Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#1621
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,973
  • Înscris: 24.01.2012
Nu mai aruncati fruntea.
Desi nu e indicata pentru consum, se poate folosi la diverse.
Eu, de exemplu, pun in sticlute de 250 ml, impreuna cu bobite de propolis.
Rezulta o tinctura care poate fi folosita la zgarieturi, taieturi etc, chiar si ca uz intern (vorbim despre doze de picaturi) in faringite etc.
Se gasesc pe net multe sfaturi.

#1622
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Am din anii anteriori peste 10L de "matrafox".
Eu am facut gresala sa gust din acel distilat si mi-a ajuns.
Ma repet, nu sunt consumator de "palinca" dar, prelucrez an de an ~300kg de prune sau mere prin distilare, este un fel de hoby.

#1623
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi eu prelucrez cam o tonă, atât dă livada momentan și asta i o cantitate de nici nu pot sa o vând en gross și nici să o vand cu kilul nu am timp.
Așa că fac țuică și ceva pălincă, în zona mea nu i așa căutată palinca.
Sunt complet de acord sa arunci cantitatea ce ar putea conține alcool metilic, dar tu arunci mult prea mult.
Alcoolul metilic iese primul, are punct de fierbere pe la 65 de grade pe când alcoolul etilic iese pe la 80°.
La un cazan de 150 litri arunci 500 ml, e prea suficient.
Iar când faci pălincă, gândește-te că deja l ai eliminat la prima fierbere, când ai făcut țuică... In fine, fiecare cu metoda lui.

#1624
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
La prima fierbere nu separ , mă interesează doar sa nu se prindă de cazan și să opresc atunci când distilatul nu mai arde.
Alcoolul metilic funcție de n factori poate sa ajunga și la 5% din distilatul final deci, nu vad rostul de a mă zgârci la 1-2L. In timp am ajuns la acest mic compromis, pe viitor cred că voi monta totuși un termometru.

#1625
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Buna colegi, am  inceput si eu cu fierberea plamadei mele de pere. dupa 2 luni au fost gata de pus la cazan.
Deci avantajele unei plamade  de tarie mare. Are cam 18 grade tarie.
La 60 l de boasca mi.au iesit 20 l de rachiu , diluat la 42grade.  Am cazanul mic 15 l.  Deci  avantajul e ca nu trebuie sa fierb de 2 ori, separ fractiuniile, si din 15 l de boasca ies 3,5 l de rachiu la 58grade. Arome de pere la maxim.
Bidonul de plastic de apa e doar pt transport spre casa, in caz de vreun control sunt sansele mai mari de a nu ma prinde cu rachiu in masina. Acasa binei teles ca il tin in damigie e de sticla...si la aer cam o luna, acoperit doar cu un tifon.

#1626
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am si eu o problema poate ma ajuta cineva. Am folosit o butelie cu gpl la cazanul de tuica.Dupa un timp a facut condens aproape ca a inghetat si ardea slab cu toate ca gaz mai era mult in ea,am terminat cazanul si l-am facut si pe al doilea dar tot asa greu , mai puneam apa calda pe ea, o mai zgaltaiam, in fine l-am terminat si pe al doilea si chiar a msi ramas ceva gaz.De ce se intimpla asta si ce e de facut? cazanul are 120 litri. Pe lemne merge bine dar vreau sa scap de fum














#1627
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

 neamanole, on 29 octombrie 2018 - 22:15, said:

Am si eu o problema poate ma ajuta cineva. Am folosit o butelie cu gpl la cazanul de tuica.Dupa un timp a facut condens aproape ca a inghetat si ardea slab cu toate ca gaz mai era mult in ea,am terminat cazanul si l-am facut si pe al doilea dar tot asa greu , mai puneam apa calda pe ea, o mai zgaltaiam, in fine l-am terminat si pe al doilea si chiar a msi ramas ceva gaz.De ce se intimpla asta si ce e de facut? cazanul are 120 litri. Pe lemne merge bine dar vreau sa scap de fum

Woow..neamanole,..nu stiu ce e gpl dar cred ca (gaz propan lichid) butelie de gaz normala. Ce zici tu suna foarte periculos, si eu
folosesc numai butelie de gas si nu mi sa intimplat vreodata ce a ce descrii tu.
Eu te.asi sfatui in viitor daca ti se mai intimpla ce ai descris sa o opresti pe loc sa nu o mai folosesti si s.o schimbi
poate cu alta, s.o dai inapoi .  Ia una de calitate buna de la o firma serioasa, noua.
Banuesc ca nu era etansa, era vechie si a pierdut gaz,. Ai avut noroc. Daca ai umplut veodata o brichieta cu gaz
si iese putin pe linga din butelia aia de gaz cu care umpli , la fel se raceste foarte tare, asa cum ai descris tu ca a fost la tine.
GRIJE MARE. ,

Edited by germania-proffesionist, 29 October 2018 - 23:30.


#1628
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

 neamanole, on 29 octombrie 2018 - 22:15, said:

...Dupa un timp a facut condens aproape ca a inghetat si ardea slab cu toate ca gaz mai era mult in ea,am terminat cazanul si l-am facut si pe al doilea dar tot asa greu , mai puneam apa calda pe ea, o mai zgaltaiam, ...
un proces fizic normal, gazul este in stare lichida in butelie sub presiune, parasirea incintei sub forma de gaz, evaporare, are loc prin preluarea caldurii sistemului GPL lichid+corpul metalic al buteliei
cind temperatura mediului inconjurator este mai mica nu reuseste sa compenseze caldura necesara evaporarii si incepe sa se raceasca, apare condens pe exteriorul buteliei ... etc
am vazut ceva asemanator vara la o butelie de GPL cu care lipea un meserias carton bituminat pe o tereasa
din timp in timp dadea cu arzatorul pe butelie ca s-o mai incalzeasca
la fel patesc si eu la butelie pe butan+propan lichid, la a treia sarja incepe sa transpire si scade debitul la arzator

solutii, ori tii butelia intr-o incinta cu +25*C ori cu destule precautii face manevrele deja aplicate de tine

#1629
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Da, @Kosstel are dreptate la inceput.
Soluția:
O pui intr un lighean in care pui apă fiartă din răcitor, da o dracu de butelie că n are nimic. Nu s necesare atâtea precauții că nu crapă, nu plesnește.

#1630
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Gpl e gazul care se foloseste la automobile, am fost cu butelia la o statie si mi-a incarcato la pompa, ptr ca asa am inteles(nu mai stiu deunde) ca gpl ar fi mai bun , nu am cum sa o tin la 25 gr si sa mai fac acele manevre nu mai vreau.Ma intreb daca nu cumva influenteaza si arzatorul , am folosit unul pe care il aveam, ptr ca cei de la care am cumparat cazanul(magazin online) aveau si arzator de vanzare ptr cazanul respectiv dar mi s-a parut prea scump- 400 lei

Mai am de facut tuica(pere) si ma deprima gandul la fum, lemne, cenusa etc

Asta cu ligheanul o pot face. Dar as vrea sa stiu, toti cei care folosesc butelie pe gaz la cazanul de tuica asa procedeaza? Din cate spuneti voi e un proces normal , deci ar trebui sa mai confirme cineva de pe aici ca asa i se intimpla si lui, poate mai e cineva care foloseste butelie. De ce nu se intimpla asta si la aragaz cu butelie, deci cred ca conteaza consumul, marimea cazanului- Germania pro   tu ai cazanul mic

#1631
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Am eu cazan de 15 vedre, fac cu butelia și exact așa pățesc la al doilea cazan. O pun in lighean, pun pe ea apă fiartă și e perfect.
Procesul e normal, se vaporizează un lichid cu absorbție de căldură,aia răcește metalul și face condens.
La fel pățesc de Crăciun când pun celălalt arzător, pt porci.
Atunci soluția e sa dau puțin cu arzătorul pe ea.
La aragaz ai consum mult mai mic și în timp mai mare plus că în bucătărie e mai cald...

#1632
asden

asden

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.05.2018
GPL-ul este un amestec de butan si propan folosit pentru propulsia automobilelor . Care nu pot fi tinute in casa iarna . Pe timp de iarna , datorita continutului mai ridicat de propan , gpl-ul se comporta mai bine decat butan-ul din buteliile de aragaz . Acesta ( gpl-ul) condenseaza la temperature mult mai scazute decat butanul folosit pentru aragaze . Intr-adevar , condensarea gazelor lichide se face cu consum de caldura , de aceea apare acea "zapada " pe exteriorul buteliei .Trebuie gasita o solutie de incalzire a acesteia . Dar mare atentie - nu folositi niciodata metoda de a da cu arzatorul pe butelie . La cea mai mica pierdere , la cea mai mica problema de etanseitate se produce un mare POC . Si atunci nu mai ne bucuram de o tuica buna de pere sau de taierea porcului ! Da Solutia cu apa calda intr-un lighean in care am pus butelia , peste care punem o haina mai groasa , un pled ca sa retinem caldura , este ok!

#1633
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
..intradevat este  alt gaz ce folositi voi , la noi nu exista si nici nu se inbuteliaza acel.gaz pt uzul casnic. La masini da.
Eu folosesc cel normal, propan, ce se foloseste  si la bucatarie, camping, etc. Se gasete oriunde la magazinele de
Constructii.  O Butelie din aceea mare ma tine peste un an. Nu stiu de ce nu folositi pe acele,..doar ca e putin mai scump ca celalant??  Dar riscati mult.  
Si neamanole, crezi ca e prea mult 400de lei, pt arzatorul acela,..pai pe ala il cumperi ODATA ..nu fiecare an
,si ai ceva de calitate pt toata viata.  
Marimea cazanului nu are importanta..ca e mic sau mare, la fel se poate fierbe cu gaz.
Succes si grije mare.

Arzator din acesta folosesc eu.

Edited by germania-proffesionist, 30 October 2018 - 16:05.


#1634
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007
Sunt habarnist si ocazional fac tuica la cazanul unui unchi batran, care nu se teme de alcoolul ala metilic Posted Image
AM 2 intrebari:
1. la un cazan cu capacitate de 90-100l, unde-mi ies la prima mana cca 7-8 l de tuica de 35 grade => empiric ce cantitate ar fi "fruntea" aia metilica ? cat sa arunc ?
2. cum se curata la inceput teava aia care duce la serpentina cu racire, pentru a elimina cocleala ? eu folosesc oricum un tifon filtrant si am vazut ca la inceput ramane un reziduu verzui pe tifon

Apropo de metilic, ultima data am colectat vreo 200 grame de frunte separat, in protestele unchiului meu. Mirosea intepator, spre acetona gen/

#1635
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
50 de grame. Un pahar de ala mic.
100 de grame ca să fii tu foarte împăcat cu tine.
Alea 200 grame sigur că miroseau, contaminare de la primele 50 :)
Așa se și face, de fapt. Se recoltează cate 50 ml în pahare separate la început.
Primul se aruncă din servă. Apoi, în funcție de capacitatea cazanului și al doilea, poate și al treilea. Dar la cazane mai mari că al tau.
Eu la cazan de 150 litri arunc 100 ml ca să nu mai stau să l gust, verzui nu mi iese deloc, că e tot din inox alimentar.
Unii nu colecteaza deloc, ori proști ori hapsâni, nu se îndură de alea 50 de ml...
Se diluează însă și nu e chiar o tragedie.
50 ml în 10 l de țuică, se cunoaște doar la consum industrial.
Însă sub nicio formă nu guști din primul pahar. Concentrația de alcool metilic e f mare, nu e pur, că nu faci tu distilare fracționată, dar e mare și e periculos.

Edited by irulan_corrino, 30 October 2018 - 19:12.


#1636
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

 overseas, on 30 octombrie 2018 - 16:37, said:

Sunt habarnist si ocazional fac tuica la cazanul unui unchi batran, care nu se teme de alcoolul ala metilic Posted Image
AM 2 intrebari:
1. la un cazan cu capacitate de 90-100l, unde-mi ies la prima mana cca 7-8 l de tuica de 35 grade => empiric ce cantitate ar fi "fruntea" aia metilica ? cat sa arunc ?
2. cum se curata la inceput teava aia care duce la serpentina cu racire, pentru a elimina cocleala ? eu folosesc oricum un tifon filtrant si am vazut ca la inceput ramane un reziduu verzui pe tifon

Apropo de metilic, ultima data am colectat vreo 200 grame de frunte separat, in protestele unchiului meu. Mirosea intepator, spre acetona gen/

Buna, nu trebuie sa gusti nimica, ..cit timp ti se pare ca miroase a acetona, ai avut dreptate, sau lipici,. .e frunte si se arunca,
sau o ti si speli giamurile cu ea.  Egal cit de mare e cazanul tau..si cita boasca ai in el. Daca fierbi de 2 ori o faci la a2a fierbere
,adica sa separi fruntea.


#1637
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007
Cazanul de inox e la fel de bun ca cel de cupru ?

#1638
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Eu consider că da, chiar mai bun, inoxul e neutru, nu oxidează.
Și în plus, mai ieftin de produs.
Eu am luat 2 butoaie de bere, unul de 100 și unul de 50, le am sudat și gata cazanul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate