Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ansambluri rezidentiale noi si investitii

- - - - -
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

#1
Siems

Siems

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.09.2006
Dupa o cautare minutioasa insa fara rezultate concrete intre celelate topicuri existente , am decis sa postez problema mea.

vreau sa cumpar un partament intr-un bloc nou a carui contructie a inceput deja insa se va termina anul viitor in iunie.

trebuie sa dau acum avand cash 40% iar restul de bani anul viitor in iunie pe credit ipotecar.

toate aceste date trebuiesc puse intr-un contract la notar. agentia care are exclusivitate pe vanzarea complexului imi promite tot felul : de la balcon inchis la gresie nu stiu de care, usi interioare de nu stiu ce fel etc etc. Cum ma pot asigura ca nu raman doar cu promisiunile si nu ma trezesc in baie cu faianta alba de 10pe10 cm de pe vremea lu Ceasca?

ce ar trebui sa stiu despre toata afacerea asta? cum sa ma feresc de tzepe sau de eventualele probleme ce pot aparea? ce ar trebui sa urmaresc inainte de a da banii si de a semna contractul?

orice ajutor avizat este extrem de binevenit .   e cu atat mai bine daca ati trecut prin experiente similare.

Va multumesc tuturor anticipat!

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Mare atentie la suprafetele apartamentului trecut in contract.
Marea majoritate a constructorilor vand apartamentul la metru patrat si au obiceiul sa puna mai multi mp decat are, iar alti in loc de suprafata utila trec suprafata construita care este 130%, poate chiar mai mult,  din cea utila.

Pentru restu punei sa treaca in contract ce materiale vor folosi (culori, dimensiuni, tip etc.)

#3
dade

dade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 10.03.2006

 relu_24, on Oct 17 2006, 12:19, said:

Mare atentie la suprafetele apartamentului trecut in contract.
Marea majoritate a constructorilor vand apartamentul la metru patrat si au obiceiul sa puna mai multi mp decat are, iar alti in loc de suprafata utila trec suprafata construita care este 130%, poate chiar mai mult,  din cea utila.

Pentru restu punei sa treaca in contract ce materiale vor folosi (culori, dimensiuni, tip etc.)

Cere sa fie trecut cel maim mic detaliu (acele promisiuni) in contract. Si vezi cum reactioneaza firma; daca da din colt in colt si nu vrea sa faca asta renunta (nu merita riscul daca firma nu e serioasa).

Si ar mai trebui sa te interesezi ce firma construieste blocul si cam ce lucrari au mai facut (Poate asa afli ca in cazul meu ca au facut 3 case care  se desprinde de pe pereti dupa 4 luni).
Bafta.

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
specificatii tehnice f clare si precise: usa tip rembrandt din pal cu geam clar etc. ceri mostre cu cod si ii pui sa le includa in contract.

cam mare avansul de 40% nu prea se practica. ei ti-au spus sa dai atata?

in iunie anul urmator? la ce stadiu e acum blocul?

#5
Siems

Siems

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.09.2006

 turbo trabannt, on Oct 17 2006, 12:31, said:

specificatii tehnice f clare si precise: usa tip rembrandt din pal cu geam clar etc. ceri mostre cu cod si ii pui sa le includa in contract.

cam mare avansul de 40% nu prea se practica. ei ti-au spus sa dai atata?

in iunie anul urmator? la ce stadiu e acum blocul?

au zis ca minim 40% avans... am ce sa le fac in sensul asta? :(

momentan sunt trasate santurile unde se va turna betonul pentru fundatie...

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Siems, on Oct 18 2006, 03:47, said:

au zis ca minim 40% avans... am ce sa le fac in sensul asta? :(

momentan sunt trasate santurile unde se va turna betonul pentru fundatie...
tari astia cu 40% avans. le bubuie mintea .astia au macar autorizatie de constructie?

ce bine imi pare ca dau o teapa...

#7
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

 turbo trabannt, on Oct 17 2006, 17:52, said:

tari astia cu 40% avans. le bubuie mintea .astia au macar autorizatie de constructie?

ce bine imi pare ca dau o teapa...

Păi cu 40% avans de la fiecare constructorul va putea ridica și finaliza blocul fără să cheltuiască nimic.
Că doar nu crezi că el face asta fără să aibă un profit?

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 olteanul, on Oct 18 2006, 06:13, said:

Păi cu 40% avans de la fiecare constructorul va putea ridica și finaliza blocul fără să cheltuiască nimic.
Că doar nu crezi că el face asta fără să aibă un profit?
exact ! dar banii nu se dau inainte ci pe etape de constructie. cand e la structura se dau o parte  la instalatii se dau niste bani la finisaje altii etc etc
asta e cam teapa 40% nu as da pt o groapa in pamanat. un 20-25% se cere avans in mod normal 40% este suspect de mare.
plus si termenul de iunie cand blocul e "virtual" e ceva suspect cu el. mai ales ca sunt cam 5 luni de iarna si structura e sublima dar lipseste cu desavarsire...

#9
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
1. verifica daca au autorizatie de constructie. daca nu au, e caz penal.
2. avansul e de max 5%, in faza asta
3. contractul de vanzare-cumparare se poate semna numai[b] dupa intabularea cladirii. pana atunci, poti semna cel mult o promisiune de vanzare-cumparare, impreuna cu un contract de antrepriza.
4.platile se fac pe etape precise.
5.d etaliile care le ofera la constructie tb sa fie precizate exact in contract.
6.exista penalizari pt intarziere?
7.garantia la structura e de 10 ani, la finisari si instalatii de min 1 an. cat sunt in contract?
8.au asigurare de cosntructii-montaj, pe perioada lucrarilor?

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 zen, on Oct 18 2006, 21:49, said:

1. verifica daca au autorizatie de constructie. daca nu au, e caz penal.
2. avansul e de max 5%, in faza asta
3. contractul de vanzare-cumparare se poate semna numai[b] dupa intabularea cladirii. pana atunci, poti semna cel mult o promisiune de vanzare-cumparare, impreuna cu un contract de antrepriza.
4.platile se fac pe etape precise.
5.d etaliile care le ofera la constructie tb sa fie precizate exact in contract.
6.exista penalizari pt intarziere?
7.garantia la structura e de 10 ani, la finisari si instalatii de min 1 an. cat sunt in contract?
8.au asigurare de cosntructii-montaj, pe perioada lucrarilor?
la pct
2 se practica si 20-25% . 5% e de obicei o taxa de rezervare.
3 se poate semna si alta forma de contract decat cea mentionata de tine inainte de intabulare dar nu sunt prea raspandite cazurile.
4 corect
6 depinde cat sunt acele penalitati
8 si alte asigurari. daca au finantare de la banca le impune banca pe valoarea constructiilor si altele.

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am luat deja un ap. nou,  ar trebui sa fie gata undeva in martie-aprilie 2007
dar, referitor la parchet, gresie, usi, utilaje bucatarie, baie, etc. nu era precizat clar in contract ce anume va fi
acum blocul este la stadiul de umplut peretii cu bca si pus geamuri; a fost deschis un show-room unde sunt prezentate cele de mai sus
din fericire, si gresia si faianta arata ok si sunt mai multe variante de alegere, la fel si mostrele de vopsea pentru pereti, intrerupatoarele, cada, chiuvetele, etc. arata ok
avans am dat 25%, o alta parte cand tot blocul e la rosu si cam 10% la cheie

#12
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 aeon, on Oct 19 2006, 01:45, said:

eu am luat deja un ap. nou,  ar trebui sa fie gata undeva in martie-aprilie 2007
dar, referitor la parchet, gresie, usi, utilaje bucatarie, baie, etc. nu era precizat clar in contract ce anume va fi
acum blocul este la stadiul de umplut peretii cu bca si pus geamuri; a fost deschis un show-room unde sunt prezentate cele de mai sus
din fericire, si gresia si faianta arata ok si sunt mai multe variante de alegere, la fel si mostrele de vopsea pentru pereti, intrerupatoarele, cada, chiuvetele, etc. arata ok
avans am dat 25%, o alta parte cand tot blocul e la rosu si cam 10% la cheie
da pare ok cum ai contractul. mostrele: trebuie sa te lasa sa alegi .
confirmi vad si 25% avansul e cam stas asa .
de curiozitate cat e mp?

#13
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

 turbo trabannt, on Oct 18 2006, 16:03, said:

da pare ok cum ai contractul. mostrele: trebuie sa te lasa sa alegi .
confirmi vad si 25% avansul e cam stas asa .
de curiozitate cat e mp?

Scump, oricum. Observ ca lumea chiar nu vrea sa deschida ochii la ce se intampla acum. Degeaba se tipa peste tot - la TV, pe forumuri etc - ca se construiesc case la norma, ca se face rabat la materiale, ca se lucreaza repede si prost, ca iti pica tavanul in cap dupa o luna (deocamdata doar tencuiala), ca pe macheta era prevazut un spatiu verde care in realitate a devenit un alt bloc, ca se pleaca de la un pret pe mp si se ajunge la altul, ca nu s-a terminat niciodata la timp un bloc/vila din astea noi din ultimele ani. Si exemplele pot sa continuie.
Stiu suficienti prieteni/cunostinte (3 mai exact - nu e nici mult, dar nici putin - iar ei sunt exemple directe, nu ce am vazut pe la TV) care au trait experiente de neuitat cu astfel de complexe rezidentiale. Si toate la un pret la care ar trebui sa-i bufneasca plansul. De banii aia iti iei teren, iti faci casa si iti iei si masina, undeva pana in 10 km de Bucuresti.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e tot bloc!!! Cat o fi el de nou.

P.S. La pagina 73 a topicului "Sa construim o casa" aveti impresiile live ale lui @turbotrabant

Edited by gabip, 18 October 2006 - 19:50.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu toata placera as contsrui o casa, numai ca sunt 2 aspecte:
1. terenul ar costa cat apartamentul asta
2. infrastructura, orice zona ai alege in afara buc., ca sa ajungi dimineata la timp la serviciu trebuie sa fii superman

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Siems, on Oct 17 2006, 17:47, said:

au zis ca minim 40% avans... am ce sa le fac in sensul asta? :(

momentan sunt trasate santurile unde se va turna betonul pentru fundatie...
Atentie sa nu fie teapa de genul asta

Ala cerea 30%, dar probabil pentru ca nu existau nici macar santurile  :lol:

Edited by don_dannielo, 19 October 2006 - 09:19.


#16
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 gabip, on Oct 19 2006, 06:47, said:

Scump, oricum. Observ ca lumea chiar nu vrea sa deschida ochii la ce se intampla acum. Degeaba se tipa peste tot - la TV, pe forumuri etc - ca se construiesc case la norma, ca se face rabat la materiale, ca se lucreaza repede si prost, ca iti pica tavanul in cap dupa o luna (deocamdata doar tencuiala), ca pe macheta era prevazut un spatiu verde care in realitate a devenit un alt bloc, ca se pleaca de la un pret pe mp si se ajunge la altul, ca nu s-a terminat niciodata la timp un bloc/vila din astea noi din ultimele ani. Si exemplele pot sa continuie.
Stiu suficienti prieteni/cunostinte (3 mai exact - nu e nici mult, dar nici putin - iar ei sunt exemple directe, nu ce am vazut pe la TV) care au trait experiente de neuitat cu astfel de complexe rezidentiale. Si toate la un pret la care ar trebui sa-i bufneasca plansul. De banii aia iti iei teren, iti faci casa si iti iei si masina, undeva pana in 10 km de Bucuresti.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca e tot bloc!!! Cat o fi el de nou.

P.S. La pagina 73 a topicului "Sa construim o casa" aveti impresiile live ale lui @turbotrabant
gabip, o precizare: acolo la pagina 73 vorbeam de un ansamblu "rezidential" de vile  :puke: .
sincer mi se pare ca fata de acum 2-3 ani se construieste mai prost, mai la norma.
dar unii chiar se intrec.
v-am mai spus parca ca sunt un pic 'conex" cu domeniul asta.
pe piata ansamblurilor, constructorii se cam stiu intre ei care sunt tepari. intre ei se vorbeste mult , se barfeste.

sunt unele blocuri care sunt nascute moarte. nu vor trece de faza la rosu.

oricum la un developer serios si cu renume eu m-as baga, chiar daca e mai scump ca la altii cel putin ai garantia ca nu fuge cu banii.
un bloc nou este totusi un bloc nou. sunt alte norme, alte beton mai bun ca pe vremea lui ceasca.  utliaje mai bune, chiar si un control al structurii mai bun.

la un cutremur intre un bloc nou si unul vechi aleg oricand blocul nou.

#17
Siems

Siems

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.09.2006
Salut din nou!

Ce ziceti voi aici e foarte adevarat . insa ar fi si aplicabil in realitate daca nu ar exista deficitul de 1,3 milioane de locuinte cat exista la ora actuala in Romania.

Daca ar fi sa iau in considerare toate sfaturile atunci ar trebui sa astept ca blocul sa se finalizeze si abia apoi, dupa ce s-a facut receptia sa semnez contractul de vanzare cumparare.

insa 99% din blocurile noi ce se construiesc acum se vand de la faza de planseta. au intrat pe piata sute de asa zisi investitori straini (eu le zic speculanti) englezi, irlandezi etc care cumpare si cate 30-40 apartamente fara sa vada macar macheta...

pretul e foarte atractiv 700 eu per metru finisat la supraf construita (inclusiv balcoane)

#18
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Siems, on Oct 19 2006, 21:27, said:

Salut din nou!

Ce ziceti voi aici e foarte adevarat . insa ar fi si aplicabil in realitate daca nu ar exista deficitul de 1,3 milioane de locuinte cat exista la ora actuala in Romania.

Daca ar fi sa iau in considerare toate sfaturile atunci ar trebui sa astept ca blocul sa se finalizeze si abia apoi, dupa ce s-a facut receptia sa semnez contractul de vanzare cumparare.

insa 99% din blocurile noi ce se construiesc acum se vand de la faza de planseta. au intrat pe piata sute de asa zisi investitori straini (eu le zic speculanti) englezi, irlandezi etc care cumpare si cate 30-40 apartamente fara sa vada macar macheta...

pretul e foarte atractiv 700 eu per metru finisat la supraf construita (inclusiv balcoane)
unde e 700 de euro? cam de obicei unul serios si cu finisaje normale e 1000 +tva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate