Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

si batut si cu banii luati... si fara dreptate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#1
IronMAN

IronMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2004
Buna ziua,

vreau sa va povestesc ceva ce mi s-a intamplat aseara pe la ora 23.00 [22.08.2004] la mine in cartier.
Ma intorceam cu un prieten si sora mea de la o serata intre prieteni foarte apropiati (ceva foarte "intim"). In fata blocului care locuiesc a oprit o dacie neagra din care au coborat mai intai 2 tineri foarte bine facuti. fara macar sa ne intrebe ceva sau sa ne spuna ceva ne-au luat la bataie pe mine si pe prietenul meu, sora mea reusind sa fuga.
cum era si normal am ripostat si noi, moment in care i-au chemat si pe ceilalti din masina (in total erau 6 animale). dupa ce ne-au umplut de sange si de vanatai, s-au suit inapoi in masina si au plecat.
nu ne-au luat nimik, nu ii cunosteam, nu am avut altercatii mai vechi.
Mentionez ca toate acestea s-au intamplat in capitala Romaniei (mai precis in cartierul Rahova), o capitala care se vrea europeana.
Dupa ce am reusit sa ne ridicam de jos, eu si prietenul meu, asa plini de sange ne-am dus al sectia 19 de politie pentru a depune plangere. dupa cateva ore am reusit sa depunem plangere.
nu am putut vedea nici o fata, nu am putut vedea decat "12B..." din numarul masinii.
De la politie ne-au dat trimitere la IML pentru a lua de acolo certificat de constatare medico-legal. Cand am ajuns la IML, stupoare. Pentru a ti se elibera un astfel de certficat trebuie sa platesti 475.000 lei. DE CE? Eu ce vina am ca am fost batut? Asigurarea medicala nu poate plati aceste taxe?
Urmeaza sa mai dau cateva declaratii pe la politie pentru a se lamuri si cei de acolo, care mi-au zis inca de la inceput ca nu au cum sa ii prinda pentru ca "domne' in rahova nu e nici o dacie neagra, si nu pot sa caut in calculator doar cu 12B".
Multumesc Politiei Romane pentru ajutor!



nu stiu daca acest mesaj este postat la locul lui dar daca nu este... rog domnii care se ocupa cu ordinea pe acest forum (moderatorii) sa il puna dansii la locul lui. multumesc.

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002

Quote

Urmeaza sa mai dau cateva declaratii pe la politie pentru a se lamuri si cei de acolo, care mi-au zis inca de la inceput ca nu au cum sa ii prinda pentru ca "domne' in rahova nu e nici o dacie neagra, si nu pot sa caut in calculator doar cu 12B".

Incredibil :o

Cum adica "nu e nici o dacie neagra in Rahova". Pai ce, cu Dacia te poti deplasa doar in cadrul aceluiasi cartier or what? Plus ca n-am observat ca tu sa fi zis mai sus ca masina alora era o Dacie...

Iar chestia cu cautarea.. ori e o vrajeala nesimtita, ori e un rezultat al unei proaste proiectari a software-ului pe care-l folosesc ei. Ambele variante par la fel de valabile...

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
esti mic copil...
mi-a povestit mama ce a vazut pe 1 mai (ma rog, mihalache): unul a lovit pe trecerea de pietoni un copil. opreste masina (nici nu se uita daca mai traieste copilul), scoate telefonul si suna pe cineva. La 2-3 minute apare o masina de politie din care 2 ies militieni care incep sa curete sangele de pe jos(!!!).  un martor ii intreaba cum este posibil asa ceva, moment in care cei doi militieni il iau la bataie si ii rup urechea (la propriu).

asta in anul 2004, intr-o tara viitoare (din pacate) membra UE.

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cum am mai zis si cu alte ocazii... Politia romana e o gluma....

#5
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
eu in locul tau n-as renuntza
la sectia respectiva tre sa fie audiente la comandat; incearca si la el - se presupune ca asta are macar peste 4 clase

sectia 19 e aia de langa piatza?
vezi ca mai este una langa academia militara tehnica - tot pt sectorul 5

#6
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Mda, din pacate scarbele de politisti sunt aproape la fel de rai ca si infractorii. Cat despre birocratia de tot kktu.... auzi tu, sa mai si platesti bani dupa ce ai fost pagubit! Numai in Romania, tzarishoara noastra de tot kktu se poate intampla asa ceva. Mi-e scarba de tot ce e aici!

#7
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
IML are o taxa pe care trebuie sa o platesti pt ca altefel nu-ti pot elibera acel certificat medico legal asta o stiu de la cursul de medicina legala  asigurarile medicale nu deconteaza aceste cheltuieli de fapt nu deconteaza nici adeverintele medicale de la medicul de familie (50.000)

da softul politiei e super prost

au uitat ai mei intr-o seara o sacosa intr-un taxi si au incercat sa il descopere dupa numar sau culoare
si pt ca nu stiau decat 2 litere din 3 nu au putut sa il gaseasca

#8
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Este aproape incredibil ceea ce spui tu! Dar mai mult ca sigur foarte adevarat. Suntem in Romania.
Aseara la ora 23 eram si eu chiar in Rahova, poate chiar la o strada doua de unde te aflai tu. Ma gandesc acum ca e norocul meu ca eram pe alta strada. Pe de alta parte, la ora aia chiar nu era nimeni care sa vada masina, incidentul? Sora ta nu a apucat sa vada marca masinii sau alte semnalmente?

Asta doar daca va dori cineva sa le ia in calcul la Politie. Oricum, cred ca e cazul sa ne inarmam - ori cu arma ori cu niste super adidasi ca la situatii din astea ori tragi ori fugi!
Poate suna radical, dar in situatii in care te vezi fara scapare...

Si oricat de europeana s-ar vrea capitala Romaniei, cartierul Rahova cred ca va fi printre ultimele la integrare. E jale rau acolo.

#9
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
Mah, trimite email la ziare si tv. Ca daca nu faci galagie nu te ia nimeni in seama.


Bine ca stau in Iasi :) ... pare mai sigur pe aici.

#10
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat!

Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare: eram cu ai mei la mare (la Mangalia) si ma plimbam singur pe faleza (asta prin '92 parca). Un grup de 4-5 "bastinasi" au inceput sa strige la mine, dupa care unul s-a desprins din grup; atunci am rupt-o la fuga... dar pentru ca aveam slapii in picioare, fugeam ca rata, iar respectivul m-a ajuns si mi-a aplicat niste lovituri (fata de cazul tau, eu am scapat fara urmari fizice). Si asta s-a intamplat fara sa le zic ceva sau sa le fac vreun semn.

Partea comuna a acestor povesti consta in grupul de "baietasi" care au un moment de inspiratie pentru a se distra si altfel. Parerea mea este ca astfel de incidente se pot intampla in orice tara...pentru ca peste tot exista astfel de specimene (de ex., mi-a povestit un francez ca se plimba cu motocicleta prin Paris, cand la un semafor, alti motociclisti i-au dat niste pumni in casca)

#11
IronMAN

IronMAN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2004
multumesc tuturor pentru incurajari sau comentarii.

azi am fost pe la doctori sa vedem daca avem ceva rupt. bineinteles cu tot tacamul... doctor de familie, policlina, cozi, certuri, reprogramari, doctori si cafelute, BIROCRATIE si nu in ultimul rand multa prostie si incultura sau proasta educatie.
probabil ca sunt eu mai pretentios, dar nu cer decat ceea ce mi se cuvine. toata lumea plateste o asigurare medicala, inclusiv eu.
Mi s-au facut radiografii pentru care nu am platit "decat poza", adica cam 150.000 lei expunerea.
Eu am scapat de fracturi, m-am ales cu un ochi vanat, cu nasul umflat si cu buza sparta. insa prietenul meu a avut mai putin noroc, si s-a ales cu falca fisurata.
Toate astea din cauza unui meci. Eu am presupus ca cei care ne-au agresat erau suporteri ai echipei Dinamo. Echipa care a avut in seara respectiva un meci cu alta echipa de "top". Bineinteles ca echipa in cauza a pierdut si cei 7 "suporteri" trebuiau sa se descarce. Si cum noi eram oamenii nepotriviti la locul nepotrivit... s-au descarcat. Am preeupus asta ca acei agresori nu mi-au luat nimik, nu ii cunosteam si nici nu ma cunosteau.
Avand situatia actuala, nu pot decat sa ma multumesc ca nu a fost mai rau, ca nu au avut un cutit sau mai stiu eu ce.
Pentru viitor sper sa imi cumpar ceva pentru autoaparare, nu credeam ca o sa fac asta vreodata.... dar ma vad obligat.

Multumesc!

#12
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare:

Eu am scapat mult mai usor.

Veneam de la scoala intr-o dupaamiaza. Eram prin clasa a 9a.
Pur si simplu ma uitam aiurea pe strada si ma gandeam la treburile mele. Am trecut pe langa un el (de vreo 20 de ani) si o ea care se certau in mijlocul strazii (era o straduta laturalnica, putin circulata de masini, fara trotuare) si deodata am vazut cum ala vroia sa-mi dea un sut in gura (era iarna).
Pur si simplu am avut un reflex si am barat sutul cu cotul fara sa vreau ca altfel luam un bocanc in gura de nu ma vedeam. Si pur si simplu nu stiam ce se intampla si cand m-am intors spre el mi-a dat un pumn in gura. Pur si simplu nu stiam ce se intampla...
Am scapat doar cu buza oleaca innegrita si nasul umflat vreo cateva saptamani. Bineinteles ca daca as fi avut si eu atunci vreo 20 de ani nu mai avea curaj.

La politie nu am apelat deoarece pur si simplu as fi cheltuit o groaza de timp si bani, mai ales ca era prin preajma craciunului cu toate ca pe individ il gaseam usor (Iasul nu-i chiar asa de mare).

Recomandarea mea: papuci buni de fuga si un spray paralizant. Cand ai probleme, i-ai dat in ochi si fugi cat te tin picioarele.

#13
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
Mai in gluma, mai in serios eu de cateva zile port un tricou bordeaux si o sapca la fel si deja vreo trei taximetristi si cativa colegi m-au intrebat daca nu sunt Rapidist  :confused:

De unde pana unde. Sper sa nu se intrebe la fel si vreo gasca de suporteri nemultumiti de vreun rezultat.
Chiar imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat si sunt de acord cu sfantul sa mergi la Presa, numai ca nu stiu daca te va lua careva in seama. Poti incerca totusi.

#14
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
offtopic: honeybunny schimba si tu tricoul, nu-l mai purta mai multe zile
on topic: si eu am avut "fractura unghi mandibular stang cu molar 38 inclus" in urma unei astfel de faze.
am stat cu dintii in sarme si mai eram si clasa a XII, bac alte alea...
Au fost 5 si am scapat relativ usor.
Asta se intampla in Brasov la nici 500 m de cartierul meu.

In alta ordine de idei, referitor la (unii) suporteri mai infocati.
Dupa un meci pe Dinamo, a doua zi, un grup de vreo 20 de flacai (retardati mintal parerea mea) au trantit un steag dinamo in mijlocul soselei si daca trecea careva cu masina peste el fugeau pana la semafor dupa ala sa-l bata.
si au dat in cativa destul de serios, pana a venit si politia cu sirena dde la 3km sa aiba timp sa fuga (deh, dinamo si politia....)

Vreau doar pe aceasta cale sa ii transmit mamei tembelului care va incerca sa imi faca mie asta vre-o data sa nu planga dupa animalu de fi-su ca proasta ca l-am calcat cu masina de i-au zburat dintii din gura si sa faca altu pe care sa stie sa-l creasca

#15
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003

Quote

Originally posted by sfantul

Bine ca stau in Iasi :) ... pare mai sigur pe aici.


Cum poti sa spui ca e mai sigur in Iasi dupa ce , acum cateva luni daca iti aduci bine aminte , o fata de 15-16 ani a fost gasita moarta centrul orasului ? Nicaieri nu e sigur.

Vorbiti de romania de parca ar fi singura tara in care nu poti merge linistit pe strada , noaptea , fara sa-ti dea cineva in cap. Voi chiar nu va uitati pe la stiri ? In SUA nu esti in siguranta nici la scoala , cine stie ce copil tulburat psihic vine cu o carabina la el si se apuca sa traga la nimereala .. si exemplele pot continua . Daca urmaresti emisiunile de gen reality-show te poti convinge usor ca in alte tari e mult mult mai rau decat in Romania din punctul asta de vedere.


Quote

Originally posted by honeybunnyl

Chiar imi pare rau de ceea ce ti s-a intamplat si sunt de acord cu sfantul sa mergi la Presa, numai ca nu stiu daca te va lua careva in seama. Poti incerca totusi.


Sigur ca o sa-l bage in seama , cei din presa nu scapa nici o ocazie sa arunce cu "pietre" in politie si politicieni

#16
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004

Quote

Cum poti sa spui ca e mai sigur in Iasi dupa ce , acum cateva luni daca iti aduci bine aminte , o fata de 15-16 ani a fost gasita moarta centrul orasului ? Nicaieri nu e sigur.

De acord ca nicaieri nu e sigur, dar de exemplu in SUA, daca imi da unu un pumn in gura macar stiu ca-l pot da in judecata, in timp ce in romania pierd mult mai mult in timp si bani.


A mai fost un caz mai impresionant primavara trecuta in Iasi.
Prietenul unui coleg de clasa de-al meu a fost injunghiat mortal chiar in fata scarii cand iesise sa-si cumpere tigari. Fara sa faca absolut nimic ostentativ a venit un nebun si l-a lovit cu cutitu, apoi l-a intins pe trotuar si i-a zis ca scoate demonul din el si a mai bagat in el de cateva ori cutitul.
Oamenii se uitau ca la film de la balcoane. Nimeni nu a intervenit. Sincer, daca sareau vreo 3 cu batele pe ala cred ca baiatu mai scapa cu viata.

Dar, totusi, sunt cazuri izolate.

#17
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Atunci cand esti printre oameni este destul de probabil sa fii martorul unor scene violente. Se pare ca toti purtam samburele de-a ne purta agresiv si isteric. Este cineva de pe acest forum care nu a fost violent vizavi de o fiinta sau un lucru, in existenta sa de pana acum?

Eram odata cu niste prieteni la o iesire dintr-un parc. La 50m de noi a oprit o Dacie din care au coborat doi tigani. Ei au scos o femeie (tot tiganca) din masina si au inceput sa o loveasca cu bestialitate. Femeia era pe jos, tipa groaznic si astia o loveau cu picioarele in burta si cap. N-am mai rezistat, am fugit inspre ei si am strigat sa o lase in pace. Tiganii s-au oprit si unul dintre ei a scos din portbagaj o ranga. Atunci am fugit inapoi si am luat distanta. Din acel moment a inceput "dialogul" cu tiganii. Le-am spus ca dau telefon la politie (le-am aratat mobilul), iar ei ma injurau. Partea frumoasa a fost cand tiganca s-a ridicat, m-a injurat si ea, ca cica nu e treaba mea ca o bate barbasu'. Dupa faza asta s-au suit si au plecat. Fac pariu ca tiganca mi-a multumit in sufletul ei, iar faptul ca m-a injurat si ea, i-a dat ocazia de a fi de acord cu barbasu'

La final am observat ca am fost singurul care a schitat un gest. Ceilalti erau intr-o pasivitate totala...

#18
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca tot suntem la atacuri neprovocate de mine s-au luat o ceata de 5 tigani cand eram in a 10-a dar nu au resuit sa imi faca nimic in afar sa ma scuipe pe geaca si sa primeasca unul dintre ei un pumn in fata
intr-adevar spre rusinea mea au fugit nu pentru ca eram eu cine stie ce ci pt ca  au iesit niste oamni din barul din care iesisera si ei mai devreme si era si un vecin de-al meu printre ei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate