Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PC Garage - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#1
Olimpiu G

Olimpiu G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2005
Ca sa fiu sigur ca alti clienti ca si mine nu vor pati la fel, va voi povesti experienta trista pe care am avut-o cu Pc Garage.

Am facut o comanda la ei ce include un laptop dell, si mai multe componente diverse.

Dupa ce mi-au confirmat produsele mi-au cerut sa fac plata, ceea ce le-am spus ca pot sa fac doar prin banca. Mi-au spus ca nu pot livra pina nu le fac plata ceea ce m-am conformat si am facut.

A treia zi dupa ce am facut palta ma suna ca nu au dell-ul in stoc si ca imi returneaza banii.

Le-am explicat ca vreau ca banii sa-mi fie returnati cash, si ca sa le pot oferi si un avantaj le-am spus ca pastrez in continuare restul comenzi (aprox. 2 mil) si ca sa mi le livreze pe acelea si banii pe laptop sa mi dea inapoi cash.

Mi-au spus ca nu se poate, apoi ca politica firmei nu este sa returneze banii cash. Asta evident dupa ce le-am explicat ca se paote contabil sa-mi returneze banii cash.

Ceea ce m-a enervat teribil este ca din viona lor eu trebuie sa platesc comisioane bancare in plus (odata ca am trimis banii apoi ca mi-i tritmie inapoi). Motivul pt care nu voiam sa mi trimta inapoi era exact acesta ca nu platesc comisioane bancare (care sincer ma enerveaza mai ales ca platesc milioane de lei vechi pe luna comisioane bancare).

Mi-au spus ca nu se paote nici una dintre variante.

Le-am explicat apoi ca daca vor sa-mi trimita inapoi banii inapoi prin banca, sa-mi livreze produsele (restul de 2 mil) si sa-mi treaca comisioanele bancare discount pe factura.

A ramas ca discuta si ma suna.

Pe la ora 5:30 ii sun inapoi (evident nu m-au sunat). Mi se spune ca voi fi sunat inapoi in citeva minute. Nu m-a sunta nimeni.

Cand am revenit cu telefonul peste o ora mi s-a raspuns de catre robot ca s-a terminat progarmul. Evident ca mi-a sarit tandar din nou pentru neprofesionalism drept pt care le-am trintit un comentariu nervos pe comanda.

A doua zi (adica azi) ii sun din nou iar persoana care se ocupa de comanda me imi spune ca mi s-a anulat comanda pentru ca am vorbit urit cu colegul ei. Evident ca ma enervez in conditiile in care sint clinetul si vreau sa cumpar de vreo 1000 Euro iar domnisoara de la telefon imi tine lectii de viata.

Cind i-am reprosat ca nu e normal sa aibe aceasta atitudine a inceput sa tipe la mine la telefon oribil, si ca atare le-am multumit si le-am urat succes.

Acesta discutie a fost urmata de un email in care erama apostrofat ca i-am facut colegii "incompetenti".

Ca o concluzie, "profesionalismul" celor de la PC Garage mi-a lasat o impresie ORIBILA.

NU incerc acum sa arunc cu noroi in ei, ci pur si simplu subliniez ca modul in care se comporta cu clientii in situatia in care apar probleme este ORIBIL.

Aviz amatorilor.

#2
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
pune e-mail-ul de la ei sa ne amuzam :D

#3
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
da-i cu OPC-u'

#4
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
La inceputurile activitatii erau foarte amabili. Amabilitate la maxim. Pe masura ce firma s-a dezvoltat a aparut aceasta noua atitudine de sictir fata de clienti. Nici eu nu mai calc pe la ei cam de cand s-au ascuns pe la mall vitan.

Edited by C.F.S., 11 October 2007 - 13:06.


#5
Olimpiu G

Olimpiu G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2005
Mailul lor :)

Quote

----- Original Message -----
From: "xxxx
To: xxx
Sent: Thursday, October 11, 2007 11:46 AM
Subject: Mesaj pentru comanda #50650 la PC Garage


Avand in vedere modul in care i-ati tratat pe colegii mei ieri si facandu-i incompetenti din simplul fapt ca furnizorul nu si-a facut datoria, nu este corect sa faceti asemena afirmatii.

Faptul ca sunteti client nu va rezerva dreptul de a avea atitudinea de care ati dat dovada.

Interesul nostru este sa vindem, nu inteleg de unde atitudinea dumneavoastra.

O zi buna!

Ca o concluzie la concluzia lor, au anulat comanda :)

#6
rebutatul

rebutatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 16.02.2005
Faptul ca esti client nu iti confera urmatoarele drepturi:
- sa jignesti
- sa te comporti neadecvat
- sa uiti ca esti om
- sa stabilesti politica financiara a unei companii
- sa fii lacunar in afirmatii

Pe de alta parte poti face urmatoarele:
- sa soliciti despagubiri
- sa reclami autoritatilor competente

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 rebutatul, on Oct 11 2007, 14:41, said:

Faptul ca esti client nu iti confera urmatoarele drepturi:
- sa jignesti
- sa te comporti neadecvat
- sa uiti ca esti om
- sa stabilesti politica financiara a unei companii
- sa fii lacunar in afirmatii

Pe de alta parte poti face urmatoarele:
- sa soliciti despagubiri
- sa reclami autoritatilor competente

v-ati gandit vreodata, doar o data...ca POATE printre angajatii dumneavoastra exista si persoane incompetente?
intreb de curiozitate, eu sunt client al pcgarage si sunt multumit....cat despre competenta angajatilor nu sunt eu in masura sa o judec, de aceea va si intreb pe dumneavoastra

toate cele bune!

#8
rebutatul

rebutatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 16.02.2005

 kappa_man84, on Oct 11 2007, 12:54, said:

v-ati gandit vreodata, doar o data...ca POATE printre angajatii dumneavoastra exista si persoane incompetente?
intreb de curiozitate, eu sunt client al pcgarage si sunt multumit....cat despre competenta angajatilor nu sunt eu in masura sa o judec, de aceea va si intreb pe dumneavoastra

toate cele bune!

M-am gandit, normal :) Dar "incompetent" este un cuvant mare, zic eu... M-a deranjat situatia de fata si am fost putin acid, fiindca intamplator cunosc intamplarea. Am spus mai sus ca nu trebuie sa uitam ca suntem oameni fiindca nu stiu cati dintre noi isi pot mentine calmul cat timp persoana de la celalat capat al firului parca incearca dinadins sa te faca sa clachezi... Oare colega mea este incompetenta fiindca nu a acceptat injurii? Ma rog, tine de moralitatea fiecaruia... Mai usor este sa ii consideri pe altii incompetenti decat sa iti revizuiesti modul de a te manifesta in societate.

Si pentru a-ti raspunde la intrebare: de cand exista PC Garage au plecat din echipa 4 oameni. Nici unul din motive nu a fost legat de competentele fiecaruia. Sunt acum peste 30 de insi, si pe toti ii consider mai mult decat competenti sa faca ceea ce fac. Despre incompetenta nu cred ca este (inca) vorba. Cand 99% din clienti te lauda si 1% iti spun ca esti incompenent oare cine are dreptate?

Edited by rebutatul, 11 October 2007 - 14:08.


#9
Olimpiu G

Olimpiu G

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2005
Revin si subliniez:

Dat fiind situatia de fapt in care aveam disponibiliatea de a cumpara in continuare de la voi, iar colega dvs. a fost "Demna" si nu a accepta "injuriile" mele (apropo incompetent nu e neaparat o injurie, ci o stare de fapt) in loc sa faca tot posibilul sa rezolve problema si sa cistige un client multumit, ma face sa cred ca a pus interesul ei personal desupra interesului firmei, pagubind firma.

Concluzia este ca desi persoana respectiva probabil ca in prezent jubileaza de fericire de lectia pe care mi-a aplicat-o, profesional s-a comportat incompetent, pagubind firma atit in ceea ce priveste imaginea cit si in ceea ce priveste comanda respectiva.

Retineti va rog ca eram decis sa cumpar un laptop cu 7 mil mai scump decit cel pe care ei nu-l aveau in stoc. Iar comanda totala era de vreo 35 mil.

Sper ca nu ma mai contraziceti cind afirm ca acei angajati sint incompetenti. Demni la nivel personal, dar incompetenti profesional.

Olimpiu

#10
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 rebutatul, on Oct 11 2007, 15:06, said:

Nici unul din motive nu a fost legat de competentele fiecaruia. Sunt acum peste 30 de insi, si pe toti ii consider mai mult decat competenti sa faca ceea ce fac. Despre incompetenta nu cred ca este (inca) vorba. Cand 99% din clienti te lauda si 1% iti spun ca esti incompenent oare cine are dreptate?

Competenta se vede la sfarsitul anului fiscal... intr-adevar sint angajati foarte competenti din moment ce firma merge in pierdere... 30 insi zici? la negru sau cum?. In acte apareti doar cu 5 angajati. Sediul social este intr-un sat din buzau (Potoceni!!!???). Seriozitate maxima.
Baieti, daca mai dati reject la multi clienti s-ar putea sa ramaneti cu competenta in brate.
Succese maxime

#11
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
"alina afleicailor" o cheama? ce nume ciudat... dar se poate si mai si...

#12
rebutatul

rebutatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 16.02.2005

 renderman, on Oct 11 2007, 14:57, said:

Competenta se vede la sfarsitul anului fiscal... intr-adevar sint angajati foarte competenti din moment ce firma merge in pierdere... 30 insi zici? la negru sau cum?. In acte apareti doar cu 5 angajati. Sediul social este intr-un sat din buzau (Potoceni!!!???). Seriozitate maxima.
Baieti, daca mai dati reject la multi clienti s-ar putea sa ramaneti cu competenta in brate.
Succese maxime

Pentru uniii care s-au trezit mai tarziu, suntem in 2007. Si nu cred ca suntem noi vinovati pentru cunostintele tale lacunare la geografia Romaniei. Anul fiscal 2006 s-a terminat acum 10 luni. Adica aproape un an...

Daca ar fi dupa mine, as plati sa nu am parte de "clienti" ca tine. Pacat ca legea considera asta discriminare.

Anyway, se pare ca lumea e pusa pe harta aici. Pana la urma cred ca numele Alinei e de vina, nu proasta crestere a altora ;)

Edited by rebutatul, 11 October 2007 - 18:17.


#13
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Ce e asa complicat ? Idioata aia e pusa acolo ca sa ne serveasca pe noi, clientzii, nu invers. Daca asa de mult s-a dat rotunda cu mailul ala nu mai cumpar nici eu de la ei. Vreau sa iau 2 laptopuri si uite ca nu am chef sa-mi las banii la ei. Ma duc la o firma care-mi face operatiunile asa cum vreau eu si daca am chef sa zic la vanzator ca e bou ala zice "da, sa traitzi, va mai dau un laptop". Asta inseamna sa fii comerciant, altfel mori de foame cu lectia ta de competenta cu tot.

#14
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
Mda, ca intotdeauna imi vine sa-mi trag palme dupa ce incerc sa clarific o situatie pe forum. Orice forum.
Se gasesc o gramada de bagatori in seama care sa-si dea cu parerea, de, ca doar sunt romani, si romanul se pricepe la orice si le stie pe toate.
Eu am mai spus-o si prin alte parti: am citeva firme pe care mi-as dori sa le vad in postura in care-si pot alege clientii.

#15
rebutatul

rebutatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 16.02.2005

 burebista, on Oct 11 2007, 18:15, said:

Mda, ca intotdeauna imi vine sa-mi trag palme dupa ce incerc sa clarific o situatie pe forum. Orice forum.
Se gasesc o gramada de bagatori in seama care sa-si dea cu parerea, de, ca doar sunt romani, si romanul se pricepe la orice si le stie pe toate.
Eu am mai spus-o si prin alte parti: am citeva firme pe care mi-as dori sa le vad in postura in care-si pot alege clientii.
Mda... si mie la fel imi vine sa imi trag palme de cate ori ma bag in discutii despre PC Garage, mereu rezultatul este acelasi: "Si tacuises philosophus mansises" :)

Anyway, sper sa nu se creada ca nu sunt de acord cu Olimpiu G, i s-au luat banii pe ceva care (din pacate) nu s-a mai putut livra. Probabil merita refund si pentru comisioanele bancare... Nu stiu cat de corect d.p.d.v. moral este sa soliciti asta, dar pana la urma omul a pierdut niste bani...

Deranjant a fost faptul ca dupa ce cativa oameni din firma au plecat cu dureri de cap acasa pentru scandalurile facute, se fac apoi acuzatii si se ajunge a lua in batjocura numele unei fete care nu a mai vrut sa "satisfaca" un client frustrat, stresat, agasant etc. Era ok sa fi relatat numai despre faptul ca nu s-a facut refund pentru comisioanele bancare, dar nu sa critici comportamentul Alinei, care nu a facut decat sa iti plateasca cu aceeasi moneda.

Eu sunt de acord cu ea fiindca, repet, oameni suntem toti si nu animale, asa ca preferam sa fim tratati de catre oameni, ca si oameni ;)

Edited by rebutatul, 11 October 2007 - 20:45.


#16
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 Olimpiu G, on Oct 11 2007, 10:48, said:

Ca sa fiu sigur ca alti clienti ca si mine nu vor pati la fel, va voi povesti experienta trista pe care am avut-o cu Pc Garage.

Am facut o comanda la ei ce include un laptop dell, si mai multe componente diverse.

Dupa ce mi-au confirmat produsele mi-au cerut sa fac plata, ceea ce le-am spus ca pot sa fac doar prin banca. Mi-au spus ca nu pot livra pina nu le fac plata ceea ce m-am conformat si am facut.

A treia zi dupa ce am facut palta ma suna ca nu au dell-ul in stoc si ca imi returneaza banii.

Le-am explicat ca vreau ca banii sa-mi fie returnati cash, si ca sa le pot oferi si un avantaj le-am spus ca pastrez in continuare restul comenzi (aprox. 2 mil) si ca sa mi le livreze pe acelea si banii pe laptop sa mi dea inapoi cash.

Mi-au spus ca nu se poate, apoi ca politica firmei nu este sa returneze banii cash. Asta evident dupa ce le-am explicat ca se paote contabil sa-mi returneze banii cash.

Ceea ce m-a enervat teribil este ca din viona lor eu trebuie sa platesc comisioane bancare in plus (odata ca am trimis banii apoi ca mi-i tritmie inapoi). Motivul pt care nu voiam sa mi trimta inapoi era exact acesta ca nu platesc comisioane bancare (care sincer ma enerveaza mai ales ca platesc milioane de lei vechi pe luna comisioane bancare).

Mi-au spus ca nu se paote nici una dintre variante.

Le-am explicat apoi ca daca vor sa-mi trimita inapoi banii inapoi prin banca, sa-mi livreze produsele (restul de 2 mil) si sa-mi treaca comisioanele bancare discount pe factura.

A ramas ca discuta si ma suna.

Pe la ora 5:30 ii sun inapoi (evident nu m-au sunat). Mi se spune ca voi fi sunat inapoi in citeva minute. Nu m-a sunta nimeni.

Cand am revenit cu telefonul peste o ora mi s-a raspuns de catre robot ca s-a terminat progarmul. Evident ca mi-a sarit tandar din nou pentru neprofesionalism drept pt care le-am trintit un comentariu nervos pe comanda.

A doua zi (adica azi) ii sun din nou iar persoana care se ocupa de comanda me imi spune ca mi s-a anulat comanda pentru ca am vorbit urit cu colegul ei. Evident ca ma enervez in conditiile in care sint clinetul si vreau sa cumpar de vreo 1000 Euro iar domnisoara de la telefon imi tine lectii de viata.

Cind i-am reprosat ca nu e normal sa aibe aceasta atitudine a inceput sa tipe la mine la telefon oribil, si ca atare le-am multumit si le-am urat succes.

Acesta discutie a fost urmata de un email in care erama apostrofat ca i-am facut colegii "incompetenti".

Ca o concluzie, "profesionalismul" celor de la PC Garage mi-a lasat o impresie ORIBILA.

NU incerc acum sa arunc cu noroi in ei, ci pur si simplu subliniez ca modul in care se comporta cu clientii in situatia in care apar probleme este ORIBIL.

Aviz amatorilor.
Ma intreb de ce abia dupa trei zile i-a comunicat ca laptopul nu e pe stoc? Nu mai aberati aiurea, omul a platit deja. Astia nu stiu sa vanda, eu daca eram patronul ei, o dadeam afara instant.

#17
nicoleta20

nicoleta20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.04.2007

 exorcistul, on Oct 11 2007, 21:53, said:

Ma intreb de ce abia dupa trei zile i-a comunicat ca laptopul nu e pe stoc? Nu mai aberati aiurea, omul a platit deja. Astia nu stiu sa vanda, eu daca eram patronul ei, o dadeam afara instant.

Probabil i s-a comunicat tarziu deoarece s-a cerut la furnizor rezervare pana in momentul facturarii , ceea ce mi se pare normal.
Pe de alta parte furnizorul poate are un alt client care vrea acel produs in acel moment , si avand unul rezervat pentru cateva zile se gandese " il dau pe asta si in 2 - 3 zile aduc altul pentru clientul cu rezervarea " si este posibil furnizorul sa nu fi putut face importul .
Nu ii iau apararea d-soare Alina , dar mi se pare de bun simt clientul sa discute civilizat cu operatorul ( indiferent ca este femeie sau barbat ).
Si eu am momente in care am astfel de clienti , incerc sa imi pastrez calmul, dar totul are o limita.

PS : nu lucrez la PCGarage , ci la o alta firma concurenta.

#18
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 halford, on Oct 11 2007, 20:13, said:

Ce e asa complicat ? Idioata aia e pusa acolo ca sa ne serveasca pe noi, clientzii, nu invers. Daca asa de mult s-a dat rotunda cu mailul ala nu mai cumpar nici eu de la ei. Vreau sa iau 2 laptopuri si uite ca nu am chef sa-mi las banii la ei. Ma duc la o firma care-mi face operatiunile asa cum vreau eu si daca am chef sa zic la vanzator ca e bou ala zice "da, sa traitzi, va mai dau un laptop". Asta inseamna sa fii comerciant, altfel mori de foame cu lectia ta de competenta cu tot.

nu iau apararea pcgarage dar cu mentalitatea asta nici eu nu te-as vrea de client
imi imaginez ce gen de om esti, cum iti place tie sa comanzi si "slugile" sa se conformeze...


 burebista, on Oct 11 2007, 20:15, said:

Mda, ca intotdeauna imi vine sa-mi trag palme dupa ce incerc sa clarific o situatie pe forum. Orice forum.
Se gasesc o gramada de bagatori in seama care sa-si dea cu parerea, de, ca doar sunt romani, si romanul se pricepe la orice si le stie pe toate.
Eu am mai spus-o si prin alte parti: am citeva firme pe care mi-as dori sa le vad in postura in care-si pot alege clientii.

de ce am dat quote lui burebista...pai, omul activeaza de ceva timp pe forumurile de profil IT din .ro si .outside (sunt muuulte la numar :) )si chiar stie destul de bine ce si cum se intampla prin firmele care comercializeaza IT stuff....
in momentul in care in recomandarile lui intra si pcgarage, iar de cele mai multe ori rebutatul a intervenit cand au fost probleme si chiar le-a rezolvat, dand dovada de profesionalism, apoi da...voi comanda in continuare de la garaj, de la "nesimtitii" aia care mi-au onorat comanda la timp, de la "nesimtitul" de la service care mi-a rezolvat problema cu pc-ul si voi continua sa imi clatesc ochii cu "nesimtita" de blonda de la intrare  :naughty:

ps: sunt si alte cazuri in care patronii sau reprezentantii anumitor firme din .ro au intervenit pe forum, dar va rog...uitati-va de exemplu la topicul de pe aria auto cu autopress si autodream parca unde reprezentantii acelor firme sunt plini de zel, au erori gramaticale grave in exprimare, iar cu fiecare post pe care il adauga isi fac firma de ras mai rau

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate