Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

VREAU SA CUMPAR TELEVIZOR

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
Salutare, cum foarte curand vine craciunul as vrea sa-mi fac cadou un televizor Jmeker :naughty: . Sunt dispus sa cheltuiesc cam 3500 ron, si nu prea stiu ce sa iau. Am tot cautat pe forum-uri si mai mult m-au incurcat. Deci eu as vrea sa-l folosesc 50%pentru tv, si restul dvd, ps3 etc. In principiu as opta pentru o plasma, dar sunt dispus la sugestii. As vrea si eu sa stiu ce-mi recomandati. Nu prea ma intereseaza chestiile cu hd si alte abureli, pt ca programele tv de la noi nu emit Hd.
Astept cu nerabdare parerile voastre.

#2
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Nu te-ai decis in privinta modelului sau nu stii ce sa alegi intre plasma si lcd?
Daca nu esti hotarat 100% intre plasma sau lcd, atunci sa vedem...

Daca nu te intereseaza HDTV, si vrei sa-l folosesti mai mult pentru tv *sport si dvd *filme, atunci ai un punct pentru plasma.
DAR, daca vrei sa-l folosesti si pentru PS3, atunci mai bine alegi un LCD. Totusi, ei spun ca noile generatii de plasma tv, nu mai sufera de burn-in, sau cel putin nu asa de tare ca cele vechi. S-au facut si niste teste... s-a lasat o imagine statica, pe o plasma tv, timp de 48 de ore, si rezultatul nu a fost atat de rau pe cat se asteptau unii. A ramas imprimat ceva, ca un fel de ghost, dar a disparut dupa ce a fost rulat altceva la tv.
Oricum, ideea este sa nu lasi o imagine statica prea mult pe ecranul tv'ului. In rest, cam totul este in avantajul plasmei.
Culori mai multe fata de LCD, contrast mai bun, timp de raspuns mai bun. Daca nu te sperie ideea de burn-in, plasma is the way to go.
Oh si inca ceva ... vezi ca sunt unii care vor sa te incante sa cumperi plasma spunandu-ti ca daca o sa ai probleme cu burn-in, poti sa mergi cu plasma inapoi, si pentru o suma (sa zicem jumate din cat a costat tv'ul) ei iti reumple plasma cu gaz. Sunt minciuni! Asa ceva nu se face nicaieri. Unii chiar vand certificate de garantie pentru burn-in. Nici nu trebuie sa stai la discutii cu oameni din astia.

Vezi ca mai este un topic putin mai jos, unde am pus niste link'uri catre youtube.
Crezi ca pe la sfarsitul lui decembreie vor fii ceva oferte? Ma refer la pret.

#3
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,081
  • Înscris: 29.04.2006
Daca nu te intereseaza HD-ul, poti foarte bine sa-ti iei si pe lampi, ca oricum, la anul cand vor fi mai multe materiale HD si o sa afli si tu cu ce se mananca, mai scoti vreo 3500 RON, de data asta pe unul cu HD!

#4
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostZygoth, on Nov 2 2007, 08:48, said:

Daca nu te intereseaza HD-ul, poti foarte bine sa-ti iei si pe lampi, ca oricum, la anul cand vor fi mai multe materiale HD si o sa afli si tu cu ce se mananca, mai scoti vreo 3500 RON, de data asta pe unul cu HD!
Si unul alb-negru ar fi bun, mai ales ca astazi e ziua colectării deșeurilor electrice, se poate achizitiona foarte ieftin ! :rolleyes:

#5
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
Am inteles,  celor care imi spun ca imi recomanda hd-ul va rog frumos sa ma contraziceti cu argumente si sa-mi spuneti de ce  e mai bun un televizor hd in conditiile in care nici o televiziune din romania (poate cu exceptia pro tv) nu transmite hd.
De asemenea v-as ruga frumos sa-mi recomandati ceva modele (sau marci) daca se poate.

#6
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postadictn, on Nov 2 2007, 14:40, said:

Am inteles,  celor care imi spun ca imi recomanda hd-ul va rog frumos sa ma contraziceti cu argumente si sa-mi spuneti de ce  e mai bun un televizor hd in conditiile in care nici o televiziune din romania (poate cu exceptia pro tv) nu transmite hd.
De asemenea v-as ruga frumos sa-mi recomandati ceva modele (sau marci) daca se poate.
In alegerea televizorului trebuie sa tii cont de 2 lucruri , de hdmi cu HDCP ( High-bandwidth Digital Content Protection) si de dispozitivul de decodare mpeg 4 numit H264 . Uita-te bine pe prospect sa aiba asa ceva, nu te uita in gura vanzatorilor, o sa-ti spuna ca are tot, nu crede nimic. In rest , totul depinde de gust.
Succes la cumparaturi. :)

#7
b_ionut

b_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.09.2002

View Postadictn, on Nov 2 2007, 14:40, said:

Am inteles,  celor care imi spun ca imi recomanda hd-ul va rog frumos sa ma contraziceti cu argumente si sa-mi spuneti de ce  e mai bun un televizor hd in conditiile in care nici o televiziune din romania (poate cu exceptia pro tv) nu transmite hd.
De asemenea v-as ruga frumos sa-mi recomandati ceva modele (sau marci) daca se poate.


nu trebuie sa emita doar TV .. poti vedea dvd in format HD de exemplu. e stupid sa nu iei cu HD ...

#8
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postb_ionut, on Nov 2 2007, 22:11, said:

nu trebuie sa emita doar TV .. poti vedea dvd in format HD de exemplu. e stupid sa nu iei cu HD ...


La ora actuala plasmele nu sunt tocmai bune,au mici buguri care apar in timp nu imediat,recomandabil pentru urmatorii 2-3 ani este sa va cumparati LCD-uri,unele suporta si HD deci merita investitia mai ales ca este la un pret de ...ce sa mai fff mic,;LCD 80 diagonala pret;1200-1800 ron, plasma aceiasi diagonala 28000-46000,cred ca e suficient.
Iar ca marca ce sa spun in ziua de azi dai bani in plus pe BRAND,ca in interior este acelasi lucru,nu mai sunt anii 80 ca sa se poata face o diferenta clara intre produsele interioare ale unei marci,in ziua de azi platesti numele si atat!

Edited by spaniolul, 03 November 2007 - 16:45.


#9
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
Am tot searchuit pe internet si mi-au ramas in minte urmatoarele modele:
Panasonic Viera TH 42PV70P http://www.cel.ro/te...a-th-42pv70p-l/
SI
LG 42 PC1RR http://www.cel.ro/te...-lg-42-pc1rr-l/
Daca aveti alte pareri, le astept cu placere.
Multumesc

#10
SantaFe13

SantaFe13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2007
@ploiesteanu unde trebuie sa caut decodarea mpg4 ca in specificatiile standar de pe siteul producatorului (exemplu samsung aici http://www.samsung.c...=Specifications )nu am gasit. Cat despre HDCP pentru HDMI cred ca ar trebui analizata standardizarea dupa tipul de HDMI 1.1, 1.2, 1.3 ( http://en.wikipedia..../HDMI#HDMI_1.3b ), nu?

Edited by SantaFe13, 05 November 2007 - 12:59.


#11
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View Postadictn, on Nov 4 2007, 19:06, said:

Am tot searchuit pe internet si mi-au ramas in minte urmatoarele modele:
Panasonic Viera TH 42PV70P http://www.cel.ro/te...a-th-42pv70p-l/
SI
LG 42 PC1RR http://www.cel.ro/te...-lg-42-pc1rr-l/
Daca aveti alte pareri, le astept cu placere.
Multumesc

Panasonicul respectiv este super bun !

#12
Marius197612

Marius197612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2007
Salut , eu tocmai mi-am cumparat p plasma Samsung si sunt foarte multumit, plus de asta ca am gasit un pret super la www.foxycomputers.ro, cel mai bun pe care l-am gasit, nu ma pricep nici eu foarte bine dar asta e super, se vede foarte bine, bafta!




View Postadictn, on Nov 1 2007, 12:18, said:

Salutare, cum foarte curand vine craciunul as vrea sa-mi fac cadou un televizor Jmeker :naughty: . Sunt dispus sa cheltuiesc cam 3500 ron, si nu prea stiu ce sa iau. Am tot cautat pe forum-uri si mai mult m-au incurcat. Deci eu as vrea sa-l folosesc 50%pentru tv, si restul dvd, ps3 etc. In principiu as opta pentru o plasma, dar sunt dispus la sugestii. As vrea si eu sa stiu ce-mi recomandati. Nu prea ma intereseaza chestiile cu hd si alte abureli, pt ca programele tv de la noi nu emit Hd.
Astept cu nerabdare parerile voastre.


#13
Marius197612

Marius197612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2007
salut again :) , uite si linkul sa iti fie mai usor http://foxycomputers...g-ps42c91h.html



View PostMarius197612, on Nov 6 2007, 04:13, said:

Salut , eu tocmai mi-am cumparat p plasma Samsung si sunt foarte multumit, plus de asta ca am gasit un pret super la www.foxycomputers.ro, cel mai bun pe care l-am gasit, nu ma pricep nici eu foarte bine dar asta e super, se vede foarte bine, bafta!


#14
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
Acum chiar m-ati bagat in dilema, pur si simplu nu ma pot decide.
Apropo, de curand mi-am luat o tastatura wireless, si ma gandesc daca de exemplu vreau sa joc un FIFA sau NFS, pot folosi plasma ca si monitor, or sa-mi apara probleme cu burn-in ul (max 3 ore). Ce parerea aveti, ar fi mai bine sa ma gandesc la un lcd?
Oricum imi surade ideea sa stau pe canapea si sa joc un NFS cu ditai display-ul pe post de monitor.

PS.
Inca ceva vreau sa il montez pe perete, aveti idee cam ce fel de suporturi trebuie sa cumpar, sau imi vine cu suport de instalat pe perete?

#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
pt jocuri -- LCD
pt tv -- plasma

#16
adictn

adictn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.09.2005
:huh:  chiar nu mai are nimeni nici o parere, nu ma poate ajuta nimeni?
Help PLS

#17
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 28.04.2005

View Postadictn, on Nov 22 2007, 11:49, said:

:huh:  chiar nu mai are nimeni nici o parere, nu ma poate ajuta nimeni?
Help PLS
La LG de exemplu iti dau ei dispozitivul de montat pe perete.
Parerea mea este sa iti cumperi direct Full HD daca mai dispui de niste bani care sa aiba 2 mufe HDMI precum si de preferat receiver satelit incorporat HD - acest produs se numeste HUMAX - cauta la ei pe site ori in occident in magazine online.
http://www.humax-dig...v_lde_hd32s.asp

Edited by the the, 22 November 2007 - 12:50.


#18
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007
Pentru ce vrei tu, respectiv TV, jocuri de pe calculator, PS3, etc, iti recomand un  Sony Bravia KDL−40 S2530 - http://www.sonycente...s2530-p866.html. Si clar un LCD, nu o plasma. Un TV bun full HD la o diagonala mai mare de 80 cm este inca prea scump. Pentru ce se ruleaza acum de pe piata e suficient un HD ready.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate