm
- lunngime intre ziduri = 3420 mm
- inaltime = 2850 mm

Attached Files



#1436
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 claustus, on 25 februarie 2013 - 22:06, said:

Buna! As avea nevoie de un sfat pentru montarea rigipsului pe tavan. Am planseul cu o f buna planeitate si as dori sa montez profilele CD6 direct pe tavan, fara bride sa cobor tavanul cat mai putin. Ce parere aveti ? e o idee buna? Sunt mai mari riscurile de aparitie a fisurilor intre placi? Dar la mansarda, sub clesti/grizi , e indicat sa se procedeze la fel? mersi
probabil ai auzit DILATARE!
Nu este indicat.
Structura metalica perimetrala este singura legatura solida cu casa.

 paolo34, on 28 februarie 2013 - 22:00, said:

Domnule adi_master solicit si eu un ajutor din partea dvs!
Atasez cateva poze si planul parterului casei mele.V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee de amenajare a livingului (in special tavanul).
As vrea sa fie ceva deosebit si va rog sa ma ajutati.
Cu stima!

P.S. Dimensiuni living :
- latime = 6850 mm;
- lungime (din usa pana la geamuri) = 4930 mm
- lunngime intre ziduri = 3420 mm
- inaltime = 2850 mm

 paolo34, on 28 februarie 2013 - 22:00, said:

Domnule adi_master solicit si eu un ajutor din partea dvs!
Atasez cateva poze si planul parterului casei mele.V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu vreo idee de amenajare a livingului (in special tavanul).
As vrea sa fie ceva deosebit si va rog sa ma ajutati.
Cu stima!

P.S. Dimensiuni living :
- latime = 6850 mm;
- lungime (din usa pana la geamuri) = 4930 mm
- lunngime intre ziduri = 3420 mm
- inaltime = 2850 mm
Dragul meu,sunt zeci si zeci de modele in acest topic!
Daca nu sunt pe gustul tau,chiar nu te pot ajuta.Nu pot sa impac fiecare gust im parte.
Gaseste un model care iti place si te pot sfatuii concret.
Succese.

#1437
batranu71

batranu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2011
Salut

Pentru sectiunea de masarda din figura, spuneti-mi va rog cum se face scheletul metalic pentru gips carton.
In partea stanga e perete de caramida cu centura de beton la cota 5.48.
In dreapta, perete de caramida pana la cota 1.60 cu centura de beton.
Tavanul e la cota 5.48, podul nu e circulabil.

Din cate am inteles, pe partea din dreapta(oblica) vin cu profile CD perpendiculare pe grinzile de la acoperis.
Dar pentru tavan n-am nici o idee.


Multumesc.

Attached Files



#1438
Flyboy_RO

Flyboy_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 29.03.2008
Buna ziua Adi,

incerc sa invat cat pot de mult de la voi, si mi se pare ca topicul e aur curat, dar cum natura mea e sa intreb o voi face:

- daca vreau sa plachez peretii cu rigips - am inteles ca e bine sa folosesc placi de 12,5 - pot pune profile de 30mm astfel incat cu totul si cu totul sa ajung la o grosime a placarii de maxim 50mm? E pe undeva si o scafa prin plan, dar pana acolo mai e mult de discutat.

Marturisesc, inca nu cunosc prea bine denumirile profilelor dar ma educ eu ;)

Multumesc,
Gabi

#1439
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Poti folosi cu succes. la placarea peretilor placi de 9,5mm, si profile ud30 pentru sus si jos, si cd60 pentru verticale, pentru diverse tipuri de izolatii poti adauga si vata minerala.
Pentru instalatia electrica sa folosesti doze de aparat si de legatura pentru rigips...
Daca peretele este vertical, grosimea pierduta este de cca 45mm
succes,

btw, daca vrei rigips si pe tavan, ai profil de contur cu ud30 si traverse cu cd60, la pas de cca 50cm, agatate in tavan cu piese din alea de prindere...

#1440
ionuthas

ionuthas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.05.2010
Buna ziua, vin cu niste intrebari, daca e permis.

1. Din cate am inteles placile ge gipscarton se monteaza perpendicular pe profilele montante. Cu toate acestea, am mai vazut unele filmulete in care sunt montate paralel. Din cate deduc in prima varianta laturile mai scurte a placilor (cele de 120 cm) se vor imbina pe profil, iar celelalte (260 cm) se vor imbina in aer. In varianta 2  - invers. De ce e mai bine in varianta 1 ?.
2. Am mai vazut pe undeva ca la imbinarile care nu vin in dreptul profilului, unii pun profil CD 60 suplimentar in acelasi plan cu profilele montant, fie prinse doar in placile de gispcarton fie prinse si de CD-ul montant prin intermediul piesei de incrucisare in acelasi plan. E nevoie de asa ceva sau nu?
3. Nu am inteles exact treaba cu sanfrenarea, nici nu prea am vazut detalii in pliantele producatorilor. Este intradevar necesara? Care este motivul? Ea se face la imbinarea dintre muchiile drepte ale placilor sau si ale unei muchii cu peretele? Placile sanfrenate se imbina in v (  =\/=) sau cu tesiturile paralele ( =//=)?
4. Am inteles ca CD-ul montant nu se fixeaza cu suruburi in UD-ul perimetral. Asta e pentru flexibilitate? Sau altceva? Nu e mai bine sa fie prinse?
5. Uzual se lucreaza cu placi de 260 cm sau 200? Nu e cam greu de manipulat cea de 260?
6. Vad pe unele site-uri a producatilor profile CD 60 si UD 28, deci nu UD 30. Asta nu o inteleg. Intra CD 60-ul in UD 28?
7. Deasemenea vad ca sunt mai multe grosimi la profile 0,6 , 0,5 , 0,4. Banuiesc ca CD-ul si UD-ul trebue sa aiba aceiasi grosime. Dar piesele de conexiune (incrucisare, prelungire) sunt identice pentru cele trei grosimi? Sau exista variante diferite pentru fiecare grosime?
8. Exista si profile speciale care au suprafata perforata, sunt ca niste site, care e faza cu alea?
9. Dintre banda de hartie, banda de fibra autoadeziva si cea simpla, care o aleg? Care este argumentul? Voi ce folositi?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate