Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#1603
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Buna ideea

#1604
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Hori@, on 17 octombrie 2018 - 15:37, said:

Prima distilare din plamada  lasi sa curga pana la 20-15 grade tarie , eu asa fac dupaia opresti.

Intrebare de incepator(foarte Posted Image):

masurarea gradelor, pana la 20-15, se face in mod descrescator - adica, distilarea incepe cu distilat "tare", cu multe grade, si treptat scade pana  la 20-15?

 germania-proffesionist, on 17 octombrie 2018 - 18:07, said:

pentru separarea fractiuniilor, cel mai bine se face dupa temperatura aburului din cazan. E foarte  simplu si eficace.
Se plaseaza in pe capacul cazanului la cel mai inalt punct al capaului un termometru de laborator , sa patrunda in interior partea rosie.  Un dop de pluta cu gaura, introdus termometru..si pus in , pe capacul cazanului.
Foarte simplu...
-.pe la 72grade C incepe sa picure destilatul. !.
-..Pina la 80 °C se ia fruntea !
-de  la 80-92°C se ia mijlocul ( partea buna a rachiului)
-de la 92°C se poate lua svirsitul...

-dupa ce incepe sa curga rachiul..se da focul incet de toot...

Daca am inteles bine, temperatura creste dupa micsorarea focului?! Cum?

 germania-proffesionist, on 18 octombrie 2018 - 15:18, said:

Buna, este o banda adeziva creponata, putin elastica din hartie . Se foloseste si la zugravit, vopsitorie..etc.

Masking-tape.

Edited by Piscopescu, 18 October 2018 - 16:18.


#1605
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Da, întâi mai tare și slăbește tăria apoi.

Păi temperatura tot crește chiar dacă lași focul mai mic, adaosul e mai mare decât pierderile de temperatura.

Edited by irulan_corrino, 18 October 2018 - 16:18.


#1606
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 irulan_corrino, on 18 octombrie 2018 - 16:16, said:

Da, întâi mai tare și slăbește tăria apoi.

Păi temperatura tot crește chiar dacă lași focul mai mic, adaosul e mai mare decât pierderile de temperatura.

Atunci, cum poti evita sa-ti "bubuie" cazanul - daca temperatura continua sa creasca desi focul e mai scazut?

Edited by Piscopescu, 18 October 2018 - 16:21.


#1607
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi aburul ăla nu iese mereu și se condensează, scăzând astfel presiunea ?
Nu bubuie niciun cazan.
Doar dacă e vreun capiu care îl umple ca descreieratul și ajunge fiertura de face dop pe serpentina și îi mai face și prindere fixă atunci da, se poate.
Cu hârtia de mai sus sau cu chestie de aia făcută din făină și apă nu are cum să bubuie.

#1608
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ce inseamna "prindere fixă"?

#1609
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Prinderea capacului de corp cu șuruburi sau alte metode de fixare.
Creșterea presiunii poate duce la explozia cazanului.
La restul cazanelor cel mult sare capacul și pierzi ceva țuică, aburul acela din momentul respectiv. Și nu sare efectiv, iese dintr o parte,se duce presiunea și gata.
Spre rușinea mea, am pățit o și eu :( .

Edited by irulan_corrino, 18 October 2018 - 17:17.


#1610
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

 Piscopescu, on 18 octombrie 2018 - 17:04, said:

Ce inseamna "prindere fixă"?

Pt Piscopescu, buna, tu chiar de ocupi cu producerea de tuica, rachiu de calitate...sau nu de calitate..???..cunosti de fapt procesul de distilare ..de a produce a face un rachiu de calitata,..de pregatirea unei plamde, boasca de fructe??..
Mi se pate ca nu, .. si a.si indica cartea din paginile anterioare daca totusi doresti sa faci rachiu.

https://www.fabricad...e-tehnici-de-11

#1611
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009
Te-am laudat cu cateva posturi in urma si sper ca Germania nu ti-a "daunat".
Userii de pe acest topic poate doresc sa-si prepare "aghiazma" cat mai ieftin si mai comod cu putinta, ca atare ideal ar fi sa-i ajutam cu niste sfaturi pertinente.
Pentru mine cazanul de 120L este suficient si recunosc ca nu prepar mai mult de 40-50L de tarie anual (mie imi place mai mult berea).
Anul acesta nu am adunat o pruna, desi prune au fost destule, dar mai am ~100L de votca de anul trecut pentru care nu mi-am facut timp sa o "trag" a doua oara.
In mare procedez cam asa; votca(prima distilare) o las sa curga pana nu mai are alcool (arunc un paharel de distilat pe comanac si cu o bucata de hartie aprina vad daca mai arde), la a doua distilare(presupun ca am ~100L de votca) arunc 2-2,5L la inceputul (aia ar fi "fruntea") si spre finalul procesului verific gustul distilatului (nu este prea "ortodox" dar, pun o picatura de distilat pe limba) si daca acesta devine intepator consider ca aici se termina "mijlocul", restul devine "coada" si eu o utilizez doar anul urmator.(o singura data cred ca este mai sigur)
Precizari; -  gust palinca inspre finalul distilarii pentru a reduce taria acesteia cat mai mult posibil fara a mai adauga apa dar, recunosc ca sub 60grade inca nu am reusit.
               - am abuzat de ghilimele pentru a marca denumiri intalnite pe acest forum, denumiri ce in zona mea sunt mai putin utilizate.

#1612
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 vasile59, on 18 octombrie 2018 - 23:13, said:

Userii de pe acest topic poate doresc sa-si prepare "aghiazma" cat mai ieftin si mai comod cu putinta, ca atare ideal ar fi sa-i ajutam cu niste sfaturi pertinente.

Multumesc pt. raspunsul amabil si detaliat, dupa cum ziceam mai sus, sunt incepator(foarte :)). Ii acordam oricum circumstante atenuante "colegului" pt. comportamentul de Schweinhund, probabil doar ce-si gustase posirca... ;)

#1613
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

 Piscopescu, on 19 octombrie 2018 - 12:49, said:



Multumesc pt. raspunsul amabil si detaliat, dupa cum ziceam mai sus, sunt incepator(foarte :)). Ii acordam oricum circumstante atenuante "colegului" pt. comportamentul de Schweinhund, probabil doar ce-si gustase posirca... ;)

..altu care nu stie decit sa jigneasca.., daca o faci  pe germana macar scrie corect, ca nici aia nu stii!
Eu nu am jignit pe nimeni, nu stiu de ce o faci tu? . A fost doar o constatare dupa intrebariile pe care
le.ai pus..si eu tiam indicat aceea carte.  Degeaba ca oricum produce fiecare cum stie si "traditional".
Hai pa si succes cu "posirca"ta !..si posirca cum fac eu tu nu o sa faci niciodata..


#1614
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce v a cășunat ?
Vasile, poți să detaliezi puțin ce atunci la a doua distilare ?

#1615
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009
Cazanul meu este c9nfectionat de căldărari și poate știți cum lucrează aceștia deci, automatizare ioc, ce sa vorbim de termometre sau alte facilități.
Procesul distilării îl controlez oarecum "tradițional", mai exact;
După ce am pus votca in cazan aprind focul si etanșeze comanacul și țeava de racord la răcitor cu un fel de aluat făcut din faina de grau. Bag lemne foarte bine uscate pe foc sa urgentez încălzirea votcii mai repede. Verific cu mana zona unde a ajuns aburul in instalatie și atuncia cand comanacul este fierbinte cu o hârtie aprinsă verific etanșarea făcută anterior. Daca s-a incălzit și țeava de legătură reduc f. mult focul și aștept să apară primele picături la țeava de ieșire din răcitor.
Colectez ~ 2,5L din distilatul ce curge la început și cum am peste 10L de " frunte" colectata in anii anteriori arunc toată cantitatea respectiva. Nu gust nimic din acei 2,5 L. Ce curge în continuare pun într-o damigeana de 50L. Colectez distilatul într-o găleată de 10L și verific fiecare șarjă cu un alcoolmetru până cand taria scade sub 50grade. Din distilatul care curge la o tărie mai mica de 50grade gust periodic acea picătură pentru a opri la timp colectarea palincii sau inimii altfel spus.
Pentru a nu mă înșela in privinta gustului nu consum a!cool pe perioada cat dureaza distilarea~ 3- 3,5 ore.

#1616
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ptr asta eu consider ca e foarte util acel recipient zis papagal sau cam asa ceva in care sta permanent alcoolmetrul si stii exact când curge pakinka cu taria de 50 gr si incetezi colectarea inimii

#1617
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum sa arunci 2,5l..??!!

#1618
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 23.09.2009
Nu cred că ai vrea sa testezi acel distilat.
Palinca produsa într-un an o fac cadou de regulă, mie îmi ajun max. 10L.

#1619
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
trece mă pe listă :)
auzi.. sa faci palinca cado..!! doamne dumnezeule!!

#1620
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Aha, credeam că am înțeles eu greșit sau ca ai scris tu greșit.
Mă omule, dacă se aruncă ceva, se aruncă putin pt a fi sigur că în tuica/palinca nu ajunge alcool metilic care se evapora primul. Hai sa zicem 0.5 litri, nu ce scrii tu 2-2,5 litri.
Acolo ai palinca cea mai tare, nebaubila, intr adevăr, dar se amestecă cu cea mai slabă care curge după. Nu vad rostul la ce faci, sa arunci exact fruntea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate