Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Ajutor, va rog !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Salut, va rog spuneti-mi cum e corect (daca se poate si cu ceva argumente) :

"cercul de suspecti a fost restrans la maximum sau la minimum" ?

Ca sa nu existe echivoc, eu as reformula : "numarul de suspecti a fost restrans la minimum", dar vreau sa stiu cum e corecta fraza de mai sus

Multumesc anticipat !

#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMoaca, on Nov 27 2007, 13:57, said:

Salut, va rog spuneti-mi cum e corect (daca se poate si cu ceva argumente) :

"cercul de suspecti a fost restrans la maximum sau la minimum" ?

Ca sa nu existe echivoc, eu as reformula : "numarul de suspecti a fost restrans la minimum", dar vreau sa stiu cum e corecta fraza de mai sus

Multumesc anticipat !

Parerea mea: "cercul de suspecti a fost redus/restrans la minim"

Eu zic sa il intrebi pe maximus, el trebuie sa stie de-astea. :)

Edited by C.F.S., 27 November 2007 - 14:00.


#3
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu as spune "maximum", pentru ca se refera la restrangere. Adica s-a restrans cat de mult s-a putut, maximum posibil.

#4
iovulmovul

iovulmovul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 04.09.2006
Cercul de suspecti a fot restrans, avand un numar de maximum xyz suspecti"

...nus e poate spune altfel....

cat despre minimim sau maximum, corect este maximum, intrucat daca spui "minimum x suspecti", nu ai restrans nimic, caci daca ai un numar minim de suspecti, nu ai nimic, pe cand daca ai un maximum, se shtie ca intre aiceia se afla toti faptasii. Daca ai un minim de 1, poti avea in schimb un maximum de 5 miliarde

#5
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
Este o exprimare fortata; parca-i o traducere dupa o fraza din engleza.
Invatati sa va exprimati mai clar...
"Cercul de suspecti a fost restrans la un numar de/ la cativa/ foarte mult/ cat s-a putut/ la limita", etc

#6
draqqula

draqqula

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.04.2006
am si eu o intrebare, despre o formulare
intr-o discutie in care era vorba de a ajunge cineva sau nu ministru, daca un interlocutor spune: "ministru pot ajunge cei mai putin inteligenti" se considera a fi un dezacord intre subiect si predicat, sau se subintelege ca este vorba de functia de ministru, tinand cont de discutia anterioara? va multumesc.

#7
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Folosirea lui ”maximum” în acea formulare pare o contradicție în termeni. Rezultatul unei acțiuni de restrângere deosebită e minimumul cantității. Nu ne referim la instrumentul restrângerii care a fost folosit la... maximum. Interesează cercul de suspecți care a devenit minimum, nu restrângerea. Vom spune: ”Șaiba a ajuns la minimum, în urma strângerii la maximum a menghinei”. Cui îi pasă de menghină, când ai nevoie de șaiba subțiată?


În legătură cu ”ministru”, drept categorie profesională, cred că se pricepe destul de clar din formularea propusă. Atât aș recomanda: punerea între ghilimele. Numai așa devine categorie și nu mai ai nici o (sic!) problemă. ”Coafor” nu pot fi decât cei cu oarecare simț artistic...
Când nu ești sigur, perifraza e mama chestiei. ”În funcția de ministru, pot ajunge cei mai puțin inteligenți”.

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ageamiu, nu sunt de acord cu folosirea ghilimelelor. "Ministru" nu are statut special, e un simplu substantiv comun, nu e o denumire straina, ca de exemplu "congresman", nu e folosit ca termen abstract, cum am facut eu in propozitia asta, e folosit in sensul lui propriu, de functie in stat. Ghilimelele ar putea chiar sa denote un iz de ironie la adresa functiei.

#9
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Cuvantul "strans" este complementar cu "maxim", insa cuvantul "restrans" este antagonic cu "maxim". Asadar, corect este - "restrans la minim", in my opinion

#10
briareus

briareus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2006

View PostMoaca, on Nov 27 2007, 14:57, said:

Salut, va rog spuneti-mi cum e corect (daca se poate si cu ceva argumente) :

"cercul de suspecti a fost restrans la maximum sau la minimum" ?

Ca sa nu existe echivoc, eu as reformula : "numarul de suspecti a fost restrans la minimum", dar vreau sa stiu cum e corecta fraza de mai sus

Multumesc anticipat !
Și de ce ți se pare mai lipsită de echivoc 2 doua? are aceeași structură, "cerc" sau "număr" tot un drac...
În "lasă-mă papa la mare" la mare e complement, determină verbul.
Poți strânge ceva la maxim, poți [re]strânge ceva la maxim (la refuz, până crapă, până scoți apă...)
De aia aș opta pentru "la maxim".
Dacă îl acordai cu substantivul era altceva: "Cercul de suspecți a fost restrâns la [numărul / ] minim[ / ul] posibil".

#11
briareus

briareus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2006

View PostBlack Hawk, on Dec 21 2007, 13:21, said:

Cuvantul "strans" este complementar cu "maxim", insa cuvantul "restrans" este antagonic cu "maxim". Asadar, corect este - "restrans la minim", in my opinion
Doar când Marte e în cuadratură cu Uranus, de obicei toamna, în emisfera sudică.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate