Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#4375
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
nu am invatat inca limitele si teorema aia , sunt la inceput de capitol de cl 11 si maine am un test si voiam sa fiu pregatit
ma refeream sa stiu cum se afla marginile la orice sir dat deja a de n egal cu orice fractie / numere

Edited by exydos, 11 September 2016 - 22:55.


#4376
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu e chiar ușor sa demonstrezi ca un sir e mărginit, chiar dacă ai definit termenul general,  dar la tine nu se pune problema de șiruri prea dificile.
În cazul tău o sa ai cel mai probabil raport de polinoame sau asa,  și va fi vorba de un sir monoton.
Logic ca dacă șirul este crescător toate valorile sunt mai mari decât prima, și dacă e descrescător sunt mai mici decât prima.
Pentru cealaltă margine depinde de abordare.  Sa arăți ca (n-1)/(n+1) e mai mic sau egal decât 1 pentru orice n e trivial, pentru ca vorbești de un raport subunitar.
Uite ca exercițiu,  arata ca ln(n+1)/(n+1) e un sir mărginit.



#4377
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu am mai facut test pe marginire , am trecut la progresii (aritmetica si geometrica) , probabil ca revenim mai tarziu .
Nu am invatat asa siruri cu logaritm dar probabil marginile is -1 si 0

#4378
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Editat.

Edited by ammazon, 26 September 2016 - 20:42.


#4379
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Nu inteleg demonstratia de mai jos, si mai exact partea subliniata cu rosu.

Attached Files

  • Attached File  q.PNG   37.84K   22 downloads


#4380
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Poate-mi scapa ceva dar mie imi da altceva

Attached File  a.png   12.37K   16 downloads

#4381
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Da, pai asta e prima și cea mai mare problema. În al doilea rand,  funcția aia nu este definita în 0, iar dacă g(g(x)) făcea x, era doar pe pozitive, nu puteam trage concluzia ca este identitatea pe tot R.
În al treilea rand, dacă exista vreo funcție continua f care verifica ipoteza, cu f(x) pozitiv pentru orice pozitiv, e suficient sa luam funcția g care sa fie f pe pozitive ( inclusiv 0)  și sin(1/x)+f(0) le negative.
Respecta ipoteza și g, dar nu este continua.
Cred ca undeva e o greșeală în enunț. Altfel demonstrația aia e total eronata.

#4382
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,374
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca f(f(x)/x) ar trebui sa fie egal cu f(x), nu cu x ca in enunt.

#4383
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 03.12.2010
Să se găsească funcțiile f(x) și g(x) care verifică sistemul:

|f(x)+3g'(x)|=3-x
|3g(x)-f'(x)|=x-3

Edited by kosinus, 04 October 2016 - 15:42.


#4384
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 29.08.2013
Vezi ce îţi dă dacă le aduni.

#4385
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 03.12.2010

 sftpdt, on 04 octombrie 2016 - 16:18, said:

Vezi ce îţi dă dacă le aduni.
De ce ar trebui să le adun?Nu putem folosi metoda explicitării celor două module?

Edited by kosinus, 05 October 2016 - 06:39.


#4386
Bogdan24_

Bogdan24_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.09.2015
Am matricea:
A= 1  2
     0  1

Cum calculez A la puterea n ? Am calculat A^2,A^3 si acum ar trebui sa fac cu binomul lui Newton si inductie, dar nu stiu cum.

#4387
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 kosinus, on 05 octombrie 2016 - 06:31, said:

De ce ar trebui să le adun?

Fiindca da 0.
Iar suma de module este 0 doar daca fiecare dintre ele in parte este identic nul.
Ceea ce inseamna ca problema nu are solutie intrucat ar trebui sa avem 0 = 3 - x = x - 3 pentru orice x real, insa relatia este verificata desigur doar pentru x = 3.

Banuiesc ca propunatorul problemei se gandea sa obtina prin prelucrarea dibace a celor doua module o ecuatie diferentiala omogena de tipul f(x) = - f''(x), ceva analog pentru g(x), si sa deduca g(x) = A cos x + B sin x si f(x) = 3A sin x - 3B cos x, cu A si B numere reale oarecare. Necazul e ca a uitat de unde a plecat si ca ecuatiile initiale nu pot fi satisfacute.

Quote

Nu putem folosi metoda explicitării celor două module?

... pentru a obtine ce?

#4388
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Un enunţ corect ar fi fost:

Să se găsească funcțiile f, g  și h care verifică sistemul:
|f(x)+3g'(x)| = h(x)
|3g(x)-f'(x)| = - h(x).

#4389
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 03.12.2010

 mdionis, on 05 octombrie 2016 - 09:48, said:

Fiindca da 0.
Iar suma de module este 0 doar daca fiecare dintre ele in parte este identic nul.
Ceea ce inseamna ca problema nu are solutie intrucat ar trebui sa avem 0 = 3 - x = x - 3 pentru orice x real, insa relatia este verificata desigur doar pentru x = 3.

Banuiesc ca propunatorul problemei se gandea sa obtina prin prelucrarea dibace a celor doua module o ecuatie diferentiala omogena de tipul f(x) = - f''(x), ceva analog pentru g(x), si sa deduca g(x) = A cos x + B sin x si f(x) = 3A sin x - 3B cos x, cu A si B numere reale oarecare. Necazul e ca a uitat de unde a plecat si ca ecuatiile initiale nu pot fi satisfacute.



... pentru a obtine ce?
Explicitând modulele obținem toate cazurile de ecuații diferențiale din care vor rezulta patru perchi de funcții f(x) și g(x) care vor verifica ecuațiile inițiale.
Atentie!Se cer funcțiile f(x) și g(x) și deci nu se cere găsirea lui x!După găsirea funcțiilor f(x) și g(x) se pot găsi domeniile și codomeniile acelor funcții , ceea ce este cu totul altceva!
---------------------------------------------------
Cum ați rezolva problema:

Să se găsească funcțiile f(x) și g(x) care verifică sistemul:
|f(x)+3g(x)|=3-x
|3g(x)-f(x)|=x-3 ?

Edited by kosinus, 06 October 2016 - 06:47.


#4390
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 03.12.2010

 vvilmos, on 05 octombrie 2016 - 11:17, said:

Un enunț corect ar fi fost:

Să se găsească funcțiile f, g  și h care verifică sistemul:
|f(x)+3g'(x)| = h(x)
|3g(x)-f'(x)| = - h(x).
De ce credeți că acest enunț ar fi corect și cel în care h(x)=3-x nu ar fi corect? Posted Image

Edited by kosinus, 06 October 2016 - 07:00.


#4391
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

 kosinus, on 06 octombrie 2016 - 06:40, said:

Explicitând modulele obținem toate cazurile de ecuații diferențiale din care vor rezulta patru perchi de funcții f(x) și g(x) care vor verifica ecuațiile inițiale.

Nu e nevoie de asa ceva. Proprietatea de suma nula furnizeaza deja tot ce ar trebui stiut.

Quote

Atentie!Se cer funcțiile f(x) și g(x) și deci nu se cere găsirea lui x! După găsirea funcțiilor f(x) și g(x) se pot găsi domeniile și codomeniile acelor funcții , ceea ce este cu totul altceva!

Evident. Banuiam insa ca iti este clar ca o functie al carei domeniu este redus la un singur punct nu este derivabila si nu poate constitui parte implicata intr-o ecuatie diferentiala.

Quote

Cum ați rezolva problema:

Să se găsească funcțiile f(x) și g(x) care verifică sistemul:
|f(x)+3g(x)|=3-x
|3g(x)-f(x)|=x-3 ?


Riguros la fel: suma nula => fiecare modul in parte este nul => f(x) + 3g(x) = 3g(x) - f(x) = 0 => f(x) = g(x) = 0 pentru orice valoare a lui x din domeniu.
Dat fiind ca relatiile initiale se verifica cu forma de functie lineara specificata, rezulta ca f, g: {3} -> {0} (domeniul si codomeniul sunt amandoua constituite dintr-un singur punct). Daca tii cu tot inadinsul, poti sa spui ca ai determinat o functie. :)

 kosinus, on 06 octombrie 2016 - 06:56, said:

De ce credeți că acest enunț ar fi corect și cel în care h(x)=3-x nu ar fi corect? Posted Image

Pentru ca exista un rezultat. In formularea initiala, problema nu are solutie. De regula, astfel de probleme nu se dau in idea de a nu gasi nimic ci de a gasi ceva.

#4392
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 10.01.2016
Salut, am si eu o intrebare de clasa a 5 (banuiesc) si intrucat n-am decat facultate nu ma descurc singur.

Daca un telefon cu lungime latime 76x151 are un raport ecran/corp de 72%, ce raport are un telefon cu dimensiuni 73x151 ? Ecranele sunt identice. M-ar interesa si rationamentul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate