Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#937
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Are cineva un manual pt un detector de gaz Sicurgas Spazio Protect? E normal sa tiuie si cand fac paine prajita la prajitorul de paine  sau cand fac ceva
la cuptorul ELECTRIC? Se regleaza cumva sensibilitatea acestuia?

Edited by gneralu, 08 September 2017 - 22:09.


#938
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postgneralu, on 08 septembrie 2017 - 22:08, said:

Se regleaza cumva sensibilitatea acestuia?
Scuza-ma, dar nu ma pot abtine sa raspund pe jumatate in gluma, dar cam asta e practica cu detectoarele care fac astfel de probleme: il scoti din priza cand vrei sa gatesti ... sau il separi de astfel de surse de probleme ... sau il schimbi ... Sensibilitatea e data de senzorul cu care e construit si nu e reglabila ... cel putin nu de utilizator ... asta e un raspuns la modul general, poate altcineva are si manualul detectorului tau ...

Edited by DanielD67, 08 September 2017 - 22:37.


#939
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgneralu, on 08 septembrie 2017 - 22:08, said:

Are cineva un manual pt un detector de gaz Sicurgas Spazio Protect? E normal sa tiuie si cand fac paine prajita la prajitorul de paine  sau cand fac ceva
la cuptorul ELECTRIC? Se regleaza cumva sensibilitatea acestuia?
Nu exista manual ci doar instrucțiuni de montaj. Montajul se referă doar la anumite distanțe de montaj .Nu se reglează nimic.

#940
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Ma interesează faptul ca desi tiuie nu opreste si gazul si parca citisem in manual,  pe care nu il mai am, ca opreste gazul dupa o anumita perioada...

#941
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Am aflat acum de ce nu opreste gazul.... Firele sunt duse afara dar nu sunt legate la electrovalva. Problema e ca am 3 papuci pe electrovlva si 2 fire. Pe un papuc arata semn pt impamantare dar pe ceilalti doi nimic....

#942
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu legi nimic pe cel cu împământarea .

#943
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Si celelalte doua le leg oricum?

#944
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Da . Dacă este electrovalva de 230v , nu contează . Dacă este de 9-12v , contează . Faci proba , că nu se strica nimic .

#945
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Ok... Multumesc mult

#946
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Post86-APP, on 09 septembrie 2017 - 10:48, said:

Da . Dacă este electrovalva de 230v , nu contează . Dacă este de 9-12v , contează . Faci proba , că nu se strica nimic .
Faptul ca electrovana are conector cu 3 fișe presupune ca e de 230V. Cele doua fire de la senzor pot fi legate oricum la cele 2 fișe care nu sunt impamintare. Dar ca sa functioneze electrovana, senzorul trebuie sa scoata tot 230V.
Daca din electrovana iese direct un cablu bifilar, ar trebui sa fie de 9-12V, iar in acest din urma caz obligatoriu senzorul trebuie sa fie tot cu iesire de 9-12V, si firele am inteles ca nu se leaga la nimereala ca se poate strica vana.

#947
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Ai facut precizari inutile si eronate . Daca se leaga " invers " firele de la un senzor de 12v , nu se defecteaza nimic .

#948
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Post86-APP, on 09 septembrie 2017 - 10:48, said:

Faci proba , că nu se strica nimic .
Daca tu crezi ca precizarile sunt inutile ... prefer sa nu te contrazic.

Edited by DanielD67, 09 September 2017 - 19:52.


#949
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,591
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,
imi puteti recomanda un kit Detector+ electrovana la un pret decent care sa-si faca treaba corespunzator? Nu am avut instalat senzor pana acum si trebuie sa fac revizia de 2 ani in curand.

A doua intrebare: am un prieten care imi poate instala electrovana si in care am mare incredere ca lucreaza bine insa nu e autorizat. Contoarul nu are sigiliu pe iesire deci nu se pune problema de resigilare. Cere cineva vreo schitanta/alta hartie la revizie?
Multumesc!

#950
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Pt electrovalva nu cere nimeni acte , chiar daca nu este prinsa in proiect .

#951
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Alta intrebare - vorba unui intelept- marca asta de detector [sicurgas spazio protect]  e buna de ceva? ca tiuie cam aiurea cred. Adica tiuie, il scot din priza, nu fac ninic altceva, adica nu aerisesc, il bag in priza, nu mai tiuie. Am verificat instalatia cu sapun, nu pierde. Ba  chiar sapt trecuta cand parca mirosea a gaz, am verificat si pierdea gaz pe langa regulatorul centralei [problema rezolvata in aceeasi zi]  dar dracia nu zicea nimic.... dar azi cand fac paine prajita tiuie.... Vreau sa schim detectorul cu altul bun. Ce marca e mai buna si nu tiuie de nebun? Electrovalva e de 220v...

#952
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Prevent , Division gas ... la 230v

#953
gneralu

gneralu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 05.05.2010
Sa inteleg ca cel pe care il am montat e chinezarie? 😕

#954
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In china sint toate facute ... eu ti-am recomandat ceva mai ok .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate