Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

GPS Starway - pareri ale celor care-l folosesc ! (+ recomandari GPS sub 800 RON)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
Am mai gasit acest subiect abordat dar toata lumea isi da cu parerea .Va rog comentarii obiective.Inca nu am vazut pe nimeni care-l foloseste sa spuna daca e ok sau nu.

Sunt curios daca :
-  isi mentine semnalul ( prin Bucuresti si afara din localitate )
- softul este ok ( suficient de detaliat sa te duca la o adresa fara sa intri pe contrasens etc )
- fiablilitate ( il foloseste cinevade cateva luni fara sa aiba probleme )
- radarele sunt intradevar marcate pe harta
- diverse tips & triks folositoare.

Eventual daca recomandati alt model / producator pe care-l aveti voi si merge ok ( la un pret sub 800 RON )

Eu tot cred ca se poate si ieftin si bun .

Multumesc mult si va astept parerile !

Edited by tupeu4you, 06 February 2008 - 15:22.


#2
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 15:21, said:

Ma bag desi o sa mi-o iau...ca o sa-ti recomand altceva...asta este

Am mai gasit acest subiect abordat dar toata lumea isi da cu parerea .Va rog comentarii obiective.Inca nu am vazut pe nimeni care-l foloseste sa spuna daca e ok sau nu.

Sunt curios daca :
-  isi mentine semnalul ( prin Bucuresti si afara din localitate )
- softul este ok ( suficient de detaliat sa te duca la o adresa fara sa intri pe contrasens etc )
Asta tine in general de harta si nu de soft
- fiablilitate ( il foloseste cinevade cateva luni fara sa aiba probleme )
- radarele sunt intradevar marcate pe harta
Asta este o chestie de marketing. Pozitia radareleor se paote adauga manual de catre utilizator
- diverse tips & triks folositoare.

Eventual daca recomandati alt model / producator pe care-l aveti voi si merge ok ( la un pret sub 800 RON )
Cauta gama NUVI de la Garmin (200, 300)

Eu tot cred ca se poate si ieftin si bun .

Multumesc mult si va astept parerile !


#3
razvanzz

razvanzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2007
sau macar un mio c250  :angel:

#4
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 razvanzz, on Feb 6 2008, 16:06, said:

sau macar un mio c250  :angel:
corect, dar nu puteam sa-l recomand ca nu-l cunosc indeaproape

#5
razvanzz

razvanzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2007
cred ca la banii aia mai bine iei unu garmin

Edited by razvanzz, 06 February 2008 - 17:18.


#6
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
pana la urma nu stie nimeni nimic de starway-ul asta ?

ok , thanks pt linkul la garmin'ul ala ( e o varianta dar as vrea sa vad si eun rwview la starway)
Pana la urma tot pe gogul caut  :confuzzled:

Inca mai astept pareri (obiective , subiective .. numai sa fie )

#7
razvanzz

razvanzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2007
cred ca poti sa cauti mult si bine
decat sa dai banii pe asa ceva, mai bine cumperi una din cele doua variante de mai sus (link ?  :greedy: ) sau mai bine dacat sa iei o cutiuta pe care o arunci repede in sertar, iei un pda bunicel ca gps (la banii astia) pe care o sa instalezi ce doresti tu  :idea:

Edited by razvanzz, 06 February 2008 - 21:20.


#8
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 20:38, said:

pana la urma nu stie nimeni nimic de starway-ul asta ?

ok , thanks pt linkul la garmin'ul ala ( e o varianta dar as vrea sa vad si eun rwview la starway)
Pana la urma tot pe gogul caut  :confuzzled:

Inca mai astept pareri (obiective , subiective .. numai sa fie )

nu ai unde sa gasesti review pentru acest aparat deoarece este o marca "neaosa" din Baia Mare (acolo este firma importatoare)!
si tu daca ai bani de 200 bucati, le iei din China si le pui ce marca vrei, atit timp cit nu este revendicata de altcineva (de ex. poti sa le denumesti "tupeu4youway") ;) ...fara suparare, "n-am gasit alta rima"!
de aceea e bine sa fii "acoperit" si sa o inregistrezi!
aparatul se vinde sub zeci de denumiri in toata lumea (inclusiv "Bosch").
Alte marci care de fapt sunt acelasi aparat (vorbesc de componente si performante, nu de carcasa) sunt: Vivax, GN 350, GoClever, EasyRoad, etc, etc).
cit despre performante, atit timp cit nu sunt calitate B (defecte de fabricatie sau componente ieftine care pot "crapa" oricind), isi fac treaba cinstit.
Problema e ca in RO au intrat foarte multe stocuri "B"!
cele mai multe ruleaza WinCE 5.0 (mai nou) dar sunt destule si cu WinCE 4.2 care-si fac treaba la fel de bine.
pot rula cam toate softurile de navigatie pentru PNA si WinCE.

uite specificatiile:

3.5-inch touch screen
System requirements: Microsoft Windows CE .NET 4.2  or 5.0 OS
Processor: Samsung ARM9 400MHZ (S3C2440A)
64MB SDRAM ROM and 32\64\128\256 MB NAND flash memory
Supports any country map
Supports picture view and MP3/MP4 functions
Supports E-book function
Audio output: built-in 2W speaker and earphone jack
Languages: English, German, French, Spanish, Dutch, Hungarian, Czechish, Danish, Norwegian, Swedish, Portuguese, Italian, Japanese, Finnish, Romanian, Greek, Russian and Po

Dupa cum vezi, meniul se poate seta si in Romana iar configuratia variaza in functie de pret!
Oricum, bravo "alor mici si galbeni" deoarece acum un an acest aparat de abia aparuse (era doar modelul cu antena "flip" asa cum au fost "primele" Starway) si avea destule "bube" tehnice, iar acum le vind in State si EU de Vest fara probleme, si asta la standardele occidentale de calitate!

Multumit?

#9
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006

 cristian11, on Feb 6 2008, 21:20, said:

nu ai unde sa gasesti review pentru acest aparat deoarece este o marca "neaosa" din Baia Mare (acolo este firma importatoare)!


Dupa cum vezi, meniul se poate seta si in Romana iar configuratia variaza in functie de pret!
Oricum, bravo "alor mici si galbeni" deoarece acum un an acest aparat de abia aparuse (era doar modelul cu antena "flip" asa cum au fost "primele" Starway) si avea destule "bube" tehnice, iar acum le vind in State si EU de Vest fara probleme, si asta la standardele occidentale de calitate!

Multumit?

Hmmm ... partial multumit.Il mai astept si pe unul din cei care au "scula" starway ,sa vad ce zice pt ca in principiu nu-s de acord cu principiul "chinezarie proasta"

Intre Starway (sau cum vreti voi ) si GPS Garmin NUVI 200 credca toata lume imi va spune Garmin.
Stie cineva daca Garmin NUVI 200 are SiRFstarIII ?

#10
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 21:52, said:

Hmmm ... partial multumit.Il mai astept si pe unul din cei care au "scula" starway ,sa vad ce zice pt ca in principiu nu-s de acord cu principiul "chinezarie proasta"

l-am avut sub toate denumirile enumerate! ;)

#11
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 21:52, said:

Hmmm ... partial multumit.Il mai astept si pe unul din cei care au "scula" starway ,sa vad ce zice pt ca in principiu nu-s de acord cu principiul "chinezarie proasta"

Intre Starway (sau cum vreti voi ) si GPS Garmin NUVI 200 credca toata lume imi va spune Garmin.
Stie cineva daca Garmin NUVI 200 are SiRFstarIII ?
Tare capos esti...ti-ai dorit specificatii la starway, le-ai obtinuit (si inca de la o persoana competenta), ti s-au mai oferit 2 alternative in suma specificata de tine dar ti-e lene sa cauti un review la NUVI200?
Nu a zis nimeni ca tot ce se face in China este prost. Nu cred ca este cineva in stare sa spuna asa ceva. Dar @cristian a explicat excelent care este/poate fi problema.
Daca ai cumparat deja Starway-ul foloseste-l cu incredere. O sa-ti faci treaba cu el. Daca nu l-ai cumparat, cantareste alternativele, atat MIO cat si Garmin sau varianta PDA bun (aici o sa intri in alte discutii, care-i mai bun PDA).
NUVI200 are SIRFstarIII (pe wikipedia la sirfstarIII gasesti toti producatorii care incorporeaza aceasta tehnologie)

#12
razvanzz

razvanzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.11.2007
la banii astia nu exista discutii de PDA bun..exista doar PDA cu functia "GPS" buna si functia "PDA" medie...singurul avantaj este ca poti sa alegi ce doresti sa instalezi si nu ma refer numai la soft GPS
in schimb pnd-urile la preturile astea sunt entry-level
cu alte cuvinte vorba lui cristian11: CAT DAI ATAT FACE !


cel mai bine cauta prin magazine online si o sa vezi cam ce poti sa cumperi la suma respectiva...dupa cauta review-uri, mai intreaba pe aici si poate iti faci o idee de ceea ce doresti

Edited by razvanzz, 07 February 2008 - 11:50.


#13
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 razvanzz, on Feb 7 2008, 11:48, said:

in schimb pnd-urile la preturile astea sunt entry-level
cu alte cuvinte vorba lui cristian11: CAT DAI ATAT FACE !
Asa-i, si trebuie sa ne obisnuim cu asta...cat dai atata face...sau...moca s-a terminat...
Pe de alta parte PND-urile entry level sunt absolut necesare pe piata. Si opinia mea este ca au si cea mai mare vanzare (nu sunt convins, poate gresesc). Din pacate exista si oameni care platesc de 10 ori pretul unui device obisnuit doar ca este plin de functii suplimentare pe care nu le folosesc niciodata.
Stam inca prost cu informarea...asta este unul din motivele pentru care softpedia este foarte bun, indiferent de 'reclama' ascunsa care se face unui produs/serviciu sau altul

#14
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 razvanzz, on Feb 7 2008, 11:48, said:

cauta prin magazine online si o sa vezi cam ce poti sa cumperi la suma respectiva...dupa cauta review-uri, mai intreaba pe aici si poate iti faci o idee de ceea ce doresti
O succesiune logica si de bun simt. Ar trebui scrisa cu litere mari pe pagina de start a forumului GPS hardware.

@tupeu4you
Nuvi200 pot fi echipate cu chipset-uri sirf, bravo (productie Garmin) sau mtk (MediaTek Taiwan) care incorporeaza tehnologie sirfstar3 (sau tehnologie bazata pe sirfstar3).

#15
cristi's

cristi's

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.01.2007

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 15:21, said:

Am mai gasit acest subiect abordat dar toata lumea isi da cu parerea .Va rog comentarii obiective.Inca nu am vazut pe nimeni care-l foloseste sa spuna daca e ok sau nu.

Sunt curios daca :
-  isi mentine semnalul ( prin Bucuresti si afara din localitate )
- softul este ok ( suficient de detaliat sa te duca la o adresa fara sa intri pe contrasens etc )
- fiablilitate ( il foloseste cinevade cateva luni fara sa aiba probleme )
- radarele sunt intradevar marcate pe harta
- diverse tips & triks folositoare.

Eventual daca recomandati alt model / producator pe care-l aveti voi si merge ok ( la un pret sub 800 RON )

Eu tot cred ca se poate si ieftin si bun .

Multumesc mult si va astept parerile !


 tupeu4you, on Feb 6 2008, 15:21, said:

Am mai gasit acest subiect abordat dar toata lumea isi da cu parerea .Va rog comentarii obiective.Inca nu am vazut pe nimeni care-l foloseste sa spuna daca e ok sau nu.

Sunt curios daca :
-  isi mentine semnalul ( prin Bucuresti si afara din localitate )
- softul este ok ( suficient de detaliat sa te duca la o adresa fara sa intri pe contrasens etc )
- fiablilitate ( il foloseste cinevade cateva luni fara sa aiba probleme )
- radarele sunt intradevar marcate pe harta
- diverse tips & triks folositoare.

Eventual daca recomandati alt model / producator pe care-l aveti voi si merge ok ( la un pret sub 800 RON )

Eu tot cred ca se poate si ieftin si bun .

Multumesc mult si va astept parerile !


Salut, eu am un Starway OVI 410 pe care am dat 6mil. vechi si de care sunt foarte multumit , recent am fost in germania in 4 orase si m-a indreumat excelent, singurul neajuns la el este ca nu tine bateria mai mult de o jumatate de ora sau o fi al meu defect , dar oricum nu ma deranjeaza deoarece il tin tot timpul conectat la bricheta. ce sa iti mai spun , functia de bluetooth functioneaza perfect asa ca daca vrei poti sa ul iei , ca navigator este excelent.

#16
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
la al meu s-a ars repede alimentarea de la priza. da o schimb ca e in garantie

#17
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
din pacate nu merge edit la postul anterior.... :(
vroiam sa va intreb cum incarcati bateria... in carte zice sa o incarci pana se face semnul de baterie din dreapta sus albastru, eu incarc pe usb si dupa cateva ore bune tot verde era semnul... ati vazut semnul sa se faca albastru ?
cat va tine bateria? la mine dupa 20 min de butonat prin el si aproximativ 30 min de navigat cu gps bateria zicea ca era la jumatate.

#18
xannt_x

xannt_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 13.06.2005

 tupeu4you, on Feb 6 2008, 16:21, said:

Am mai gasit acest subiect abordat dar toata lumea isi da cu parerea .Va rog comentarii obiective.Inca nu am vazut pe nimeni care-l foloseste sa spuna daca e ok sau nu.

Sunt curios daca :
-  isi mentine semnalul ( prin Bucuresti si afara din localitate )
- softul este ok ( suficient de detaliat sa te duca la o adresa fara sa intri pe contrasens etc )
- fiablilitate ( il foloseste cinevade cateva luni fara sa aiba probleme )
- radarele sunt intradevar marcate pe harta
- diverse tips & triks folositoare.

Eventual daca recomandati alt model / producator pe care-l aveti voi si merge ok ( la un pret sub 800 RON )

Eu tot cred ca se poate si ieftin si bun .

Multumesc mult si va astept parerile !


Eu am un Ovistar 410 cu ecran de 4,3 inci/ mp3/player/bluetooth. Este achizitionat de prin jumatatea lui februarie 2008

Pana acum, cat l-am "chinuit din greu" functioneaza brici.
Aparatele vin deblocate, cu Windows Mobile 5 si cu toata interfata in ro.
Am pus pe el si igo2008 si Miomap 3.3, ambele softuri se misca bine. in nefericire Igo 2008 este destul de saracut pentru harta Ro pentru Poi-uri .
Radarele se actualizeaza periodic iar avertizarile sunt functionale
Receptia satelitilor este buna, avand in vedere de multe ori se conecteaza chiar din casa ( eu locuind la bloc.....ecranat...stiti voi).
In rest pentru pret mic isi face treaba.
De fiabil este fiabil atat timp cat il folosesti corespunzator.


Singura problema de care nu sunt multumit absolut deloc ciclul bateriei. La o incarcare completa bateria tine (teoretic 3 ore) practic jumatate de ora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate