Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Tara Hategului

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdraggabi, on 15th July 2009, 22:35, said:

O intrebare pt toti: cum ajung de la tg- jiu la rau de mori si apoi la albac? Cine stie distante de la tg jiu la rau de mori si apoi la albac... Nu as vrea sa ocolesc prea mult in acest circuit decat daca e ceva de vizitat deosebit. Daca e posibila cazare pana in hateg sau in jurul hategului dar nu prea departe. Ma chinui de cateva ore bune dar nu reusesc sa fac traseul. De la albac plec spre maramures. Multumiri celor care pot sa ma ajute. Ceva cazari in acest traseu sunt binevenite, de asemeni si obiective turistice. Mentionez ca prima noapte voi sta la horezu si nu vreau sa fac prea mult pe drum si sa nu am timp de vizitat. Bafta la toti !

Salut,

Ne-am intors de la Pensiunea Tereza din Rau de Mori si confirm ca este o locatie grozava.
Din prezentarile de pe internet nu rezulta ca are asa curte mare si, in plus, este situata chiar pe maul unui parau.
In spatele pensiunii este un deal frumos, de unde gazda tot astepta sa mai coboare caprioare spre vale :-)
De aici am mers pe jos pana la Cetatea Colt (se poate urca la ea prin padure, un drum de circa 30-45 minute) si biserica Colt

Rau de Mori este la 16 km de Hateg, iar pana aici se ajunge usor din Targu Jiu, venind prin Petrosani.

Excursii: de la Rau de Mori la Rausor sunt 12 km cu masina, iar apoi se poate urca in Retezat pe "Traseul Curiosilor" (drum de 2 ore dus - 2 ore intors) foarte bine semnalizat si documentat, din loc in loc, cu diverse panouri despre Retezat.
Tot spre Retezat se pot face mai multe excursii cu masina (spre Cabana Gura Zlata si apoi mai departe spre lac si o poiana de unde se poate urca pe jos in 2 ore la lacul Bucura), gazda de la Tereza vi le poate arata, dar noi nu am apucat.
In rest, in Hateg ai rezervatia de zimbri (mergi 2-3 km prin padure si abia apoi dai de intrarea in rezervatie). Fara sa mai treci prin Orastie poti ajunge din Hateg la Costesti - Blidari si apoi Sarmizegetusa Regia (dar drumul trece peste un deal si nu este asfaltat pe acea parte).
Din Hateg ai 18 km pana la Castelul din Hunedoara (pe un drum senzational, mai ceva ca Transfagarasanul, pe care se tin raliuri auto).
La 6 km de Hateg este biserica din Densus - exceptionala.
Cam astea ar fi, noi in 4 zile nu am apucat sa vizitam tot, probabil ca vom mai reveni, si tot la Pensiunea Tereza :-)

spam.spam

#38
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postspam.spam, on 27th July 2009, 15:55, said:

Salut,

Ne-am intors de la Pensiunea Tereza din Rau de Mori si confirm ca este o locatie grozava.
Din prezentarile de pe internet nu rezulta ca are asa curte mare si, in plus, este situata chiar pe maul unui parau.
In spatele pensiunii este un deal frumos, de unde gazda tot astepta sa mai coboare caprioare spre vale :-)
De aici am mers pe jos pana la Cetatea Colt (se poate urca la ea prin padure, un drum de circa 30-45 minute) si biserica Colt

Rau de Mori este la 16 km de Hateg, iar pana aici se ajunge usor din Targu Jiu, venind prin Petrosani.

Excursii: de la Rau de Mori la Rausor sunt 12 km cu masina, iar apoi se poate urca in Retezat pe "Traseul Curiosilor" (drum de 2 ore dus - 2 ore intors) foarte bine semnalizat si documentat, din loc in loc, cu diverse panouri despre Retezat.
Tot spre Retezat se pot face mai multe excursii cu masina (spre Cabana Gura Zlata si apoi mai departe spre lac si o poiana de unde se poate urca pe jos in 2 ore la lacul Bucura), gazda de la Tereza vi le poate arata, dar noi nu am apucat.
In rest, in Hateg ai rezervatia de zimbri (mergi 2-3 km prin padure si abia apoi dai de intrarea in rezervatie). Fara sa mai treci prin Orastie poti ajunge din Hateg la Costesti - Blidari si apoi Sarmizegetusa Regia (dar drumul trece peste un deal si nu este asfaltat pe acea parte).
Din Hateg ai 18 km pana la Castelul din Hunedoara (pe un drum senzational, mai ceva ca Transfagarasanul, pe care se tin raliuri auto).
La 6 km de Hateg este biserica din Densus - exceptionala.
Cam astea ar fi, noi in 4 zile nu am apucat sa vizitam tot, probabil ca vom mai reveni, si tot la Pensiunea Tereza :-)

spam.spam
suna misto de tot m-ar interesa detalii de pensiune,cat costa camera si ce mai poti sa imi spui.mersi mult.

#39
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Ma bucur ca v-ati simtit bine la Tereza ! Iar Tara Hategului este foarte frumoasa!

#40
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Si noi tot prin Tara Hategului am haladuit saptamana trecuta. E ceva de vis.

Am stat la Pensiunea Iancu din Salasu de Sus unde totul a fost la superlativ...gazdele amabile si primitoare, mancarea home-made 100%, cazarea.
Pensiunea acesta este o gospodarie taraneasca in adevaratul sens al cuvantului ( spre deosebire de foarte multe alte pensiuni unde te simti ca la un hotel ), unde in fiecare seara in jur de 8, veneau vacutele si bivolitele de la pasune ( fi-mea s-a indragostit de ele, le spala ugerul inainte de mulgere - automata ) si unde mirosurile, mugetele, ragetele produse de animale, ne-au facut sa ne simtim ca in vremea copilariei la bunici ( pentru cei ce nu le suporta - cautati alta pensiune )

Gazdele ne-au pus la dispozitie biciclete cu care am facut excursii in imprejurimi ( Nucsoara, Pestera, Rau Alb  - cu cetaile feudale respective ). Toate satele comunei Salas sunt legate de drumuri perfect asfaltate, iar la intoarecere in Salas, datorita reliefului, ai parte de un " down-hill " spectaculos, ce ridica adrenalina la maxim ( circula foarte putine masini )

Cu siguranta vom reveni in Tara Hategului.

#41
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Post14-sexy-anuk, on 27th July 2009, 15:07, said:

suna misto de tot m-ar interesa detalii de pensiune,cat costa camera si ce mai poti sa imi spui.mersi mult.

Salut,

Noi am platit 95 lei pe noapte, pentru o camera cu 3 paturi.
La Pensiunea Tereza sunt 3 camere in total, 2 camere cu 3 paturi si una cu 2 paturi.
Exista 2 bai bine utilate, iar in caz "de urgenta" mai poti apela la un WC, la care se intra prin curte, pe langa bucatarie.

Gazda nu este interesata sa ofere mancare turistilor, dar in prima zi a gatit pentru noi un gratar de pui cu cartofi prajiti, facuti pe un disc special, cu foc de lemne, in curte.
In rest, ai acces la frigider si la o bucatarie f bine dotata, iar eu am consumat in fiecare zi un litru de lapte proaspat de vaca, cumparat de gazda de la o vecina si apoi fiert si racit pentru mine.
Pretul: numai 2 lei !

Gazda este foarte saritoare si dornica sa-ti explice cu lux de amanunte ce excursii se pot face in zona si dispune si de o colectie de harti ale tinutului, pe care le poti imprumuta.

Problema gazdei este ca anul acesta s-a lovit de un aspect neplacut: au fost oameni care au facut rezervare telefonic si nu au mai venit si nici macar nu au anuntat-o inainte !
Cand ai numai 3 camere de inchiriat este f greu sa suporti o astfel de paguba  :angry:
Asa ca am fost si eu intrebat cum sa procedeze pentru a evita astfel de situatii...  

Si aici la Rau de Mori este valabila descrierea facuta de un forumist mai sus: sunt multe animale in zona, care dimineata si seara sunt in "transhumanta" spre/din locurile de pascut.
Deci o atmosfera idilica, pastorala, cu oameni care iti dau binete si abia asteapta sa intre in vorba cu tine.

Ar mai fi de mentionat ca aici la Rau de Mori incepe salba de lacuri de pe Râul Mare - Retezat (sunt 10 in total, parca) facute inainte de Revolutie pentru regularizarea cursului de apa si obtinerea de energie electrica.

Daca mai doresti si alte amanunte iti stau la dispozitie.

spam.spam

#42
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
am si eu o intrebare... daca ma duc la cetatile dacice prin octombrie, cum va fi vremea? afost cineva in octombrie?
mai e ceva vegetatie sau e totul "pregatit" pentru iarna?

multumesc.

#43
rosurrr

rosurrr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2009
http://wikimapia.org este foarte bine populata cu informatii din Tara Hategului

Obiective care merita vazute:

http://hunedoara.omg...n-apropiere-f65

Multe info despre Retezat: access, cazare, descriere trasee, harta calibrata GPS, obiective, fotografii, aici:

http://www.iic.ro/do...din-arhiva/2584

http://www.iic.ro/do...din-arhiva/2561

http://www.iic.ro/do...din-arhiva/2562

#44
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
multumim pentru materialele oferite :)

#45
rosurrr

rosurrr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2009
Un blog care va prezenta toate obiectivele turistice din Tara Hategului: http://tarahategului.wordpress.com

#46
rosurrr

rosurrr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.10.2009
un site foarte frumos:

http://www.comorile.hategului.ro

[ http://tarahategului.files.wordpress.com/2009/08/hateg1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosurrr, 05 April 2010 - 14:10.


#47
pscdn

pscdn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 09.08.2006

View Postdana&ovi, on 10th July 2009, 11:25, said:

La Poiana Marului am stat 4 zile de 1 Mai la pensiunea Mili . E cam cea mai tare din statiune, 4 margarete, facuta cu fonduri Sapard. Curte mare , teren fotbal cu nocturna, sala tenis de masa, foc de tabara.
Pret/ persoana 70 ron, mic dejun inclus.
UNDE NU TREBUIE SA NE CAZAM - PENSIUNEA MILLI-POIANA MARULUI

Ne-am cazat in aceasta pensiunea datorita comentariilor favorabile de pe acest site si in speranta unor servicii corespunzatoare celor 4 margarete.
Ajunsi la pensiune am constatat ca totul se potriveste proverbului romanesc:,,afara e vopsit gardul,inauntru leopardu,,.
Noi am ajuns seara dupa ora 20.00.Ni s-a spus ca nu mai au decat 2 feluri de mancare si o supa.Am ales,si ni s-a adus un piept de pui cu cartofi sleiti si niste supe reci cu urme de taietei.De altfel servitul mesei aici este o reala problema.Dimineata este meniu fix,cu feliute de branza si salam taiate super-microscopic.Ca o paranteza o doamna a cerut intr-o dimineata un ou fiert pentru baietelul lor de 2 ani,dar ospatarul care este de altfel si administratorul vilei i-a spus ca trebuie sa astepte 20 de minute,pentru a-l fierbe!!!!!De altfel ,in celelalte zile am mancat la alte pensiuni.Va recomand Pensiunea Carra,Pensiunea Dalwec( preturi cam mari) si mai ales Hotel GeCas,cele mai bune preturi si mancare foarte buna.
Ospitalitate gazdelor lasa mult de dorit nimeni nu intreaba daca te simti bine sau ai nevoie de ceva.
In ceea ce priveste cazarea sunt probleme mari.Trebuie sa veniti de acasa daca stati mai mult,cu lenjerie de pat ,prosoape.Nimeni nu schimba lenjeria cat stati ,de prosoape nu mai vorbim.Zilnic trebuie sa va carati gunoiul la pubela din curte,nimeni nu vine sa-l ia.Am vazut oaspeti care isi dadeau singuri cu aspiratorul in camera,dezinteresul gazdelor este total.
In schimb, am numai cuvinte de lauda de cum este organizata gradina,de nota 10,locul ideal de petrecere a concediului mai ales cand ai copii mici.
Statiunea este fantastica,o liniste deplina,este incredibil cum te poti relaxa.Voi reveni ori de cate ori voi putea in aceasta statiune,dar in nici un caz la Pensiunea Milli.De altfel,din cat auzisem acolo,pensiunea fusese inchisa cu cateva luni in urma de Protectia Consumatorului,pentru nereguli.

#48
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

View Postpscdn, on 10th August 2011, 15:04, said:

UNDE NU TREBUIE SA NE CAZAM - PENSIUNEA MILLI-POIANA MARULUI

Ne-am cazat in aceasta pensiunea datorita comentariilor favorabile de pe acest site si in speranta unor servicii corespunzatoare celor 4 margarete.
Ajunsi la pensiune am constatat ca totul se potriveste proverbului romanesc:,,afara e vopsit gardul,inauntru leopardu,,.
Noi am ajuns seara dupa ora 20.00.Ni s-a spus ca nu mai au decat 2 feluri de mancare si o supa.Am ales,si ni s-a adus un piept de pui cu cartofi sleiti si niste supe reci cu urme de taietei.De altfel servitul mesei aici este o reala problema.Dimineata este meniu fix,cu feliute de branza si salam taiate super-microscopic.Ca o paranteza o doamna a cerut intr-o dimineata un ou fiert pentru baietelul lor de 2 ani,dar ospatarul care este de altfel si administratorul vilei i-a spus ca trebuie sa astepte 20 de minute,pentru a-l fierbe!!!!!De altfel ,in celelalte zile am mancat la alte pensiuni.Va recomand Pensiunea Carra,Pensiunea Dalwec( preturi cam mari) si mai ales Hotel GeCas,cele mai bune preturi si mancare foarte buna.
Ospitalitate gazdelor lasa mult de dorit nimeni nu intreaba daca te simti bine sau ai nevoie de ceva.
In ceea ce priveste cazarea sunt probleme mari.Trebuie sa veniti de acasa daca stati mai mult,cu lenjerie de pat ,prosoape.Nimeni nu schimba lenjeria cat stati ,de prosoape nu mai vorbim.Zilnic trebuie sa va carati gunoiul la pubela din curte,nimeni nu vine sa-l ia.Am vazut oaspeti care isi dadeau singuri cu aspiratorul in camera,dezinteresul gazdelor este total.
In schimb, am numai cuvinte de lauda de cum este organizata gradina,de nota 10,locul ideal de petrecere a concediului mai ales cand ai copii mici.
Statiunea este fantastica,o liniste deplina,este incredibil cum te poti relaxa.Voi reveni ori de cate ori voi putea in aceasta statiune,dar in nici un caz la Pensiunea Milli.De altfel,din cat auzisem acolo,pensiunea fusese inchisa cu cateva luni in urma de Protectia Consumatorului,pentru nereguli.
Care este legatura dintre pensiunea Milli si Tara Hategului?

#49
ares1

ares1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.08.2011
in legatura cu judetul Hunedoara , acum vreo 2 ani s-a infiintat Compania Judeteana de Turism Hunedoara de Turism Hunedoara, intri la ei pe site la contact si ii suni si iti vor da orice info privind judetul Hunedoara - tipi sunt super profi. Au tot felul de actiuni chiar saptamana 10-11 septembrie cu festivitatile de la Tebea au Bursa Judeteana de Turism Hunedoara - la a 2-a editie cu standuri de prezentare a zonelor din judet si cu multe materiale informative, mare parte din ele gratis.
Asta e programul bursei:
PROGRAM

Bursa de Turism „HUNEDOARA-natură, cultură, aventură”
Festivalul filmului turistic
Țebea, 10-11 septembrie 2011

Bursa de Turism și Festivalul filmului turistic „HUNEDOARA - natură, cultură, aventură”- ediția a II-a  se vor desfășura la Căminul Cultural Țebea, com. Baia de Criș, în perioada 10-11 septembrie 2011.
             Cele două evenimente își propun promovarea tuturor formelor de turism și vor reuni operatorii de turism, agențiile de turism, comercianții de materiale hoteliere, asociațiile și organizațiile de profil care vor avea ocazia să își promoveze serviciile și să își prezinte ofertele.            
Cele două evenimente se vor desfălura după următorul program:

10.09.2011
              ora 16:00 - Deschiderea Bursei de Turism „HUNEDOARA - natură, cultură, aventură” și a  
                                                               Festivalului filmului turistic;
orele 16:30-19:00  -    Vizitarea standurilor;
- Vizionarea filmelor cu tematică turistică.


11.09.2011
orele 9:00 – 17:00  -    Vizitarea standurilor;
- Vizionarea filmelor cu tematică turistică;
            orele 17:0   -   Premiere participanți la Bursa de Turism și Festivalul filmului turistic;
- Extragerea câștigătorilor la tombola Bursei de Turism;
- Festivitatea de închidere a Bursei de Turism și a Festivalului filmului turistic.

#50
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
vara asta mergem si noi in Tara Hategului.
problema e ca nu stim unde sa ne cazam ca sa vizitam cat mai mult, in 6-7 zile
din pacate nu m-a convins nici una din pensiunile gasite pe net.
citind tot ce ati scris voi aici am ajuns la concluzia ca ar fi frumos sa mergem in Poiana Marului.
Dar de acolo se pare ca e foarte greu sa vizitezi ceva.
E drept ca nu sunt informatii proaspete si de aceea va rog sa ma ajutati cu ceva mai de actualitate.
multumesc anticipat!

#51
katnia

katnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.12.2007
Cel mai bine e in Hateg. E cam la jumatatea distantei dintre Deva, cetatile dacice, complexul Retezat,rezervatia de zimbri.Noi am stat anul trecut intr-o pensiune din Soimus, condtii foarte bune, dar departe, trebuia sa facem in fiecare zi cate 50 de km in plus fata de unde voiam sa mergem.

#52
dansor64

dansor64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.03.2013

View Postcarmenb62, on 05 iulie 2013 - 10:08, said:

vara asta mergem si noi in Tara Hategului.
problema e ca nu stim unde sa ne cazam ca sa vizitam cat mai mult, in 6-7 zile
din pacate nu m-a convins nici una din pensiunile gasite pe net.
citind tot ce ati scris voi aici am ajuns la concluzia ca ar fi frumos sa mergem in Poiana Marului.
Dar de acolo se pare ca e foarte greu sa vizitezi ceva.
E drept ca nu sunt informatii proaspete si de aceea va rog sa ma ajutati cu ceva mai de actualitate.
multumesc anticipat!
salut tuturor.am revenit din tara hategului acum o saptamana.a fost grozav mi-a placut f.mult.sunt peisaje de vis care te incanta.am stat in hateg la vila veche.conditii bune de dormit,mic dejun inclus ,au si o mica piscina,pretul ok.din hateg pana la principalele obiective distanta nu e mare se poate vizita mult intr-o zi. cam 4 zile e suficient.daca doresti alte informatii intreaba-ma si voi raspunde cu placere.

#53
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
Cum sa n-am intrebari!
Nu prea as vrea sa stau in Hateg, mai degraba in Rau de Mori sau Sarmizegetusa.
Din pacate numa` Pensiunea Retezat mi-a mers la suflet din ce am vazut. Este insa destul de scump si-am zis sa mai vad si o varianta mai ...normala.
Cam peste tot camere mici, cu tavane in panta si foarte joase si mai nimeni nu e multumit de curatenie (care ar fi esentiala pentru mine).
Pensiunea Dany din Rau de Mori pare asa... acceptabila. Ai vazut-o cumva?
Recomanda ceva locuri cu mancare buna si servire rapida, daca ai intalnit.
Cu numarul de zile ai dreptate, tot asa ne-am gandit si noi - 4 in zona asta, pe langa Sarmizegetusa si vreo 3 pe langa Deva pentru Muzeul aurului din Brad, cetatea Devei, Castelul Huniazilor, o baie la Geoagiu si ce-o mai fi pe acolo (ceva muzee tre` sa mai fie in Deva)
A, si inca ceva - cum sunt drumurile?

#54
dansor64

dansor64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.03.2013
imi pare  rau nu stiu nimic de pensiunea amintita de tine.asa am vazut multe pensiuni pe afara,dar nu am vazut nimic pe interior deci nu stiu ce sa spun .eu am ales hateg pentru ca e punctul central al zonei si de aici poti pleca cu usurinta spre obiectivele de vizitat cu masina.daca doresti sa stai mai in munte si vrei sa o iei la pas prin retezat atunci da,trebuie ceva gen pens.retezat.noi am mers cu masina foarte mult si mai putin pe jos.pens vila veche din hateg,mi-a placut,e construita modern,camera confortabila,baia mare,curata,se face zilnic curat e liniste.are restaurant propriu unde se poate servi masa pana la ora 22.30.are piscina,lucru care pe mine m-abucurat mult,dar nu m-am bucurat de piscina pt ca a fost urat si a plouat.am mancat aici la restaurant si am fost multumit. la 5 minute de pensiune,in centrul orasului hateg e un mare super market,nu stiu daca pot sa-i dau numele dar gasesti de toate si e deschis pana seara tarziu.noi ne luam cate ceva de rontait pe drum,mancam bine dimineata,mic dejun incus in pret,bufet suedez si a fost bun si destul ,cafea buna.mancam iar seara cand veneam la pensiune.orasul hateg e un oras mic nu prea ai ce sa vezi in el,putin in centru ,cateva magazine,un parc central dragut,cladirea primariei,cateva biserice de diverse confesiuni.dar hategul e bun pt. ca pana la m-rea prislop sunt 14 km,pana la sarmisegetuza traiana cam 20km.,la densus sunt cam 10km,pana la rau de mori 25km.hunedoara e la 20km.sunt multe biserici de piatra vechi,refacute si sunt interesante.asta pe o raza de 25-30 de km.valea dinozaurilor unde s-au gasit relicve de dinozauri e la 30 km. si mai sunt multe poienite frumoase,privelisti minunate spre munti.mergeam cu masina si de multe ori nu depaseam 30 km,ca viteza, sa pot privii minunatele panorame naturale din stanga si dreapta mea.bineinteles ca si opream atunci cand era cazul.noroc ca circulatia rutiera in zona e lejera.inchei acum dar voi reveni.

View Postdansor64, on 11 iulie 2013 - 17:36, said:

imi pare  rau nu stiu nimic de pensiunea amintita de tine.asa am vazut multe pensiuni pe afara,dar nu am vazut nimic pe interior deci nu stiu ce sa spun .eu am ales hateg pentru ca e punctul central al zonei si de aici poti pleca cu usurinta spre obiectivele de vizitat cu masina.daca doresti sa stai mai in munte si vrei sa o iei la pas prin retezat atunci da,trebuie ceva gen pens.retezat.noi am mers cu masina foarte mult si mai putin pe jos.pens vila veche din hateg,mi-a placut,e construita modern,camera confortabila,baia mare,curata,se face zilnic curat e liniste.are restaurant propriu unde se poate servi masa pana la ora 22.30.are piscina,lucru care pe mine m-abucurat mult,dar nu m-am bucurat de piscina pt ca a fost urat si a plouat.am mancat aici la restaurant si am fost multumit. la 5 minute de pensiune,in centrul orasului hateg e un mare super market,nu stiu daca pot sa-i dau numele dar gasesti de toate si e deschis pana seara tarziu.noi ne luam cate ceva de rontait pe drum,mancam bine dimineata,mic dejun incus in pret,bufet suedez si a fost bun si destul ,cafea buna.mancam iar seara cand veneam la pensiune.orasul hateg e un oras mic nu prea ai ce sa vezi in el,putin in centru ,cateva magazine,un parc central dragut,cladirea primariei,cateva biserice de diverse confesiuni.dar hategul e bun pt. ca pana la m-rea prislop sunt 14 km,pana la sarmisegetuza traiana cam 20km.,la densus sunt cam 10km,pana la rau de mori 25km.hunedoara e la 20km.sunt multe biserici de piatra vechi,refacute si sunt interesante.asta pe o raza de 25-30 de km.valea dinozaurilor unde s-au gasit relicve de dinozauri e la 30 km. si mai sunt multe poienite frumoase,privelisti minunate spre munti.mergeam cu masina si de multe ori nu depaseam 30 km,ca viteza, sa pot privii minunatele panorame naturale din stanga si dreapta mea.bineinteles ca si opream atunci cand era cazul.noroc ca circulatia rutiera in zona e lejera.inchei acum dar voi reveni.
drumurile sunt bune.cele principale sunt grozave,iar cele secundare bune,mai denivelate mai gasesti si o gropita dar cum nu mergi cu viteza mare e bine.un drum mai greu e catre sarmisegetuza dacica dar cu atentie si cu 30 km viteza se poate ajunge pana sus la intrarea in obiectiv.pentru cetatile dacice din muntii orastiei sa lasi mai mult timp,eventual o zi ,mai ales ca la intoarcere de la regia se poate face un picnic in numeroasele poienite de langa paraul care insoteste drumul.astept alte intrebari ,pareri etc.

View Postdansor64, on 11 iulie 2013 - 17:36, said:

imi pare  rau nu stiu nimic de pensiunea amintita de tine.asa am vazut multe pensiuni pe afara,dar nu am vazut nimic pe interior deci nu stiu ce sa spun .eu am ales hateg pentru ca e punctul central al zonei si de aici poti pleca cu usurinta spre obiectivele de vizitat cu masina.daca doresti sa stai mai in munte si vrei sa o iei la pas prin retezat atunci da,trebuie ceva gen pens.retezat.noi am mers cu masina foarte mult si mai putin pe jos.pens vila veche din hateg,mi-a placut,e construita modern,camera confortabila,baia mare,curata,se face zilnic curat e liniste.are restaurant propriu unde se poate servi masa pana la ora 22.30.are piscina,lucru care pe mine m-abucurat mult,dar nu m-am bucurat de piscina pt ca a fost urat si a plouat.am mancat aici la restaurant si am fost multumit. la 5 minute de pensiune,in centrul orasului hateg e un mare super market,nu stiu daca pot sa-i dau numele dar gasesti de toate si e deschis pana seara tarziu.noi ne luam cate ceva de rontait pe drum,mancam bine dimineata,mic dejun incus in pret,bufet suedez si a fost bun si destul ,cafea buna.mancam iar seara cand veneam la pensiune.orasul hateg e un oras mic nu prea ai ce sa vezi in el,putin in centru ,cateva magazine,un parc central dragut,cladirea primariei,cateva biserice de diverse confesiuni.dar hategul e bun pt. ca pana la m-rea prislop sunt 14 km,pana la sarmisegetuza traiana cam 20km.,la densus sunt cam 10km,pana la rau de mori 25km.hunedoara e la 20km.sunt multe biserici de piatra vechi,refacute si sunt interesante.asta pe o raza de 25-30 de km.valea dinozaurilor unde s-au gasit relicve de dinozauri e la 30 km. si mai sunt multe poienite frumoase,privelisti minunate spre munti.mergeam cu masina si de multe ori nu depaseam 30 km,ca viteza, sa pot privii minunatele panorame naturale din stanga si dreapta mea.bineinteles ca si opream atunci cand era cazul.noroc ca circulatia rutiera in zona e lejera.inchei acum dar voi reveni.
drumurile sunt bune.cele principale sunt grozave,iar cele secundare bune,mai denivelate mai gasesti si o gropita dar cum nu mergi cu viteza mare e bine.un drum mai greu e catre sarmisegetuza dacica dar cu atentie si cu 30 km viteza se poate ajunge pana sus la intrarea in obiectiv.pentru cetatile dacice din muntii orastiei sa lasi mai mult timp,eventual o zi ,mai ales ca la intoarcere de la regia se poate face un picnic in numeroasele poienite de langa paraul care insoteste drumul.astept alte intrebari ,pareri etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate