Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Folie reflectorizanta geam termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
montolio

montolio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2007
Dupa cum spune si topicul, ma intereseaza o solutie pentru evitarea privirilor indiscrete aruncate intr-un apartament situat la parter. Am inteles ca este o folie care se aplica pe geamul interior cu diferite grade de reflexie. Problema ar fi ca nu prea imi permit sa renunt la lumina care intra ziua in camere. Este ceva de compromis pentru cele 2 date ale problemei?

multumesc

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Folia i-ti va da ziua o lumina obositoare , insuportabila , stind in acea camera timp indelungat  , iar seara in momentul cind aprinzi becul se vede in interior. Sunt si alte metode ca de exemplu jaluzele metalice verticale care se pot orienta putin in sus si nu se mai vede ziua in casa dar lumina patrunde cit de cit oricum mai bine decit prin folie.

#3
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
am si eu nevoie de o solutie similara.
la mine e putin mai simplu in sensul ca vreau sa pun o folie pe un geam termopan a.i. sa nu se poata vedea nici din exterior si nici din interior. practic, sa fie ca si cum as avea un geam sablat sau mat.

orice idee e bine venita
thx

#4
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
puteti schimba foarte frumos sticla cu una sablata. nu costa extrem de mult si se poate face la oricare geamgiu

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Sticla de la termopan s-o schimbe la geamgiu?  :huh:

taurash, exista folie care imita sticla sablata insa nu-ti pot da informatii despre unde gasesti, cat costa sau cum/cine o pune. Noi avem asa ceva la serviciu si este foarte buna: ai suficienta lumina ziua, nu se vede prin ea si este si rezistenta in timp (nu s-a desprins, nu s-a rupt).

#6
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 jay333, on 28th September 2009, 09:46, said:

Sticla de la termopan s-o schimbe la geamgiu?  :huh:

da. nu vad care este problema...

#7
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
E posibil sa se strice bagheta in momentul deschiderii si mai trebuie si lipit.Se poate si la rece dar e naspa rau.

edit: din greseala. is obosit rau de tot la ora asta:))))

Edited by conu71, 29 September 2009 - 05:58.


#8
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
E posibil sa fie geam cu argon la interior si nea geamgiul sa nu detina sculele necesare a etansa geamurile si indesa la loc gazul?

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Aproape sigur e la Hornbach/Praktiker/alte magazine asematoare. De pus o poate pune oricine, sunt niste role ca tapetul cu diferite modele (dungulite, floricele, simple, albe, colorate etc.) si diferite latimi. Cele mai simple evident lasa mai multa lumina sa treaca dar nici celelalte nu intuneca prea mult camera.

 jay333, on 28th September 2009, 08:46, said:

taurash, exista folie care imita sticla sablata insa nu-ti pot da informatii despre unde gasesti, cat costa sau cum/cine o pune. Noi avem asa ceva la serviciu si este foarte buna: ai suficienta lumina ziua, nu se vede prin ea si este si rezistenta in timp (nu s-a desprins, nu s-a rupt).

Ar mai fi si solutia panelelor de sticla suspendate din tavan sau sprijinite pe geam:
[ http://web.tradekorea.com/upload_file/emp/200903/main/409498_main.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  [ http://www.cairone.com/images/StainedGlass/StainedGlassPanel_LR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 taurash, on 23rd August 2009, 23:02, said:

[...] orice idee e bine venita
thx
Este bună varianta cu folia.
Dar există o soluție foarte simplă și pentru varianta sablată: se scoate geamul (pachetul) din rama lui, se duce la sablat, apoi se montează la loc.
Ar mai fi și varianta să-l "sablezi" singur, pe loc, fără să-l demontezi. ;)

Edited by raduk, 28 September 2009 - 11:18.


#11
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

Ar mai fi si solutia panelelor de sticla suspendate din tavan sau sprijinite pe geam:

Estetic arata super bine!

#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004

 jay333, on 28th September 2009, 11:26, said:

E posibil sa fie geam cu argon la interior si nea geamgiul sa nu detina sculele necesare a etansa geamurile si indesa la loc gazul?
argonul oricum este un moft. el dispare in cateva luni. noi am inceput ca lucram cu low-e+dualprotect. argonul devine deja frectie la picior de lemn. iar cand am zis geamgiu nu m-am referit neaparat la un nene care are doar un diamant de taiat

 adi_master, on 28th September 2009, 10:11, said:

E posibil sa se strice bagheta in momentul deschiderii si mai trebuie si lipit.Se poate si la rece dar e naspa rau.


noi lucram cu doua firme: una mare, consacrata, de la care luam 98% din sticla si cu un geamgiu din bucurestii noi pentru restul de 2%. toata sticla termopan pe care o modificam din varii motive trece prin mainile geamgiului deoarece ar dura foarte mult sa o trimitem la fabrica de sticla. din cand in cand se mai crapa cate un geam care trebuie montat in doua ore. tot la geamgiu il refacem.

Edited by conu71, 29 September 2009 - 06:00.


#13
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Eu mi-am facut singur geamuri "termopan" la balcon( 20 geamuri...). Tamplaria era din Al dar cu geam simplu, am cumparat geam float, bagheta dintre geamuri,banda dublu adeziva, mastic negru, silicagel (parca asa ii spune) , alta bagheta mai ingusta pentru rama.
Au iesit perfect si sunt ok si acum, nu e nici o mare inginerie.

Edited by Mig VWFan, 29 September 2009 - 21:55.


#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Foloa e foarte buna, eu am la toate gamurile din casa folie cu nuanta cognac.
Are dublu rol: tine afara caldura si nu vede nimeni in interior ziua ;)

#15
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Pe vremuri imi veneau baghetele fara banda autoadeziva,un chin.Taiam baghetele,lipeam banda,silicagelul,coltare.De lipit,lipeam la rece cu mastic de la den braven(parca!sper ca am scris corect).
Acum problemele in timp:
Banda de pe baghete a inceput sa curga,masticul de desprindea de foaie la sticla de mari dimensiuni.
Apoi,am cumparat masa de lipit,masina sa spalat si taiam la mana.A mers vreo 4 ani pana am vandut totul.Utilajele le-am cumparat de la murat turcia,si-au facut treaba super bine.Pana am invatar sa fixez o sprosa,mi-a luat multtttttttttttttt timp.Terminatiile le bagam in bagheta intr-o gaura facuta cu sula si lipite cu superglue...ce vremuri. ^_^

Edited by adi_master, 29 September 2009 - 23:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate