Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Folosind un contract-dictat, ZAPP umblă la șantaj și intimidare pentru a escroca clienții

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#1
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Este cazul unei societăți de distribuție, căreia îi păstrăm anonimatul, la cerere. În urmă cu doi ani, șoferul de pe unul din camioanele firmei a fost atacat și jefuit de rackeți pe o șosea din Suceava. Telefonul său Zapp nu avea semnal, iar șoferul a scăpat miraculos cu viață, dar fără marfă. În mod normal, firma de distribuție a denunțat contractul cu cei de la Zapp. La doi ani s-a trezit însă cu o factură prin care Zapp îi imputa câteva sute de lei. Știindu-se acoperită prin plata finală a serviciilor și returnarea echipamentelor, firma de distribuț ie a tratat cu oarecare dispreț solicitarea Zapp.

Șmecherii câștigă numai în recurs

Recuperatorii angajați de Zapp au cerut instanței să constate insolvabilitatea firmei de distribuție. Culmea, deși în primă instanță, pe 26 iunie 2007, a avut câștig de cauză la Tribunalul București, unde s-a dovedit solvabilitatea firmei din trei surse (bancă, Certificat Constatator de la Registrul Comerț ului și comunicat favorabil de la Centrala de Riscuri Bancare), s-a trezit pusă în insolvabilitate de judecătorii unei Curți de Apel mult prea grăbiți ca să aibă timp să mai asculte și cealaltă parte.

Recuperatorii Zapp sunt și autorii contractului-dictat

Avocații de la firma de recuperatori angajată de Zapp sunt chiar cei care au întocmit contractul plin de capcane pe care societatea de telefonie îl încheie cu clienții. Este un contract-dictat, care, odată semnat, te îngroapă, iar cei de la Zapp o pot întoarce cum vor. Nu poți renunța la contract înainte de termen decât dacă plătești sume considerabile, iar contractul se reînnoiește anual de la sine.

Șantaj cu lichidarea și falimentul

Având un credit imens în derulare, garantat cu bunurile imobile ale patronului, și cu sabia unui lichidări financiare totale deasupra capului, patronul firmei de distribuție a cedat șantajului și a plătit așa-zisele daune cerute de Zapp. Ba i-a mai și plătit cu 10.000 de lei (aproximativ 3.000 de euro) pe avocații de la Zapp care au încheiat minuta de stingere a litigiului! De la câteva sute de lei, imputați aiurea-n tramvai de cei de la Zapp, patronul firmei de distribuție a ajuns să plătească 30.000 de lei. Aviz amatorilor.
Gusti Andreiu

http://www.atac-onli...-clientii_19818

Edited by alexandranyd, 16 December 2007 - 15:08.


#2
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 25.11.2006
In locul celor de la atac mi-as baga capu-n nisip si m-as ascunde... IDEM si pentru cei ce preiau asemenea articole gaunoase!
In primul rand nu se specifica pe ce baza au denuntat cei de la firma transportatoare contractul. Presupunand ca datorita faptului ca nu aveau semnal pe acea sosea... Pai nea` manager societate de transport, daca citeai cu atentie orice contract specifica clar ca harta de acoperire nu reprezinta o garantie si nici o clauza contractuala. In consecinta vrei semnal oriunde in tara dar nu numai... iti cumperi THURAYA si ai parte de semnal.
Si Zapp ar fi vinovati pentru ca o instanta judecatoreasca din romania nu vrea sa ia in calcul niste acte doveditoare ale solvabilitatii unei societati. Da` de unde domle` ce, zapp a dat sentinta sau instanta?!? huliti instanta nu un operator care-si vrea banii cuveniti de drept. Termenul de santaj nu credeti ca este exagerat?!? Mie mi se pare aiurea santaj, cum naiba sa fie asta santaj, este doar o repercursiune a unei decizii luate de un administrator imbecil, daca crede ca un contract poate fi calcat in picioare doar pentru ca a avut dumnealui ghinionul sa fie pradat de niste papagali in strada, asta e...
Oriunde in lume partea care pierde un proces, plateste daunele celeilalte parti + cheltuieli de judecata, asa ca nu este nimic deosebit in faptul ca au fost obligati niste camionagii, sa plateasca daunele provocate prin incalcarea cu buna stiinta a unui contract comercial si onorariul avocatilor partii care a castigat.
Singura replica corecta in intreg articolul "Aviz amatorilor" - Doritorii de tepe si incalcari flagrante ale unor contracte sunt rugati sa bage de seama ca mai tarziu daca procedeaza in acest mod sa nu se planga ca raman fara paine sau ca sunt bagati la mititica!

#3
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Eu chiar nu mai pot sa tac si pun numele firmelor care se judeca cu acest Zapp pentru recuperarea datoriilor pentru serviciile oferite. Maine incerc sa vorbesc sa vad daca ma lasa sa postez nume. Este incredibil cum poti lua apararea acestei companii.
Tu nu vezi ca toti au probleme cu ei?

#4
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

 alexandranyd, on Dec 17 2007, 02:33, said:

Eu chiar nu mai pot sa tac si pun numele firmelor care se judeca

Pai nu prea as zice ca taci la cite "adevaruri" debitezi. Ia-ti un job si  maturizeaza-ti exprimarea eventual

#5
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Alt fan Zapp. Am un job chiar foarte bun. Eu am preluat o stire legata de Zapp. Sunteti 3 pe acest forum ...3 mari fani Zapp.

#6
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004
Aici se discuta pro si contra ,dar lucruri concrete.Ar fi ok ca sa nu avem minciuni din partea unora. Tu faci parte din categoria asta.

#7
alexandranyd

alexandranyd

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 682
  • Înscris: 27.07.2007
Ce am mintit eu?

#8
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mda, deci înțeleg că pentru unele firme 5 usd/lună ori câteva luni reprezintă sume exorbitante?
Oricum, să nu meargă rețeaua s-a întâmplat și la restul, chiar mai des. Să luăm Numai Orange cu al lor network busy sau marea cădere de prin primăvară sau cosmo cu cele 2000 de minute. Îmi face impresia că patronul a vrut să renunțe îneimte de termen la abonament.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
stii ce-ai mintit ? ca pe firma respectiva a durut-o in fund in loc sa rezolve problema atunci cand au primit notificarea

Quote

La doi ani s-a trezit însă cu o factură prin care Zapp îi imputa câteva sute de lei. Știindu-se acoperită prin plata finală a serviciilor și returnarea echipamentelor, firma de distribuț ie a tratat cu oarecare dispreț solicitarea Zapp.

o fi zappul plin de gauri la semnal dar nu chiar toti au probleme cu ei !

si nu vad problema ta unde e...tu lucrezi la firma aia !?
in afara de un troll care discrediteaza o companie, care e locul tau in situatia asta ?!

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,796
  • Înscris: 06.09.2004

 alexandranyd, on Dec 16 2007, 15:07, said:

Ba i-a mai și plătit cu 10.000 de lei (aproximativ 3.000 de euro) pe avocații de la Zapp care au încheiat minuta de stingere a litigiului!

si cat crezi tu ca ar fi trebuit sa plateasca avocatilor? 50 ron? poate 100? se vede ca n-ai avut inca ghinionul sa ai nevoie de unul...  :(  

 alexandranyd, on Dec 16 2007, 15:07, said:

De la câteva sute de lei, imputați aiurea-n tramvai de cei de la Zapp, patronul firmei de distribuție a ajuns să plătească 30.000 de lei.

cum adica imputati aiurea? inteleg ca a avut loc un proces castigat de zapp. nu am prea multa incredere in justitia romaneasca, dar nu cred nici ca impart dreptatea doar pe ochi frumosi.
eu inteleg ca tu ai ceva personal cu compania asta, dar articolul asta n-are nicio treaba cu zapp-ul.

#11
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006
Cata agitatie pentru nimic!!! E un articol dintr-un ziar numit ATAC, un fel de Academia Infractoarea. Mai mult, articolul e preluat de o copie a lui Dan Diaconescu....deci e zero.

#12
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
@alexandra crizata:

eu am avut contract cu zapp-ul. stiam inca de la abonare care erau clauzele contractuale. am fost la shop la timp, am depus cererea, contractul s-a reziliat fara probleme. end of story.

neuronul administratorului acelei societati care a incheiat contractul cu zapp-ul percuta? adica se aprindea cand citea ceva si baga curent pe sinapse? ca de citit si dorel care bea unirea stie sa citeasca, da' pun pariu ca neuronul lui nu percuteaza mai nimic! (cred ca e infundat de la atata bautura)

acuma o intrebare mai personala: tu cand erai mai mica ai avut vreo problema psihica si a trebuit sa faci tratament cu electrosocuri? ca asa s-ar explica multe.....

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
oricine e suficient de bolovan sa semneze un asemenea contract precum cel de la zapp, n-are de ce sa se plinga de consecinte. niciodata nu i-am inteles pe clientii zapp. acoperire proasta, telefoane cretine, contract aberant, si pentru ce? ar trebui sa se numeasca ciudatii zapp

#14
george8261

george8261

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2007

 Mosotti, on Dec 17 2007, 12:14, said:

acoperire proasta, telefoane cretine, contract aberant, si pentru ce?
Pentru ca nu cunosc si alte oferte. Au idioata impresie ca doar la Zapp vorbesti ieftin.

#15
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

 Mosotti, on Dec 17 2007, 12:14, said:

oricine e suficient de bolovan sa semneze un asemenea contract precum cel de la zapp, n-are de ce sa se plinga de consecinte. niciodata nu i-am inteles pe clientii zapp. acoperire proasta, telefoane cretine, contract aberant, si pentru ce? ar trebui sa se numeasca ciudatii zapp

Cumva moderatorii ar trebui sa fie mai cumpatati in afirmatii? As zice ca ai pus un post care aduce jigniri cuiva. Tu ce parere ai?
Daca se exprima cineva despre Softpedia si moderatorii ei in maniera pe care ai facut-o tu, ce se intampla?

#16
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

 george8261, on Dec 17 2007, 12:19, said:

Pentru ca nu cunosc si alte oferte. Au idioata impresie ca doar la Zapp vorbesti ieftin.

Eu vorbesc foarte ieftin si pe RDS si am vorbit mult timp ieftin si pe Vodafone. In acest moment abonamentul Zapp satisface nevoile mele asa cum alte oferta nu ar putea sa o faca. Asta nu inseamna ca ceilalti operatori nu au oferta bune si nici ca sunt falimentari. Cat timp numarul de clienti creste (chiar si cu viteza testoasei) inseamna ca acea companie are un loc in piata si ca exista oameni multumiti de serviciile ei.
Nu e nimeni obligat sa se aboneze, e o piata libera. Ma pot plange de niste servicii atunci cand sunt fortat sa le cumpar sau cand vorbim de un monopol/oligopol (Renel/Radet/fostul RTC).

#17
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 markarian, on Dec 17 2007, 12:21, said:

Cumva moderatorii ar trebui sa fie mai cumpatati in afirmatii? As zice ca ai pus un post care aduce jigniri cuiva. Tu ce parere ai?
Daca se exprima cineva despre Softpedia si moderatorii ei in maniera pe care ai facut-o tu, ce se intampla?
Lasă-l că la cât de multe știe omul respectiv, bag mâna în foc că nici nu știe la ce tarif vorbește la Voda/Org.

 george8261, on Dec 17 2007, 12:19, said:

Pentru ca nu cunosc si alte oferte. Au idioata impresie ca doar la Zapp vorbesti ieftin.
Zi-mi tu mie cine mai îmi dă net nelimitat la 9 usd și convorbiri moka cu tot globul și eu renunț la Zapp cum fac anul.

Edited by jafpefata, 17 December 2007 - 12:36.


#18
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

 Mosotti, on Dec 17 2007, 12:14, said:

oricine e suficient de bolovan sa semneze un asemenea contract precum cel de la zapp, n-are de ce sa se plinga de consecinte. niciodata nu i-am inteles pe clientii zapp. acoperire proasta, telefoane cretine, contract aberant, si pentru ce? ar trebui sa se numeasca ciudatii zapp

pai in cazul in care si neuronul tau are probleme cu percutatul la ora asta da-mi voie sa-ti explic: PENTRU CA ESTE MAI IEFTIN!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate