Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650
 Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa
 

Ansambluri rezidentiale noi si investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#1189
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View PostTopazGreenResidence, on Dec 4 2008, 14:05, said:

Salut,

Am citit multe, multe chestii interesante aici despre proiecte rezidentiale, despre Prelungirea Ghencea, despre piata imobiliara si evolutia ei.

Cel mai interesant pentru mine a fost ca sunt oameni care gandesc ca si mine, adica:

daca nu am bani multi pentru un apartament in centru, ma duc 20-30 de minute cu masina pana intr-un cartier linistit, gen Drumul Taberei si imi cumpar cu 40.000 Euro, o garsoniera sau cu 60.000 Euro, 2 camere sau cu 80.000 Euro, 3 camere, in TOPAZ GREEN Residence, ansamblu pe care-l si reprezint sau in alt ansamblu nou care are preturi rezonabile.

Romanul post-revolutionar  de rand (aflat sub influenta manelelor toxice), are impresia ca este rege, faraon, mahar, bastan, print, etc, etc si ca-si permite tot luxul din lume, respectiv masini, case, bani, femei, prieteni si dusmani...

Ei bine, nu este asa deloc, FUDULIA sau SNOBISMULUI nu functioneaza decat in f f putine cazuri.
Sunt proprietari de BMW, Mercedes si alte limuzine, ultimul tip, care nu au bani de combustibil pentru masinile lor de zeci de mii de euro, nasol moment.

Aceeasi regula se aplica si in cazul achizitiei unui apartament, oameni care nu au niciun avans, si pe care nici veniturile nu-i ajuta, AU IMPRESIA ca pot achizitiona apartamente (poate chiar de lux) in centru, la kilometru zero, in buricul targului...
Tin sa-i anunt ca nu e chiar asa. Eu am propria afacere, prospera, de cativa ani buni si cu toate astea am decis sa investesc intr-o proprietate aflata in celebra Prelungire Ghencea din mai multe motive:

1. Preturile zonei imi permit sa mai fac si altceva in afara de a munci toata viata pentru o locuinta si o masina.
2. M-am saturat de betoane fratilor, vreau si un petic de iarba macar in cartier, daca nu in curtea unde locuiesc.
3. Sunt constient de conditia mea si ma intind (momentan), doar cat mi-e plapuma.

Cam asta este conceptia mea, la 30 de ani, referitoare la investitii, fie ele si prudente, in aceasta perioada de asa-zisa "CRIZA"... :)

Daniel NENTU
[email protected]

exista si categorii de oameni care fac un calcul simplu - 1h in masina in fiecare zi(in plus fata de cineva din zona centrala) ca sa ajung din prelungirea ghencea in centru = 450ore pe care anual le petrec in trafic in plus fata de cineva care face un efort si sta mai central.

daca imi evaluez o ora de munca la un 15eur/ora, asta inseamna ca anual, pentru ca stau pe prelungirea ghencea 'ma costa' vreo 7000eur in plus(inclusiv cobustibilul si alte costuri) fata de o persoana care sta in centru.

asta ar fi un calcul la care as incepe sa ma gandesc din momentul in care castig mai mult de 2000eur/luna, stau in bucuresti, merg cu masina in fiecare zi si vreau sa-mi cumpar un apartament de 3-4 camere

#1190
luiza1980

luiza1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.10.2008

View Postcgrosu, on Dec 8 2008, 23:11, said:

exista si categorii de oameni care fac un calcul simplu - 1h in masina in fiecare zi(in plus fata de cineva din zona centrala) ca sa ajung din prelungirea ghencea in centru = 450ore pe care anual le petrec in trafic in plus fata de cineva care face un efort si sta mai central.

daca imi evaluez o ora de munca la un 15eur/ora, asta inseamna ca anual, pentru ca stau pe prelungirea ghencea 'ma costa' vreo 7000eur in plus(inclusiv cobustibilul si alte costuri) fata de o persoana care sta in centru.

asta ar fi un calcul la care as incepe sa ma gandesc din momentul in care castig mai mult de 2000eur/luna, stau in bucuresti, merg cu masina in fiecare zi si vreau sa-mi cumpar un apartament de 3-4 camere


si daca lucrezi in Nord si stai in centru nu este tot aia? mai bine te muti cu locuinta aproape de locul de munca.
in conditiile de trafic de azi nu conteaza unde stai, ci mai degraba conteaza sa fii aproape de unde muncesti :cursing:

#1191
mobilus

mobilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcgrosu, on Dec 8 2008, 23:11, said:

exista si categorii de oameni care fac un calcul simplu - 1h in masina in fiecare zi(in plus fata de cineva din zona centrala) ca sa ajung din prelungirea ghencea in centru = 450ore pe care anual le petrec in trafic in plus fata de cineva care face un efort si sta mai central.

daca imi evaluez o ora de munca la un 15eur/ora, asta inseamna ca anual, pentru ca stau pe prelungirea ghencea 'ma costa' vreo 7000eur in plus(inclusiv cobustibilul si alte costuri) fata de o persoana care sta in centru.

asta ar fi un calcul la care as incepe sa ma gandesc din momentul in care castig mai mult de 2000eur/luna, stau in bucuresti, merg cu masina in fiecare zi si vreau sa-mi cumpar un apartament de 3-4 camere
In sfarsit o parere pertinenta legata de aceasta problema! Acest aspect trebuie avut in vedere exact in forma asta si atunci cad esti pus sa schimbi locul de munca sau locuinta (in care stai cu chirie!)

O groaza de oameni care zic ca au prins pe dumnezeu de picior ca si-au luat o casa la 2 ore de locul de munca, fara sa constientizeze ca timpul este una dintre cele mai importante resurse pe care le avem (mai ales timplu liber!)

#1192
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008

View Postluiza1980, on Dec 11 2008, 17:14, said:

si daca lucrezi in Nord si stai in centru nu este tot aia? mai bine te muti cu locuinta aproape de locul de munca.
in conditiile de trafic de azi nu conteaza unde stai, ci mai degraba conteaza sa fii aproape de unde muncesti :cursing:

e clar ca tu nu esti in categoria de care vorbeam eu
in cazul de mai sus faceam o comparatie cu prelungirea ghencea

#1193
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
zi de zi stiri mirifice!

Quote

Bancile strang cu usa dezvoltatorii imobiliari, impingandu-i spre faliment

Bancile inchid liniile de finantare pentru proiectele imobiliare in derulare, iar uneori preseaza dezvoltatorii imobiliari sa ramburseze banii anticipat, ceea ce, cumulat cu datoriile catre furnizorii de materiale de constructii, ii poate impinge spre faliment, a declarat ieri Cristian Ionescu, managerul Coface Romania.  "Pe piata imobiliara  cererea exista, dar e strangulata de blocarea creditarii . Dezvoltatorii au inghetat proiectele. Bancile abuzeaza in prezent de dezvoltatori, suspendandu-le finantarea proiectelor in derulare si chiar cerandu-le banii inainte. Bancile-mama le forteaza mana sa inchida toate pozitiile si sa aduca banii acasa.", a spus Ionescu pentru Romania Libera

  In plus, peste jumatate dintre firmele de constructii din portofoliul Coface nu au primit banii pe care statul ii datoreaza pentru proiectele publice  

  Bancile nu recunosc

  Citibank Romania, a lasat sa se inteleaga ca ar exista posibilitatea ca anumite finantari sa fie lichidate in actualul context. "Deschiderea sau inchiderea de catre Citibank Romania a liniilor de finantare acordate companiilor este un proces care face parte din activitatea curenta a bancii", au declarat reprezentantii institutiei financiare,  singura banca din tara cu actionar american.

  Volksbank recunoaste ca nu mai finanteaza proiectele imobiliare noi, dar ca nu se pune problema inchiderii liniilor de creditare. "Noi am anuntat deja de 5-6 luni ca nu mai finantam proiecte imobiliare . Pe de alta parte, nici nu am oprit nici o linie activa de creditare a vreunei companii", spune directorul de marketing si comunicare al Volksbank Romania, Alin Merer.  

  In ceea ce priveste rambursarea anticipata a creditelor, ei declara ca " nu este in interesul nostru sa le cerem banii inainte de termen. si daca le-am cere sa ramburseze anterior doar cateva zeci de mii de euro, ar avea probleme si nu dorim asta", a mai spus reprezentantul Volksbank.  

  Din cauza blocarii liniilor de finantare, dezvoltatorii nu-si mai pot plati furnizorii "Unii dezvoltatori au ajuns in situatia sa ne ofere apartamente in schimbul datoriilor, dar intermedierea imobiliara nu este obiectul nostru", a precizat Andreea Crainic, manager de risc al Coface.

  Unii dezvoltatori sustin ca nu au probleme  

  Dezvoltatorul imobiliar Omilos Group, care construieste doua centre comerciale de mari dimensiuni, Era Shopping Park, la Oradea si Iasi, sustine ca nu a intampinat dificultati in contractarea liniilor de finantare. Pentru constructia celor doua centre comerciale Omilos a deschis o linie de finantare de 65 milioane euro de la Banca Romaneasca, Eurobank, National Bank of Greece si Bank of Cyprus, la care se adauga un credit sindicalizat de 175 milioane euro.

BCR  evalueaza imobilele la doar 60% din valoarea tranzactiei


  BCR incearca sa se protejeze de caderea preturilor si evalueaza imobilele pentru care acorda credite cu 10-40% mai jos fata de valoarea tranzactiei, in functie de amplasament si calitatea imobilelor, a declarat ieri Sorin Mititelu, director executiv de retail din cadrul BCR. El a adaugat ca pentru imobilele nou-construite sunt aplicate cele mai mici ajustari, de 10%, maximum 15% din valoarea tranzactiei.

:thumbup:

#1194
marinike

marinike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2006
Am auzit zilele acestea o discutie despre cum dezvoltatorii imobiliari, din cauza scaderii pietei imobiliare, prefera sa inchirieze apartamente in noile ansambluri imobiliare sperand ca printre chiriasi se vor gasi viitori cumparatori, banii dati pana in acel moment drept chirie constituind avansul la cumpararea locuintei.
Am incercat sa caut informatii despre acest lucru pe internet insa in afara de 2-3 referinte irelevante nu am gasit.
Imi poate da cineva detalii despre acest lucru?
Multumesc!

Edited by marinike, 28 January 2009 - 22:42.


#1195
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,730
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmarinike, on Jan 28 2009, 22:41, said:

Am auzit zilele acestea o discutie despre cum dezvoltatorii imobiliari, din cauza scaderii pietei imobiliare, prefera sa inchirieze apartamente in noile ansambluri imobiliare sperand ca printre chiriasi se vor gasi viitori cumparatori, banii dati pana in acel moment drept chirie constituind avansul la cumpararea locuintei.
Am incercat sa caut informatii despre acest lucru pe internet insa in afara de 2-3 referinte irelevante nu am gasit.
Imi poate da cineva detalii despre acest lucru?
Multumesc!

ce am vazut eu chiar asta seara...
http://www.publitim....6771786c61.html

#1196
marinike

marinike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.06.2006
Am omis sa precizez in comentariul precedent ca as fi interesat de astfel de oferte in Bucuresti!

#1197
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,730
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmarinike, on Jan 28 2009, 22:53, said:

Am omis sa precizez in comentariul precedent ca as fi interesat de astfel de oferte in Bucuresti!

daca au aparut in Timisoara, vor aparea si in Bucuresti in curand.  :P
asa a fost si cu Revolutia, in Timisoara a inceput...  ;)

#1198
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
chestia cu inchiriatu' e putin discutabila pt. ca majoritatea ansamblurilor sunt periferice. Ar trebui oferite preturi foarte competitive pt. a atrage chiriasi.
Sunt si ansambluri centrale dar din ce stiu astea nu au probleme cu vinzarile. Probabil speculantii le pot inchiria.

View Postradumiki, on Jan 28 2009, 22:45, said:

ce am vazut eu chiar asta seara...
http://www.publitim....6771786c61.html
o idee excelenta pt. a conserva pretul si relativ comoda pt. cumparator. Exmplul este prost totusi. Cine dracu' se muta'n cimp ?! (ma refer la poze).

#1199
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,730
  • Înscris: 13.10.2003

View Postpunkt, on Jan 29 2009, 10:15, said:

o idee excelenta pt. a conserva pretul si relativ comoda pt. cumparator. Exmplul este prost totusi. Cine dracu' se muta'n cimp ?! (ma refer la poze).

nu e in camp, e pe marginea unei sosele, din cate stiu.
in spate da, e campul.

#1200
priceput

priceput

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.10.2008

View Postmarinike, on Jan 28 2009, 22:41, said:

Am auzit zilele acestea o discutie despre cum dezvoltatorii imobiliari, din cauza scaderii pietei imobiliare, prefera sa inchirieze apartamente in noile ansambluri imobiliare sperand ca printre chiriasi se vor gasi viitori cumparatori, banii dati pana in acel moment drept chirie constituind avansul la cumpararea locuintei.
Am incercat sa caut informatii despre acest lucru pe internet insa in afara de 2-3 referinte irelevante nu am gasit.
Imi poate da cineva detalii despre acest lucru?
Multumesc!

faza cu optiunea de inchiriere mi se pare o solutie buna pt per asta. cel putin pe mine ma ajuta right now...
ideea este ca ai posibilitatea sa te muti pe loc intr-un apartament gata finalizat pt care platesti o chirie rezonabila zic io, cam tot pe akolo cat platesti in mod normal pt un apartament vechi in centrul Buc, si ai posibilitatea de a cumpara in orice moment , respectiv ai 4 ani la dispozitie sa obtii un credit/faci rost de bani ...dupa cum poate fiecare. Daca nu, ramai in chirie.
Acuma eu vorbesc de cum e in cazul ansamblului unde vreau eu sa imi iau acum, Greenfield, a lu Impact. din cate stiu ei sunt primii care au lansat optiunea asta. despre avansul pt casa...din suma pe care o platesti pt inchiriere se retine un procent care e considerat avans pt achizitie...e ca si cum ai plati o rata lunara, dar de cam 2 ori mai mica decat o rata normala la un credit ipotecar. asa mi-a iesit mie la calcul..
important e si in ce moneda practica dezvoltatorii chiriile astea, sau preturile apart. nush de altii, dar la IMP chiria e fixa si e in lei, ceea ce e super safe acum. la altii cand am auzit de euro am fugit ca de draq :confuzzled:

#1201
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
De proiectul Confort City ati auzit? Este dezvoltat de Domus Stil, care din cate am observat au si niste reduceri.

Quote

Preturile incep de la 55.700 euro pentru o garsoniera, 87.780 euro un apartament de 2 camere si 112.000 euro unul de 3 camere. In cazul in care clientul prefera un apartament la rosu sau semirosu, preturile pot scadea pana la 44.300 euro pentru o garsoniera.
Ce ziceti ? Se merita ?

#1202
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Părerile le găsești aici: http://forum.softped...howtopic=464581

#1203
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postradumiki, on Jan 29 2009, 11:05, said:

nu e in camp, e pe marginea unei sosele, din cate stiu.
in spate da, e campul.

ar trebui sa te intrebi daca poate vinde, mai repede de un an.
parerea mea e ca blocul ala nu e intabulat, e cel exact langa calea ferata, inainte de com. giroc.

#1204
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Unul din clientii mei care cotizeaza la fondul national de manipulare imobiliara forumistica, cunoscut in anturaju' masonic ca si F.N.M.I.F., mai exact departamentu' SP, a gasit o solutie interesanta.

Quote

Compania Green City Construct, controlata in proportie de 85% de familia Bucsaru, care finanteaza echipa de fotbal Unirea Urziceni, intentioneaza sa finalizeze pana la sfarsitul lunii septembrie a acestui an 356 de case pe amplasamentul fostelor sere Comaico, din comuna 1 Decembrie din sudul Capitale

Quote

Pretul unei case cu o suprafata utila de 117 metri patrati este de 84.000 de euro, fara TVA, pret care nu include finisajele interioare.
Daca aplicam un 25% in plus acestei suprafete utile => aprox 150 mp construiti. La 84.000 euro => 560 E/mp la rosu. Ma rog, daca baga si terenu si rezolva utilitatile, dat fiind ca finisarea te ajunge undeva peste 250 E/mp, undeva pe la 900 cu TVA cu tot.

sursa

#1205
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Si de ce ma rog aplici acel 25% in plus? (in afara de a parea pretul mai mic decat este in realitate)

#1206
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 21:53, said:

Si de ce ma rog aplici acel 25% in plus? (in afara de a parea pretul mai mic decat este in realitate)
gopule, dat fiind ca suprafata utila reprezinta suprafata de pardoseala utilizabila de omul care traieste intr'un imobil (ma rog, exista si alta definitie dar asta e mai simpla), o casa mai are si ziduri, care ocupa si ele o suprafata.

Suprafata zidurilor cu aia utila dau suprafata construita, adica perimetrul construit al casei pe exterior. De obicei, in constructii se cauta medii pe metrul patrat pt a compara costurile. Tot la fel de obicei, suprafata construita este cu aprox 25-30% mai mare decit suprafata utila. De unde stiu?! Pai asta e meseria mea....Am facut o scurta analogie pt. a obtine o medie la mp la rosu.

gopule, nu vreau sa te discreditez, dar citi ani ai?! :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate