Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Cum scap de febra musculara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Ca sa nu mai deschid un nou thread imi spuneti si mie cum scap de intindere de muschi la gat ? Ma dor muchii gatului de pe partea stanga de dabia imi mai tin capu' drept. Nu ma intrebati cum am facut intindere ...

#20
oz666

oz666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 06.01.2003
Lup cum ai facut intindere :) Yo acu 3 zile nu puteam intoarce capu in partea dreapta, asta din cauza ca am facut o intoarcere in 3 miscari si era un BMW in spatele meu, daca-l atingeam vindeam masina sa-i repar faru:). Mie mi-a  trecut in timp(2zile). Pune si u un prieten/prietena sa-ti maseze sternocleidomastoidienii(adik muschii gatului)

#21
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Lup mai bine deschide un thread nou.E o problema noua , nu merita sa incurcam 2 threaduri.Si eu am acceasi problema ca si tine.Sunt niste dureri in jurul gatului si nu stiu de la ce sunt.Poate ne da cineva o rezolvare.

#22
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Gata! Mi-a trecut durerea dupa exact doua zile si un masaj bine meritat :D

#23
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
deobicei febra musculara se poate evita prin 2 cai:
1. prelungirea efortului
2. Aspirina

#24
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Adu mai mult oxigen in corp, respira mai lent si mai profund pe nas, daca respiri pe gura respiratia devine superficiala, mai mult oxigen in corp inseamna o rezistenta mai mare la efort

#25
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Am reusit sa creem o adevarata enciclopedie in domeniul sfaturilor contra febrei musculare.

#26
Artystul

Artystul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.08.2004
eu am auzit ca daca mananci cateva lingurite de zahar iti trece

#27
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Deci...
Din punct de vedere biochimic si stintiific sa zic asa aspirina e exact ineficienta.
Singura metoda de a elimina acidul lactic (insist ACID) este a oferi organismului baze. Ca la chimie.  ACID + BAZA = SARE SI APA.

Aspirina = ACID Acetilsalicilic + ACID Lactic = mai mult acid prin urmare lipsa de eficienta.

Acuma, bazele nu-mi amintesc care sunt... poate zaharul nu stiu sigur.

Insa aspirina e un mit.

Metoda sigura este sa faci un efort comparabil. Ai facut 50 de flotari si te ard bratele, a doua zi mai faci 50 si mai trece. In cateva zile. Dar mai ai avantajul ca a crescut masa musculara ;).

Un pic despre mecanisme tampon:
In caz de efort organismul declanseaza mecanisme tampon pentru a preveni pe cat posibil creearea de acid lactic (care este toxic)

Primul este H2CO3 adica acid carbonic care este extrem de instabil si se descompune foarte usor in apa si CO2 (adica dioxid de carbon - care se elimina)

Al doilea este NaCl adica sare care este baza (exemplu de baza!). Prin astea doua se regleaza nivelul de aciditate al sangelui, pH-ul si alte asemenea. Desigur, dureaza...

Poate ati observat ca mecanismele tampon sunt o baza si un acid (instabil dar tot acid). Cu astea doua se contracareaza toate schimbarile chimice ale sangelui - prezente in special la efort intens.

Sarea (NaCl) ajunge la stimabilii rinichi de unde apoi in stimabila buda.
H2O e circulat prin corp de unde ajunge in rinichi si tot in buda.
CO2, dupa descopunerea ultimelor 2 din acidul carbonic este eliminat ca orice dioxid de carbon cuminte prin plamani.

QED.

Aspirina nu e buna la febra.
Un efort proaspat e ideal.
Sau lingeti niste sare :D:D

#28
Genubah

Genubah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.02.2003

katman, on Sep 12 2004, 03:20, said:

Din punct de vedere biochimic si stintiific sa zic asa aspirina e exact ineficienta.
Singura metoda de a elimina acidul lactic (insist ACID) este a oferi organismului baze. Ca la chimie.  ACID + BAZA = SARE SI APA.
Deci sorry, dar explicatia ta e o mare varza, amestecand lucruri adevarate si corecte cu informatii gresite.

In primul rand, e adevarat ca aspirina nu elimina instalarea durerilor musculare.

Quote

Although conventional wisdom holds that taking aspirin before a ride will cut down on muscle pain during exercise, a study at the University of Georgia recently concluded that even at large doses (20 mg per kg or 4 standard aspirin for the average rider), aspirin did not delay the onset of muscle pain during exercise or reduce the perceived intensity when it occured.
In al doilea rand, e clar ca fiziologia nu ti-a placut.

katman, on Sep 12 2004, 03:20, said:

Un pic despre mecanisme tampon:
In caz de efort organismul declanseaza mecanisme tampon pentru a preveni pe cat posibil creearea de acid lactic (care este toxic)

Primul este H2CO3 adica acid carbonic care este extrem de instabil si se descompune foarte usor in apa si CO2 (adica dioxid de carbon - care se elimina)

Al doilea este NaCl adica sare care este baza (exemplu de baza!). Prin astea doua se regleaza nivelul de aciditate al sangelui, pH-ul si alte asemenea. Desigur, dureaza...
Tampon inseamna ca poate "neutraliza" fie baza, fie acid, adica mentine pH-ul constant in conditiile varietiei concentratiei protonilor (H+) din solutie. Ergo, H2CO3 nu e tampon, e acid slab; NaCl nu e baza, e sare.
Tampon e, de exemplu, bicarbonatul de sodiu, NaHCO3.

De asemenea, respiratul pe gura este mai eficient, nu mai superficial cum zicea cineva pe forum, pentru ca aerul intampina o rezistenta mai mica in caile respiratorii (tot in aceeasi plamani ajunge). Linguritele de zahar se dau nu pentru febra musculara, ci ca si aport energetic, pentru ca se absoarbe (relativ) rapid si limiteaza utilizarea masiva a glicogenului muscular, care duce la instalarea crampelor, blocarii muschilor si alte distonii.

#29
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
@Lup: probabil raspunsul meu vine mult prea tarziu. Problema se numeste "torticolis". Remediu: un unguent numit fenilbutazona. Durerea trece foarte repede. Asta in caz ca te mai apuca vreodata ;)

#30
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
:))
Sunteti de belea.
Auzi ... cica zaharul e baza.
Eu stiu si am testat de nenumarate ori cu aspirina si zahar. Ma mai apuca cateodata la 2 luni sa joc cate 4-6 ore de basket si daca nu iau aspirina si zahar nu ma dai jos din pat ... ma doare sa si respir.
La gat faceam si eu febra tot la baschet ... sau la inot ... de parca as inota cu gatul :)).

#31
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
@Genubah
------------------------------------------------------------------------
De asemenea, respiratul pe gura este mai eficient, nu mai superficial cum zicea cineva pe forum, pentru ca aerul intampina o rezistenta mai mica in caile respiratorii (tot in aceeasi plamani ajunge).
-------------------------------------------------------------------------

Da, dar repiratia devine superficiala daca respiri pe gura, nu ma refeream la faptul ca respiri superficial. E totusi o diferenta. Daca respiri pe nas respiri mai profund tocmai din motivul pe care l-ai dat vis-a-vis de rezistenta aerului intimpinata prin caile respiratorii.

Edited by zippy99, 13 September 2004 - 16:33.


#32
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
zippy shh.. are dreptate..

simti ca respiri mai profund prin prisma faptului ca depui mai mult efort ca sa-ti indesi aerul in plamani.

#33
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

Genubah, on Sep 12 2004, 07:56, said:

Deci sorry, dar explicatia ta e o mare varza, amestecand lucruri adevarate si corecte cu informatii gresite.

Tampon inseamna ca poate "neutraliza" fie baza, fie acid, adica mentine pH-ul constant in conditiile varietiei concentratiei protonilor (H+) din solutie. Ergo, H2CO3 nu e tampon, e acid slab; NaCl nu e baza, e sare.
Tampon e, de exemplu, bicarbonatul de sodiu, NaHCO3.

<{POST_SNAPBACK}>


Adevaru' e ca si a ta :). Dar nu-i nimic. Invatam, invatam...

H2CO3 este acid slab si tocmai asta il face tampon. Pentru ca se descompune usor si deci sunt usor de eliminat compusii dar tot indeplineste rolul de acid (contra unei baze)

Pe de alta parte formula bicarbonatului de sodiu este NaCO2.

Imi recunosc tampenia cu NaCl... A trecut mult de la lectiile de biochimie :P

#34
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
eh... dupa studiere pe site-uri de chimie formula e Na2(CO3)2 :)

#35
Genubah

Genubah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 15.02.2003

katman, on Sep 14 2004, 14:13, said:

eh... dupa studiere pe site-uri de chimie formula e Na2(CO3)2 :)
Ma las de postat pe forumul asta...  :glare:

#36
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
"chemical compound, Na 2 CO 3 (sodium carbonate) , soluble in water and very slightly soluble in alcohol."

De aici am dedus ce era mai sus :confuzzled:
Mea culpa...

Totusi de acidul carbonic sunt sigur.

Pe topic: cea mai buna solutie este un masaj si inca cateva eforturi comparabile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate