Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

PC Garage - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#667
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Pai calculând de pe 8 ianuarie când am predat placa la sediu PcGarage și până azi, 24 ianuarie sunt 17 zile calendaristice. Deci, eu sunt de părere că au trecut 15 zile de când a fost preluată în garanție.

Faza e că o alta placa din aceeași generație sau fix aceeași placa este mai scumpă in acest moment decât am platit eu in data de 16 noiembrie. Din cauza aceasta, nu as vrea storno ci as vrea o alta placa la schimb, dar nu știu dacă le va convine lor această soluție.
Ei cum sunt obligați de lege? Să facă storno sau sa îmi dea alta la schimb daca exista pe stoc una identică sau similară cu aia a mea?

#668
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Daca exista pe stoc placa identica sunt obligati sa o schimbe..  storno la factura se da doar cand nu mai e pe stoc produsul ala identic sau altul similar ca specificatii.. Mai se da storno la factura daca soliciti tu express acest lucru (dar mai rar)

Daca placa respectiva este pe stoc.. ar trebui sa-ti dea alta noua (daca cea veche nu se mai poate rezolva in garantie)..

Oricum jepcarii de la pcgarage se uita si la 50 de lei.. nu m-ar mira sa iti dea storno daca asa ies ei mai ieftin.
Daca vrei alta placa si este identica pe stoc nu ai decat sa faci print screen cu placa de pe stoc.. daca este identica cu cea trimisa in garantie si reclamatie la ANPC.. Posted Image

Edited by -koss-, 24 January 2019 - 20:35.


#669
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Daca spui că se uită și la 50lei, înseamnă că vor alege storno. Eu am cumpărat un Gainward RTX 2070 de BlackFriday la prețul 2350lei, iar acum, pe site-ul lor, cel mai ieftin RTX 2070 este un Gigabyte la 2605lei.
Modelul Gainward pe care l-am cumpărat nu îl au pe stoc, dar a fost la prețul de 2696, deci, cu orice model pe care mi l-ar oferi la schimb ar iesi in pierdere cu câteva sute de lei

#670
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Am luat legătura cu ei astăzi și mi-au făcut storno la valoarea facturii. Mi-au zis că pot transfera banii într-un cont bancar daca doresc.

#671
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pai cum am zis mai sus... e bine totusi  ca au dat storno si nu au "inventat" vreun motiv pentru scoaterea din garantie.. Au dat totusi storno in favoarea financiara a lor si in defavoarea financiara a ta (ca ai prins placa video la promotie) Posted Image

Edited by -koss-, 25 January 2019 - 16:00.


#672
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Pot spune că sunt mulțumit pentru că mi-am recuperat banii fara probleme, fara circ, fara ANPC

#673
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am patit-o si eu cu ei.
Astept sa vedem ce se decide.
Daca nu, sunt ferm hotarat sa le fac plangere la Politie pentru inselaciune.
In vecii vecilor nu ma asteptam sa fie atat de neseriosi.

#674
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Dupa ce se decide sa ne povestesti ce ai patit.. :).. nu de alta dar au inchis recenziile pe facebook si lumea nu prea mai are unde sa-si spuna nemultumirea usor..

#675
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, din pacate este incredibil comportamentul lor. De neinteles.

#676
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
@Reactor2015 Mai astepti mult pe banii tai?.. aia chiar sunt culmea.. au trimis produsul DOA la service.. data viitoare sa cumperi si tu de la emag sau de la altii mai seriosi (pana nu s-or nasolii si aia)..

Daca pana cand si produsele DOA au ajuns sa le trateze prin garantii si pe la service eu cred ca iti dai seama ca astia se uita si la ultimul leu si nu vor sa iasa in pierdere..

Edited by -koss-, 07 February 2019 - 21:07.


#677
Ihateeveryone

Ihateeveryone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 29.10.2018
Dar ce te faci cand emag nu are produsul dorit?

#678
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Il iei de pe badabum.. badabum sigur il are  Posted Image

#679
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Chill baieti, nu are rost sa va enervati aiurea pentru nimeni ..  Posted Image Eu i-am dat acastiste pe la biserica sa-i vina minte la cap.. da vad ca nu au avut niciun efect Posted Image.. si numele Dark.. zone.. e in lumea neagra.. a relelor Posted Image

By the way.. ca tot zic unii ca fac reclama negativa magazinului pcgarage (care face parte din emag)..
Eu n-am niciun interes sa fac reclama negativa sau pozitiva.. Eu doar repet pe aici ca papagalul sa aveti grija cu pcgarage si sa va luati masuri de precautie.. ca astia oricand pot sa va dea tepe cu produse defecte.. produse pe care le-ati defectat "chipurile" voi..; produse venite defecte din vina curierilor pe care mai apoi pc garage vi le scoate din garantie pe motiv ca trebuia sa vedeti defectul de proasta manipulare la predare si sa faceti proces verbal coletului impreuna cu domnu curier.. etc... fel si fel de astfel de inchipuiri care creeaza pagube, timp pierdut si neuroni decedati consumatorilor de buna credinta.. ca doar nu toti cumparatorii sunt tepari si pusi pe fapte mari..

Eu zic ca mai bine stau 1000-2000-3000 lei in buzunar decat sa stea pe la pcgarbage si voi sa ramaneti cu buza umflata si cu produsul defect in brate.. Doamne' Fereste Posted Image

Edited by -koss-, 08 February 2019 - 23:02.


#680
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Dacă nu mă înșel, e administratorul forumului de cel puțin 10 ani.
În plus, am observat că, uneori, vinde diferite produse la sume de aproximativ 50 de lei, pentru a vă face o idee asupra stării lui financiare...

#681
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 -koss-, on 07 februarie 2019 - 21:04, said:

@Reactor2015 Mai astepti mult pe banii tai?...
Pai nu am ce sa fac.
Voi merge la Politie si voi depune plangere.
O sa consult un avocat astfel incat sa fac o plangere care sa oblige atat Politia cat si pe cei de la pcgarbage sa acorde toata atentia acestui caz.

Da, mai nou, mi-au bagat si mie duma cu manipulare necorespunzatoare.
Le-am zis ca am facut poze la produs cand a plecat de la mine si ca este in PERFECTA stare.
Lucrurile nu vor ramane asa. Este strigator la cer ce fac astia.
O spun cu toata responsabilitatea: daca ai citit topicul asta si comanzi in continuare de la pcgarbage, esti prostul Universului. Macar invata din greselile si tepele altora.

#682
Alexutzu008

Alexutzu008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.11.2018
Vad ca mi s-au sters posturile , ceea ce este oarecum normal la cate injuraturi i-am tras maimutei , mai am doar o mica sugestie pentru toate persoanele care vad acest mesaj. Inainte de toate , aveti mare grija cu pcgarage pentru ca daca cumparati produsele offline ( din magazin ) nu le mai puteti returna , indiferent de orice , asta daca nu le probati acolo pe loc ! Ei cica te lasa sa le returnezi daca au defecte din fabricatie , insa prin "Defecte din fabricatie" numai ei stiu la ce se refera ...

Si , cel mai important , nu mai alegeti sa va asambleze ei sistemul , am auzit multe cazuri in care persoanele care au ales aceata optiune au reclamat faptul ca produsele erau vai de mama lor , zgariate , pline de praf ( nu aveti de unde sa stiti ca nu va pune componente sh sau componente desigiliate ) !!!!

Edited by Alexutzu008, 09 February 2019 - 20:28.


#683
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pai la pcgarbage showroomul este considerat magazin fizic.. nu te lasa sa faci retur... ca la emag 30 de zile drept de retur.. chiar daca tu practic comanzi online produsul.. nu il vezi cum arata nu ai cum sa il testezi.. etc.. Sunt scarbe ordinare la faza asta, profita de o lacuna legislativa in favoarea lor..

Edited by -koss-, 09 February 2019 - 21:21.


#684
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Profita de orice. Nu am pomenit asa ceva. Ma gandesc doar la cati isi vor mai lua tepe de la ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate