Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

si batut si cu banii luati... si fara dreptate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#37
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Pai eu cred ca solutia e simpla: LEGI si POLITIE!
adica politia si justitia sa fie ceea ce trebuie sa fie si sa faca ce trebuie si cum trebuie pentru contribuabilul "de bine".  
Nu trebuie ca hotului/atacatorului sa-i fie frica de faptul ca poate baba are un pistol, ci trebuie sa-i fie frica de faptul ca va fi prins de politie si adus in fata unei justitii care abia asteapta sa aplice legea pe fundul lui!

Sa nu vii sa-mi spui ca nu e buna solutia: peste tot in lumea asta (civilizata) merge, numai in Romania trebuie sa inventam o alta roata mai patrata!?

:asthanos:

#38
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
AVERTISMENT: Acest thread nu priveste tiganii. Deasemene, SOFTPEDIA nu permite comentarii rasiste. Pe acest considerent, se solicita revenirea la subiectul initial si respectarea regulilor.

#39
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-----------
Pai eu cred ca solutia e simpla: LEGI si POLITIE!
------------
pai in toate tarile sint legi si politie si peste tot e varza. justitia nu mai sperie pe nimeni si daca e sa fim seriosi e o curva care sa vinde cui plateste bine. solutia nu merge in nici o tara, civilizata sau nu, pentru ca nimanui nu-i este frica de politie, decit poate copiilor de gradinita.

#40
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Iarasi ii dau dreptate lui Mosotti. Atunci cand legea nu e in stare (sau mai bine zis nu vrea) sa protejeze cetateanul cinstit, acesta ar trebui sa aiba tot dreptul sa se auto-protejeze. Adica sa poarte arma. Eu cu siguranta m-as simti mult mai in siguranta cu pushka in buzunar decat acum cand tremur de frica cand merg pe strada si chiar in propria casa.
Eu cred ca in America, 2nd Ammendment e o chestie tare. Iti da dreptul tie, in primul rand, sa te protejezi.

#41
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
@Necronomikon si dupa aia ne impuscam intre noi delicventii cu babele? Daca se da drumul la arme crezi ca ei nu intra in posesia armelor? Le fura, si tot le fac rost, sa fim seriosi. Va fi mai rau decat acum odata cu armele asupra oricui...

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu conteaza ca intra si ei conteaza ca avem ai noi. acum doar ei au. de-aia a fost bine ca a avut si sua si rusia bombe atomice. le-au fost frica sa le foloseasca si uite-asa nu a mai fost razboi de 60 de ani.

#43
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Exact asta spun si eu.... talharii si nenorocitii deja au arme. Diferenta e ca noi nu avem. Daca se legalizeaza armele, vom fi pe picior egal.

#44
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
haideti maa... cati hoti de buzunare in mijloacele de transport au arme de foc asupra lor? Cati spargatori de apartamente au pistoale cu ei cand sparg? Nu e chiar asa, nu am ajuns chiar sa se vanda in piete arme delicventilor...

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cine dracu vorbeste despre hoti de buzunare si spargatori de apartamente? n-ai citit primul post? in momentul in care esti atacat trebuie sa ai dreptul la aparare. si daca te ataca 5 trebuie sa ai dreptul de a folosi instrumente ajutatoare. eu nu spun sa umbli ziua prin centru cu doua pistoale la briu, spun doar ca ar fi normal sa pot lua un pistol la mine daca ma duc la 3 noaptea din punctul A in punctul B.
eu nu spun sa-si cumpere lumea arme si sa incepe sa se impuste, ci doar ca ar fi bine sa existe pentru zile negre.

#46
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu chiar si pe hotul de buzunare din tramvai l-as impusca. Sa nu mai vorbesc de hotii de apartamente, despre care am auzit ca de multe ori, daca sunt prinsi asupra faptei pot deveni FOARTE violenti.

#47
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
@Necronomikon - asa este, hotii cand sunt in actiune in apartamentul ala spart, sunt extrem de stresati. Daca ai intrat peste ei si i-ai incoltit, pai atunci gradul lor de stres creste de nu se mai pot controla, si e foarte usor sa te strapunga cu orice au la indemana, ca sa poate fugi cat mai departe dupa.

@Mosotti Cei cinci din Dacie cand l-au atacat pe IronMan cu siguranta nu aveau arma, sunt sigur eu ca nu toate bandele de batausi dinastia au pistol, nu prea aud nici macar despre Bucuresti cum ca toata ziua buna-ziua acolo se trage si mor oamenii pe capete din cauza armelor bandelor de cartier. Deci sunt numarate bandele cu arme asupra lor.

Insa sa spunem ca de maine se legalizeaza armele si se repeta scenariul: poti sa fii sigur ca de data asta cei cinci din dacie care coboara spre Iron Man si prietenul lui, au macar doua arme asupra lor, si, chiar daca Iron Man cu prietenul au si ei cate o arma, tot degeaba. Este acelasi raport ca si pana acum, insa amplificat. De data aceasta se aud si focuri de arma pe langa lovituri, ranile vor fi mult mai grave, poate va si muri cineva. Deci cum e mai bine? Cum s-a intamplat asa, fara arme de foc? Sau daca cei cinci aveau si arme pe langa pumni?

#48
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
@StGermain asta e parerea ta, eu raman cu a mea :oK:

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
@stgermain, prefer sa mor impuscat in lupte de strada si eventual sa iau si pe altii cu mine decit sa stau prin spitale in timp ce aia care m-au tabacit se lauda la o bere ce tari au fost ei. e o chestie de onoare, if you know what I mean...

#50
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Viteji locali sint destuli. Din scaunul de acasa din fata calculatorului, toti preferam sa murim impuscati in lupte si sa avem arme.
Mai naspa e ca multi nu sint instare sa treaca strada in viata reala. Pe net vor sa fie eroi.

Nu va obositi sa comentati acest post. Se stiu vitejii.

No offense to everyone.

#51
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
@Mosotti
I know exactly what you mean! But I do not agree. ...deja aici opiniile se incruciseaza datorita principiilor diferite pe care le avem, si despre care nu se poate discuta.
Eu prefer sa fie totul in regula si cu mine, si cu tine, si cu restul oamenilor nevinovati, insa, totusi, daca ar fi sa aleg, as alege ca dupa o infuntare a unei bande "de Dacie neagra", sa raman prin spitale decat sa mor, dupa care as cotiza cat trebuie, daca trebuie la Politie, numai sa stiu ca nu va mai trece nimeni prin mana lor, decat eventual la dusuri in puscarie, colegii lor de camera.

#52
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Sa fim seriosi, cu totii stim ca PESTE TOT, de la nastere, chiar de pe patul spitalului, lucrurile functioneaza pe baza de spaga sau relatii de rudenie/nasie. Politia e doar o increngatura de oameni structurati in functie de "relatiile lor" - (vezi: Lantul slabiciunilor - Caragiale).

#53
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Sa fim seriosi, cu totii stim ca PESTE TOT, de la nastere, chiar de pe patul spitalului, lucrurile functioneaza pe baza de spaga sau relatii de rudenie/nasie. Politia e doar o increngatura de oameni structurati in functie de "relatiile lor" -

Si daca lucrurile sunt asa, inseamna ca noi nu putem face nimic ? Inseamna sa ne inarmam pana in dinti ?

Daca unu nu-mi da prioritate cu masina, scot pistolu si pac-pac... e mort.
Dar daca unul considera ca eu nu i-am dat prioritate si ma-mpusca el pe mine ?

Daca individul care mi-a dat un pumn in gura fara sa-i fac nimic imi dadea un glont in cap ?

Daca dupa un chef ies vitejii si impusca pe strada la intamplare ?

Nu este o solutie sa ne inarmam toti. Politia trebuie sa-si faca treaba ca de asta ii platim.

Revenind la primul POST: Gandeste-te ca acei indivizi aveau arme. Si victimele aveau arme. NUmai ca respectivii nu mai coborau din masina. Numai scoteau pistolu automat pe geam si ... nu mai era acest thread azi.
Vedeti ce s-a intamplat in scolile americane.

#54
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu e chiar asa sfantul... nu trebuie sa mergem chiar pana acolo. Scopul indivizilor din dacie nu a fost sa omoare pe cineva, ci ori sa se descarce fizic din cauza ca le-a pierdut echipa preferata meciul, ori l-au confundat pe IronMan cu altcineva pe acre cautau sa il capaceasca. Nu trageau ei din masina daca aveau arme... se ajungea la tras cu arma intimpul bataii eventual...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate