Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Linksys WRT54GL

- - - - -
  • Please log in to reply
1655 replies to this topic

#37
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Cu o intarziere de 1 zi fata de data anuntata initial a fost lansata versiunea finala pentru DD-WRT v.23 SP1

#38
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Pare o scula tare router-ul asta. Acum am aflat ca unii ruleaza si un asterisk pe el  :w00t:  :w00t:  :w00t:

#39
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
L-ai cumparat deja?

#40
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postkrone, on May 19 2006, 21:06, said:

L-ai cumparat deja?

Inca nu !  M-am gindit initial  ca il cumpar cam de fitze  ca am un Netgear care isi face treaba acceptabil si nu e pe lista de investitii urgente, acum insa devine din ce in ce mai interesant.  Cum saptamina viitoare o sa fiu plecat din tara poate dupa aia sa fac o comanda  Contul la Keystore l-am facut insa.

#41
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Foloseste cineva RFlow collector?

Eu l-am instalat astazi la cineva pe un WRT54GL.
Ofera o gramada de informatii privind traficul in reteaua interna defalcat pe computere, grafice si altele.

Super, vi-l recomand.

#42
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkrone, on May 20 2006, 14:22, said:

Foloseste cineva RFlow collector?

Eu l-am instalat astazi la cineva pe un WRT54GL.
Ofera o gramada de informatii privind traficul in reteaua interna defalcat pe computere, grafice si altele.

Super, vi-l recomand.
Link? Sau e ceva care vine doar cu respectivul model de router?

#43
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Este o aplicatie dezvoltata pentru rula pe o masina windows care monitorizeaza traficul intr-o retea conectata la Internet printr-un router Linksys care ruleaza firmware-ul DD-WRT (nu sunt sigur daca functioneaza si cu firmware-ul original de la Linksys). Pentru furnizarea datelor catre aplicatie trebuiesc facute cateva setari in router.

Gasesti aici un screenshoot.

Edited by krone, 20 May 2006 - 13:38.


#44
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Pe ce modele merge DD-WRT? Doar pe routere wireless sau si pe routere broadband?

#45
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Pe routere broadband Linksys wired si wireless.
Pe toate, dar respectand recomandarile privind tipul de firmware functie de model.

Edited by krone, 20 May 2006 - 15:58.


#46
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Eu am un NR041. Pe unde gasesc dd-wrt pentru acesta? E bun oricare?

#47
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Habar n-am ce este NR041.
Este tot un produs Linksys?
Daca da ruleaza un firmware Linux?

#48
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Da. E tot Linksys. E luat din SUA si are firmware-ul original(cred). Nu stiu daca ruleaza firmware linux, pana acum nu m-a interesat pentru ca am crezut ca doar pe wrt54 se poate pune.

#49
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
De la ultima interventie l-am cautat si eu pe site-ul Linksys dar nu l-am gasit.
Incearca si tu poate afli ceva despre acest model la adresa de mai sus, mai precis daca ruleaza Linux.

Mai multe detalii despre firmware-ul DD-WRT gasesti aici in sectiunea wiki.
Din pacate in acest moment schimba serverul de gazduire, va trebui sa tot incerci pina vor fi din nou activ.
In wiki sunt recomandate procedurile pentru upgrade-ul de firmware pentru diverde modele.

Mai vorbim.

#50
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005
Routerul e wired, e de prin 2003 (am gasit cu google pe niste forumuri) si probabil de aceea nu e nimic pe site-ul Linksys. Nu am reusit sa aflu nici daca ruleaza linux. Aici vad ca in lista cu Linksys nu sunt suportate decat WRT54g/gl/gs. Oricum, intrebarea era mai mult de curiozitate pentru ca deocamdata nu am timp si nici nu il am aici ca sa ma pot juca cu el, cu toate ca mi-ar fi placut.

#51
lord_dark

lord_dark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.12.2003
Am trecut de la firmware-ul oficial la DD-WRT V23 SP1 pe un WRT54GL, totul a decurs fara incidente, dar am o problemuta. Am PSP (Play Station Portabil) si cu ajutorul unor softuri faceam streaming la fisiere video de pe PC pe PSP. Dupa trecerea la DD-WRT streamingul nu mai este cursiv, imaginea se blocheaza cateva fractiuni de secunda, ca si cum nu ar primi suficiente date. Aceeasi problema o am si cu un program care face streaming la programele TV. Mentionez  ca cu firmware-ul oficial nu aveam acest probleme. Ma poate ajuta cineva??? Am vazut ca DD-WRT este destul de stufos in configurare, ce setari sa schimb pentru a avea streaming fluent??? In caz ca nu se rezolva, de unde pot lua vresiunea originala de firmware??? Pe site la Linksys a, gasit o vresiune 4.30.2 dar pentru US , credeti ca este vre-o roblema daca eu am varianta Europeana??? Va multumesc

Edited by lord_dark, 21 May 2006 - 21:38.


#52
danberte

danberte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.01.2006
Nu e nici o tragedie! Ca sa nu te pierzi acu prin setari si configurari si daca nu ai nevoie de mai mult de la routerul tau e mai bine sa stai departe de firmware-uri pro precu DDWRT. Iti recomand ca, in loc sa treci inapoi pe firmware-ul original, sa scoti versiunea Thibor aici.

Asta e un firmware imbunatatit bazat pe cel original. ti-l recomand!

cele US nu, in schimb. reglementarile radio difera. nu ar pati nimic routerul insa anumite lucruri vor fi schimbate.

#53
lord_dark

lord_dark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.12.2003
In linkul Dvs am gasit HyperWRT +tofu firmware, nu thibor. Am gasit Thibot la http://www.thibor.co.uk/#downloads, se pare ca Tofu este o versiune mai veche. Este vre-o diferenta intre cele doua?
Versiune  tofu "13c" este finala, sau este vre-un pre-release? Ce versiune imi recomandati?

Edited by lord_dark, 22 May 2006 - 09:17.


#54
danberte

danberte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.01.2006
tofu include thibor. oricare e ok!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate