Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

roandre

- - - - -
  • Please log in to reply
2136 replies to this topic

#73
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
la 283 mp un 15000 euro este un pret corect. este un pret pe care tu poti ulterior sa-l scoti in fata si cu care sa-i bati obrazul de fiecare data cand o shushereshte :). Conteaza foarte mutl ca de bani astia sa iti faca o lucrare exemplara si poti sa insisti si sa-l intorci mereu din drum cand nu iti place cum a facut.

daca ii dai putin, te bucuri acum, dar pana la urma bucuria ta e sa iasa casa super bine, nu? ma rog, parerea mea.

#74
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
MirelaLucia, ai dreptate ca bucuria mea e sa iasa casa bine. Asta e scopul principal.

Dupa ce am mai citit, am mai discutat cu voi pe aici am ajuns la concluzia ca varianta de a construi cu echipa cu care vorbisem pica din mai multe considerente.
Acum incepe alta nebunie, sa caut o alta echipa de muncitori.
Tot astazi am primit o oferta (in regie proprie) de 75 euro/mp. Doamne, asa mult au sarit preturile sau astia sunt nebuni?

Ca sfaturi, ce trebuie sa urmaresc cand aleg constructorul? La ce sa fiu atenta?

#75
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
salariile muncitorilor in constructii s-au marit. vine vara, vor avea lucrari din plin si decat sa faca cu 60 mai bine fac cu 75. lucrari sunt, au de unde sa aleaga. cand alegi constructorul trebuie sa ai grija la referinte. cu cat mai multe cu atat mai bine. te duci frumusel si discuti cu diversi beneficiari. nu dai bani in avans.

#76
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Multumesc, bani in avans nu mai dau ca mi-am invatat lectia.

Acum strang oferte si recomandari. Trebuie s-o scot la capat si pe asta!

Astazi s-a demolat si ziudl care mai ramasese in picioare pe post de gard cu vecinul fiind pe calcan. Am pus in locul lui un gard din cheresteaua cumparata si care o vom folosi la acoperis apoi.
Deci inca 1,2 mil pt carat o masina de moloz si acum chiar e gata demolarea.
Astept sa vina de la Primarie sa faca receptia lucrarii si ADIO casa veche!

#77
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul", bine spunea cineva.

Bat portile Primarie si le incing telefoanele ca sa fac receptia aia la demolare de o saptamana si nimeni pana acum nu-mi spune ca receptia nu pot s-o fac pana cand nu am un referat de la arhitecta (punctul de vedere) si nu stiu ce hartoage de la taxe si impozite. Plus vor si o copie dupa chitanta cu care am platit taxa de 0.1% pt ISC (de parca puteam face anuntarea inceperii lucrarii fara sa achit aceasta taxa).
Te doare capul si nu alta!

#78
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Pe zi ce trece apar tot mai multe probleme.
O noua problema este canalizarea. Vechii proprietari aveau pe post de canalizare o improvizatie in rigola de la poarta. Am intreabt stanga-dreapta la vecini dc sunt de acord sa ma leg la canalizarea lor dar asa cum ma asteptam (si ii inteleg) raspunsul a fost negativ.
In situatia asta nu-mi ramane decat solutia sa ma leg la canalizarea de la blocul din fata curtii. Asta inseamna ca am de spart trotuarul, strada si jumate din gradina blocului.
Inca nu stiu pasii exacti care trebuie sa-i urmez dar ca un pret estimativ cineva de la Apa-Nova mi-a zis de 6-7000 euro !!!
Ma asteptam sa coste multisor operatiunea dar 7000 euro mi se pare exagerat.

Aveti idee dc pretul acesta este unul corect? Asa de mult costa operatiunea asta?

In alta ordine de idei astazi am adunat toate hartoagele pt receptia demolarii. Acum astept sa vedem cand vin cei de la Primarie.

Si inca o intrebare. Vroiam sa angajez pe cineva de incredere ca sa supravegheze constructia casei si sa se ocupe de aprovizionarea cu materiale. Aceasta persoana se va ocupa ulterior de partea de intalatii, finisaje.Deci pe perioada cat voi ridica la rosu casa ar vrea un salariu lunar de vreo 20 mil. Mentionez ca nu e diriginte de santier. Merita sa am angajata o asemenea persoana?
Voi cum v-ati descurcat si cu aprovizionarea cu materiale, supraveghere si casa/serviciu?

#79
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postroandre, on Mar 25 2008, 23:02, said:

Acum incepe alta nebunie, sa caut o alta echipa de muncitori.
Tot astazi am primit o oferta (in regie proprie) de 75 euro/mp. Doamne, asa mult au sarit preturile sau astia sunt nebuni?

Ca sfaturi, ce trebuie sa urmaresc cand aleg constructorul? La ce sa fiu atenta?
Pot sa'ti spun ca la Galati, o echipa mica de 4 oameni, 2 mai priceputi si 2 salahori cer pt. executia la finit a casei, inclusiv instalatii electrice, termice, sanitare, montat usi, praguri, sarpanta, jgeaburi, betoane, fundatii, fier, absolut TOT) 500 Roni/mp, adica 135-140 E/mp.

In concluzie 75 E/mp la rosu e usor mai piperat dar e capitala. Nu sunt nebuni. :D

#80
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ei n-or fi nebuni dar eu o sa inebunesc cand o sa vad costul total.
Am mai gasit o oferta si cu 60 euro/mp...parca e ceva mai omenesc.
Mai avem in weekend si zilele urmatoare de primit niste oferte si apoi luam decizia finala.

Acum problema canalizarii imi da mari batai de cap.

#81
Actelis

Actelis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.02.2008
Punkt, ai putea sa imi dai pe PM un nr. de telefon al echipei din Galati? Mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc anticipat.

#82
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ofertele de construit ma cam lasa fara cuvinte. in mare parte au dreptate dar ma uit si in punga mea sa vedem cam cat pot sa suport.
Pretul f mare la care ma va duce casa la rosu vine din cauza materialelor. Ca o surpriza neplacuta este faptul ca am pana la urma 18,1 tone fier (arhitecta a gresit cu o tona la adunarea fierului pe hartie) si 87.5 mc caramida mica plina (deci caramida la pret dublu aproape fata de poroterm). Mai am si vreo 160 mc de beton dintre care 100 mc sunt B350.
Asta ca sa va faceti o idee ce buncar de casa mi-a proiectat structuristul.
Acum vin eu cu intrebarea (poate retorica): ce naiba l-a putut determina pe structurist sa ia decizia de a-mi face casa pe zidarie portanta cu caramida plina si samburi de beton??? Nu ar fi fost mai ieftin dc imi facea o zidarie pe cadre ? Oare la proiectul meu de casa nu ar fi mers si aceasta varianta?
recunosc ca nu ma pricep si am mers efectiv pe mana structuristului nestiind exact ce va iesi la final si ce va insemna asta ca si costuri.
Intrebarile astea am sa i le pun si arhitectei desi inteleg ca nu mai e nimic de facut.

Ieri am umblat dupa fier si mama-mia la ce preturi s-a ajuns si sunt tot in plina crestere. Cel mai ieftin am gasit la 28.000 lei/kg dar numai zilele astea mai e pretul atat pt ca la ceilalti am gasit deja preturi de 29.000 lei/kg.
Problema si cu transportul fierului pt ca cica n-au voie sa vina pana la terenul meu decat cu autorizatie de la Primarie. Alta nebunie!

Cu cei de la DIMAR pt beton a lucrat cineva? Mai am varianta si cu SutCarpati.

#83
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007
Nefiind de specialitate am evitat pina acum sa comentez cantitatile de fier din proiectele diferitilor useri, dar la tine parca este prea de tot.
Casa mea are aproximativ aceeasi suprafata (Sp(20mp construiti)+P(110mp construiti)+E(110mp construiti)+PM(50mp utili)) si a fost construita in 2007, in conformitate cu proiectul elaborat in 2007 - au intrat 7,5 t fier (teoretic, in fapt au fost 8 tone fier). Pina la 18,1 tone ...

Caramida de ce trebuie sa fie mica plina?
In cazul zidariei portante calculul de rezistenta se face punind 2 conditii minime pentru materialul de constructie - latime minima ziduri portante = 25 cm si clasa caramida min C10 (rez. compresiune min 10N/mm2); sfatul meu este sa intrebi structuristul de ce nu recomanda utilizarea GVP, care este mult mai ieftin decit caramida plina.

Bafta!

#84
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Da ugly's, nici eu nu sunt de specialitate dar mi se pare ca mi-a facut un adevart buncar structuristul.
Am incercat sa discut astazi cu arhitecta dar mi se baga in fata Normativul P100/2006. Va rog mult, cine are acest normativ, mi-l poate da si mie? trebuie neaparat sa citesc, macar pt linistea mea sufleteasca.
Tot arhitecta imi spune sa-i arat ei case (de fapt sa-i arat structura unei case) de dimensiuni comparabile cu a mea si care are mult mai putin fier/beton, etc. Acum trebuie sa caut structuri de rezistenta de la prieteni/cunostinte s-o conving ca la mine e supradimensionata structura.
Imi spunea ca am mai putea reduce din fier/beton dc la mansarda am pune popi de lemn in loc de stalpi/grinzi de ba.

Tot arhitecta imi spunea ca dc ar fi mers pe o structura pe cadre costurile ar fi fost si mai mari ca la aceasta (cica intra si mai mult fier...asa sa fie?!?).

Cu caramida nici nu stiu ce sa mai zic. Imi spune ca trebuie sa fie de dimensiuni 25*12.5*8 iar dimensiunile acestea nu le gasesc nicaieri. Dc vreau sa schimb imi da voie doar cu poroterm de 25 seismica (tot tine una si buna cu dimensiunea de 25*8...ceea ce nu exista!!!).
M-a pus sa sun la fabrica la Urziceni (sa iau de la ei caramida plina) si bineinteles ca nici acolo nu exista dimensiunea pe care o cere arhitecta. Ca sa nu mai spun ca nici macar nu au pe stoc caramida mica (ori plina ori eficienta cu goluri) ci intreaga productie se duce pe onorarea comenzilor vechi.

Nici n-am inceput bine si am o mie de probleme.

Am nevoie neaparat sa ma consult cu un inginer constructor care sa-mi dea solutii la problemele mele, sa-mi spuna ce se mai poate face in situatia de fata.
Imi puteti recomanda pe cineva?

#85
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Zau ca ma intreb unde ai gasit echipa asta traznita, arhitectul/ta care tine la caramizile alea atipice si structuristul dezgropat cu pickhamerul dintr-o structura de beton stahanovist.
Arhitectului/tei cerei sa-ti aduca monstra o caramida de tipul celei pe care te indruma sa o folosesti, iar structuristului dai in cap cu caramida adusa de arhitect.
Cum asa ceva nu e posibil pt. ca nu exista tipul de caramida recomandat postul meu nu poate fi considerat o instigare la violenta, dar ca beneficiar iti mai vine in minte refrenul ala obsesiv "sunt inofensiv dar gandul meu e criminal"

#86
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
rdesign, macar m-ai facut sa rad  :coolspeak:
I-as cere arhitectei sa-mi aduca o mostra din acea caramida dc mi-ar mai raspunde la telefon. Tot incerc sa dau de ea si are telefonul inchis.
Culmea culmilor este ca arhitecta este de la una dintre cele mai mari companii romanesti de proiectare si consultanta, deci nu luata de la coltul strazii (desi cred ca era mai buna a doua alegere).

Acum tot incerc sa gasesc un inginer constructor sa-mi verifice proiectul sa mai aud si o alta parere avizata. pana atunci ar trebui sa ma duc sa contractez fierul si caramida. Acum intrebarea se pune, cat anume sa cumpar.

#87
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic sa faci proiectul cu altcineva. iesi cu mult mai ieftin. 10 tone de fier bagate in plus(sa zicem 10 desi pot fi 5) inseamna 290 de milioane. nu mai pun caramida aia smechera:)))))) cred ca ai iesi mai ieftin daca ai cumpara vila la rosu de la altcineva

#88
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Din cauza asta caut urgent un inginer constructor pt a-mi spune ce se poate face in situatia de fata. Ca dc sar din lac in put nu rezolv nimic. Si arhitecta asta mi-a fost recomandata, mi s-a spus sa am incredere...si am avut! Si uite unde am ajuns!

Ca s-o iau de la capat inseamna sa mai pierd cateva luni bune, timp in care si preturile vor mai creste. Sa nu ajung in situatia ca ce economisesc pe mere sa dau pe pere.

Dc fac modificari la proiect dupa ce am AC, cine trebuie sa-mi dea semnaturi pt acestea (dirigintele de santier sau proiectantul)?

#89
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
"roandre"
Am incercat sa discut astazi cu arhitecta dar mi se baga in fata Normativul P100/2006. Va rog mult, cine are acest normativ, mi-l poate da si mie? trebuie neaparat sa citesc, macar pt linistea mea sufleteasca.
Salut.
Aici nu incape normativul P100 este mai mare de 2M asa ca dami o adresa de mail.

#90
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ti-am trimis PM. Multumesc inca o data!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate