Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Star Wars

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
priciu

priciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.06.2006
Salutare
Vreau sa ma uit si eu la toata colectia Star Wars dar nu stiu cu care sa incep

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back  din 1980   sau Star Wars: Episode I - The Phantom Menace pentru ca e primul episod  ?

#2
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Ordinea difuzarii: 4, 5, 6 - 4 - A new Hope
Ordine reala ( a povestii spuse in film ) 1, 2,3...

Practic Lucas a sustinut ca episoadele 1, 2 si 3 nu au putut fi realizate la momentul respectiv din lipsa posibilitatilor tehnice ( si financiare ).

Nu uita ca episoadele 4 , 5 si 6 au fost facute din 1977 pana prin 1985 si au fost realizate cu posibilitatiile tehnice ale anilor respectivi.. adica no computer special effects.

Ca fapt divers, eu am vazut primele episoade prin '86 - '87 si efectele erau uimitoare pentru vremea aia...

Edited by bogdanar, 20 March 2008 - 10:44.


#3
priciu

priciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.06.2006
si eu cu care sa incep ?

#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
1-2-3-4-5-6 e ordinea cronologica in film. Incepe cu I - The Phantom Menace. Desi nu are nici un farmec daca n`ai vazut 4-5-6 inainte sa apara 1-2-3.

Edited by mnezo, 20 March 2008 - 10:47.


#5
Weaponspervert

Weaponspervert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.01.2007
Eu zic sa incepi cu 4, 5, 6 si dupa aceea sa treci la 1, 2, 3. Nu stiu cum sa-ti zic, dar pentru ca episoadele mai vechi au totusi un aspect diferit de ceea ce vezi in prezent, s-ar putea sa-ti lase un gust amar daca le vezi dupa. Nu ma intelege gresit, episoadele vechi sunt considerate de cei mai multi ca fiind mai bune decat cele noi. Ca sa fac o analogie amuzanta, gandeste-te la o portocala si o banana. Amandoua sunt gustoase, si, in opinia mea cel putin, portocala e chiar mai buna. Dar daca mananci portocala dupa banana, o sa ti se para acra.  :P
In plus, daca te uiti in ordinea cronologica a povestii, o sa anticipezi tot ce se va intampla in ultimele episoade. In ordinea aparitiei lor macar o sa ai unele schimbari de situatie neasteptate (daca nu ai habar nici macar despre ce e vorba in film, cu toate ca dupa reclama la Altex...).

Edited by Weaponspervert, 20 March 2008 - 16:37.


#6
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
vizioneaza-le in ordinea in care au aparut. in mare sunt cam 2 povesti cat de cat distincte.

#7
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
cel ami bine le vzei e la prima parte la ultimaca sa mentii firul epic al povestirii .

#8
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
si eu zic sa vezi mai intai 4,5,6 si apoi 1,2,3...si eventual din din nou 4,5,6...

#9
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005

View Postmarce, on Mar 20 2008, 16:59, said:

si eventual din din nou 4,5,6...
dupa ce ai vazut 1, 2, 3 doar daca devii fan adevarat al seriei te mai uiti la 4, 5, 6.

#10
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Cum a spus cineva mai sus.. 4, 5 si 6 e o poveste, iar 1, 2, 3 e alta poveste. Sunt extrem de putine legaturi intre cele 2 serii de episoade ( in afara de povestea filmului ). Chiar si primele 3 episoade ( 1, 2 si 3 ) acopera o perioada mai mare de timp.

Sincer, mi s-a parut buna ideea lui Lucas ca dupa ce a facut episoadele 4, 5 si 6 sa vina cu niste episoade care arata practic cum s-a ajuns la episoadele 4, 5 si 6.

Ca fapt divers am inteles ca se va realiza un serial al carei actiune se desfasoara intre episodul 3 si episodul 4.. avand in vedere ca este o perioada destul de mare ( o gaura ) de timp lipsa intre actiunea din ele ( vreo 17 - 18 ani ).

Normal ar fi sa vizionezi in ordinea aparitie: 4, 5 si 6.. apoi 1, 2 si 3 si eventual iar 4, 5 si 6 .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate