Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Probleme matematică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#4411
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postmdionis, on 09 octombrie 2016 - 16:40, said:

Nu?!? Un software dedicat cu o reputatie bine stabilita in lumea stiintifica furnizeaza o "solutie" pentru o alta ecuatie evident imposibila pe R iar dumneata esti metafizic linistit?! Posted Image
Dacă este imposibilă pe R asta nu înseamnă că nu este posibilă pe C așa cum este cazul ecuației |f(x)+f'(x)|=-2e^x.

Edited by kosinus, 09 October 2016 - 17:26.


#4412
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkosinus, on 09 octombrie 2016 - 16:04, said:

Să se rezolve inecuația x2+2ix+3<0 unde i2=-1.
Pai in multimea numerelor complexe operatorul "<" nu are sens.
Ar trebui ca x2+2ix+3 sa fie real pentru ca mai apoi sa poti aplica operatorul "<".
Un astfel de enunt e cel putin confuz, daca nu eronat.

#4413
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkosinus, on 09 octombrie 2016 - 16:04, said:

1. Programul "WolframAlpha" ar merita mult mai mulți dolari decât cer cei care au realizat acest program.[...]

In mod evident, nu ai identificat corect software-ul. Stephen Wolfram este fondatorul companiei care ii poarta numele si care are ca produs principal, de peste 25 de ani, software-ul "Mathematica". Interfata "WolframAlpha" realizata pe site-ul omonim nu este altceva decat o modalitate de input de tip "Mathematica" realizata printr-un server pe care ruleaza efectiv acest software.

Quote

2. Este irelevant ceea ce încercați a demonstra deoarece funcțiile f(x) si g(x) ,fiind definite pe întreaga multime a numerelor reale , verifică fără doar si poate cele două ecuații ale sistemului....aici ar trebui sa mai analizati mai mult înainte de a face un raport către "WolfarmAlpha"...asta ca să nu vă faceti de râs...

Deocamdata, singurul care se face de ras aici esti dumneata. Ai aratat ca nu ai inteles bine notiunile cu care lucrezi desi mai multe persoane ti-au explicat in mod independent cum stau lucrurile. Ar fi trebuit sa te ridici totusi pana la nivelul intelegerii, dat fiind ca este vorba de notiuni simple precum cele de modul, functie reala si chiar cea de derivata intr-un punct. In clasa a IX-a se poate face si cu tabela:
x	 | - infinit _ _ _	 3	 _ +infinit
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|f(x)+3g'(x)| |	 ++++++ +++++++++0++++++++++++++
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 - x 	 |	 ++++++ +++++++++0 ---------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|3g(x)-f'(x)| |	 ++++++ +++++++++0++++++++++++++
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
x - 3	 | ----------------------0++++++++++++++
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(sper ca punctele de corespondenta pe verticala se vad bine)
si se vede clar ca egalitatile pot fi satisfacute doar daca semnele coincid iar unicul punct real in care se petrece aceasta este x = 3. Un elev de clasa a noua care a invatat ce e aia studiul semnului functiilor ar trebui sa inteleaga ca problema schioapata, chiar fara sa stie ce e aia derivata.

Quote

3. Nu văd legătura cu subiectul discuției........

Pai legatura e ca de la un punct incolo e jenant sa tot repetam o informatie clara si definitiva pe diferite forumuri iar dumneata sa ii tot dai inainte cu "explicitarea modulelor". Ar fi momentul sa reiei materia de clasa a noua si sa revii cu intrebari eventuale dupa ce esti sigur ca ai inteles si asimilat ceea ce ti s-a comunicat.

Quote

4. Dacă vreți sa vă faceți de râs ,atunci e treaba Dvs.

Poti sa fii sigur ca dl. Wolfram nu va fi deloc incantat sa stie ca are un astfel de bug in software. In calitate de vechi utilizator de Mathematica, iti garantez ca am mai intalnit necazuri de acest gen si de regula adresarea lor a fost intampinata cu rezolvari operative.

Edited by mdionis, 09 October 2016 - 17:40.


#4414
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
@kosinus, cred ca atunci cand ai grave lacune de intelegere matematica (spui ca C ar fi o multime ordonata, lucru ce e evident o prostie atat din punct de vedere intuitiv, dar se si demonstreaza in primul an pe la orice facultate tehnica), poate ar fi o idee buna sa renunti la argonata si sa iei o carte de matematica in mana :)

#4415
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postmaccip, on 09 octombrie 2016 - 17:25, said:

Pai in multimea numerelor complexe operatorul "<" nu are sens.
Ar trebui ca x2+2ix+3 sa fie real pentru ca mai apoi sa poti aplica operatorul "<".
Un astfel de enunt e cel putin confuz, daca nu eronat.
Păi , citiți și analizați , cu atenție , următoarele:

1) Iată ce răspuns dă "WolframAlpha" dacă se introduce inecuația x2+2ix+3<0 unde i2=-1 așa cum este dată în problemă:

http://www.wolframal.../?i=x^2 2ix 3<0

2) Iată ce răspuns dă "WolframAlpha" dacă se introduce ecuația x2+2ix+3=a unde a<0 , i2=-1 și care ecuație este echivalentă cu inecuația x2+2ix+3<0 unde i2=-1 așa cum este dată în problemă:

https://www.wolframa...2 2ix 3=a , a<0

3) Cred că ati auzit de Teorema fundamentală a algebrei:

https://ro.wikipedia...

4) Concluzie:

Orice inecuație poate fi transformată într-o ecuație.

View Postnewbie13, on 09 octombrie 2016 - 18:26, said:

@kosinus, cred ca atunci cand ai grave lacune de intelegere matematica (spui ca C ar fi o multime ordonata, lucru ce e evident o prostie atat din punct de vedere intuitiv, dar se si demonstreaza in primul an pe la orice facultate tehnica), poate ar fi o idee buna sa renunti la argonata si sa iei o carte de matematica in mana Posted Image
Eu nu am spus niciodată că mulțimea numerelor complexe cu partea imaginara nenulă ar fi o mulțime ordonată , dar se pare că unii nu prea știu ce este o inecuație în care intervin și numere imaginare și astfel acești unii trag concluzii pripite și gresite.....Mai analizați și o sa vedeți că am dreptate!Cine învață pe de rost matematica ca pe o poezie , nu gândește!Puneți creierul la treabă că altfel se mucegăiește!  Posted Image

Edited by kosinus, 10 October 2016 - 07:10.


#4416
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am si eu o intrebare. ce inseamna sigma? cumva se poate folosi pentru calculul unor numere foarte mari? daca nu ce semn de operatie in matematica se poate folosi pentru calcularea unui numar extrem de mare?

#4417
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Pentru "mdionis" și alții doritori a ști ce legătură strânsă există între "Wolfram Mthematica online integrator" și "WolframAlpha" rog a accesa următorul site:

http://integrals.wolfram.com/home.jsp.

"mdionis" , sunt convins că Domnul Wolfram îmi va da dreptate si deci nu va da ordin de revizuire a programului "WolframAlpha" în privința acelui sistem de ecuații de module de funcții propus!Sun convins că echipa programului "WolframAlpha" au inclus în mod clar condițiile de explicitare a unor module de funcții de genul celor din problema propusă așa că "mdionis" nu mai induceți în eroare pe utilizatorii forumului.

Edited by kosinus, 10 October 2016 - 07:30.


#4418
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Kosinus, dacă mai ai vreun pic de bun simt te rog sa părăsești topicul pentru ca este clar ca nu ai ce cauta aici. Dacă pentru tine nu e clar, pentru noi este.
Și vezi sa ai grija cui și cum te adresezi pe aici. Sunt destui oameni cu e experienta și profesioniști cărora nu le spui " ca se fac de ras".
Răspunsurile pe care le-ai primit sunt suficiente, cel care trebuie sa-si pună creierul la treaba ești chiar tu.  
Și legat de structura lui C, se pot introduce relații de ordine dar evident ca nu cea de la numere reale.

#4419
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postvyctoras1985, on 10 octombrie 2016 - 07:19, said:

am si eu o intrebare. ce inseamna sigma? cumva se poate folosi pentru calculul unor numere foarte mari? daca nu ce semn de operatie in matematica se poate folosi pentru calcularea unui numar extrem de mare?
Dacă este vorba de litera grecească sigma mare si anume https://wikimedia.or...96f1ae37035d627 atunci această litera reprezintă în matematică simbolul unor sume.

#4420
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
aia e....deci teoretic am putea exprima un numar extrem de mare cu aceasta litera?

un simbol pentru o serie de produse exista?  gen inmultire de la 1x .....x 999    
fara sa fiu nevoit sa le scriu pe toate ....

#4421
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postvyctoras1985, on 10 octombrie 2016 - 07:45, said:

aia e....deci teoretic am putea exprima un numar extrem de mare cu aceasta litera?

un simbol pentru o serie de produse exista?  gen inmultire de la 1x .....x 999
fara sa fiu nevoit sa le scriu pe toate ....
Nu!Iată ce spune "WolframAlpha" despre anumite sume cu anumiți termeni generali:
1) https://www.wolframa...nput/?i=Sigma k sau https://www.wolframa...nput/?i=Sigma k
2) https://www.wolframa... for k=1 to k=n[url] sau [url]https://www.wolframa... k=1 to k=infty

View Postdanutz96, on 10 octombrie 2016 - 07:38, said:

Kosinus, dacă mai ai vreun pic de bun simt te rog sa părăsești topicul pentru ca este clar ca nu ai ce cauta aici. Dacă pentru tine nu e clar, pentru noi este.
Și vezi sa ai grija cui și cum te adresezi pe aici. Sunt destui oameni cu e experienta și profesioniști cărora nu le spui " ca se fac de ras".
Răspunsurile pe care le-ai primit sunt suficiente, cel care trebuie sa-si pună creierul la treaba ești chiar tu.  
Și legat de structura lui C, se pot introduce relații de ordine dar evident ca nu cea de la numere reale.
Bine!Îmi cer scuze pentru ca m-am adresat așa , dar asta nu înseamnă ca nu am dreptate.Sunt curios sa văd dacă Domnul Wolfram și "WolframAlpha" îi va da dreptate lui "mdionis".Sunt profesori de matematică care au rezolvat acel sistem așa cum l-am rezolvat eu si evident așa cum l-a rezolvat și "WolframAlpha".

#4422
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postkosinus, on 09 octombrie 2016 - 17:25, said:

Dacă este imposibilă pe R asta nu înseamnă că nu este posibilă pe C așa cum este cazul ecuației |f(x)+f'(x)|=-2e^x.

Am spus ca pe R este dintr-o privire evident imposibila chiar si pentru cineva care e la primele rudimente de algebra.
E la fel de evident imposibila in corpul C pentru oricine stie un minim de analiza complexa. Intr-adevar, l.h.s. este un numar real pozitiv, iar pentru ca -2 ex > 0 trebuie sa avem in mod necesar Re(x) = (2k+1)*pi, ceea ce implica direct ca f nu e derivabila in C.

View Postkosinus, on 10 octombrie 2016 - 07:26, said:

Pentru "mdionis" și alții doritori a ști ce legătură strânsă există între "Wolfram Mthematica online integrator" și "WolframAlpha" rog a accesa următorul site:

http://integrals.wolfram.com/home.jsp.

... unde pe prima linie scrie exact ceea ce spuneam eu: "USE ONE OF MATHEMATICA'S 5000 FUNCTIONS FREE ONLINE". Adica este un site care foloseste functiile software-ului "Mathematica".
Lucrez cu acest software de peste 20 de ani, nu cred ca este cazul ca un june prim care a ajuns de curand la nivel de clic-clic pe net sa imi explice cum sta treaba cu site-urile tinand de Wolfram Inc.

Quote

"mdionis" , sunt convins că Domnul Wolfram îmi va da dreptate si deci nu va da ordin de revizuire a programului "WolframAlpha" în privința acelui sistem de ecuații de module de funcții propus! Sun convins că echipa programului "WolframAlpha" au inclus în mod clar condițiile de explicitare a unor module de funcții de genul celor din problema propusă așa că "mdionis" nu mai induceți în eroare pe utilizatorii forumului.

Convingerile dumitale nu sunt bazate pe intelegerea chestiunii, deci sunt cu atat mai criticabile. Poti sa fii sigur ca daca vei ajunge vreodata sa stapanesti tematica de fata, vei incerca un sentiment de profunda rusine pentru toate afirmatiile pe care le-ai facut aici.

#4423
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010

View Postvyctoras1985, on 10 octombrie 2016 - 07:45, said:

aia e....deci teoretic am putea exprima un numar extrem de mare cu aceasta litera?

un simbol pentru o serie de produse exista?  gen inmultire de la 1x .....x 999
fara sa fiu nevoit sa le scriu pe toate ....
Litera grecească "pi" mare și anume https://wikimedia.or...74d54aa888bc723 , vedeți si alte simboluri matematice în site-ul următor:
https://ro.wikibooks....
Iată un exemplu de scriere pentru 1x2x3x....x999=999! sau de genul dat de "WolframAlpha" https://www.wolframa... k for k=1 to n sau de genul https://www.wolframa... for k=1 to k=n sau încă https://www.wolframa... k=1 to k=infty

Edited by kosinus, 10 October 2016 - 08:29.


#4424
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkosinus, on 10 octombrie 2016 - 07:06, said:

Iată ce răspuns dă "WolframAlpha" dacă se introduce ecuația x2+2ix+3=a unde a<0 , i2=-1 și care ecuație este echivalentă cu inecuația x2+2ix+3<0 unde i2=-1 așa cum este dată în problemă:
Alta mancare de fasole.
Dar... te vad cam agresiv, te simti bine?

#4425
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmdionis, on 10 octombrie 2016 - 08:04, said:

[...] pentru ca -2 ex > 0 trebuie sa avem in mod necesar Re(x) = (2k+1)*pi [...]

Desigur, nu era Re(x) ci Im(x) = (2k+1)*pi

#4426
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.12.2010
Două probleme:
1) Să se găsescă funcția f(x) știind că |f(x)+f'(x)|=-x^2-x-1.
2) Să se găsescă funcția f(x) știind că |f(x)+xf'(x)|=-x^2-x-1.

Nu vă aruncați în apă dacă nu știți cât de adâncă este!

Edited by kosinus, 11 October 2016 - 07:15.


#4427
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Ciudat.
-x^2-x-1 ar trebui sa fie negativa indifferent de valoarea lui x pentru ca delta este negativ si deci f are semnul lui a.

#4428
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
kosinus, nu asa se cere rezolvarea de probleme.
Tu urmaresti ceva, insa din start nu ai dreptate pentru ca nu formulezi cerintele cum tebuie.
Iti dai seama ca e normal sa presupui ca functia e cu argument real si in cazul asta nu ai nicio solutie.
Acum.. ce-i in capul tau nimeni nu poate sti.
Spre exemplu x ala poate fi un element dintr-o multime de obiecte. De exemplu eu ma gandesc la un cos cu mere pere, trandafiri si vagoane de jucarie.
Intre aceste elemente as putea defini convenabil operatia de +, - ^ si ce mai ai tu pe-acolo. Si solutia e ca functia e aia prin care fiecarui mar i se atribuie cate o para. nah! Ca asa vreau eu.

Numa tu stii ce vrei.
Insa, e natural sa presupui ca X apartine de R, dupa modul in care ai formulat problema.
Si in cazul asta n-ai solutie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate