Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Tara Hategului

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Gata Dane, Vila Veche ma are de client 4 nopti, numai din cauza ta!
Cum v-ati decurcat cu gasirea obiectivelor turistice? Sunt  semnalizate? Noi avem in cap cam ce vrem sa vedem (informatii de pe net), dar nu am facut trasee, am zis ca ne-om descurca la fata locului. Este vreun punct de informare turistica?
Statii PECO sunt in Hateg? Rompetrol m-ar interesa mai mult!

#56
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
pentru dansor64 - daca tot n-ai raspuns inca, mai am o intrebare - unde e mai bine la vila veche, in corpul vechi sau in cel nou?

#57
dansor64

dansor64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.03.2013

View Postcarmenb62, on 13 iulie 2013 - 14:09, said:

Gata Dane, Vila Veche ma are de client 4 nopti, numai din cauza ta!
Cum v-ati decurcat cu gasirea obiectivelor turistice? Sunt  semnalizate? Noi avem in cap cam ce vrem sa vedem (informatii de pe net), dar nu am facut trasee, am zis ca ne-om descurca la fata locului. Este vreun punct de informare turistica?
Statii PECO sunt in Hateg? Rompetrol m-ar interesa mai mult!
eu cred ca ai ales bine.cand pleci?sper sa ai timp bun ,pt. ca eu suferit la capitolul asta.astept sa imi spui cum a fost cazarea la vila veche.eu sper ca iti va place.nu stiu daca e mai bine in corpul nou sau cel vechi. eu am stat in corpul vechi  cel cu restaurant,cu terasa. poate ca e mai bine in corpul nou cel din spate pt. ca,zic eu,e mai liniste si nu sunt mirosuri de la bucatarie desi eu stand in corpul vechi nu am avut probleme de acest fel.sper sa folosesti piscina,nu e f.mare,dar e placuta.statii peco sunt dar nu stiu care anume,la iesirea din oras spre calan,simeria e una mare,dar nu care vrei tu. cauta pe net.am cautat in hateg si hunedoara o harta locala sau macar a judetului hunedoara,dar nu am gasit.sa iti iei de acasa daca ai,sau apeleaza la google.in general obiectivele turistice principale sunt semnalizate si nu sunt departe de soseaua principala,poti sa te abati un pic din drumul principal, sa vizitezi ce doresti si apoi te intorci la drumul principal.e bine sa ai idee ce vreti sa vedeti si cam care e directia spre care sa mergi. eu sunt un pasionat al calatoriilor ,imi place sa ma documentez pt. o calatorie ,mai ales pt. o zona unde nu am mai fost,dar acum nu m-am pregatit prea bine recunosc.mergand la rau de mori am gasit in centrul comunei un punct de informare turistica aratos pe afara,modern.dar....inauntru o tipa draguta si amabila de fapt nu prea a avut ce sa-mi ofere ca pliante,nu harti,abia  am plecat cu 2 pliante ceva cam vechi.dar ce am intrebat-o mi-a raspuns verbal.daca ajungi pe acolo sa intri si tu.

View Postcarmenb62, on 13 iulie 2013 - 14:09, said:

Gata Dane, Vila Veche ma are de client 4 nopti, numai din cauza ta!
Cum v-ati decurcat cu gasirea obiectivelor turistice? Sunt  semnalizate? Noi avem in cap cam ce vrem sa vedem (informatii de pe net), dar nu am facut trasee, am zis ca ne-om descurca la fata locului. Este vreun punct de informare turistica?
Statii PECO sunt in Hateg? Rompetrol m-ar interesa mai mult!
revin.in hateg nu exista punct de punct de info turistica,desi pe langa primarie parca am vazut un anunt in sensul acesta dar eu nu am gasit .nu uita de zimbrii...sa te duci sa-i vezi,e la iesirea din oras spre calan.astept alte intrebari.

#58
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Plecam pe 31 iuie, din Pitesti.
Stie cineva care ar fi cel mai indicat traseu Pitesti - Hateg?
Pe Transalpina se circula bine?
Sau traseul Brezoi - Petrosani?

#59
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
Pe Transalpina se merge foarte bine si merita sa vezi peisajul.
Include-o la drumul de plecare, apoi va fi o mica zona aiurea inainte de Petrosani dar nu e un capat de tara.

#60
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Deci Viorel, crezi ca drumul Pitesti-Rm-Valcea-Novaci-Ranca-Petrosani-Hateg ar fi ok?
Ce inseamna zona aiurea, gropi sau neasfaltat?
Vad ca pe forumul turism auto zice ca e prost drumul de la Obarsia Lotrului la Petrosani!

Edited by carmenb62, 19 July 2013 - 14:38.


#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcarmenb62, on 19 iulie 2013 - 14:34, said:

... drumul Pitesti-Rm-Valcea-Novaci-Ranca-Petrosani-Hateg ar fi ok? ...

... e prost drumul de la Obarsia Lotrului la Petrosani!

Cel mai ok drum (dpdv al asfaltului) este prin Novaci - Crasna - Tetila - Bumbeşti-Jiu - valea Jiului - Petroşani. Nu are rost să te complici pe TA, mai ales că se lucrează pe bucata Obârşia Lotrului - Petroşani.
Dacă totuşi ţii să parcurgi bucata cea mai frumoasă din TA (adică între Rânca şi Obârşie), atunci ar fi bine să ţii seama de vreme. Dacă presiunea atmosferică în zonă e ridicată deja de câteva zile, atunci merită drumul, altfel evită Transalpina şi mergi pe valea Jiului.


Sănătate şi tcb !

#62
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005

View Postcarmenb62, on 19 iulie 2013 - 14:34, said:

Deci Viorel, crezi ca drumul Pitesti-Rm-Valcea-Novaci-Ranca-Petrosani-Hateg ar fi ok?
Ce inseamna zona aiurea, gropi sau neasfaltat?
Vad ca pe forumul turism auto zice ca e prost drumul de la Obarsia Lotrului la Petrosani!

Nu este o distanta atat de mare incat sa te descurajeze. Se lucreaza, sunt zone degradate dar nu atat de rau incat sa iti rupi masina. Mergi mai incet si nu este un capat de tara. Este pacat sa nu strabati transalpina, fie si pana la intersectia de la Obarsia Lotrului. Pana acolo drumul pe Valcea - Novaci este foarte bun.

View PostOvidiuNS, on 20 iulie 2013 - 00:23, said:


Cel mai ok drum (dpdv al asfaltului) este prin Novaci - Crasna - Tetila - Bumbeşti-Jiu - valea Jiului - Petroşani. Nu are rost să te complici pe TA, mai ales că se lucrează pe bucata Obârşia Lotrului - Petroşani.
Dacă totuşi ţii să parcurgi bucata cea mai frumoasă din TA (adică între Rânca şi Obârşie), atunci ar fi bine să ţii seama de vreme. Dacă presiunea atmosferică în zonă e ridicată deja de câteva zile, atunci merită drumul, altfel evită Transalpina şi mergi pe valea Jiului.
Sănătate şi tcb !
Chiar daca este vreme mai putin recomandata, tot este o expereinta de concediu si merita sa vezi muntele si altfel decat pe soare plin. Mie unul umi place o vreme usor mohorata, poate si o ploaie mica ce iti arata alta fata a versantilor, ape ce apar pe versanti... o alta senzatie. Atentie ca Valea Jiului este in lucru, restrictii de circulatie in fiecare saptamana, de marti pana joi intre orele 9-18.
La iesire din Petrosani, spre Hateg, poti sa opresti 30 minute la Pestera Bolii.

#63
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postviorel.stanculescu, on 20 iulie 2013 - 18:01, said:

... imi place o vreme usor mohorata, poate si o ploaie mica ce iti arata alta fata a versantilor, ape ce apar pe versanti... o alta senzatie ...

Da, de acord, ar fi perfect. De fapt, eu mă refeream în mod special la ceaţă. Când e presiune scăzută, fenomenul de ceaţă apare uşor. Iar pe ceaţă e groaznic şi nici nu vezi nimic. Ar fi frumos să fie atmosfera clară, dar de cele mai multe ori apare ceaţa.
Din cauza asta, eu recomand să nu rişti, mai bine te duci când e presiune crescută, atunci sigur nu e ceaţă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 July 2013 - 00:49.


#64
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Cateva info despre Geoparcul din Hateg:

Geoparcul DInozaurilor este un parc natural ce cuprinde întreaga Țară a Hațegului și care protejază și valorifică natura și cultura acestui spațiu.
Această arie naturală protejată are un statut special datorită gradului ridicat de locuire care implică o preocupare deosebită pentru dezvoltarea locală. Geoparcul cuprinde elemente de interes geologic deosebit alături de elemente de interes ecologic, arheologic, istoric și cultural.
Factorul cheie care personalizează acest teritoriu este reprezentat de siturile cu resturi de dinozauri de vârstă Cretacic Superior. Dinozaurii pitici din Depresiunea Hațeg sunt unici în lume, importanța științifică și atractivitatea lor fiind sporită prin descoperirile de cuiburi cu ouă și embrioni de dinozauri, ale unor mamifere contemporane dinozaurilor și a unei reptile zburătoare (Hatzegopteryx), din grupul pterosaurilor.

Textul de mai sus integral cat si mai multe informatii aici: http://www.hateggeoparc.ro/

Edited by vpiti, 24 July 2013 - 01:08.


#65
jim30

jim30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.09.2006

View Postcarmenb62, on 19 iulie 2013 - 14:34, said:

Deci Viorel, crezi ca drumul Pitesti-Rm-Valcea-Novaci-Ranca-Petrosani-Hateg ar fi ok?
Ce inseamna zona aiurea, gropi sau neasfaltat?
Vad ca pe forumul turism auto zice ca e prost drumul de la Obarsia Lotrului la Petrosani!

salutare carmen ai mers pe drumul asta cu masina? a fost ok ? si noi am vrea sa il folosim,dar nu am info recente... deci?

#66
vladutzu_16

vladutzu_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.07.2007
Drumul pana la ranca e ok, de la ranca spre petrosani e cam rupt, am fost sapt trecuta, dar avand in vedere ca nu il faci zilnic poti trece o data pe acolo...nu o sa iti omori masina daca mergi incet pe portiunile naspa, doar ca o sa faci cam mult, 40 de km intr.o ora, poate un pic mai mult. Sper ca nu e prea tarziu pt raspuns.

#67
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Salutare dragi forumisti!
Rog cunoscatorii sa ma ajute cun sfaturi referitoare la urmatoarea problema:
Vreau sa merg(in trecere 1-2 zile) prin tara Hategului. Ca punct fix de vizitare este manastirea Prislop. Va rog sa-mi spuneti:
-ce mai pot vizita in zona;
-recomandari de cazare ieftina si buna, eventual cu posibilitate de masa sau gratar;
Multumesc anticipat.

#68
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

View Postdigi2011, on 23 septembrie 2013 - 15:26, said:

Salutare dragi forumisti!
Rog cunoscatorii sa ma ajute cun sfaturi referitoare la urmatoarea problema:
Vreau sa merg(in trecere 1-2 zile) prin tara Hategului. Ca punct fix de vizitare este manastirea Prislop. Va rog sa-mi spuneti:
-ce mai pot vizita in zona;
-recomandari de cazare ieftina si buna, eventual cu posibilitate de masa sau gratar;
Multumesc anticipat.

se mai pot vizita in zona:
- rezervatia de zimbri Hateg
-biserica Densus de langa Hateg
- Sarmisegetusa Ulpia Traiana
-Barajul Gura Apelor
-castelul Corvinilor - Hunedoara
-biserica Cetatii Colt
.........si altele.....

#69
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Hai sa mai aducem in actualitate topicul acesta.
Cu ocazia concediului de anul acesta am inclus si Tara Hategului pe lista.
Venind dinspre Bucuresti, am ales sa merg pe Valea Jiului, mai fusesem in trecut si stiam ca e frumos. Dupa ce m-am documentat un pic si am aflat ca se lucreaza, dar sunt destul de putine semafoare si se merge totusi omeneste m-am incumetat sa o iau pe aici. Cam asa a si fost, semnalizat ok, toate bune si frumoase. Din pacate a plouat destul de tare exact cand eram in defileu Posted Image , asa ca opririle pe care mi le doream sa admir peisajul nu s-au mai produs.

Am stat la pensiunea Iancu din Salasu de Sus, recomandata aici pe forum, unde ne-am simtit foarte bine. Pensiune eco, oameni de treaba. Daca se doreste se poate servi si masa contra cost. Noi am luat si mic dejun  si cina, mai ales ca mancarea e cea produsa local, iar gazda face niste virsli minunati, dupa care salivam de cativa ani buni de cand mai fusesem in zona Devei.
Pentru cine ajunge in aceasta zona, exista o cascada (Lolaia), chiar la intrarea in Retezat, destul de frumoasa.
Sarmizegetusa Regia este accesibila daca nu ploua, cu ceva rabdare. Pana la Costesti se merge pe drum asfaltat (daca tot ajungeti exista si aici 2 cetati de vizitat), dupa aia sunt vreo 20km de drum neasfaltat pe care trebuie mers destul de incet. La ducere mai e cum mai e, ca stii ca te asteapta ceva de vazut, la intoarcere iti cam pierzi rabdarea Posted Image
Pe zona Rau de Mori se merge bine pana la baraj. Dupa aia am inteles de la gazda noastra ca drumul e cam rupt si nu prea face bine masinii, nu m-am incumetat, mai ales ca mi se cam luase de mers pe drumuri neasfaltate.
Mi-a placut mult Densus, pacat ca se vede ca nu-si bate nimeni capul cu ea. N-ar fi stricat un pic de implicare pentru restaurare, intretinere, promovare etc. Noroc cu parintele de acolo pe care ai sta si l-ai asculta la nesfarsit.
La Prislop, pentru cine cauta neaparat ideea de pelerinaj, iti trebuie mult calm sa te concentrezi pe motivul pentru care ai venit, a devenit un fel de brand care trebuie bifat de toata lumea Posted Image Multa inghesuiala, comert ambulant pana ajungi sa intri de-ti vine rau, masini blocate care nu mai reusesc sa iasa etc. Sotia a stat la coada la mormant, cca 1h si 15 minute. Si acolo la fel, "credinciosi" care depaseau coloana precum masinile in Bucuresti la semafor. Am vazut inclusiv indivizi care veneau doar pana la intrare sa-si faca selfie si apoi plecau Posted Image In fine ....
De restul chestiilor accesibile si de care s-a mai povestit (ex: Zimbri, Castelul Corvinilor) nu are rost sa mai povestesc, sunt tot pe acolo si la fel de tentante Posted Image

Attached Files



#70
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc mult celor care si-au facut timp sa scrie aici! Avem de gand sa petrecem si noi cateva zile in zona aceasta si ne-am hotarat sa ne cazam in Hateg. Nu avem decat micul-dejun inclus, de aceea vroiam sa va intreb unde se mananca bine in zona.

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthonney_bunny, on 17 mai 2016 - 13:05, said:

Multumesc mult celor care si-au facut timp sa scrie aici! Avem de gand sa petrecem si noi cateva zile in zona aceasta si ne-am hotarat sa ne cazam in Hateg. Nu avem decat micul-dejun inclus, de aceea vroiam sa va intreb unde se mananca bine in zona.
Noi am mancat la Vila Veche si am fost multumiti.

#72
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Am stat la Hateg cateva zile acum vreo 2 ani si am avut probleme cu locurile unde se putea manca. Am fost o seara la Vila Veche, foarte aglomerat si am asteptat mult, in alta seara nu au mai vrut sa ne ia comanda la acea ora (era dupa 9 parca, dar nu mi s-a parut normal). Mai era un restaurant pe strada principala, pe langa Vila Veche, dar nu am reusit sa mancam nici acolo. Veneam din plimbare prin zona mai tarziu dar doar pentru asta ne-am dus, sa vizitam. In una din seri am ales ca varianta... Billa, care era chiar in spatele hotelului unde am fost cazati. Poate s-au mai schimbat lucrurile, dar in zona centrala, unde am stat, erau doar aceste doua locuri unde se putea manca - teoretic! (si un fast food, dar nu am apelat la el).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate