Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Rulouri exterioare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
809 replies to this topic

#109
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
Salutare,
Vreau sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: Locuiesc intr-un bloc la etj 4 din 4 si vara am problem mari cu caldura, iarna nu ma plang..pot sa spun ca sunt un fericit deoarece iarana trecuta nu am dar drumul DELOC la calorifere pentru incalzire (trebui sa mentionez ca tavanul este izolat cu vata mineral cu Al si rigips, iar anul trecut blocul a fost reabilitat termic). M-am mutat acum 2 ani in bloc, si apartamentul avea deja termopane ( am refuzat la reabilitarea blocului sa-mi schimbe termopanele) din pacate cred ca geanurile sunt simple, fara nici o protective speciala(vara cand bate soarele in ele se "incing" nu gluma).
Dupa acesta mica introducere, vreau sa va intreb care ar fi cea mai buna metoda pentru protectia impotriva incalzirii:
1. filie clara reflexive ( llumnar) ;
2. jaluzele exterioare aluminiu;
3. rulouri exterioare (nu prea ma incanta acesta idee deoarece vreu ca lumina de afara sa intre in casa).
Multumesc,
GS

#110
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Cea mai bună soluție este clar cu rulouri. Jaluzele exterioare din aluminiu vor fi mai scumpe și nu atât de eficiente ca rulourile, iar cu folia e un ajutor, dar insuficient după opinia mea.

#111
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am si eu o intrebare pentru cei care au rulouri montate pe tamplarie. Cum le spalati pe interior daca o fereasta e fixa? Exista posibilitatea sa introduci ceva intre rulou si sticla mai ales daca pe fereastra care se deschide exista si rulou cu plasa. Ce solutie de curatare exista in afara de a scoate geamul prin demontarea baghetelor de pe tamplarie.

#112
gianyi

gianyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2006
Salut,

Se merita instalarea unor rulouri exterioare electrice (cu telecomanda) vs cele manuale? Ce se intampla daca pica curentul?

#113
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Rămân așa cum sunt.

Există și varianta cu manivelă care se poate folosi auxiliar în caz de pană de curent, dar evident e mai scumpă.

Nu văd o mare problemă că nu le poți acționa pe perioada lipsei curentului dacă e vorba de ferestre.

La rulourile folosite la garaj, sau la ușile de acces e nevoie obligatoriu și de manivelă. Vezi cazul posibil al izbucnirii unui incendiu simultan cu o pană de curent. Trebuie să poți ieși și să poți scoate mașina.

#114
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,148
  • Înscris: 08.12.2008
Am si eu o rugaminte la voi, va rog frumos.
Vreau sa-mi montez niste rulouri si habar nu am la ce anume sa ma uit. Tot ce stiu ca vreau este ca imi doresc sa fie din aluminiu, din 3 bucati, doua cu deschidere/aerisire (e vorba de 3 geamuri) si din aluminiu. Nu as vrea sa fie nici o chinezarie ieftina, nici ceva foarte scump. Dimensiunea geamului este de 240 lungime cu 160 latime. Puteti sa-mi recomandati o firma care vine acasa sa ia si masuratorile (eventual gratis) si cat cat m-ar costa toata treaba asta cu aproximare, cu tot cu manopera. Chiar nu stiu de unde si cu ce sa incep.
Multumesc!

#115
gianyi

gianyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2006
@digix , Suna plauzibil. Motoarele electrice sunt OK? Pot avea probleme? Sunt de diverse modele, preturi, calitati?

#116
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Diverse motoare, diverse prețuri. Cele China sunt mai ieftine și suficient de fiabile. Prea multe modele nu sunt, doar culori. Materialele folosite sunt Aluprof, care sunt foarte bune. Mai există și variante Turkish, pentru cine vrea ieftin.

#117
gianyi

gianyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2006
Un pret plauzibil pt un geam 240x160 , telecomanda, 2 motoare puteti da?

#118
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Două covoare de lamele? Buton, sau telecomandă?

#119
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Motoare/automatizari Somfy...
Google it...

#120
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Pentru cine și le permite, da, sunt foarte bune!

#121
gianyi

gianyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.04.2006
@digix : 2 covoare de lamele, telecomanda.

#122
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Attached File  P1080700.JPG   66.8K   187 downloadsAttached File  P1080893.JPG   147.73K   184 downloadsAttached File  P1050612.JPG   133.78K   176 downloadsAttached File  P1080716.JPG   94.77K   169 downloads

Pretul pe PM. Culoare alb sau maro. Avem și stejar auriu, nuc, mahon, etc.

#123
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Am rulouri exterioare din aluminium la toate ferestrele, puse acum vre-o 5-6 ani. Modalitatea de rulare este cu manivelă, deoarece geamurile sunt mari, și greutatea este mare.

Problema mea este că funia care vine cu ele, se tot mănâncă și se rupe. Până acum, am schimbat la bucătărie de 3 ori, dar între timp s-au ros și la camere, la o cameră chiar s-a rupt și a rămas așa. Când mi-au schimbat la fereastra mică, s-au chinuit, deoarece nu s-au mai putut rula, și a trebuit să dea jos tot sistemul. Oare când vor trebui să le dea jos de la ferestrele mari, va fi ok ? Menționez că locuiesc la etajul 5.

Întrebarea mea este: ce alt sistem de tragere pot să pun ? Să nu mai am probleme cu funia. Altă funie ? Alt tip de sistem de rulare ?

Mulțumesc !

#124
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Alt motor! Posted Image
Pune și tu niște poze nu înțeleg cum e sistemul și cu funie și cu manivelă în același timp.Posted Image Ori e cu funie, ori e cu manivelă?

Edited by Digix, 14 June 2013 - 22:07.


#125
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Mulțumesc de răspuns.
Uite o poză

Attached Files


Edited by cain2k, 15 June 2013 - 06:28.


#126
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,829
  • Înscris: 03.02.2007
Da, corect, e și cu funie și cu manivelă! Posted Image

Nu am mai văzut așa ceva până acum, dar acum pune și o poză cu locul pe unde intră șnurul în casă să mă lămuresc mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate