Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Linksys WRT54GL

- - - - -
  • Please log in to reply
1655 replies to this topic

#1639
rolix96

rolix96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2012
Buna ziua .. De aproximativ 2 saptamani mi-am achizitionat un router linksys WRT54GL .. toate bune si frumoase pana ieri cand mi-am conectat cablu de la internet (RDS) , direct la PC pentru a avea viteza mai mare de download la un joc deoarece prin router am viteza doar pana in 2,5mb .. Dupa ce am bagat cablu de rds inapoi in router, internetul nu mai mergea pe pc si nu prindea semnal nici la laptop sau telefon .. Nu mergea nici sa intru in setupu routerului (192.168.1.1) , iar daca in cmd scriam ping 192.168.1.1 imi aparea ceva cu Host unreachable error de 4 ori si sent = 4 , received = 0 parca .. Am vazut pe net cv tutorial si mi-am setat DHCP ca fiind disabled si am trecut eu fiecare ip in parte in Control Panel->Network Connections->Local area connection->Properties->Internet Protocol->Properties(Win XP) ..Acum daca dau in cmd "ping 192.168.1.1" imi apare ca si cum ipul e functionabil dar netul si setupul routerului tot nu merg , Sent = 4 , Received = 4 iar dupa asta imi apare "Approximate round trip times in milli-seconds: Minimum = 0ms , Maximum = 0ms, Average = 0ms" , ceea ce nu imi amintesc sa imi fii aparut cand dadeam ping inainte cand routerul era ok .. Mi-am si schimbat adresa MAC dar tot aceeasi chestie e , iar de clonat nu pot sa mi-o clonez deoarece nu am optiunea aceea la Local Area Connection iar prin router nu pot deoarece nu imi merge basic setupu (192.168.1.1)..

Edited by rolix96, 10 January 2013 - 16:13.


#1640
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce ai cumpara relicva aia, sa stai sa schimbi firele pentru ca nu duce mai mult de 2MB? Ala era un router bun in 2005, nu stiu de ce mai e pe piata.
Cred ca e cea mai nefericita alegere, 243 lei?!

Edited by MembruAnonim, 10 January 2013 - 16:47.


#1641
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Poate si-o fi luat router-ul asta ca era cel mai folosit cu alte firmware-uri :D

Ca regula generala, inainte de a scoate cablul din calculator sau router trebuie sa dai la conexiunea de la RDS: Disconnect.
Pentru ca nu stiu ce i-ai facut si ce nu... ca nu am putut intelege din ceea ce ai scris, eu zic asa:
1. scoate cablul de la RDS din PC sau router, lasa-l scos;
2. inchide-ti calculatorul;
3. conecteaza-te cu un cablu de retea intr-unul din porturile LAN de la router; pe PC la LAN pune-ti la TCP/IP sa isi ia automat IP-ul.
4. reseteaza-ti router-ul, vezi aici cum: How to Reset the Linksys WRT54GL Wireless-G Router
5. lasa-l vreo cateva minute;
6. deschide-ti calculatorul;
7. acceseaza pagina: http://192.168.1.1/ nu completa nimic la user si pune parola admin
8. refa setarile pentru conexiunea la RDS pe portul: WAN
9. dupa ce termini de setat PPPoe + user + parola dai save, daca are;
10. conectezi cablul de la RDS la portul WAN din router
11. restartezi router-ul;
12. cam asta-i tot, ar trebui sa ai acces la Internet.

Edited by Ciubex, 10 January 2013 - 17:31.


#1642
rolix96

rolix96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.11.2012
Tot nu merge, in plus acum ca i-am dat sa isi ia automat ip-ul , cand ii dau ping imi da Destination host unreachable ..

#1643
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
doar calculatorulu sa fie conectat la router. nimic altceva.
posteazaza rezultatul comenzi  ipconfig -all executata de pe un calculator cu windows.

#1644
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
A aparut un nou update de firmware oficial: Ver.4.30.16 (Build 4), datat 01/10/2013. Cu ce sa fie imbunatatit ?!

Edited by vladut_v, 16 January 2013 - 10:02.


#1645
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
IMPORTANT NOTE:
Firmware 4.30.12 and above are not compatible with Linksys EasyLink Advisor (LELA) version 1.6.  If you would like to continue to use LELA 1.6, do not upgrade the router with these firmware builds.

Firmware 4.30.16 (build 4)
- Resolves XSS issue.
Firmware 4.30.15
- Resolves SSL/TLS renegotiation vulnerability
Firmware 4.30.14
- Resolves issue with UPnP vulnerability
- Built-in multi-language support.  No longer needs external language packs.
- HNAP 1.2 support
Firmware 4.30.13
- Adds Linksys EasyLink Advisor (LELA) 3 support.
- Resolves issue with not being able to conduct configuration backup when accessing the router via https.
- Updates TZO protocol.
Firmware 4.30.12
- Resolves issue with saving DHCP settings when using PPTP as Internet connection type.
- Resolves security issues found by Tomaz Bratusa (Team Intell) related to session riding.  Adds HTTP session timeout.
- Updated PPTP Internet connection functionality
- Resolves issue with setting management port when https is selected.
Firmware 4.30.11
- Resolves issue with PPTP pass-through when WRT54GL v1.1 works with WRT54G v5, v6 and v8
- Update help information
- Daylight saving time schedule update
- TZO protocol update
- Resolves UPnP security issue
Firmware 4.30.9
- Resolves issue with L2TP connection
- Resolves issue with Linux kernel vulnerability
- Resolves issue with UPnP
- Resolves issue with Access Restriction
Firmware 4.30.5
- Resolves UPnP vulnerability reported by SANE
Firmware 4.30.2
- Resolves issue with filter name
- Resolves issue where service name for PPPoE cannot be added
- Resolves issue with detecting UHP modems
- Resolves issue where DynDNS Custom and Static accounts cannot be used
- Resolves issue with WEP passphrase not recognizing spaces
Firmware 4.30.0
- Initial Release

#1646
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Cititi acest material! Ce parere aveti?

http://adevarul.ro/t...3c5b/index.html

#1647
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pai vulnerabilitatea a fost remediata.  ce sa mai zicem altceva.
oricum marea majoritate care au acest router nu mai ruleaza firmwareul stock.  acolo sunt alte aspecte de care trebuie avut grija.

#1648
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Imi recomandati si mie cateva setari utile pentru un router de casa, WRT54GL, pe care ruleaza Tomato RAF Firmware v1.28.8515 _RAF ND Std ? Tocmai ce am trecut de la firmware stock la Tomato si imi cam prind urechile pe aici :)

#1649
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mai multe detalii

#1650
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2013 - 16:47, said:

De ce ai cumpara relicva aia, sa stai sa schimbi firele pentru ca nu duce mai mult de 2MB? Ala era un router bun in 2005, nu stiu de ce mai e pe piata.
Cred ca e cea mai nefericita alegere, 243 lei?!
Intradevar e un model mai vechi si cu un hardware cam invechit insa cu un dd-wrt si cateva cunostinte de retelistica poti faci minuni in comparatie cu alte echipamente.
Atata timp cat nu il vrei neaparat acasa si nu esti ofticat ca ai doar 4 Mb/s cand tragi de pe torrente, este un router foarte ok care oferta in primul rand stabilitate. Intr-un mediu business ai in primul rand nevoie de stabilitate. Intradevar sunt pe piata si alte produse mai performate dar nu iti ofera atat de multe posibilitati de configurare la 243 RON.

#1651
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
E de 10 ori mai bun un linksys E900 care are semnal net superior, este N300, suporta dd-wrt si costa 149 de lei.

Si eu sunt de parere ca wrt54g(cu orice litera dupa) este super depasit. Ah, ca il ai prin casa si nu vrei sa-l arunci si il pui sa gestioneze o retea de camere ip, si cateva televizoare smart, pentru asta este absolut minunat.

#1652
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Eu am montat la cineva un Linksys E900 si este destul de sensibil la fluctuatiile de tensiune, se bloca foarte des. Am montat in alte locatii WRT54GL folosit intensiv care avea uptime si de 45 zile. Probabil ca WRT54GL are un hardware depasit, dar daca e atat de prost cum zici, de ce mai este exista inca pe piata si se cumpara?

#1653
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Stabilitate, semnal wireless puternic, wds,  portal captiv (coovaAP).
Am avut si eu unul, era tatic la semnal in casa fata de orice am avut/testat pana acum.

#1654
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut. Am asa ceva si .eu .din .2008. Merge excelent si nu il resetez nici o data. Acum as vrea sa pun o antena .de la un dlink la el si sa vad daca pot lega si un hdd extern. Am inteles ca trebuie ceva ada.ptor pt antena si ceva setari la ruter pt hdd. poate cineva sa imi dea u.n indiciu?  Merci.

Edited by mitre, 21 November 2015 - 19:27.


#1655
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
Salut. Am asa ceva si .eu .din .2008. Merge excelent si nu il resetez nici o data. Acum as vrea sa pun o antena .de la un dlink la el si sa vad daca pot lega si un hdd extern. Am inteles ca trebuie ceva ada.ptor pt antena si ceva setari la ruter pt hdd. poate cineva sa imi dea u.n indiciu?  Merci.
Precizez ca am trei antene pt dlink dir 600. una omni de 15db, doua directionale de cate 15 si 9 db. acum dlink este intr-o incapere mica si nu .am nevoie de an.te.ne suplimentare iar dlink este in casa unde am pereti .grosi de 55 si cateodata nu mergea asa cum vreau eu.

#1656
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Nu prea ai cum sa legi hdd extern la el pt ca nu are usb. Cel mult poti sa pui un card sd cu ceva adaptari.

Pentru antena iti trebuie : RP-TNC Jack to RP-SMA Plug Adapter


... Am avut si eu unul pentru multi ani si l-am pensionat pentru ca e uzat moral, altfel functiona ca-n prima zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate