Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Detector gaze, senzor, electrovana gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#1369
sil7

sil7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.12.2007
Buna ziua.Vreau sa inlocuiesc detectorul de gaze(care este 9-12V) si nu stiu sa leg detectorul cu electrovana.Detectorul are fire rosu si negru,plus si minus,iar cablul care vine de la electrovana,pe care scrie 9V,vine galben si albastru.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#1370
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Ia-ti modelul asta: https://www.termix.r...m-wireless-7021
Il poti folosi si wireless cu receptor separat.
Il poti lega si la fir  la electrovalva pe 12v sau 220v.

#1371
sil7

sil7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.12.2007
Vreau să rezolv cu acest detector.Mulțumesc de răspuns.

#1372
sil7

sil7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 17.12.2007

View Postbogdan_o, on 02 septembrie 2022 - 10:47, said:

Salut

Eu am schimbat detectorul vechi (Sicurgas, vechi de 10+ ani) cu un PNI Safe House Dual Gas 250LR.

Detecteaza atat gaz metan cat si monoxid de carbon.

Pana acum (+6 luni) nu am avut nici un fel de alarma falsa.

Buna seara.Incerc sa conectez si eu un detector de gaz Sicurgaz,nou la electrovalva.Am legat firele de la detector,rosu+ si negru - la firele albastru si galben.Am inteles ca nu conteaza ordinea.La proba cu bricheta nu declanseaza electrovalva.Mentionez ca electrovalva e de 9V si pe detector scrie 9-12 V.

#1373
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Proba se face cu butonul de test, NU cu bricheta!!!

Nu are relevanta ca e de 9 sau 12v, functioneaza si asa si asa.

Edited by Cool_Kick, 17 October 2023 - 09:16.


#1374
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Las aici un feedback despre senzorul/detectorul de gaz zigbee Orvibo SG30:
Nu il recomand, absolut deloc.
Ma spal pe maini cu spirt la 1 metru distanta - urla ca disperatu'
Il tin la 30-50cm deasupra aragazului si eliberez gaz cate putin (cat sa nu apuce sa faca scanteia), pute de te trasneste - insa senzorul n-are nicio problema.

#1375
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Salutare tuturor,

Am un detector de gaze ESKA si o Electrovalva pe 220V. Asta seara Electrovalva a inchis, fara sa sune detectorul (nu mai aveam gaz la centrala). Electrovalva nu se mai poate deschide si am incercat sa verific firele care o leaga de detector. Am observat ca erau legate si izolate foarte prost faza si nulul facand contact. Daca electrovalva e defecta ramane blocata pe inchis?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O seara buna!

Edited by Friend310, 07 November 2023 - 22:19.


#1376
Grillpat

Grillpat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2024

View Postnclsam310, on 08 decembrie 2014 - 18:50, said:

Buna seara tuturor! Am cumparat un apartament in care era un detector de gaze Spazio Protect (nu stiu nimic despre firma, insa nu pare de calitate) care a sunat de 3 ori in ultimele doua saptamani. Dupa o verificare amanuntita a instalatiei de gaze nu s-a gasit nimic neinregula. Am inteles ca cel mai probabil este de vina detectorul. Am fost sfatuit de cei de la firma de instalatii sa cumpar alt detector si alta electrovalva. Am cumparat Primatech Secor 2000 si electrovalva de 220V. Problema este urmatoarea: electrovalva pe care o am acum instalata este noua, tot pe 220V, insa instalatorii m-au sfatuit sa o inlocuiesc cu cea care vine impreuna cu detectorul Primatech (serviciu taxat cu 150 ron, deoarece se pare ca electrovalva noua are o forma diferita si trebuie schimbat putin traiectul conductei de gaze). Pentru informatii am intrebat si la Romstal si au zis ca detectorul Primatech merge cu orice electrovalva pe 220V. Firma de la care am cumparat detectorul si electrovalva mi-au zis ca trebuie sa fie "compatibile" ca sa functioneze in parametrii.

Este prima data cand am avut de a face cu instalatii de gaze si nu as vrea sa fac compromisuri. Insa avand deja totul montat de la vechiul detector, am zis sa incerc sa leg detectorul Primatech la electrovalva deja instalata. Functioneaza. Acum urmeaza intrebarea: cum adica sa fie "compatibile" ca sa functioneze in parametrii? Inteleg ca detectorul poate sa dea alarme false, sa nu functioneze cum trebuie, insa electrovalva ori funtioneaza, ori nu, sau ma insel?

Va multumesc mult pentru orice raspuns. O seara frumoasa!

Buna ziua
Aveti cumva o poza cum ati legat firele?
Am cumparat un detector primatech prevent si trebuie sa leg firele de la electrovalva de la vechiul detector spazio protect.
Multumesc

#1377
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Luați de la branduri de calitate gen Homplex și alții, detectoare de gaz, nu din alea wireless... Degeaba pot fi controlate de la distanță și alte fonfleuri dacă dau erori frecvent și țiuie.

Edited by Vlad_22, 11 January 2024 - 17:33.


#1378
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Salutare

M-am mutat de curand intr-un apartament nou si am constatat ca detectorul de gaz nu era bagat in priza. Am incercat sa-l conectez eu insa se pare ca imediat incepe si piuie, se aprinde rosu si declanseaza electrovalva. Am ce sa-i fac? sau pot sa ma orientez pe altul nou. Probabil e defect si asta e motivul pentru care nu era alimentat.

https://s13emagst.ak...a43e65ef9c2.jpg

#1379
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Trebuie sa montez un detector de gaze, dar nu as vrea sa trag un cablu prin toata casa si pe holul blocului de pe balcon unde este centrala pana unde este contorul de gaze. Cred ca nu pot folosi varianta wireless, prin radio, deoarece nu exista priza langa contoarele de gaze.

S-ar putea monta electrovalva si pe teava de gaz, la mine in  casa, sau este obligatoriu sa fie langa contor?

#1380
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am si eu aceasi problema , cu montatul detectorului nou cumparat la electrovana deja existenta .  Ca sa se inteleaga intre ele , am cumparat aceasi marca si cu tensinea de 9-12v la iesire .
In instructiuni , scrie ca , se va conecta cu electrovava cu  respectarea poaritatatii .  Adica cum ???

#1381
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Acuma ce sa zic , cumparam ce gasim .

#1382
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,593
  • Înscris: 07.09.2008
Detectoarele cele mai intalnite pe piata scot la iesire o tensiune continua intre 9-12V, un fir este cu plus (de obicei rosu), iar celalat cu minus (de obicei negru sau albastru). Electrovana are si ea 2 fire cam de aceeasi culoare sau macar unul la fel cu cel al detectorului. Cand vorbim de respectarea polaritatii trebuie conectat plusul de la detector cu plusul de la electrovana si minusul de la detector cu minususl de la electrovana. Am intalnit cazuri cu fire alb si negru, unde alb era cu minus, iar negru era cu plus.

Edited by servoman, 21 March 2024 - 15:09.


#1383
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am respectat culorile , adica albastru la negru si maro la rosu , si vad ca functioneaza ; adica declanseaza cind apas pe buton .
Acuma cum sa o incerc concret senzorul de gaz ? cu alcool , cu bricheta ? cum este mai recomandabil ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate