Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#4357
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ok, inca o intreabre.
E o problema care zice ca f:R->R are proprietatea ca f(f(x))=x, pt orice x real, si f e diferita de identitate. Si ne cere sa aratam ca functia asta nu are proprietatea lui Darboux.
Ce am aratat eu a fost  pe baza de intervale si imaginea functiei pe anumite portiuni, ca daca f are Darboux, atunci functia este sau+x sau -x pt orice x real.
Ei in demonstratie au aratat ca f nu poate fi decat identitatea. Au zis ca f e bijectiva, si cum are darboux este strict monotona si continua, apoi au presupus ca exista a cu a>f(a) si au luat functia g(x)=f(x)-x conctinua, cu g(a)>0 si g(f(a))<0, de unde exista c cuprins intre a si f(a) cu g©=0, adica f©=c, de unde contradictia, si au dat-o pe analog daca a<f(a).
De ce nu functioneaza demonstratia lor pentru f(x)=-x?

Edited by danutz96, 28 July 2016 - 10:00.


#4358
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
In primul rand n-am inteles contradicitia. Faptul ca exist au punct c, astfel incat f( c)=c, nu inseamna ca f este identitate.
In al doilea rand, orice functie de tipul f(x)=-x+a (a constant) satisface f(f(x))=x, care evident are Darboux si nu este identitate.
Eu cred ca fie au scapat ei ceva din cerinta, fie ti-a scapat tie. Am mai vazut (indirect) si profesori care nu prea stiau mate, dar stiam ca tu esti la o facultate super ok si as elimina ultimul caz dintre posibilitati.

#4359
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ei nu au scăpat nimic din cerință, pentru ca asa au făcut și rezolvarea. Adică nu apare nimic nou în rezolvare, care sa fie vreo condiție din ipoteza.
Problema este de la o județeană din 96, parca.

#4360
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mai am nevoie de putin ajutor :)
Daca avem o functie continua f:[0;1]->R, cu proprietatea ca f(x+y)=f(x)+f(y), pt orice x si y din [0;1] cu x+y<=1, atunci f este de forma f(x)=ax, cu a real, pentru orice x?

#4361
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,515
  • Înscris: 06.01.2007
Eu cam asa vad rezolvarea
1)  f(X+0) =f(X) + f(0)  pentru orice X, deci f(0)=0
2) Verifici continuitatea functiei in 0. lim  f(0+eps) = f(0)+f(eps) (se  verifica) ca lim f(eps)=f(0)=0 )
3) Verifici continuitatea pe domeniu lim f(X+eps)=f(X)+f(eps)=f(X)+f(0)=f(X)
4) Verifici derivabilitatea lim (f(x+eps)-f(x))/eps= lim (f(X)+f(eps)-f(X))/eps = f(eps)/eps= const pentru orice X.
Deci practic ai de a face cu o functie care pleaca din zero cu o panta care se pastreaza constanta pe tot intervalul de definitie.
Deci da, f este de forma f(x)=ax pentru orice x.

Edited by maccip, 30 August 2016 - 09:59.


#4362
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Continuitatea functiei o aveam din ipoteza, iar la derivabilitate nu avem o problema cand tindem eps la 0?
Si cum facem cu derivabilitatea in 1?

Edited by danutz96, 30 August 2016 - 12:55.


#4363
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,515
  • Înscris: 06.01.2007
Derivata in orice punct e egala cu derivata in 0, oricare ar fi aia. Pentru derivata in 1 poti sa te apropii din stanga, tot aia iti iese, ca e constanta pe intervalul de definitie.

#4364
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
De unde stim ca e derivabila in 0? Sau macar ca are derivata? Adica de unde stim ca lim f(x)/x cand x tinde la 0 exista si este finita?
Si in 1 nu merge sa te folosesti de proprietatea functiei din ipoteza, si nu cred ca mai rezolvi ceva...
Adica daca incerci f(1+epsilon)- [oricum nu ar avea sens] , 1+epsilon >1, iar daca incerci f(1-epsilon)=f(1+(-epsilon)), iar -epsilon<0...

Edited by danutz96, 30 August 2016 - 13:26.


#4365
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,515
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru 0 ai lim F(0+eps)-F(0) / eps = lim F(eps)/eps
E aceiasi valoare pe care o obtii pe oricare alt punct din intervalul (0,1), fie ea infinita sau nu.
Daca valoarea e infinita si constanta pe domeniul asta, inseamna ca functia e infinita pe domeniu.
Adica F(0)=0 si F(x) = infinit. Adica nu e functie, e o pseudofnctie care inca verifica conditiile din ipoteza.

In 1 nu ai cum sa verifici pentru ca nu ai cum sa te apropii din stanga, ai dreptate.
Insa...
Daca pe intervalul [0, 1) ai functia de tipul f(x)=ax si e continua inclusiv in 1, atunci f(1)=a, reiese din tipul functiei pe care tocmai ai gasit-o pe [0,1)
Adica in final f(x) =ax pe tot intervalul, a fiind panta aia constanta.

In plus poti arata ca si F(z-y) = F(z)-F(y)
cand z-y se afla in intervalul de definitie.

deoarece

daca z=x+y,
F(z-y)=F(x)
iar F(z)-F(y)= F(x+y)-F(y)=F(x)+F(y)-F(y)=tot F(x)
Deci poti folosi si aceasta proprietate daca vrei sa te apropii de 1 din stanga.

Edited by maccip, 30 August 2016 - 13:56.


#4366
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Intr-o progresie aritmetica cu 10 termeni suma termenilor de rang par este 25, iar suma termenilor de rang impar este 10. Sa se afle termenul al saptelea al progresiei.  

Habar n-am cum se rezolva

#4367
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postexydos, on 11 septembrie 2016 - 17:05, said:

Intr-o progresie aritmetica cu 10 termeni suma termenilor de rang par este 25, iar suma termenilor de rang impar este 10. Sa se afle termenul al saptelea al progresiei.  

Habar n-am cum se rezolva

Un sistem de 2 ecuatii cu doua necunoscute.

#4368
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007
Attached File  a.png   27.91K   14 downloads

#4369
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
mersi , de ce acolo la  siru impar +5k?

Edited by exydos, 11 September 2016 - 17:42.


#4370
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007
a2 e cu k mai mare decat a1, a4 e cu k mai mare decat a3, etc.

#4371
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Intrebare : Cum aflam daca un sir este sau nu marginit , si marginile inferioare si superioare?
Stiu ca putem sa aflam un capat daca scadem din unu ceva si punem ca partea stanga mai mica ca dreapta , dar nu de fiecare data merge.

#4372
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,515
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt mai multe tehnici. Depinde de sir.
Te referi la lema clestelui (criteriul clestelui)?

#4373
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postmaccip, on 11 septembrie 2016 - 21:20, said:

Sunt mai multe tehnici. Depinde de sir.
Te referi la lema clestelui (criteriul clestelui)?
Nu , ma refer la siruri numerice , crescatoare sau descrescatoare.

Stiu doar ca o margine aflam din a de 1 si cealalta o comparam cu 1

In clasa de ex la exemplul (n-1)/(n+1) , am aflat monotonia , am aflat ca siru este crescator =: marginea inferioara este a(n)=0
marginea superioara (n-1+2)/(n+1)=1-2/(n+1) =: marginea superioara este 1 deci sir marginit

Edited by exydos, 11 September 2016 - 21:32.


#4374
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,515
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca te referi la un procedeu specific pe care l-ai facut tu la scoala ca nu-mi dau seama exact ce vrei.
Daca ai notiunea de limita, e simplu. Orice sir care are limita e marginit.

Marginirea nu e greu de aratat daca ai forma generala a termenilor. Pentru ca poti studia limita.

Chestia cu marginirea e folosita intr-o teorema (sau criteriu de convergenta, nu mai stiu cum ii zice) care zice ca orice sir marginit si convergent este convergent.
Cred ca-i teorema lui Weierstrass asta.
De regula cauti sa vezi daca e marginit sa-i arati convergenta. Daca e convergent, atunci e si marginit.
Iar convergenta se poate arata si prin alte metode, mai ales la sirurile in care stii forma termenilor.
spre exemplu lim (n->infinit) (n-1)/(n+1) = 1, deci sirul este convergent, deci marginit.

Acuma..

Pentru a arata ca lim (n-1)/(n+1) =1, sunt mai multe metode, nu stiu pe care le-ai facut la scoala. Mai tarziu cand o sa stii derivatele (banuiesc ca nu le-ai facut inca), o sa ai o metoda mult mai buna.
Daca nu stii derivatele, atunci poti incerca sa scrii expresia (n-1)/(n+1) sub o alta forma.
In cazul tau particular, avand de-aface cu un raport de polinoame, e normal sa faci impartirea celor doua polinoame sa vezi unde poate duce limita aia. Folosesti schema lui Horner pentru impartirea polinoamenlor, obtii catul si restul. Ceva de genul
PolinomnP/PolinomQ=PolinomCat + PolinomRest/PolinomQ.

Limita acelui raport va fi dat de PolinomCat deoarece gradul lui PolinomRest e mai mic decat gradul lui PolinomQ.
In cazul tau ai (n-1) impartit la (n+1) = 1 rest -2
Adica (n-1)/(n+1)=1-2/(n+1)


Aici a fost vorba despre raport de 2 polinoame. Metoda cu schema lui Horner merge doar in cazul asta. Dar poti fi si alte cazuri, de aia zic.. nu exista o metoda universal valabila de aflare a limitei sau a marginirii unui sir.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate