Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Linksys WRT54GL

- - - - -
  • Please log in to reply
1655 replies to this topic

#55
lord_dark

lord_dark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.12.2003
Pot flashu-ui din DD-WRT direct  cu Thibor/Tofu ???, sau trebuie trecut prin mini DD-WRT sau versiunea oficiala?

View Postdanberte, on May 22 2006, 11:52, said:

tofu include thibor. oricare e ok!

Edited by lord_dark, 22 May 2006 - 11:01.


#56
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Salutare,

Am cumparat acum nu demult 2 linksys-uri WRT54GS-EU. Pot face un upgrade de firmware pe el? Si dakca da ma poate ajuta si pe mine cineva cum se face am inteles ca e complicat tare pe modelele care au v.5 .

Edited by mufă, 22 May 2006 - 13:28.


#57
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Buna,
upgrade-ul se poate face daca ruleaza firmware sub Linux.

Am inteles ai WRT54GS ver5.

Din pacate conform informatiilor afisate aici modelul tau ruleaza VxWorkx.
Pentru ultimele versiuni de WRT54G si WRT54GS (ver5) Linksys n-a mai folosit Linux.

Sorry

Edited by krone, 22 May 2006 - 15:52.


#58
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Fara cablu JTAG nu se poate face upgradul? Am inteles ca se poate face un cablu JTAG. Exista si de cumparat astfel de cabluri? Voi pierde garantie la AP dak ii fac upgrade-ul? Am inteles ca trebuie desfacut AP-ul pt ai modifica firmwar-ul.

Edited by proteuss, 22 May 2006 - 18:32.


#59
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu daca ai citit ce am gasit pe net despre modelul tau.

Modelul WRT54GS ver5 ruleaza firmware sub VxWorks.
Nu i se poate inlocui firmware-ul, sau asa cel putin stiu eu. Nu am vazut niciodata un firmware sub VxWorks modificat.

Acest lucru poate fi facut doar pt cele care ruleaza sub Linux.

Daca sti altceva da-mi si mie de stire.

#60
danberte

danberte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.01.2006
atentie WRT54GS nu e acelasi lucru cu WRT54G/L! Se poate si pe ala insa e ceva mai complicat indeed.

Inca un pont, ce rost are sa inghestui un firmware mini pe ele doar ca sa rulezi Linux in linie de comanda. S-ar putea ca sa aiba chiar mai putine facilitati decat firmware-ul original. So, nu intrati intr-o cursa proasta de updatare firmware doar pentru ca se poate! S-ar putea sa va treziti cu mai putin decat aveati inainte.

Pierdem garantia?

Da si nu. Un WRT54GL inseamna cu si pentru Linux. Practic "scrie" pe el "update me". Fiind o modificare eleganda de pachete de servicii si nu modificari structurale, un update pe ver. L e ok. Spre exemplu pe garantia pe care am primit-o eu cu routerele nu era specificat.

desigur, un update aiurea poate transforma routerul intr-un "brick", cum e numit printre entuziasti. de ce sa acopere asta o garantie?

bafta si mult succes la firmware update!

#61
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
M-am mai documentat se pare ca totusi se poate si pe GS ver5 dar mai greu, folosind un anume cablu, dar se recomanda varianta "micro". GS sunt niste modele mai rare despre care se discuta mai rar.
Denumirea caracterizeaza probabil si nivelul de "dotari" acestei variante.

Privitor la subiectul upgrade-ului in general pot spune ca cel putin in situatia utilizarii versiunii DD-WRT ver23, diferentele fata de firmware-ul original sunt destul de multe si binevenite.
Poate cea mai importanta (cel putin pentru mine) este lipsa din varianta originala a Static DHCP-ului (inexplicabil, orice router din piata are asa ceva).

Conditiile din Certificatul de garantie le-am citit acum si nu apare nimic legat de upgrade al unui firmware ne-Linksys, numai banalitati.
Dar stiu de la vanzator ca perioada de garantie de doar 1 an este data de rata de defectari relativ mare in urma unor upgrade-uri nereusite.

Asa ca aveti mare grija daca le "busiti" nu se stie cum sunt interpretate in avantajul lor acele conditii sterile din Certificatul de garantie, poate printre randuri il incadreaza in cine stie ce paragraf si ADIO garantie

Atentie deci va zic, mare atentie!

#62
lord_dark

lord_dark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.12.2003
An trecut la HyperWRT si problema s-a rezolvat. Bine paranoia imi spune ca parca mergea mai bine inainte cu firmware-ul original, dar acum macar merge fluent, intreruperile nu mai apar decat ff rar. Va multumesc ptr ajutor.

#63
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
pe v5 se poate pune numai versiunea microDD-WRT deoarece acest model are numai 2MB de flash (GL si versiunile precente au 4MB). Ca sa introduci in el DD-WRT trebuie desfacut routerul (deci pierzi garantia) si sa faci transferul cu un cablu JTAG (toate informatiile sint la dd-wrt pe wiki). Modelul GS are dublu RAM (adica 16MB la v5 si 32 la versiunile precedente).

#64
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Nu stiu daca este din cauza firmwarului dar eu am urmatoarea pb. Dupa ceva vreme incepe sa deconecteza clientii de nebun...timp de 1-2 min dupa care se conecteaza inapoi si merge iar f bine. Eh, procesul asta are loc cam de 10-15 ori /zi ceia ce cientii imi bat in cap tot timpu. Dupa ceva vreme am vazut ca nu totdeauna ma pot conecta pe AP sa`l configurez iar daca intram pe el mi se incarca f greu. .....il scot din priza il las 10 sec, il pun inapoi si apoi ma conectez pe el. Am 2 buc linksys WRT54GS-EU care amandoua fac aceasi pb. Pe 1 am 10 clienti si pe celalalt cam 15. La inceput mi sa parut o scula buna.....aveam ping in client <1 ms ceia ce cred eu ca e ff bine . Copiam de la client cu 25-30 Mb cu timpii care nu treceau de 5 ms. A mai patit cineva as aceva? Sa fie de la firmware?

Edited by proteuss, 23 May 2006 - 22:19.


#65
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Ce firmware rulezi pe ele?
Clientii cum primesc adresele din DHCP automat sau static?
Ai modificat ceva pe la parametri de wireless (Tx power, ...)?

Te referi la faptul ca te conectezi greu la pagina web de configurare a AP-ului (WRT54GS) wireless sau la fel de greu te conectezi si printr-un calculator conectat prin cablu?

Edited by krone, 24 May 2006 - 19:44.


#66
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
pus un dd-wrt v23 sp1 pe un 3.1 ... pana acum se misca decent, fara probleme (ce-i drept, nici nu l-am omorat).

Revin cu impresii, daca este cazul ...

#67
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Si eu rulez DD-WRT v23 si merge super.
N-am probleme cu legaturile radio sau cu accesul paginii de configurare.

Spre deosebire de routerul anterior pot spune ca asta emite cu putere mai mare.
Am o acoperire mai buna cu el.

#68
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006

View Postkrone, on May 24 2006, 20:39, said:

Ce firmware rulezi pe ele?
Clientii cum primesc adresele din DHCP automat sau static?
Ai modificat ceva pe la parametri de wireless (Tx power, ...)?

Te referi la faptul ca te conectezi greu la pagina web de configurare a AP-ului (WRT54GS) wireless sau la fel de greu te conectezi si printr-un calculator conectat prin cablu?

Rulez firmwarul v.5 (originalul)
Pe AP este pus AUTOMATIC CONFIGURATION DHCP (dar mai jos e pus pe desable)
Nu am modificat nimic.

Ma refer la fapul ca ma conectez greu si cu un calculator aflat pe cablu.

Deci merge o vreme si ii da disconect...revine dupa 2-3 min si iar face dupa o vreme.

#69
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Din cate am inteles este vorba de WRT54GS.

View Postproteuss, on May 25 2006, 16:16, said:

Pe AP este pus AUTOMATIC CONFIGURATION DHCP (dar mai jos e pus pe desable)
Cand spui AP te referi la router.
Inteleg ca partea de WAN este setata pe automatic, deci ISP ii aloca dinamic IP.

Apoi disable te referi la serverul DHCP, sau la ce?

E important.

:)

#70
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Am mai OBS ceva.......cand il deconecteaza pe client nu il deconecteaza in totalitate deci el ramane conectat dar daca dau ping am request timed out. Si ca sa mearga din nou ori dau restart la comp ori fac setarile din nou la client pe placa wireless.

Da, la DHCP server este pus pe desable.

E posibil ca fiind setat pe automatic WAN-ul sa imi faca aceasta problema?

#71
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
1. Partea de WAN o setezi cum iti recomnada ISP-ul (cel care-ti da Internet) automatic sau static IP.

2. Nu stiu ce setari sunt in meniul de la WRT54GS dar stiu ca la WRT54GL nu exista static DHCP pe partea de LAN la versiunea de firmware original.

Daca ai setat partea de LAN pe server DHCP desable cum aloci adrese IP clientilor tai (conectati prin cablu sau wireless).
Ai posibilitatea sa faci static DHCP pe partea de LAN?

S-ar putea aici sa fie ceva.

:) Revino cu completari.

#72
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Problema mea este ca si rezolvata.....deconectarea clientilor si timpii foarte mari sunt din cauza unui microunde (lucreaza in banda de 2,4 Ghz)  care sta in casa unde pe acoperis am antenele. O alta problema este ca am 2 antene omnidirectionale care sunt la 10 m distanta intre ele, 1 dintre ele este mai inalta decat cealalta cu aprox 4-5 m. In momentul in care pun pe amandoua antene LINKSYS-URILE, unii clienti mi deconecteaza si merge f prost.  In momentul de fata pe o antena am 1 LINKSYS si pe cealalta un WAP-4033 si merge acceptabil pt moment.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate