Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

POMPE circulatie Grundfos, DAB, Wilo, Nocchi, Laing..

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#1
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
trebuie sa alimentaz o pompa recirculare (centrala pe lemne) in cazul cand pica reteaua.
am cumparat  UPS dar bazaie ciudat cand alimentez pompa (banuiesc ca sarcina inductiva e de vina)
cu un bec de 2 X putere pompei merge normal.
stie cineva ce pot face?

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
N-ai ce-i face! Nu sarcina inductiva, ci sinusoida reconstruita electronic e de vina, dar s-a mai discutat pe tema asta aici.

Edited by Berti, 15 October 2007 - 20:15.


#3
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005

 Berti, on Oct 15 2007, 21:14, said:

N-ai ce-i face! Nu sarcina inductiva, ci sinusoida reconstruita electronic e de vina, dar s-a mai discutat pe tema asta aici.


pompa totusi lucreaza. daca pun un filtru LC la iesire? sau daca pun un traf 220/220? banuiesc ca sinusoida asta are ceva " unghiuri drepte". chiar nu o pot rezolva ??

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Eu-s de parere ca n-are rost sa-ti bati capu... pe la noi multa lume are UPS la centrale si nu s-o plans nimeni de bazait sau de vreo alta problema!

P.s. daca se putea rezolva asa usor, crezi ca nu se vindeau UPS-urile cu sinusoida "neteda"  :w00t:

Edited by Berti, 15 October 2007 - 21:39.


#5
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005
rezolvat. inlocuit UPS. merge brici. acum sa vad cat ma tine cu baterie auto de 66A.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Vrei sa zici ca nu mai bazaie pompa? Ce UPS ai folosit?

#7
alex2861

alex2861

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.01.2006
Deschid acest topic in dorinta de a dezbate problema pompelor de recirculare pentru incalzire,datorita faptului ca exista pe piata o gama variata de pompe. Cei care doresc sint rugati sa-si expuna parerea si daca nu se supara nimeni sa vina cu argumente si date tehnice.

#8
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 alex2861, on Oct 18 2007, 15:21, said:

Deschid acest topic in dorinta de a dezbate problema pompelor de recirculare pentru incalzire,datorita faptului ca exista pe piata o gama variata de pompe. Cei care doresc sint rugati sa-si expuna parerea si daca nu se supara nimeni sa vina cu argumente si date tehnice.

nu stiu mare lucru de pompele DAB,dar pot spune ca atit Wilo cit si Grundfos,sint pompe f. bune.
multi afirma ca Grundfos ar fi cele mai bune,dar parerea celor cu mare experienta in domeniu este ca nu exista diferente calitative intre ele.

#9
georgila

georgila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 29.01.2005

 Berti, on Oct 16 2007, 22:06, said:

Vrei sa zici ca nu mai bazaie pompa? Ce UPS ai folosit?
patriot 400. este veche de prin 96. pe atunci nu aparusera chinezarii. si eu m-am mirat de cum merge

#10
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Confirm si eu ca Grundfos sunt excelente. Am lucrat pe langa ele si nu am vazut nici cea mai mica problema.

#11
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Tot Grundfos, stiu pompe care functioneaza de 10 ani fara nici o interventie... Dab, Wilo nici una n-a rezistat mai mult de 3-4 ani.

#12
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am grundfos, modelul ala mic si ieftin- a costat 259 ron. O folosesc la o centrala pe gaz artizanala- care merge destul de bine (va merge si mai bine dupa ce aerisesc mai bine instalatia). Deoarece nu inteleg ce consum are pompa- am pus-o pe un UPS si ala spune ceva de maxim 20w in treapta 1. Garantie- 1 an- atat mi-a dat la Roloti in Piatra Neamt.

#13
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Doamne ajuta !

Am o pompa Grundfos ALPHA + si nu mai merge. Dupa cum se obs in imaginile urmatoare are un circuit electronic care a mai luat apa, centrala si pompa au suferit si cateva supraincalziri de un an de zile in coace.
Ma gandesc sa o leg pe direct, insa problema este ca nu stiu la care din contactele de pe corpul pompei sa ma leg; le-am verificat cu aparatul de masura si pe capete da 200 ohmi, si alte doua perechi separate dau fiecare cate 98 ohmi.

Va rog sa ma ajutati.

Multumesc.

Attached Files



#14
IONUT_ONILL

IONUT_ONILL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 16.10.2006
Daca nu s-a bagat nimeni la un GRUNDFOS alpha + macar poate stier careva la una normala cu 2-3 trepte cam cum s-ar lega firele.

Ideea mea ar fi sa leg pe circuitul de 200 ohmi, iar ptr marirea puterii sa folosesc inseriat celelalte circuite... CAM ASTA AR FI, NU ?

#15
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ionut nu te pot ajuta in mod direct, da' de un lucru is convins, fara condesator nu va merge... in rest pot sa-ti recomand sa studiezi circuitu, vezi traseele, poate-ti dai seama unde-i legat condesatoru si pe unde ai putea s-o alimentezi!

#16
codrync

codrync

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2007
Centrala la subsol.
Incalzim parter etaj mansarda (8.5 m pana in mansarda)
Cum aflu ce putere trebuie sa aiba pompa de recirculare ??? sa duca inclusiv mansarda...
Multumesc

#17
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 codrync, on Mar 4 2008, 20:35, said:

Centrala la subsol.
Incalzim parter etaj mansarda (8.5 m pana in mansarda)
Cum aflu ce putere trebuie sa aiba pompa de recirculare ??? sa duca inclusiv mansarda...
Multumesc

dupa inaltime de pompare. uita-te un pic aiciAttached File  wumed.pdf   11.61K   1011 downloads

#18
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 codrync, on Mar 4 2008, 23:35, said:

Centrala la subsol...(8.5 m pana in mansarda)..Cum aflu ce putere trebuie sa aiba pompa ...
Asa-i ca te-a lamurit bustean postul anterior sub forma de sul de hartie?

1) La instal. de incalzire inaltimea geodezica e neglijabila. Nu este ca la instal. de ridicare a presiunii apei reci (hidrofoare)
2) Alegerea pompei se face in functie de 2 parametrii: debit Q si inaltime de pompare necesara H
3) Debitul de calcul necesar il afli daca imi spui ce putere termica are cazanul. Conteaza daca e un cazan de 20 sau de 60 kW, nu?
4) Inaltimea de pompare se afla in urma unui calcul laborios: trebuie sa calculezi toate pierderile de sarcina locale si liniare. Pentru asta insa trebuie cunoscuta configuratia instalatiei in amanunt.
-Din experienta insa, daca e o instal. pana in 40 kW, poti estima H cu max. 3-4 mH2O (0,3-0,4 bar).

Ramane sa afli debitul Q (in functie de putere cazan) si apoi sa te uiti pe curba unei pompe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate